Na skróty
Money.plEmeryturyPoradnikiEmerytura - dla kogo, na jakich warunkach?
2007-08-09 10:46

Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Jakie są warunki do nabycia prawa do emerytury? Czy wystarczy wyłącznie osiągnięcie ustawowego wieku emerytalnego, czy też trzeba mieć jeszcze odpowiedni staż pracy?
Odpowiedź zależy od wieku pytającego. Są bowiem dwa rodzaje emerytur:
  1. emerytury ustalane według starych zasad dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r.
  2. i nowe, wprowadzone przepisami reformy emerytalnej, dla urodzonych po 31 grudnia 1948 r.

„Stara" emerytura przysługuje ubezpieczonym, którzy osiągnęli tzw. powszechny wiek emerytalny i mają wymagany staż pracy.

Dla kobiety ten powszechny wiek wynosi 60 lat a wymagany staż ubezpieczeniowy (czyli tzw. okresy składkowe i nieskładkowe) co najmniej 20 lat. Mężczyźni muszą przekroczyć 65 lat oraz zgromadzić co najmniej 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych. Na „starych" zasadach przyznaje się także prawo do wcześniejszych emerytur (oprócz osób urodzonych przed 1949 r. mają do nich prawo także osoby urodzone po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. o ile do końca 2007 r. spełnią warunki wymagane do tej emerytury).

ZOBACZ TAKŻE:

Jak zarobić 850 tys. zł na emeryturę
Wysokość „starego" świadczenia zależy od wysokości tzw. podstawy wymiaru emerytury (czyli procentowego stosunku zarobków wnioskodawcy do przeciętnego wynagrodzenia) oraz długości okresów składkowych i nieskładkowych (czyli, najogólniej mówiąc, długości stażu pracy).



Do ustalenia podstawy wymiaru wnioskodawca sam wskazuje zarobki z kolejnych 10 lat kalendarzowych wybranych z ostatnich 20 lat sprzed roku, w którym złożono wniosek o emeryturę.

Można również wykazać zarobki z 20 lat (nie muszą następować bezpośrednio po sobie) dowolnie wybranych z całego stażu pracy

Emerytura wynosi: 24 proc. kwoty bazowej (to tzw. część socjalna emerytury), po 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy, po 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych z uwzględnieniem pełnych miesięcy.

Emeryturę na „nowych" zasadach oblicza się osobom urodzonym po 1948 r. - o ile zdecydowały się przystąpić do nowego systemu - i obowiązkowo wszystkim urodzonym po 1968 r. Uzyskanie prawa do tej emerytury zależy tylko od osiągnięcia wieku emerytalnego (60 lat kobieta i 65 lat mężczyzna).

Wysokość tej emerytury zależy głównie od kwoty zgromadzonych składek emerytalnych na indywidualnym koncie w ZUS (czyli tzw. I fi larze) oraz w otwartych funduszach emerytalnych (czyli tzw. II fi larze).

Osobom urodzonym po 1948 r., które nie miały obowiązku przystąpienia do nowego systemu i nie zrobiły tego, ale nie przeszły na emeryturę na starych zasadach, ZUS obliczy świadczenie według tzw. systemu mieszanego.



Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Anna Głowacka / 77.253.169.* / 2014-09-02 18:43
Ja urodzona w 1947 r. Nie dostałam dodatku do emerytury w roku 2009 jak maje koleżanki z pracy mające tyle samo lat pracy , tylko urodziły się w 1949roku. W ramach restrukturyzacji przedsiębiorstw ,,wyrzucono ''nas z pracy a wraz ze mną 160 innych pracowników. To nie moja wina , że dopracowałam do 1999r. W naszej okolicy polikwidowali inne przedsiębiorstwa . Więc gdzie pójść było do pracy. Nikt o nas nie pomyślał, że jesteśmy z 1947 roku , o jakiejś rekompensacie, gdzie rocznik 1949 dostawał ok/ 200 zł. więcej. Narzeka Rząd o dużej ilości emerytów a to On nas naprodukował, likwidując przedsiębiorstwa. Ustawodawcy nie wiedzą jak trudno żyje się samotnej osobie za 1400zł. Koleżanki mają o 200zł więcej , a to proszę mi wierzyć dla mnie to dużo. To tylko dlatego, że urodziłam się w 1947 r. Zły rok czy Ustawa, a może nie pomyśleli o nas Ustawodawcy. Rozżalona przymusowa emerytka.
wiwan / 2014-09-02 19:50 / Tysiącznik na forum
Czemu służy dublowanie wątku, który zaczęła Pani 21 maja b.r. ?

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

54215 / 89.228.100.* / 2014-08-26 05:55
ur,1954 r ,23 maja
.przechodze na emeryture w listopadzie ,kapital mam zlozony ,naleze do off ,chce odejsc na emeryture ,kiedy zlozyc wymowienie z pracy i kiedy zlozyc wniosek do zus
wiwan / 2014-08-26 11:45 / Tysiącznik na forum
Rozumiem, że e. powszechna, jest Pani kobietą i zamierza przejść na emeryturę najwcześniej jak tylko to możliwe- tj. zarówno uzyskać prawo do świadczenia jak i jego wypłatę.

Wniosek by był skuteczny może być złożony najwcześniej 30 dni przed spełnieniem warunków emerytury uzyskania. Czyli jeśli dobrze liczę najwcześniej 25 października.

Co do rozwiązania stosunku pracy- nie jest ono potrzebne w chwili składania wniosku, ale może nastąpić przed uprawomocnieniem decyzji.

Warto więc ustalić z pracodawcą, czy nie będzie stawiał przeszkód w rozwiązaniu umowy za porozumieniem stron w dowolnym momencie. Jeśli się nie zgodzi, należy zastosować obowiązujący Panią okres wypowiedzenia. Jeśli jest on trzymiesięczny, to do końca sierpnia należy je złożyć, by było skuteczna na ostatni dzień listopada.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wanad / 89.78.7.* / 2014-07-31 20:35
Ur.marzec 1955r.,kobieta.Wiem kiedy mogę przejść na emeryturę.
Przede wszystkim zależy mi na sprawdzonej informacji jak zostanie wyliczona mi emerytura po 42latach pracy.
wanad / 89.78.7.* / 2014-07-31 20:40
Przepraszam, dodam, że od wejścia reformy emerytalnej w 1999 r.należę do I filara
wiwan / 2014-08-01 11:22 / Tysiącznik na forum
Do drugiego filara :-)

W związku z tym, że przejdzie Pani na e. powszechną po 2014 r. ( i Pani rocznikiem oczywiście ) wysokość świadczenia nie będzie już wyliczona w sposób mieszany, tylko całkowicie wg. nowych zasad tj. z art. 25 i 26 ustawy emerytalnej. Tj. ze zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz ze zwaloryzowanych składek po 1998 zewidencjonowanych na koncie w ZUS. Do tego e. kapitałowa z OFE i subkonta w ZUS.

Do obliczenia KP- można wskazać dowolne 20 lat sprzed 1999 r. lub kolejne 10 z ostatnich 20 przed 1999 r.- do ustalenia jego wysokości.

Jeśli KP miała Pani ustalony przed 2009- warto przyjrzeć się, czy nie został zaniżony przez wliczenie jakiegoś roku zerowego- tj. z zerowymi wynagrodzeniami ze względu na brak dokumentów płacowych albo przez pominięcie roku, z ubezpieczeniem krótszym niż 6 miesięcy. Na skutek dwu nowelizacji zasady obliczania KP zmieniły się od tego czasu na korzyść i wtedy sensowny byłby wniosek o przeliczenie KP.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

henna / 95.49.143.* / 2014-07-18 18:54
Nie dostałam wcześniejszej emerytury: miałam do 1999 roku 23 lata pracy, w tym 13 lat z miesiącami w szkodliwych warunkach i do końca 2008 roku nie miałam ukończone 55 lat.
Pracowałam do 2004 roku cały czas na tym samym stanowisku w szkodliwych warunkach, które od 2009 roku nie jest już ujęte jako stanowisko szkodliwe.
Od 2004 roku jestem na świadczeniu przedemerytalnym. W sierpniu będę miała wiek emerytalny.
Czy jak wystąpię o emeryturę dostanę rekompensatę za pracę w szkodliwych warunkach
/ 13 lat do 1999 roku i jeszcze 5 lat do 2004 roku /.
Czy pobieranie przez 10 lat świadczenia przedemerytalnego nie będzie przeszkodą w otrzymaniu rekompensaty.
wiwan / 2014-07-21 14:21 / Tysiącznik na forum
Jak rozumiem data urodzin marzec 1954. Tak, uzyska Pani tę rekompensatę, bo okres owej pracy osiągnął min. 15 lat.

Należy to we wniosku emerytalnym zaznaczyć i oczywiście dołączyć dokumenty na ów szczególny charakter pracy/warunków - św. pracy w war. szczególnych lub zaświadczenia o takiej pracy.

Świadczenie przedemerytalne jest bez wpływu na to prawo.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Andrzej 315 / 77.99.212.* / 2014-07-15 19:47
urodziłem się w 1949 roku 15 pażdziernika . Kiedy mogę przejść na emeryturę , w jakim miesiącu
wiwan / 2014-07-15 19:56 / Tysiącznik na forum
Pana powszechny wiek emerytalny to 65 lat i 8 miesięcy, czyli - w czerwcu 2015.
Jeśli ma Pan staż ubezpieczeniowy min. 40 lat- choćby 'jutro' na e. częściową.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

S. Grażyna / 31.128.13.* / 2014-07-11 13:05
Kobieta ur. w styczniu 1954 r.- do stycznia 1999r ponad 20 lat pracy składkowych w tym 14 lat i 7 miesięcy w warunkach szkodliwych do stycznia 1999r. Pracowałam do stycznia 2004 r. i przeszłam na świadczenie przedemerytalne.
Do wcześniejszej emerytury zabrakło 5 m-cy w szkodliwych warunkach lub 6 dni wcześniej się urodzić. Moje stanowisko pracy nie zostało ujęte w nowym wykazie prac szkodliwych.
Wystąpiłam o emeryturę - czy dostanę rekompensatę za pracę w szkodliwych warunkach zgodnie z ustawą o emeryturach pomostowych.
wiwan / 2014-07-11 13:53 / Tysiącznik na forum
Tak, o ile po tym 1998 r. dopracowała Pani w war.szczególnych lub w szczególnym charakterze przynajmniej owe brakujące 5 miesięcy. Tak jak warunkiem e. wcześniejszej z art. 184 było posiadanie min. 15 lat takiej pracy na dzień 1.01.1999 r, tak warunkiem rekompensaty jest posiadanie takiego okresu do 1.01.2009 r.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Barbara łobodzińska / 87.99.1.* / 2014-07-11 12:04
witam ,jestem nauczycielką ur. w 1954 r.W 2006 przeszłam na wcześniejszą emeryturę i pracowałam dalej 7lat. Czy powinnam złożyć wniosek o przeliczenie emerytury ? Pozdrawiam
wiwan / 2014-07-11 13:46 / Tysiącznik na forum
No tak. W związku z tym, że nowy okres ubezpieczenia wyniósł nie mniej niż 30 mc nowa kwota bazowa będzie uwzględniona w części socjalnej świadczenia.

Można też porównawczo wystąpić z wnioskiem o nową e. powszechną- czyli na nowych zasadach. Jeśli będzie niższa- przed uprawomocnieniem decyzji wycofać wniosek. To, że będzie niższa- jest b. prawdopodobne- bo od 2013 r. przy jej ustalaniu odlicza się już sumę świadczeń pobranych od dnia przejścia na e. wcześniejszą.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

jerzy 896 / 91.233.160.* / 2014-06-30 09:57
placilem 26 lat składki na zus w większości z działalności gospodarczej oraz 17 lat place krus przebywam na rencie strukturalnej do listopada 2014 r jestem rocznik 1947 gdzie najkorzystniej zlozyc wniosek oemeryture.
wiwan / 2014-06-30 13:11 / Tysiącznik na forum
Rzeczywiście może mieć Pan świadczenie z jednego lub drugiego systemu ubezpieczeniowego. Które wyższe- to kwestia indywidualna. Ogólna prawidłowość wyższych świadczeń ZUS dotyczy raczej etatowców. Przy DG podstawa ubezpieczeń jest niska.

Jest 'techniczna' możliwość złożenia wniosków do obu instytucji i wyboru świadczenia korzystniejszego przed uprawomocnieniem się decyzji. Moim zdaniem wymaga to :
- jasnego zaznaczenia, że każdy wniosek jest zdublowany wnioskiem w drugiej instytucji
- 'rozmnożenia' dokumentów, które są niezbędne do obu instytucji przez notarialnie poświadczoną zgodność z oryginałem- np. świadectw pracy.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

magda712 / 88.199.241.* / 2014-06-13 09:11
magda.

Urodziłąm się w 1958r W ubiegłym roku przeszłam na emeryturę z art.184
czy mogę wnieśc wniosek do ZUS o uwzględnienie pracy na roli w latach 1974 do 1977?
wiwan / 2014-06-13 11:29 / Tysiącznik na forum
Czyli emerytura wyliczona w sposób mieszany.

Tak, o ile już ten okres nie został uwzględniony i potrafi to Pani udokumentować. No i nie pokrywał się z okresem uwzględnionego ubezpieczenia ZUS (zatrudnienia, działalności gospodarczej itp.)

Te 4 lata zwiększą po 1% rolniczej emerytury podstawowej za każdy rok w emeryturze liczonej wg. nowych zasad, czyli tej, którą w Pani przypadku uwzględniono w 80%. Nie zwiększą liczby lat składkowych jakie uwzględniono przy obliczaniu kapitału początkowego.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

magda712 / 88.199.241.* / 2014-06-13 09:10
magda.

Urodziłąm się w 1958r W ubiegłym roku przeszłam na emeryturę z art.184
czy mogę wnieśc wniosek do ZUS o uwzględnienie pracy na roli w latach 1974 do 1977?

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

wisia / 77.95.49.* / 2014-05-27 13:13
urodziłam sie 13 03 1954 roku od 2004 jestem na świadczeniach przedemerytalnych mam staż pracy składkowy i nieskładkowy 34lat i jakies miesiące w tym 25 lat paracy składkowej reszte to wychowanie 2 dzieci i praca w rolnictwie oraz około 1,5 roku bezrobotnego jakiej moge sie sp dziewac emerytury ztym ze 80 94 miałam dosyc wysokie zarobki było nawet po 150 procent sredniej rocznej krajowej
wiwan / 2014-05-27 14:01 / Tysiącznik na forum
Odpowiedź niemożliwa przy tak małej liczbie szczegółów. Najlepszą prognozę stanowi informacja z ZUS, jaką w tym roku pani otrzymała o swoich składkach. O ile wystąpiła Pani już z wnioskiem o naliczenie kapitału początkowego. Bez tego również prognoza ZUS nie obejmuje Pani historii ubezpieczeniowej sprzed 1999 r.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Anna Głowacka / 178.37.154.* / 2014-05-21 23:14
Ustawa emerytalna z 1999 r. jest niesprawiedliwa dla rocznika 1948, 1947. Ja pracowałam 31 lat w zakładzie pracy z rocznikiem 1949, równocześnie poszłam na zasiłek przedemerytalny w ramach restrukturyzacji zakładu pracy. Z rocznikiem 1949 przeszłam na emeryturę. Otrzymałam emeryturę zbliżoną do emerytury pracowników z 1949 r. W roku 2009 kto osiągnął 60 lat życia dostał do emerytury ok. 200 zł. więcej. Ja natomiast urodzona w 1947 roku , takiej kwoty nie otrzymałam wg. prawa. Jakiego ? Jestem strasznie rozżalona, że ustawa z 1999 r. Jednym dała ok 200zł. a drugim nie ze względu na rok urodzenia. Pracowałam z rocznikiem 1949 równocześnie poszliśmy na świadczenia przedemerytalne , później na emerytury, w tym samym czasie, pracowaliśmy ok 30 lat pracy. Minęło już parę lat a ja i nie tylko, nie możemy pogodzić się z tym faktem wielkiej niesprawiedliwości. Czy Rząd lub Ustawodawcy, uwzględnią naszą niesprawiedliwość? Czy ktoś powołany i zainteresowany zmianami emerytur, przeczyta o naszej krzywdzie?
A czy tę Ustawę może rozstrzygnąć Trybunał Konstytucyjny, że jest sprawiedliwa.
Anna Głowacka / 77.255.70.* / 2014-05-27 12:12
Źle zostałam zrozumiana - celowo? Ja poszłam na zasiłek przedemerytalny w raz z rocznikiem 1949. Na emeryturę przeszliśmy ,różnica była niewielka. dopiero w roku 2009 rocznik dostał dodatek do emerytury ok/ 200 zł więcej .W myśl ustawy z 1999r.To nie tylko ja jestem w tej sytuacji z rocznika 1948, 1947 ale wszyscy z naszego byłego zakładu pracy, emeryci z UTW ,to w naszym mieście, a na terenie całego kraju? My z wcześniejszych roczników. Proszę o wnikliwsze podejście do naszej sprawy. 200zł. mieć ,a nie mieć to dla emeryta bardzo dużo. Że ustawa zgoda ale dlaczego dla nich dodatek , a dla nas nie? Pragnę zwrócić uwagę, z nie jest prawdą , że emerytury są coraz mniejsze , wręcz przeciwnie. My ze starszych roczników mamy mniejsze emerytury. I to łatwo sprawdzić. Jesteśmy pokrzywdzeni też dlatego , że wkoło pozamykali zakłady pracy a nas na zasiłki. Jaki żal , jakie rozgoryczenie. Mogliśmy pracować do 60 lat i więcej. Nie spodziewam się odpowiedzi wiążącej. Padliśmy ofiarami zmian. Tak trudno się pogodzić.
benz / 89.231.158.* / 2014-07-07 09:29
Wkurza mnie pani roszczeniowa postawa...ja chcąc mieć to 200zł więcej od pani pracuję do dziś (65 skończyłam) i biorę każdą pracę a nawet potrafiłam zmienić zawód nie mogąc pracować w swoim ze względów zdrowotnych...i pracując nadal ( płacę podatek i wszystkie składki nawet rentową!)mogę wybierać czy chcę emeryturę liczoną po staremu czy wg nowych zasad....a pani to z czego mają doliczać więcej i więcej tych pieniędzy?
wiwan / 2014-05-27 13:58 / Tysiącznik na forum
Proszę mi tu publicznie żadnej celowości nie imputować.

Powtarzam- nie było żadnego ekstra dodatku. Był projekt poselski Ustawy o corocznym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów oraz innych świadczeniobiorców (druk sejmowy nr. 2763 z 2008 r.), który upadł.

Przewidywał dodatek 700, 400 i 200 zł, ten ostatni dla świadczeń o wysokości ponad 1200 i niższych niż 1400 zł.

Jeśli ma Pani inną wiedzę- proszę o podanie aktu prawnego. Nadal też dość zawile. Może chodzi o to, że Pani świadczenie przedemerytalne było niższe o ok. 200 zł niż emerytura współpracowników, którzy przeszli równocześnie na emeryturę ? To też nie dziwne, bo świadczenie jest z innej ustawy i określone kwotowo niezależnie od posiadanego stażu ubezpieczeniowego, zarobków, odprowadzonych składek.
Anna . G. / 77.255.75.* / 2014-07-07 08:25
Ja pisze bardzo prosto z własnego zakładu pracy i nie tylko , to Państwo mówicie zawile. Jeszcze raz powtarzam , rocznik 1949 poszedł na zasiłek przedemerytalny, tak jak ja. Nie pracował dłużej.Jednie co to idąc na emeryturę wypełniał druk RP7- TO BYŁA WŁAŚNIE TA INNOŚĆ.
ROCZNIK 1947 NIE. Do dokumentów innych emerytów nie mam wglądu nie posiadam takiej kompetencji. Z tego wynika , że urzędnicy się zmieniają ,nie posiadając dostatecznej wiedzy na ten temat, tylko emeryci pozostają ci sami, z poczuciem krzywdy. Ustawa jest niezrozumiała nie tylko dla mnie.Teraz idą na emeryturę emeryci dostają ok/ 2000 zł. a nie jak ja 1400. Bardzo łatwo określić , która emerytura jest większa. ( mówię o przechodzących w moim dawnym zakładzie pracy i na stanowiskach nie kierowniczych). Proszę nie pisać do mnie , faktów nie sprawdzonych, ponieważ osłabia to wiarygodność Waszego Departamentu, oraz systemu emerytalnego. Kończę korespondencję, gdyż takie oczywiste fakty , które nas dotyczą z roczników 1948, 1947, wmawiacie nam , że to nie prawda.
wiwan / 2014-07-07 11:27 / Tysiącznik na forum
Ani u mnie w domu, ani na forum Money.pl nie ma żadnych departamentów. Więc wątek warto rzeczywiście zakończyć, gdy nie ma Pani wglądu do historii ubezpieczeniowej współpracowników.
wiwan / 2014-05-22 09:27 / Tysiącznik na forum
Jak rozumiem jest Pani właśnie z rocznika 1947 lub 1948.
NIE ma i nie było żadnej magicznej kwoty różnicującej emerytury tych roczników w stosunku do rocznika 1949. To, że w Pani indywidualnym przypadku tak było wynika w znacznej mierze właśnie z faktu przebywania na świadczeniu przedemerytalnym, które było okresem nieskładkowym, podczas gdy owe osoby z rocznika 1949 z Pani zakładu w owym czasie pracowały i miały okres składkowy. No i na pewno przez całą historię ubezpieczeniową miały jednak inne wynagrodzenia.

Generalnie jeśli chodzi o emerytury to przecież każdy kolejny rocznik ma...gorzej/trudniej. Przecież roczniki młodsze niż 1949 mogły wybrać na potrzeby wyliczenia wysokości swego świadczenia 10 kolejnych lat z ostatnich 20 albo 20 dowolnych z całej historii ubezpieczeniowej. roczniki młodsze ( 1949-1954 kobiety ) mają wysokość świadczenia wyliczaną jeszcze w sposób mieszany, roczniki młodsze ten wybór mają już ograniczony do lat poprzedzających rok 1999 - na potrzeby wyliczenia kapitału początkowego. Rocznik jeszcze młodsze, które w ubezpieczeniu nie były przed 1999 r. już w całości (pomijam kwestię OFE) będą mieli (wg. obecnego stanu prawnego) świadczenie wyliczone tylko ze składek rzeczywiście zewidencjonowanych, a więc bez żadnego wyboru.

Każdy kolejny rocznik ma też wyższy wiek emerytalny. Roczniki młodsze niż 1948- emeryturę wyliczoną dodatkowo wg. spodziewanej długości życia na emeryturze. Pomijam kwestię radykalnego ograniczenia możliwości emerytur wcześniejszych dla kobiet z roczników młodszych niż 1953 i mężczyzn z roczników młodszych niż 1948.

Więc "niesprawiedliwość" o której Pani pisze jest zdecydowanie ...odwrotna.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

olga 65 / 81.219.254.* / 2014-05-02 19:02
Czy praca kasjerki w banku to praca w szczególnych warunkach,?

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

aga54 / 2014-04-25 21:47
Jestem kobietą, ur.7.01.1954.Wyliczyłam sobie datę przejścia na emeryturę na 7.06.2014r.Mam zamiar złożyć wniosek w maju 2014. Mam obliczony kapitał początkowy bardzo niekorzystny, bo weszło mi do niego 3 i pół roku zerowe (rok 1989,90,91 i kilka miesięcy 1992 r.)Po 10 letniej przerwie pracowałam od maja 1992 do lipca 2006 i te zarobki by mi odpowiadały do emerytury.Obecnie nie pracuję. Przedtem pracowałam w latach 1973-1982.Jaki wariant wyliczenia emerytury byłby dla mnie korzystny?
wiwan / 2014-05-09 15:51 / Tysiącznik na forum
Kapitał początkowy NIE może być obliczony z lat późniejszych niż 1998 r. Bo za ten okres konkretne Pani składki indywidualne są już znane, zewidencjonowane, co roku waloryzowane.

Kapitał początkowy można zawsze przeliczyć, tylko, że lata 'zerowe' w rozumieniu Zakładu i w kontekście przeliczenia KP, to lata z udowodnionym ubezpieczeniem ( świadectwo pracy ) ale bez udowodnionych zarobków- wtedy za taki czas przyjmowano zarobki zero, po niedawnej nowelizacji- ówczesną płacę minimalną za taki okres. W Pani przypadku więc nie jest to sytuacja dająca podstawę do przeliczenia KP.

Przeliczenie może więc nastąpić jako :
- zamiana owych 10 kolejnych lat z ostatnich 20 sprzed 1999 r. na dowolne 20 sprzed 1999 r.
- małej korekty za uwzględnione lata niepełne- bo dawniej był wymóg min. pół roku, obecnie przelicza się co do dnia.
aga54 / 2014-05-09 22:02
Ja raczej myślę o skorzystaniu z zarobków z 10 kolejnych lat spośród 20 lat poprzedzających rok złożenia wniosku. Czyli jak złożę wniosek w maju 2014 to muszę brać lata 1994 do 2013,a spośród nich wybrać 10 najlepszych, ale następujących po kolei? Czy dobrze te lata wymyśliłam?
wiwan / 2014-05-11 21:27 / Tysiącznik na forum
W Pani przypadku emerytura będzie wyliczona w sposób mieszany - bo nic Pani nie wspomina o uzyskanej wcześniej e. wcześniejszej.
Będzie to suma aż 80% emerytury wyliczonej w nowy sposób i 20% w stary. I tak jak napisałem- kapitał początkowy na potrzeby wyliczenia wg. nowych zasad- tylko z lat wcześniejszych niż 1999. Większe pole manewru jest w wyliczeniu wg. starych zasad- tu może Pani wskazać- albo 10 kolejnych lat z zakresu 1994-2013, albo 20 dowolnych sprzed 2014 r. ale jak napisałem znaczenie tego będzie aż 4 razy mniejsze niż wyliczenia z KP i składek po 1998 r.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Jerzy 1963 / 83.26.243.* / 2014-04-23 18:35
Urodziłem się w 1963 roku , mam przepracowany okres 35 lat w tym 8 w kopalni i 21 lat w warunkach szkodliwych. Dlaczego ZUS wyliczył mi emeryturę w wieku 67 lat ?
wiwan / 2014-04-23 21:55 / Tysiącznik na forum
1. nie wyliczył, bo wniosku o emeryturę dotąd Pan nie złożył, a jedynie przedstawił hipotetyczną wysokość świadczenia, czyli prognozę w dwu wariantach.

2. powszechny wiek emerytalny dla Pana rocznika to obecnie 67 lat, i dla takiego wieku ową prognozę przedstawiono.

3. ZUS nie ma wiedzy:
- czy złoży Pan wniosek o e. wcześniejszą albo pomostową
- kiedy Pan to zrobi
- czy spełni Pan warunki jej uzyskania

4. tak naprawdę ewidencję tego, czy dany ubezpieczony pracę w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze wykonuje wg. nowych wykazów Zakład ma dopiero od 2010 r. kiedy to wprowadzono składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych i związane z tym obowiązki informacyjno-ewidencyjne pracodawcy w takich warunkach zatrudniającego.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Stanisław Przygoda / 37.225.158.* / 2014-04-16 15:32
Witam!Mój komentarz to stwierdzenie ,że w przepisach jest totalny bałagan i dla przeciętnego śmiertelnika trudno połapać się w tym wszystkim.Dowodzi tego mój przypadek.Od 2011 roku mogłem już być na emeryturze .Wniosek złożyłem w marcu 2014 r i decyzję otrzymałem w kwietniu.Zatem przez trzy lata moje państwo nie wypłacało mi emerytury tylko dlatego ,że nie złożyłem wcześniej formalnego wniosku o coś co mi się i tak w/g prawa należało.Czy jest możliwość ubieganie się o wypłacenie przynajmniej części utraconej kwoty?
wiwan / 2014-04-16 22:18 / Tysiącznik na forum
Przeciętny śmiertelnik nie musi się w tym wszystkim łapać, bo dotyczy go niewielka część tych przepisów, w tym zwłaszcza ustawy emerytalnej.
Co do Pana przypadku- nie podstaw do roszczenia o wsteczne wyrównanie świadczenia, bo nie pobierał go Pan nie z winy Zakładu, nie było w 2011 decyzji emerytalnej odmownej wydanej błędnie.

A prawo do świadczenia powstaje od miesiąca złożenia wniosku, lecz nie wcześniej niż spełnienia warunków uzyskania świadczenia. Z urzędu uzyskuje się jedynie emeryturę w miejsce dotychczasowej renty z tyt. niezdolności do pracy.

Jeśli wtedy spełnił Pan warunek uzyskania e. powszechnej- to zasady są znane przynajmniej od 1998 r. kiedy obecną ustawę uchwalano.

Najprawdopodobniej zresztą przez owe 3 lata nadal pan zarobkował, więc tegoroczna emerytura dodatkowe lata składkowe uwzględnia, więc w jakimś stopniu owo opóźnienie jest skompensowane.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Łucja140 / 79.187.126.* / 2014-04-09 11:34
Witam
Urodziłam sie w 1958r. Mam 28 lat pracy (okres składkowy) w tym 10 lat pracy nauczycielskiej, 5 lat okres niekładkowy (studia) oraz przez 4 lata zajmowalam się wychowaniem dzieci (nie pobierałam zasiłku , był to czas po zakonczeniu studiów , a przed podjęciem pierwszej pracy). Kiedy przysługuje mi emerytura?
wiwan / 2014-04-09 12:00 / Tysiącznik na forum
10 lat pracy nauczyciela to za mało, by skorzystać ze świadczenia z tą pracą skojarzonego- np. z e. wcześniejszej z tyt. pracy w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze,czy pomostowej, tym bardziej nauczycielskiej z KN.

Podlega więc Pani powszechnym regulacjom tj. prawem do e. powszechnej w wieku 61 lat i 9 miesięcy do 62 lat w zależności od kwartału Panu urodzin.
Łucja140 / 79.187.126.* / 2014-04-09 12:17
Dziękuję za odpowiedź.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

EWA 1234 / 77.255.5.* / 2014-03-30 22:23
Urodziłam się w 1946 roku mam 8 lat 2 miesiące 14 dni okresów składkowych oraz 6 lat nieskładkowych na urodzenie dzieci.Czy należy mi się emerytura ? osoby urodzone np. w 1953 roku bez względu na staż pracy maja prawo do emerytury.Czy ja jestem dyskryminowana bo urodziłam się wcześniej? Konstytucja mówi o równości wszystkich obywateli.
wiwan / 2014-03-31 11:51 / Tysiącznik na forum
NIE. Ma Pani za niski staż na emeryturę powszechną. Co do wprowadzenia innych zasad od 1999 r. dla roczników młodszych niż 1948 już się TK wypowiedział. Z drugiej strony roczniki te mają świadczenie z roku na rok coraz bardziej zależne stricte od wpłaconych składek i przewidywanego wieku, w jakim zakończą życie. Pani rocznik, jak wszystkie starsze od 1949- miał i ma możliwość uzyskania świadczenia od ww parametrów oderwanego- poprzez wskazanie najkorzystniejszych lat do wyliczenia wysokości świadczenia.
Ewa12347 / 77.253.197.* / 2014-04-09 18:54
Czy mam szansę na emeryturę tzw.niepełną?
wiwan / 2014-04-11 19:56 / Tysiącznik na forum
1. Częściową ? Nie. Jest to świadczenie dla roczników młodszych niż 1948.
2. Niższą niż minimalna ? Nie. Byłoby tak w przypadku gdyby była Pani z rocznika młodszego niż 1948, roczniki starsze z automatu korzystają z gwarancji e. minimalnej, jeśli e. w ogóle uzyskują.
Ewa 12345 / 81.219.166.* / 2014-04-03 20:12
Czy jest możliwość wycofania przed laty wpłaconych składek do ZUS ?
wiwan / 2014-04-03 21:18 / Tysiącznik na forum
NIE ma takiej możliwości, nie przewiduje jej ani Ustawa emerytalna ani Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych.

Gdyby składki nie były 'przed laty', a stan Pani zdrowia spowodował uzyskanie orzeczenia o niezdolności do pracy hipotetycznie można by nazwać 'wycofaniem' po prostu uzyskanie renty z tyt. niezdolności do pracy.

Tyle, że niezdolność musiałaby nastąpić w czasie trwania ubezpieczenia lub najpóźniej 18 miesięcy po jego ustaniu, oraz min. 5 lat stażu musiałoby przypaść w ciągu ostatnich 10 lat przed złożeniem wniosku.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

marekma / 91.227.0.* / 2014-03-16 18:19
mam 56 lat,31 lat pracy w tym 10 w warunkach szkodliwych,Kiedy i jaka emerytura
wiwan / 2014-03-28 08:33 / Tysiącznik na forum
Odpowiedź niemożliwa bez podania :
- płci
- konkretnej nazwy stanowiska/rodzaju pracy/pozycji w wykazie prac w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze
- tego jak wyglądał ogólny staż ubezpieczeniowy i staż pracy szczególnej na dzień 1.01.1999 r.
- czy praca szczególna odbywała się również po 2008 r.
edek13 / 178.37.1.* / 2014-04-08 20:46
staz pracy w szczegolnych warunkach na dzien 1.01.1999 16 lat po 2008 tez jestem 1960.r i pracuje dalej czy mam jakies przywileje z tych warunkow szczegolnych
wiwan / 2014-04-08 21:27 / Tysiącznik na forum
Jeśli na 1.01.1999 r. miałby Pan staż ogólny 25 lat- spełniłby Pan w wieku 60 lat warunek uzyskania e. wcześniejszej z tyt. pracy w war. szczególnych z art.184 ustawy emerytalnej.
Tylko, że to mało prawdopodobne dla rocznika 1960.
Pozostaje kwestia e. pomostowej. Dla odpowiedzi, czy jest ona możliwa niezbędne jest podanie konkretnego stanowiska/rodzaju pracy/ pozycji w wykazach prac w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Waldemar244 / 83.25.243.* / 2014-03-12 19:21
Witam jestem męźczyzną urodzonym w 09.03.1953. Mam 31 lat i 3m-c okresów składkowych oraz 1 rok i 8 m-c okresów nieskładkowych. Czy mogę ubiegać sie o emeyturę, emeryture minimalna?
wiwan / 2014-03-12 20:52 / Tysiącznik na forum
Nie. Bez specjalnych okoliczności pracy (kolej, górnictwo, karta nauczyciela, war. szczególne) nabędzie Pan prawo do
- e. powszechnej w wieku 66 lat i 9 miesięcy, czyli dopiero w grudniu 2019 r.

Na e. częściową w wieku min. 65 lat ma Pan za mały staż, bo wymagane jest 40 lat, czyli zakładając dalszą pracę i tak wcześniej uzyska Pan prawo do e. powszechnej.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

monix15 / 151.248.33.* / 2014-03-07 11:58
Witam, urodziłam się w roku 1956, mam przepracowane 35 lat (składkowe)- pracuje na stanowisku biurowym. Kiedy w takim wypadku mogę ubiegać się o emeryturę?
wiwan / 2014-03-07 12:07 / Tysiącznik na forum
Dopiero w wieku powszechnym tj. w wieku 61 lat i 1 miesiąca do 61 lat i 4 miesięcy w zależności od kwartału Pani urodzin.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

angela778 / 94.141.158.* / 2014-02-15 10:31
witam w tym roku we wrzesniu ukoncze 60 lat i mam 25 lat pracy i w tym 15lat szkodliwych czy juz moge sie starac o emeryture i czy jako rewident na kolei to jest praca w szkodliwych warnkach i jako rewident i rzemieslnik na kopalni staszic na powierzchni to tez sa warunki szkodliwe dodam ze w tej chwili nie pracuje oraz nie jestem zarejstrowany w urzedzie pracy czy to ma jakies znaczenie prosze o odpowiedz
wiwan / 2014-02-17 12:03 / Tysiącznik na forum
Odpowiedź niemożliwa bez podania:
-konkretnych stanowisk/pozycji w wykazie prac w war. szczególnych
-stażu na dzień 1.01.1999 r., w tym w war. szczególnych
- tego, czy jakaś praca w war. szczególnych była wykonywana po 2008.
janx1 / 2014-03-23 04:48
w internecie były 2 strony wykazu prac w szczególnych warunkach,została jedna,po drugie TK orzekł że ustawa z 17.XII. nie może być stosowana bo zostala wprowadzona niezgodnie z Konstytucją,2-ga strona(czyli pracownik)nie została o tym powiadomiona./Czy wyraża na to zgode czy też nie/oto cała prawda/Już trzy lata o to walczę.I dalej nic
wiwan / 2014-03-28 08:41 / Tysiącznik na forum
Wykazy są z dwu aktów prawnych- Ustawy o e. pomostowych z dnia 19 grudnia 2008 r. oraz z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983rz roku 1983.

Z obu nadal mają zastosowanie. Wykazy z Rozporządzenia owszem się zmieniały- przez lata na skutek nowelizacji. Zniknął wykaz C, doszło kilka pozycji w wykazie B.

Jeśli ma Pan na myśli ustawę z 17 grudnia 1998 r. tj. obecną emerytalną, to dotyczy jej ponad 30 orzeczeń TK- jakie 9rok, sygnatura) ma Pan na myśli- nie jest mi znane orzeczenie, które miałoby taką sentencję.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

bożenna / 81.190.192.* / 2014-02-13 23:03
urodzona 17.02.1954 roku posiadam
staż pracy 40 lat.Kiedy mam złożyć wniosek o emeryturę oraz kiedy mam zwolnić się z pracy!
wiwan / 2014-02-14 10:45 / Tysiącznik na forum
Pani powszechny wiek emerytalny to 60 lat i 5 miesięcy, zatem uzyska go Pani 17 lipca br.

Wniosek można złożyć najwcześniej 30 dni przed tą datą.ytur
Rozwiązanie umowy o pracę może nastąpić później. Po prostu powstanie prawo do emerytury, ale wypłata zostanie wstrzymana, a odwieszona od miesiąca, w którym rozwiązanie umowy nastąpi i potwierdzenie tego zostanie dostarczone do Zakładu.

Rozsądnie jest więc składać wniosek wtedy gdy jeszcze stosunek pracy trwa i uwzględnić te terminy w kontekście obowiązującego okresu wypowiedzenia umowy. No chyba, że pracodawca ludzki i bez problemu zgodzi się wtedy na porozumienie stron i rozwiązanie umowy w dowolnym terminie.

Techniczne co do wniosku emerytalnego składanego jeszcze w czasie zatrudnienia- zamiast ostatniego świadectwa pracy (bo jest jeszcze nie wystawione i nie ma ku temu podstaw) wystarczy zaświadczenie o ostatnim okresie zatrudnienia od pracodawcy.

To, że zaraz potem, tj. po jednym dniu do pracy (tej co poprzednio lub nowej) można wrócić bez utraty już wypłaty ani jej zmniejszenia Pani wie ?

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Dla Krystyny / 31.11.177.* / 2014-02-13 10:57
Dzień dobry

Mam bardzo przykrą sytuacje a mianowicie moja mama jest chora na raka i ma stomię. Jest urodzona we wrześniu 1947. Nie posiada żadnych udokumentowanych lat składkowych i nie ma żadnych pieniędzy na życie. Dotychczas ja jej dawałam ale ponad rok temu urodziłam bliźniaki i straciłam prace i teraz samej mi ciężko wiązac koniec z końcem.
Co można w tej sytuacji zrobić?
Czy przysługuje jej jakaś emerytura?
Pomocy!
wiwan / 2014-02-13 11:38 / Tysiącznik na forum
W zakresie ub. społecznych tj. ZUS-owym możliwa jest jedynie renta rodzinna po jej mężu.

Poza tym- jest to kwestia pomocy z MOPS/GOPS/PCPR z ustawy o pomocy społecznej.
dla Krystyny / 31.11.177.* / 2014-02-13 12:13
Dziękuję za odpowiedź.
Nie jest to proste - jest rozwódką mąż żyje z drugą żoną.
Czyli w chwili obecnej jeśli ja nie będę w stanie dać jej nic to ma umrzeć z głodu?
Nie ma nic stałego co można by starszej kobiecie zagwarantować?
wiwan / 2014-02-13 12:40 / Tysiącznik na forum
Znów w zakresie ZUS- r. rodzinna w przyszłości po śmierci byłego męża byłaby możliwa, gdyby mama miała zasądzone alimenty od niego.
Tyle, że dzielona byłaby z aktualną żoną.

Tak jak napisałem- pozostaje pomoc społeczna- zasiłek stały na przykład, zasiłek celowy.

Kryterium dochodowe 542 zł dla osoby samotnie gospodarującej. Jeśli mieszkacie wspólnie- 456 zł na osobę w waszej rodzinie.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

anna 1955 / 83.3.38.* / 2014-02-10 10:25
urodzona 19.11.1955r. Zatrudniona w niepełnym wymiarze godzin.Umowa na czas określony do 31.12.2015 r. Obowiązujący wiek emerytalny 61 lat, przypadnie na 19.11.2016 r. Z końcem umowy nie otrzymam emerytury.Czy można takiej osobie wypowiedzieć umowę o pracę w chwili obecnej.
wiwan / 2014-02-10 12:09 / Tysiącznik na forum
Pytanie stricte z prawa pracy, a nie emerytalne. NIE, w zakresie rozwiązywania umowy korzysta Pani już z ochrony przedemerytalnej z art. 39 KP. Nie jest ona bezwzględna- nie dotyczy upadłości likwidacji zakładu, a w zakresie wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy/płacy- również zmian zasad wynagradzania lub utraty zdolności (orzeczenie lekarskie) lub uprawnień do konkretnej pracy- z art. 43 KP.

Pomijam kwestie zw. dyscyplinarnego lub na skutek zbyt długiej absencji zdrowotnej (wyczerpanie okresu zasiłkowego).
anna1955 / 83.3.38.* / 2014-02-10 12:14
jest Pan bardzo miły, dziękuję bardzo za odpowiedź;)

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Rysio i koledzy z rocznika / 95.160.47.* / 2014-01-31 18:07
urodziłem się 27 X 1952 roku , pracuję od lipca 1972 roku.Kiedy będę mogł przejsc na emeryturę i od kiedy wejdę w okres ochronny bo przewiduję wypowiedzenie pracodawcy. z góry dziękuję
wiwan / 2014-01-31 20:20 / Tysiącznik na forum
Oczywiście mówimy o obecnym stanie prawnym :-)

Pana powszechny wiek emerytalny to nie mniej niż 66 lat i 8 miesięcy. Kolegów z tego samego rocznika, ale z innych kwartałów- odpowiednio o 1 do 3 miesięcy mniej.
Czyli kodeksowy ( art. 39 ) "okres ochronny" zacznie się u Pana dopiero w czerwcu 2015.

Niestety nie podlega Pan przepisowi przejściowemu wydłużającemu tę ochronę osobom, które podlegały mu w dniu 1.01.2013 r. tj w dniu wejścia w życie "nowelizacji 67" ustawy emerytalnej- bo miał Pan mniej niż 61 lat.

No chyba, że ze względu na okresy pracy w specjalnych okolicznościach dały Panu prawo do e. wcześniejszej lub e. pomostowej w wieku 60 lub mniej lat.

Wcześniej (w związku ze stażem wyższym niż 40 lat) w wieku 65 uzyska Pan prawo do e. częściowej w wysokości 50% świadczenia wyliczonego z Kapitału Początkowego i zwaloryzowanych składek po 1998 r. zgromadzonych na dzień ewentualnego takiego wniosku o e. częściową.

Ps. e. częściowa nie wpływa na ochronę z art. 39 KP, tj. data spełnienia warunków jej uzyskania nie sprawia, że okres ochronny startuje na 4 lata przed nią.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

janek1080 / 2014-01-31 10:05
urodziłem się 20 lutego 1955 aktualnie mam udokumentowane 30 lat pracy w tym 18 lat pracy w szkodliwych warunkach, kiedy będe mógł wystąpić do Zus z wnioskiem o wcześniejszą emeryturę ?

dziękuje za odpowiedź
wiwan / 2014-01-31 11:03 / Tysiącznik na forum
Odpowiedź niemożliwa bez podania:

-stażu ubezpieczeniowego na dzień 1.01.1999 r.
-okresu pracy w war. szczególnych lub szczególnym charakterze na ww dzień
- konkretnego stanowiska/rodzaju pracy (który wykaz, pozycja
- tego, czy praca ww w war. szczególnych lub szczególnym charakterze odbywała się po 2008 r.
janek1080 / 2014-01-31 11:58
już odpowiadam:

- mam 25 lat pracy na dzień 01.01.1999r.
- w tym 18 lat w szkodliwych warunkach do 01.01.1999r.
- murarz pieców przemysłowych (XIV poz.10)
- po 2008r. nie pracowałem w szkodliwych warukach

dziękuje
wiwan / 2014-01-31 12:29 / Tysiącznik na forum
Dwie wiadomości.

1. dobra.

Jest Pan jednym z bardzo nielicznych przypadków ubezpieczonego, który w związku ze stażem i rodzajem wykonywanej pracy w wieku 60 lat spełni warunki uzyskania zarówno e. wcześniejszej z tyt. pracy w war. szczególnych z art. 184 ustawy emerytalnej jak i e. pomostowej- z jej art. 49, gdyż Pana praca poza wykazem A z rozporządzenia z 1983 r. ma swój odpowiednik w "nowym" wykazie tj. załączniku nr. 1 do Ustawy o e. pomostowych ( pod pozycją 7 ), więc nie jest wymagana praca w tych warunkach po 2008 r.

W związku z tym, że uzyska ją Pan po 2014 r. nie ma znaczenia to, o którą emeryturę Pan zawnioskuje- wysokość będzie ta sama. W tym roku byłaby jeszcze różnica, bo e. wcześniejsza byłaby liczona w sposób mieszany tj. 80% w sposób 'nowy' + 20% w sposób 'stary'.

2. zła

W innym wątku widziałem, że szuka Pan kolegów z huty- jak rozumiem są kłopoty z dokumentacją pracowniczą/płacową.
Uprzedzam więc, że o ile zeznaniami świadków można udowodnić przed ZUS okres pracy- jako istnienie okresu składkowego przebytego do dnia 14 listopada 1991 r., o tyle nie można tego uczynić w zakresie udowodnienia zarobków ANI tego, że okres pracy był okresem pracy w war.szczególnych. Warunki te muszą wynikać ze świadectwa pracy w war. szczególnych lub zaświadczenia o pracy w takich warunkach uzupełniającego świadectwo pracy.
janek1080 / 2014-01-31 12:49
Dziekuje za szybka odpowiedź

Mam Swiadectwo pracy z huty i RP-7 o zarobkach, jedynie brakuje mi zaświdczenia że to była praca w szkodliwych warunkach, na świadectwie pracy nie ma takiej adnotacji, takiego dokumentu też nie ma w archiwum, odnalazłem jedynie taki "wniosek" gdzie jest napisane że przysługuje mi 12 dni dodatkowego urlopu w ciągu roku za pracę w szkodliwtych warunkach, również odnalazłem kolegę który pracował ze mną też jako murarz pieców przemysłowych i on ma te zaświadczenie.
Mam nadzieję że to będzie możliwie do udowodnienia przed Sądem pracy ?

dziękuje za odpowiedź czy dobrze myśle ???

janek
wiwan / 2014-01-31 13:04 / Tysiącznik na forum
Niestety.
To za słabe dowody w tej sytuacji. Niezbędne jest owo zaświadczenie od pracodawcy, albo na nowo wystawione świadectwo pracy- od pracodawcy lub jego następcy prawnego- albo kserokopie akt pracowniczych z których fakt pracy w war. szczególnych ( w tym to, że stale i w całym wymiarze czasu pracy ) wydane przez archiwum, które dokumentację przejęło, jeśli firma została po prostu zlikwidowana.

Bez tego decyzja ZUS będzie odmowna, dopiero w sądzie pracy/ub. społecznych po odwołaniu od decyzji będzie można próbować skłonić sąd do uznania innych dowodów.

Wymogi co do wniosku emerytalnego- ze strony ZUS-
"Zgodnie z § 2 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. Nr 8, poz. 43 ze zm.) okresy pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze stwierdza zakład pracy - na podstawie posiadanej dokumentacji - w świadectwie wykonywania pracy w szczególnych warunkach, wystawionym według wzoru stanowiącego załącznik do przepisów wydanych na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia lub w świadectwie pracy.

W wymienionych dokumentach pracodawca powinien podać okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, jej rodzaj i nazwę stanowiska pracy - ze wskazaniem odpowiedniego wykazu, pozycji rozporządzenia jak również zarządzenia resortowego. Nazwa stanowiska pracy w szczególnych warunkach, na jakim był zatrudniony pracownik wykazana w świadectwie musi odpowiadać nazwie wymienionej w wykazie aktu resortowego, nie może być niepełna ani podobna.

Jako środki dowodowe dopuszczalne są również kserokopie dokumentów potwierdzające okresy pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, sporządzone przez archiwa na podstawie posiadanej przez nie pracowniczej dokumentacji osobowej. Na potwierdzenie okresów pracy w szczególnych warunkach w postępowaniu przed organem rentowym w żadnym przypadku nie można przedłożyć zeznań świadków."

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

pracownik 1083 / 195.117.211.* / 2014-01-29 15:47
urodziłamsię 13 listopada 1959 czy mogę przejść na zasiłek przedemerytalny i kiedy
wiwan / 2014-01-29 16:23 / Tysiącznik na forum
Zasiłku takowego już się nie przyznaje. Obecnie jest to świadczenie przedemerytalne. Podstawową przesłanką jego uzyskania jest utrata środków finansowych na skutek- zwolnienia z pracy, utraty renty z tyt. niezdolności do pracy, upadłości dz. gospodarczej.

Same warunki wiekowo-stażowe są tu wtórne i nie są podstawą uzyskania prawa do świadczenia przedemerytalnego.

No chyba, że ma pani na myśli emeryturę wcześniejszą...

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Janusz J. / 50.136.34.* / 2014-01-24 21:40
Urodziłem się w październiku 1949 roku. W Polsce pracowałem od października 1965 roku do czerwca 1983 roku w tym 2 lata służby wojskowej. Czyli chyba to jest prawie 18 lat wraz ze służbą wojskową. Później wyjechałem zagranicę. Po powrocie do Polski od stycznia 2008 przez okres 3.5 roku prowadziłem swoją działalność gospodarczą opłacając ZUS. Czyli w sumie chyba mam 21.5 roku pracy. Czy po osiągnięciu wieku emerytalnego będę mógł w Polsce otrzymać emeryturę?
wiwan / 2014-01-27 13:15 / Tysiącznik na forum
Tak. Pana rocznik nie wymaga już minimalnego stażu, by uzyskać świadczenie.
Pana wiek emerytalny to 65 lat i 8 miesięcy.

Jeśli w czasie emigracji podlegał Pan zagranicznemu ub. społecznemu, potrafi to udokumentować- a kraj ten należy do UE, lub jest to Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria albo kraj z którym Polska ma umowę w tym zakresie- to na zasadzie koordynacji emerytur- okres zagraniczny może być uwzględniony w zakresie prawa do skorzystania z gwarancji e. minimalnej, bo polskiego okresu ubepzieczenia do wymaganych 25 lat w tym zakresie brakuje.

Podobnie- jeśli na potrzeby emerytury zagranicznej brakuje stażu ubezpieczeniowego- staż polski może być uwzględniony.

Co to za kraj był i czy było w nim ub. społeczne ?
Janusz J. / 50.136.34.* / 2014-01-30 00:56
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Natomiast kraj w którym mieszkałem i legalnie pracowałem przez 22 lata to USA. Tutaj zarówno ja jak i moja żona mamy prawo do emerytury z Social Security po przepracowaniu 40 kwartałów czyli 10 lat.

Ale jeśli to możliwe to jeszcze jedno pytanie bo chodzi mi o żonę. W Polsce ma tzw okresów składkowych i nieskładkowych (macierzyństwo) 14.5 roku. Urodziła się w październiku 1946 roku. Pytanie czy teraz kiedy ma 67 lat może w Polsce wystąpić do ZUS-u i starać się o jakąś emeryturę oraz ubezpieczenie zdrowotne?
wiwan / 2014-01-30 11:56 / Tysiącznik na forum
Powszechny wiek emerytalny żony to 60 lat. Niestety dla prawa do emerytury w związku z tym, że jest z rocznika starszego niż 1949 wymagany jest dodatkowy warunek- minimalnego stażu ubezpieczeniowego. Obecnie ( 2014 i 2015 ) wynosi on dla kobiet 21 lat.

ALE ze USA też mamy umowę o koordynacji rent i emerytur, tyle że indywidualną Polska-USA, a nie wynikającą z rozporządzeń Rady Europy.

Zasady podobne. Żona uzyska polską emeryturę, bo uwzględni się jej brakujące do owych 21 lat okresy ub. społecznego w USA.

Emerytura lub renta z ZUS ustalona z uwzględnieniem łącznych okresów ubezpieczenia przebytych w Polsce i USA obliczana jest dwuetapowo:

ZUS najpierw oblicza teoretyczną (pełną) kwotę polskiego świadczenia, jaka przysługiwałaby zainteresowanemu, gdyby wszystkie polskie i amerykańskie okresy ubezpieczenia zostały przebyte w Polsce, przy czym:
teoretyczna kwota świadczenia to kwota emerytury lub renty z ZUS ustalona danej osobie z uwzględnieniem okresów amerykańskich tak jak gdyby okresy te zostały przebyte w Polsce,
przy obliczaniu teoretycznej kwoty świadczenia amerykańskie okresy ubezpieczenia traktowane są jako okresy składkowe w rozumieniu polskiej ustawy emerytalnej i przypisywana jest im wartość 1,3% podstawy wymiaru świadczenia za każdy rok tych okresów,
przy ustalaniu podstawy wymiaru emerytury lub renty osobom posiadającym amerykańskie okresy ubezpieczenia stosuje się szczególne zasady, które zostały opisane w serwisie ZUS, a dotyczące osób posiadających okresy ubezpieczenia w państwach, z którymi Polskę łączy umowa międzynarodowa w dziedzinie ubezpieczeń społecznych. Do ustalenia podstawy wymiaru świadczeń nie jest uwzględniany przychód (zarobki) z okresu podlegania amerykańskiemu ubezpieczeniu social security;
następnie ZUS oblicza rzeczywistą (częściową) kwotę polskiego świadczenia w oparciu o proporcję okresów ubezpieczenia przebytych w Polsce do sumy wszystkich okresów ubezpieczenia przebytych w Polsce i w USA (tzw. świadczenie proporcjonalne). Rzeczywista (częściowa, proporcjonalna) kwota świadczenia stanowi kwotę emerytury lub renty należnej osobie zainteresowanej.

Więcej info dla Państwa ( jednostka wyznaczona do koordynacji RP- USA )

I Oddział ZUS w Warszawie - Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych
ul. Kasprowicza 151
01-949 Warszawa
telefony:
+ 48 (22) 569-36-04
+ 48 (22) 569-36-13
+ 48 (22) 569-35-93
+ 48 (22) 569-36-50

Będzie też zdaje się złożenie wniosku o polską emeryturę w amerykańskim SSA na podstawie owej umowy.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Ewa Jachman / 89.239.101.* / 2014-01-21 14:03
Urodziłam się 24.05.1954 r.Mam 30 lat, 6 m-cy okresów składkowych, 1 rok, 4 m-ce okresów nieskładkowych . Czy przysługuje mi emerytura w listopadzie w 2014 r. ?Dziękuję za odpowiedz.
wiwan / 2014-01-21 14:16 / Tysiącznik na forum
TAK. Pani wiek emerytalny to rzeczywiście nie mniej niż 60 lat i 6 miesięcy. Jest to jedyny warunek ustawowy stażowo- wiekowy uzyskania prawa do świadczenia. Drugim dotyczącym już samej wypłaty jest rozwiązanie stosunku pracy, choćby na dzień, z pracodawcą u którego na etacie będzie Pani w dniu poprzedzającym wydanie decyzji emerytalnej.
No i technicznym oczywiście- tj. złożenia wniosku.

W związku ze stażem ubezpieczeniowym przekraczającym 25 lat skorzysta Pani z gwarancji wysokości minimalnej świadczenia ( gdyby wyliczone było niższe, np. na skutek wieloletniej pracy na cząstce etatu ) bez względu na to, kiedy na emeryturę Pani się zdecyduje.

Oczywiście powyższe na podstawie obecnego stanu prawnego.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Stanisław1072 / 176.111.132.* / 2014-01-08 16:39
Witam urodziłem się w kwietniu 1948r.Na dzień 01.01.1999r.przepracowałem 26 lat i 10 miesięcy w szkodliwych warunkach.Wniosek o emeryturę złożyłem po uzyskaniu pełnego wieku w czerwcu 2013 (65 lat i 2 miesiące) wg. jakich zasad będzie liczona moja emerytura i czy za pracę w szkodliwych warunkach należy mi się tzw. "rekompensata"?
kasiccsa / 81.6.139.* / 2014-01-21 16:41
Witam.moj tata ur w sierpniu 1949 r. . Jest obecnie na rencie. Pracowal w warunkach szczególnych. Czy moze juz przejść na wcześniejsza emerytue
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-01-21 18:16 / Tysiącznik na forum
Odpowiedź niemożliwa bez podania:
-stażu ubezpieczeniowego na dzień 1.01.1999 r.
-okresu pracy w war. szczególnych lub szczególnym charakterze na ww dzień oraz na dziś
- konkretnego stanowiska/rodzaju pracy (który wykaz, pozycja
- tego, czy praca ww w war. szczególnych lub szczególnym charakterze odbywała się po 2008 r.
wiwan / 2014-01-08 22:37 / Tysiącznik na forum
Tzw. rekompensata za pracę w war. szczególnych lub w szczególnym charakterze jest świadczeniem z Ustawy o e. pomostowych, a więc dotyczy roczników młodszych niż 1948. Nie ma Pan więc do niej prawa.

Z tyt. pracy w takich warunkach miał Pan możliwość przejść na e. wcześniej a więc pobierać ją dużo dłużej. Nie skorzystał Pan z tego.

Pana emerytura będzie wyliczona (dlaczego dotąd nie ma decyzji ???) wg. starych zasad tj. z art. 53 ustawy: czyli suma

1) 24% kwoty bazowej
2) po 1,3% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów składkowych,
3) po 0,7% podstawy jej wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych


Podstawa z 10 kolejnych lat z ostatniego dwudziestolecia do 2012 włącznie, lub z dowolnych 20 lat.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Mat12 / 79.191.231.* / 2014-01-06 14:59
Witam,
Mam 48 lat.Załóżmy, że będę pracować do 50-tego roku życia i wtedy będę miał przepracowane 35 lat(w tym 3lata szkoły i 2 lata służby wojskowej). Płacono mi przez cały czas składki. Czy przysługuje mi minimalna emerytura?
wiwan / 2014-01-07 11:16 / Tysiącznik na forum
Prawo do skorzystania gwarancji minimalnej wysokości świadczenia ma ubezpieczony (mężczyzna) z 25-cioletnim stażem ubezpieczeniowym- ORAZ z uzyskanym powszechnym wiekiem emerytalnym. Czyli oba warunki muszą być spełnione łącznie. A więc po tych 50 urodzinach owszem nie musi Pan już nabyć nowych okresów składkowych nieskładkowych.

Powyższe z art. 87 Ustawy emerytalnej

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

PUCHALSKI józef / 79.135.177.* / 2014-01-06 13:22
jestem byłym wojskowym pobieram emeryturę mundurową od roku1986 do roku 2011 pracowałem w szpitalach cywilnych pobierano mi wszystkie składki emerytalne zusowskie w sumie przepracowałem 46lat, w wojsku 32lata i w cywilu 24 lata w tym czasie zmieniły się na gorsze pobieranie świadczeń emerytalnych wojskowych po niekorzystnych obliczeniach od roku1968,a emerytury cywilne w tym samym roku można było dostać po 25 latach pracy w cywilu. 24 lata pobierano mi składki emerytalne, nie podwyższono mi emerytury oraz ilości przepracowanych lat i dalej figuruję że pracowałem 32lata w Polsce jak to się ma do tych wszystkich spraw emerytalnych w RP DLACZEGO RZĄDY idą najmniejszą linią i nikt nie ureguluje wszystkich spraw emerytalnych całościowo, chociaż sądy trybunałów europejskich nakazali rządom RP UREGULOWANIE SPRAW EMERYTALNYCH W POLSCE dotyczy to również wszystkich pracowników i rolników. Z poważaniem Ziutek.
puchalski józef / 79.135.177.* / 2014-01-06 13:28
NIE 24 LATA TYLKO 14 LAT PRZEPRACOWAŁEM W SZPITALACH CYWILNYCH RAZEM-46 LAT PRACY. PRZEPRASZAM Ziutek.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

justa602 / 83.3.38.* / 2014-01-03 12:55
Widzę że jest Pan - że tak powiem okuty nie tylko o emeryturach.Może podpowie mi Pan w mojej sprawie.Byłam na chorobowym 182 dni, teraz mam rehabilitacyjny na 7 miesięcy.Jestem zatrudniona w dwóch zakładach pracy, w obu na pełny wymiar godzin. Pracodawca może mi po 3 miesiącach pobierania świadczenia rehabilitacyjnego wypowiedzieć umowę. Moje pytanie brzmi: czy będę upoważniona do dalszego pobierania świadczenia z obu tytułów zatrudnienia po rozwiązaniu umowy.
wiwan / 2014-01-03 13:34 / Tysiącznik na forum
Witam tutaj :-)

Niestety z art. 22 w nawiązaniu do art. 13, ust. 1, pkt. 4 Ustawy zasiłkowej wynika, że nie będzie możliwe pobieranie tego drugiego świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu tytułu do ubezpieczenia, z którego ono pochodzi. Na skutek posiadania właśnie drugiego świadczenia.

Czyli po zwolnieniu z 1 pracy pozostanie Pani prawo tylko do świadczenia z ubezpieczenia pochodzącego z drugiej. Drugie, odpukać, zwolnienie tego prawa już nie zmienia, ale zmienić może jego wysokość. Tak jak w przypadku zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia- jego podstawa jest wtedy ograniczona do 100% przeciętnego wynagrodzenia.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

ela485 / 83.3.38.* / 2014-01-02 12:36
Witam! Moje pytanie dotyczy świadczenia przedemerytalnego.Po pierwsze jestem kobietą, lat 58, ponad 30 lat pracy, u ostatniego pracodawcy pracuję 10 lat. Mam wypowiedzenie z powodu likwidacji stanowiska pracy; po prostu nie potrzebne jest już to stanowisko - ot tak ... bo zakład finansowo jest w dobrej sytuacji.Czy wpis w świadectwie pracy-likwidacja stanowiska wystarczy czy musi być z przyczyn ekonomicznych ?
wiwan / 2014-01-02 13:03 / Tysiącznik na forum
Świadczenie przedemerytalne nie wymaga przyczyn ekonomicznym zwolnienia wpisanych w wypowiedzenie czy św. pracy.

Owszem, w dwu opcjach są to przyczyny ekonomiczne, ale ostateczne- bo chodzi o likwidację ...pracodawcy lub jego niewypłacalność. W dwu innych opcjach- chodzi o to, by zwolnienie było z przyczyn leżących po stronie pracodawcy. Taką jest likwidacja stanowiska, niekoniecznie z przyczyn ekonomicznych, mogą to być np. przyczyny związane z automatyzacją, reorganizacją.

Zatem likwidacja stanowiska pracy jest wystarczającą podstawą prawną w Pani przypadku ( min. 55 lat i min. 30 lat stażu ) czyli w opcji z art.2, ust.1, pkt. 1 ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.

W świadectwie pracy zatem poza podaniem trybu rozwiązania umowy o pracę ( art. 30 § 1 pkt 2 K.p) musi pojawić się dookreślenie typu "t.j. za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcę" - na wskazanie kto wypowiedział ORAZ strony po której leży przyczyna tj. "z przyczyn niedotyczących pracownika" czy wprost " z powodu likwidacji stanowiska".

Prawidłowy wpis ułatwia też dochodzenie odprawy pracowniczej, gdy pracodawca jej nie wypłaca.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Bronek 59 / 83.30.220.* / 2013-12-29 18:51
Witam!Urodziłem się w lipcu 1959r. Od 1 września 1974 r. pracuję w Hucie do chwili obecnej. Wykonuję prace w szczególnych warunkach wymienione w wykazie B w dziale III. Kiedy i na jakich warunkach mogę ubiegać się o wcześniejszą emeryturę?
wiwan / 2013-12-30 13:39 / Tysiącznik na forum
W związku z tym, że na dzień 1 stycznia 1999 r. uzyskał Pan ogólny staż ubezpieczeniowy niższy niż 25 lat- e. wcześniejsza z art. 184 ustawy emerytalnej nie będzie możliwa, a więc nie będzie możliwa e. w wieku 55 lat, jaką miałby Pan ze stażem 25 lat.

(jeśli komisja lekarska do spraw inwalidztwa i zatrudnienia orzeknie trwałą niezdolność do wykonywania prac wymienionych w dziale III wykazu B,
ORAZ osiągnie Pan ten wiek w czasie wykonywania prac wymienionych w dziale III wykazu B lub w okresie zatrudnienia, do którego skierowany zostanie Pan stosownie do zalecenia lekarza)
---
Spełni Pan natomiast warunek e. pomostowej w wieku 60 lat, warunkiem będzie rozwiązanie umowy o pracę.

Wysokość już na zasadach nowych tj. z kapitału początkowego + składek po 1998 r, z uwzględnieniem spodziewanej długości życia na emeryturze z tablic GUS

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Marek B. / 31.1.252.* / 2013-12-29 13:05
Mam 18 lat pracy/składkowej/ i 67 lat, żadnych dochodów /przez 8 lat byłem -całkowicie niezdolny do pracy, ale nie była to renta/, czy mam szansę na jakąś emeryturę lub zasiłek/gdybym urodził się rok później to bym miał/, czy jako stary niepotrzebny człowiek/schorowany/ znaleźć sobie kawałek mocnego sznura, bo z pijakami ozpkę nie mam zamiaru konkurować
wiwan / 2013-12-30 13:11 / Tysiącznik na forum
67 lat, czyli rocznik 1946. Zatem nie rok, ale 3 byłyby 'ratunkiem'- bo dopiero ten rocznik dla prawa do emerytury w wieku powszechnym nie wymaga minimalnego stażu ubezpieczeniowego.

W Pana przypadku ten staż to 25 lat i jest to suma okresów składkowych i nieskładkowych- więc Pana staż penie jest wyższy niż 18 lat, ale nawet posiadając 7 lat nieskładkowych mogłoby być zaliczone tylko 6 lat, bo limitem jest 1/3 zaliczanych lat składkowych.

Zatem dla prawa do emerytury musi Pan uzyskać brakujący okres składkowy (zlecenie, etat, DG), a obecnie jest Pan skazany na świadczenia z Ustawy o pomocy społecznej, a więc pomoc/kontakt z GOPS/MOPS.

Dla renty z tyt. niezdolności do pracy, nawet przy uzyskaniu takiego orzeczenia z kolei brak Panu stażu ubezpieczeniowego w ostatnich 10 latach (5 lat minimum).

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

adelroma126 / 2013-12-27 23:29
Przepraszam za bledy nie mam polskiej klawiatury.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

adelroma126 / 2013-12-27 23:24
Witam! Mam pytanie. Skończyłam 77 lat.Od omentu nabycia Polskiego obywatelstwa nie pobieram Emerytury polskiej. am skomplikowaną sytuację. Jestem żoną polskiego repatrianta z byłego ZSRR. Nabyłam obywatelstwo polskie w 2001 roku.przeprawodzilismy sie do polski w 1999 r. W Polsce nie pracowalam a ni dnia W Kazachstanie, skąd pochodzimy z mężem mam staż pracy nie cale 40 lat.Problem w tym, że między Polską a kazachstanem niema wzajemnego zaliczania stażu.czy moze ja sie myle bo tak mi powedziano. Jestem też osobą niepełnosprawną nie mam Nogi mam 2 grupp inwalidska.Składała wniosek odmuwiono mi iz nie jestem pochodzenia polskiego. Czy mogę sprubowac ponownie złożyc papiery na emeryturę i czy zaliczą mi staz z Kazachstanu. Czy mogę liczyć na minimalną emeryturę? Z mężem jest inaczej. On podlega Ustawie o repatriacji i mu zaliczają cały staż pracy w kazachstanie. A co ze mną?
Pozdrawiam, Nina.
wiwan / 2013-12-30 14:08 / Tysiącznik na forum
No niestety- tak jak Pani napisała- przeszkodą jest brak umowy z Kazachstanem o koordynacji rent/emerytur (czyli m.in. wzajemnym zaliczaniu stażu ubezpieczeniowego) jaką np. niedawno podpisano z Ukrainą.
Bez takiej umowy koordynacja dotyczy tylko krajów Unii Europejskiej oraz państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej (Islandia, Liechtenstein, Norwegia) lub w Szwajcarii.

Więc nie tyle ma znaczenie pochodzenie ubezpieczonego, co "pochodzenie" jego stażu ubezpieczeniowego.

To, ze nie jest Pani ubezpieczoną w rozumieniu naszej ustawy nie daje też możliwości uzyskania świadczenia w drodze wyjątku, tj. decyzją uznaniową prezesa ZUS, przy spełnieniu innych warunków.

Jak rozumiem Pani niepolskie pochodzenie uniemożliwia jednak uzyskanie przez Panią statusu repatrianta, a więc uniemożliwia uznanie okresów ubezpieczenia jak w przypadku męża (mimo braku umowy z Kazachstanem).

Niestety jest więc Pani skazana na ewentualną pomoc z ustawy o pomocy społecznej- z Gminnego/Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, ale są tu bardzo niskie kryteria dochodowe, których Państwo nawet przy minimalnej emeryturze męża nie spełniają raczej.
No i na czekanie na ewentualną umowę z Kazachstanem - ale to raczej nie szybko jak wynika z

"Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - z upoważnienia ministra - z dnia 21 marca 2011 r

na interpelację nr 20709

w sprawie uregulowań prawnych dotyczących możliwości uzyskania świadczeń emerytalnych w Polsce przez współmałżonków repatriantów polskiego pochodzenia".

Jak rozumiem nie jest możliwe pobieranie świadczenia kazachskiego przez osobę innego obywatelstwa, zagranicznego zamieszkania z kazachskiego systemu ub. społecznych ?

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

krycha101 / 83.3.38.* / 2013-11-14 12:26
Ja trochę chcę zasięgnąć informacji z innej beczki o ile jest to możliwe.Mam 58 lat, jestem kobietą.Staż pracy 32 lata - składkowe. 5 lat byłam na rencie z powodu choroby zawadowej. Obecnie pracuję u pracodawcy ciągle 18 lat. Umowę mam do końca roku. Najprawdopodobniej nie będę miała przedłużonej i moje pytanie brzmi:czy będę miała prawo do zasiłku przedemerytalnego jeśli umowa wygasa?
wiwan / 2013-11-14 12:46 / Tysiącznik na forum
Świadczenia przedemerytalnego, zasiłku już nie ma od 2004 roku- jako nowouzyskiwanego.

NIE- okoliczność wygaśnięcia terminowej umowy o pracę NIE jest okolicznością utraty pracy w przyczyn zakładu pracy w rozumieniu Ustawy o promocji zatrudnienia, a w Pani przypadku do tej ustawy ustawa o świadczeniach przedemerytalnych odsyła.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

babcia1019 / 91.193.208.* / 2013-10-28 09:46
Witam
mam 52lata, 30 lat pracy w jednostce budżetowej, obecnie nie pracuję. Kiedy i na jakich warunkach mogę ubiegać się o wcześniejszą emeryturę?
wiwan / 2013-10-28 13:33 / Tysiącznik na forum
Praca w jed. budżetowej nie jest podstawą prawa do e. wcześniejszej.

Jeśli chodzi Pani o e. wcześniejszą dla pracowników urzędów państwowych albo członków służby cywilnej albo pracowników PIP, kuratorów sądowych, to nie jest ona możliwa dla roczników młodszych niż 1948.

No chyba, że chodzi Pani o e. wcześniejszą z tyt. pracy w war. szczególnych lub szczególnym charakterze. Nie ma tu znaczenia, czy odbywała się ona w jed. budżetowej, czy nie. Choć siłą rzeczy np. w przypadku pracowników organów kontroli państwowej,
pracowników organów administracji celnej mamy do czynienia z jed. budżetowymi właśnie.

Reasumując- tylko w tym 3 przypadku jest mowa o możliwości e. wcześniejszej.

Zatem- co to za rodzaj pracy/stanowisko.
Jaki był Pani ogólny staż ubezpieczeniowy oraz staż pracy w ww okolicznościach szczególnych na dzień 1.01. 1999 r. ? (emerytura z art. 184 Ustawy)

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

stasia19550414 / 83.3.38.* / 2013-10-25 13:04
Mam rentę na stałe.Wiek emerytalny osiągnę 14 lutego 2016 r. Czy ZUS sam z urzędu przeliczy mi emeryturę czy muszę sama złożyć wniosek o emeryturę.Pracuję więc będę musiała rozwiązać umowę.
wiwan / 2013-10-28 13:19 / Tysiącznik na forum
Zgodnie z art. 24a ustawy emerytalnej odbędzie się to BEZ wniosku, czyli z urzędu, świadczenie będzie przyznane od owego 14 lutego.

No chyba, że jest to renta tzw. wypadkowa.

Warto pamiętać, że jeśli przed ww terminem spełni Pani warunki e. wcześniejszej, bo posiada w swej historii ubezpieczeniowej wystarczające okresy pracy w okolicznościach taką e. umożliwiających- to chcąc na nią przejść wniosek musi Pani oczywiście złożyć, po osiągnięciu wieku powszechnego wniosek o e. wcześniejszą nie będzie możliwy.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

januszon / 2013-09-20 02:21
Dzien Dobry,
Przygotowujemy dokumentacjie emerytalna na zony (osiagnie 60 lat w grudniu 2013 roku.)
Pierwsza prace zona otrzymala w 1972 roku na Poczcie. Napisalismy wiec do wlasciwego urzedu pocztowego w sprawie zaswiadczenia o zatrudnieniu.
Ot odpowiedz:
"Poczta Polska S.A - Centrum Zarzadzania Zasobami Ludzkimi Regionalny Osrodek
Doradztwa Personalnego w Gorzowie Wlkp. informuje,ze nie posiada kart wynagrodzen ani list plac do roku 1980 wlacznie. Dokumenty te zostaly przekazane na przemial zgodnie z obowiazujacymi w tym czasie przepisami ( Dz. U. 4l poz. 2I5 z 1984 roku), przechowywane byly w archiwum przez 12 lat.
W zwiazku z powyzszym nie ma mozliwosci przeliczenia Pani wg. nowych przepisow."

Czy to znaczy ze dane osobowe byly/sa przechowywane tylko przez 12 lat !?
Bardzo prosze i pomoc i wyjasnienie.

G&J
wiwan / 2013-10-10 12:56 / Tysiącznik na forum
1. Powszechny wiek emerytalny żony to 60 lat i 4 mc. Osiągnie go więc w kwietniu 2014, wniosek emerytalny najwcześniej na 30 dni przed uzyskaniem tego wieku.

2. Tak, wtedy taki był okres przechowywania dokumentacji, i wtedy (stare zasady) był wystarczający.

3. Rozumiem, że chodzi o brak dokumentacji wysokości zarobków za tamten okres, sam fakt pracy jest udokumentowany- św. pracy.

4. Wysokość zarobków można udokumentować też np. książeczkami zdrowia, dawniej wpisywano w nie zarobki lub innymi dokumentami posiadanymi- dokumenty wypłat płacy, dokumenty związane np. z pożyczką zakładową itp.
Zeznania świadków są dopuszczalne jedynie w zakresie poświadczenia okresu pracy, NIE zarobków.
5. Rozumiem też, że dotąd żona nie miała ustalonego kapitału początkowego, tj. dokumentacja wysokości zarobków za okres do 1998 włącznie nie została nigdy dotąd do ZUS dostarczona.

6. Przy braku możliwości udokumentowania tej wysokości- szczęśliwie na skutek niedawnej nowelizacji ustawy i zasad naliczania KP- jeśli do jego wysokości wykazuje się lata bez udokumentowanych zarobków- ZUS przyjmuje ówczesną płacę minimalną, a nie płacę zerową.

7. tu jeszcze nieco o dokumentowaniu dawnych lat:

http://www.money.pl/forum/bedzie-problem-z-kapitalem-poczatkowym-na-emerytury-t3467759.html?_rfr=1
analina / 79.203.175.* / 2014-01-28 21:07
Tez jestem starym pocztowcem-mialam te sama sytuacje musisz napisac do pocza glowna warszawa o wyslanie -RP 7-powodzenia

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

córka A / 31.174.96.* / 2013-09-02 15:22
Witam, mój tata urodził się w październiku 1952r. Ma wymagany staż pracy do wcześniejszej emerytury. Ma 14 lat i 9 miesięcy pracy w warunkach szczególnych. Przez ostatnie lata nie pracował, opiekował się bardzo chorą mamą. (mama zmarła) Obecnie nie może znaleźć pracy. Pracował kiedyś w Ruchu ( przed 1983r.), czy ktoś może wie jakie stanowiska pracy były wpisane jako "szczególne" w rozporządzeniu z 1983r. Brakuje nam zaledwie 3 miesięcy. Bardzo chcę tacie pomóc, jestem mu bardzo wdzięczna za opiekę nad mamą, dzięki temu ja mogłam pracować (wcześniej to ja się opiekowałam).
wiwan / 2013-09-02 18:06 / Tysiącznik na forum
Stanowiska są wymienione w wykazach A i B w owym rozporządzeniu.
Tu jego tekst ogłoszony;

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/rozporzadzenie;rady;ministrow;z;dnia,dziennik,ustaw,1983,008,43.html

na skutek kilku zmian od tego czasu owego rozporządzenia:
- zlikwidowano wykaz C
- dołożono w wykazie B, dz. IV, poz. 9- prace wykonywane bezp. przy przeróbce mech. węgla w zakł. górniczych lub praca górnicza w rozumieniu przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym górników.
- dołożono w ww dziale poz. 8- prace bezpośrednio przy udostępnianiu i wydobywaniu węgla brunatnego w odkrywce.

Zwracam uwagę, że min. staż takiej pracy to nie jedyny wymóg, jednocześnie ojciec musiałby spełniać warunek posiadania tego stażu na dzień 1.01.1999 r oraz stażu ogólnego 25 lat również na ten dzień.Oraz na to, że w przypadku wykazu B, Dział IV, poz. 1-7
prace różne - staż minimalny pracy w war. to 10 lat, a Dział IV, poz. 8-9
prace różne, to 20 lat.

Chodzi o e. wcześniejszą z art. 184
Córka A / 188.33.80.* / 2013-09-03 22:55
Witam ponownie. Wykaz A i B znamy. Szukamy "32 - Zarządzenie nr 21 Prezesa Robotniczej Spółdzielni Wydawniczej Prasa - Książka - Ruch z dnia 21 października 1983r." Ponoć w tym zarządzeniu są konkretne stanowiska pracy z "RUCH" które zaliczane są jako praca w szczególnych war. (nie wiem czy to prawda ale tak mi powiedziano tylko ja nie potrafię tego zarządzenia nigdzie znaleźć) Jak już pisałam tata ma świadectwo pracy wydane przed 1983r. i teraz trudno udowodnić że wykonywał tam taką a nie inną pracę, a nazwa stanowiska niewiele mówi.
Córka A / 31.174.171.* / 2013-09-03 21:33
Bardzo dziękuję, wszystkie pozostałe warunki ma tata spełnione. Problem jest tylko taki, że świadectwo pracy z "Ruch" jest wydane przed rokiem 1983 i w związku z tym nie jest tam nic napisane o warunkach szczególnych.
wiwan / 2013-09-03 21:47 / Tysiącznik na forum
Przed rokiem 1983 były regulacje (zarządzenia resortowe) i w św. pracy powinno być odniesienie do takiego aktu prawnego, z podaniem jego nazwy, pozycji stanowiska w takim resortowym wykazie.

Jeśli nie ma- należy od pracodawcy- RUCH nadal istnieje, nie trzeba więc szukać następcy prawnego- uzyskać świadectwo pracy w war. szczególnych ( uzupełniające św. pracy) o wykonywaniu pracy w war. szczególnych, z podaniem okresu, pełnej nazwy stanowiska, pozycji w zarządzeniu resortowym lub w Rozporządzeniu 1983 rodzaju stanowiska.

Ta kwestia 'papierowa' jest bardzo ważna, bez odpowiedniego stwierdzenia pracy w war. szcz. okres taki dla ZUS nie istnieje- tzn. jest zwykłym okresem składkowym bez wpływu na prawo do e. wcześniejszej.
Córka A / 188.33.80.* / 2013-09-03 23:02
Bardzo dziękuję, napisałam kolejną wiadomość zanim przeczytałam odpowiedź. Jeśli jest(chyba) Pan wstanie podać mi jakieś namiary na to zarządzenie o którym już pisałam będę bardzo wdzięczna. Serdecznie dziękuję
wiwan / 2013-09-04 10:58 / Tysiącznik na forum
Jest problem, bo to czasy przedinternetowe, a zarządzenie to nie było publikowane w Monitorze Polskim.

Jest możliwość odpłatna np. na stronie Centrum Informacji Technicznej i Biznesowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie

Ale:
- po co ono właściwie Pani. Jest potrzebne temu, kto teraz będzie św. pracy na podstawie dokumentacji pracowniczej sprzed 30 lat ojcu wystawiał
- zdaje się ww świadectwo, skoro wystawiane po wejściu w życie Rozporządzenia 1983, może przywołać pozycję już z niego, a nie z Zarządzenie resortowego.
córka A / 188.33.164.* / 2013-09-05 17:30
Bardzo, bardzo dziękuję. Teraz już wszystko wiem. Właśnie w Monitorze Polskim szukałam i nie umiałam znaleźć. Ale może faktycznie, najpierw poprosimy o świadectwo uzupełniające. Jestem bardzo wdzięczna za wyczerpującą odpowiedź.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

1Marek / 176.111.30.* / 2013-08-31 23:08
Witam SERDECZNIE
Urodziłem się w 1961 roku od 1 września 1979 roku podjąłem pracę i pracowałem, aż do 1 czerwca 2000 roku. Zostałem zwolniony z zakładu z przyczyn leżących po stronie zakładu. Przeszedłem na rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy na której obecnie przebywam. Mam zaliczone 18 lat pracy w warunkach szczególnych. Kiedy mógłbym starać się o przejście na emeryturę. Nie posiadam wymaganego stażu pracy czyli 25 lat, a nie wiem czy szkoła ZSZ z tamtych lat się wlicza do stażu który i tak nie dałby tych 25 lat. Czy w przypadku częściowej niezdolności do pracy jest wymagany staż pracy w obecnie obowiązujących przepisach?
wiwan / 2013-09-02 10:39 / Tysiącznik na forum
Szkoła zawodowa nie jest wliczana do stażu ubezpieczeniowego. No chyba, że praktyczna nauka zawodu w jej czasie odbywała się na zasadzie umowy o pracę i za okres szkoły ma Pan wystawione św. pracy.

Okres pobierania r. z tyt. niezdolności do pracy jest wliczany jako okres uzupełniający do minimum wymaganego dla gwarancji minimalnej wysokości (25 lat dla mężczyzn), ale tylko w przypadku przejścia na emeryturę powszechną (wykluczona więc e. wcześniejsza z tyt. pracy w war. szczególnych) i w sytuacji, gdy prawo do renty ustało- czy to na skutek wydania decyzji ZUS w związku z odzyskaniem zdolności, czy to z upływem okresu renty czasowej i brakiem wniosku ubezpieczonego o kontynuację.

W związku więc z brakiem 25 lat stażu na dzień 1.01.1999 niemożliwa jest emerytura wcześniejsza z art. 184 ustawy emerytalnej.

Pozostaje Panu jedynie możliwość przejścia na e. powszechną w wieku 67 lat, bez gwarancji, że będzie ona miała wysokość e. minimalnej albo pozostanie na obecnej rencie, jeśli będzie orzeczona bezterminowo. Jeśli obecnie nie jest ona bezterminową, to orzeczenie (o ile nadal stwierdzające niezdolność) wydane po 62 urodzinach musi już być bezterminowe. Jeśli orzeczenia o dalszej niezdolności nie będzie- zostanie Pan bez ubezpieczenia na kilka lat, ale skorzysta z gwarancji e. minimalnej przy przejściu na nią.

Podstawa- art. 184 i 10a ustawy emerytalnej
1Marek / 176.111.30.* / 2013-09-02 22:01
Dziękuję bardzo za naświetlenie sprawy.
O ile dobrze zrozumiałem po 62 roku życia lekarz powinien wydać orzeczenie bezterminowe, czy tak jak do tej pory może wydać na okres 2 lat.
wiwan / 2013-09-03 11:56 / Tysiącznik na forum
Nie tyle formalnie bezterminowe, co do dnia uzyskania powszechnego wieku emerytalnego. Nie może być na okres krótszy już wtedy. I wraz z uzyskaniem owego wieku renta ta zostanie z urzędu zamieniona na emeryturę. W praktyce oznacza to bezterminowość. Troszkę namieszałem- przepraszam.

Owa regulacja- tj. orzekanie o niezdolności na okres nie krótszy niż do uzyskania wieku powszechnego, jeśli dochodzi do niego nie wcześniej niż na 5 lat przed uzyskaniem tego wieku dotyczy osób, które w ogóle były na rencie przez min. ostatnich 5 lat.
Owo orzeczenie do wieku powszechnego wynika z art. 13, ust. 3a Ustawy , a zamian świadczeń- z gwarancją, że nowe nie będzie niższe- z art. 24a.
1Marek / 176.111.30.* / 2013-09-04 23:30
Dziękuję serdecznie wszystko jest dla mnie zrozumiałe. Szkoda jedynie, że okres pracy w warunkach szkodliwych ograniczony jest wymaganym stażem pracy na dzień 1.01.1999 Ponieważ wówczas miałem właśnie te 18 lat w warunkach szkodliwych i 18 lat pracy czyli brakło troszeczkę. A to, że ktoś pracował w tym czasie w warunkach szkodliwych i do tego dnia nie uzyskał odpowiedniego stażu pracy jest krzywdzące dla tych osób - tak samo i dla mnie. Ale cóż ktoś pisał ustawy niekoniecznie dobre dla innych.
wiwan / 2013-09-05 11:22 / Tysiącznik na forum
Są 'inni', którzy oceniają to dokładnie odwrotnie- podatnicy i ubezpieczeni, którzy z różnych 'promocji' w systemie ubezpieczeń skorzystać nigdy nie mogli. Taką promocją jest e. wcześniejsza. Świadczenie to jest wygaszane, a możliwość jego uzyskania przez roczniki młodsze niż 1948, podlegające już nowym regulacjom i tak było/jest sporym wyłomem w reformie 1998.

Wymogi z art. 184 są i tak dodatkową deską ratunku dla ubezpieczonych w stosunku do zasadniczych uregulowań dotyczących e. wcześniejszej dla nowych roczników (po 1948)- czyli art. 46, w którym z kolei wiek obniżony należało uzyskać do końca 2008 r.

Podobnie z e. pomostowymi- jeszcze inne wymogi, ale świadczenie to uzyskuje raptem 300-400 osób rocznie.

Zawsze przy zmianach ktoś traci, a promocje nigdzie nie trwają wiecznie.
To żadna dla Pana pociecha, wiem i pozdrawiam.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Piotr Wierzbicki / 91.220.205.* / 2013-08-29 23:29
Witam,urodziłem się w 1968 roku,wyczytałem tutaj,że dla takich osób było do wyboru czy przystąpią do nowych zasad emerytur czy zostaną przy starych.Mnie nikt nie pytał co wybieram tylko od razu kazano mi wybrać II filar.Jak to jest naprawdę?Drugie pytanie to jakby ktoś mógł baaaardzo prosto napisać jakie warunki trzeba spełnić,żeby dostać emeryturę.Pracuję bez przerwy od 1989 roku,wcześniej byłem prawie dwa lata w w wojsku,wcześniej jeszcze uczyłem się w ZSZ,czy te dwa okresy przed pracą też są zaliczanie do stażu pracy?Jeśli tak to wychodzi mi już 28,5 roku pracy.Czy to wystarczający staż pracy,żeby dostać emeryturę?Rozumiem,że muszę czekać do skończenia 65(czy 67 teraz?)roku życia,żeby dostać emeryturę?Właśnie straciłem pracę,mam niecałe 45 lat i małe szanse na zatrudnienie,czy mogę się starać o jakieś świadczenia z takim stażem pracy?Czy muszę czekać do 67 lat,żeby dostać cokolwiek z ZUS?Pozdrawiam Piotr Wierzbicki
wiwan / 2013-08-30 11:12 / Tysiącznik na forum
Nie tak.

Roczniki młodsze niż 1948 nie mają wyboru co do zasad przechodzenia/wyliczenia e. w powszechnym wieku emerytalny. Roczniki 1949-1968 miały jedynie możliwość wyboru, czy wejdą do OFE. CZyli wyboru opcji, ale w ramach nowych zasad.

Zatem "zmuszono" Pana bezprawnie, jest Pan z ostatniego rocznika, który miał wybór. Wynika to brzmienia (pierwotnego i obecnego) art. 111 ustawy o systemie ub. społecznych.

Nowe zasady rozumiane jako brak określonego minimum stażu ubezpieczeniowego dla uzyskania prawa do emerytury powszechnej oraz jako wyliczenie wysokości świadczenia z Kapitału Początkowego oraz ze zewidencjonowanych i zwaloryzowanych składek po 1998 r. z uwzględnieniem statystycznie spodziewanego dalszego czasu życia od przejścia na emeryturę.
Z OFE jest taka różnica, że część składek odprowadzonych po 1998 trafiła, trafia do owe i przy przejściu na emeryturę uzupełnia ( na razie tylko kobietom ) emeryturę wyliczoną jak wyżej, ale ze składek odpowiednio mniejszych. Finansowa różnica jest więc taka, na ile stopa zwrotu w OFE emeryta w czasie jego przejścia na emeryturę różni się od skumulowanej waloryzacji składek w ZUS za ten sam okres tj. od przystąpienia do OFE.

-------------------

Jak napisałem- nie ma żadnego dolnego limitu stażu dla uzyskania w ogóle emerytury. Limit taki jest ( 25 lat ) dla skorzystania z gwarancji e. minimalnej, oraz ( 40 lat ) dla prawa do skorzystania z e. częściowej w wieku 65 lat. Tak, Pana wiek powszechny to już 67 lat.

Obecnie, bez orzeczenia niezdolności do pracy ( a w konsekwencji do renty z jej tytułu ) nie ma żadnego świadczenia ZUS dla Pana dostępnego.

Oczywiście zakładam, bo nic Pan nie wspomina, że w Pana historii ubezpieczeniowej nie ma okresów szczególnych okoliczności pracy dających ewentualne uprawnienia do e. wcześniejszej.
Piotr Wierzbicki / 91.220.205.* / 2013-08-30 12:10
Dziękuję za odpowiedź.Tak ,nie mam żadnych "szczególnych okresów"pracowałem cały czas w nieuprzywilejowanych zawodach.Rozumiem więc,że jeśli jakimś cudem dożyję tych 67 lat to emeryturę dostanę nawet gdybym już przez te pozostałe 22 lata nie pracował?
Pozdrawiam Piotr Wierzbicki
wiwan / 2013-08-30 12:18 / Tysiącznik na forum
Tak właśnie. Oczywiście wg. obecnego stanu prawnego, do którego w tak długiej perspektywie w 100% bym się nie przywiązywał :-)

Tak uczy historia zmian systemu, tj. nowych ustaw i ich nowelizacji.

Ps. ZSZ się nie wlicza, więc jest Pan obecnie ze stażem ubezpieczeniowym na granicy (przekroczonej jednak jak rozumiem) minimum wymaganego (25 lat) do skorzystania z gwarancji minimalnej wysokości swej emerytury.

Oczywiście wg. obecnego brzmienia art. 87 ustawy emerytalnej.
Piotr Wierzbicki / 91.220.205.* / 2013-08-30 12:28
No jeśli wojsko się chociaż wlicza to mam 24 lata pracy plus półtora roku wojska,więc się łapię?
Pozdrawiam Piotr Wierzbicki.
wiwan / 2013-08-30 12:35 / Tysiącznik na forum
Tak. Na mocy art. 6, ust. 1, pkt. 4 Ustawy za okres składkowy uznaje się " okres czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim lub okresy jej równorzędne albo okresy zastępczych form tej służby".

Dokumentacja- książeczka wojskowa,zaświadczenie WKU.
Piotr Wierzbicki / 91.220.205.* / 2013-08-30 12:31
Wróć!!Pracowałem jeszcze rok przed wojskiem więc nawet bez tego mam wypracowane 25 lat :)

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

tomasz49 / 37.31.120.* / 2013-08-20 14:02
Witam, jestem meżczyzna urodzonym w lipcu 49r. kiedy będe mógl przejść na emeryturę? posiadam 9 lat pracy- zus oraz 20 lat pracy-krus. czy jesli bede mial 25 lat krus to bede otrzymywal dwie emerytury tzn z krus i zus (za te 9 lat pracy)? czy bede musial zaprzestac dzialalnosc rolnicza czy tez to dotyczy tylko emerytury wczesniejszej?
wiwan / 2013-08-21 10:35 / Tysiącznik na forum
Wg. obecnego stanu prawnego Pana powszechny wiek emerytalny to min. 65 lat i 7 miesięcy.

Tak, jest w Pana przypadku (pierwszy taki rocznik) możliwość uzyskania dwu emerytur z obu systemów ubezpieczenia, bo nie ma już dla tego i kolejnych roczników zaliczenia okresów ZUS do stażu wymaganego dla uzyskania e. rolniczej.
Jeśli na emeryturę rolniczą Pan nie przejdzie, okresy rolne zostaną uwzględnione przy obliczaniu wysokości emerytury z ZUS.

Zaprzestanie działalności rolniczej to wymóg:
- uzyskania w ogóle wcześniejszej emerytury rolniczej (min. 60 lat wieku, min. 30 lat stażu ub. rolniczego)
- wypłaty pełnej wysokości powszechnej e. rolniczej. Bez tego zaprzestania nie będzie wypłacana cz. uzupełniająca e. rolniczej, a jedynie cz. składkowa.

Część uzupełniająca wynosi 95% emerytury podstawowej, jeżeli liczba lat przyjęta do ustalenia części składkowej, jest mniejsza od 20; przy każdym pełnym roku od 20 lat część uzupełniającą zmniejsza się o 0,5% emerytury podstawowej. Obecnie e. podstawowa to 831 zł 15 gr brutto.
Cz. składkowa to po 1% e. podstawowej za każdy rok ub. rolniczego.

Wniosek- zdecydowana większość świadczenia byłaby zawieszona w Pana przypadku.
tomasz49 / 37.31.92.* / 2013-10-18 10:03
Witam ponownie.mam jeszcze kilka pytań.czy jak przejdę pozniej na emeryture rolnicza nie zaprzestajac dzialalnosci rolniczej to czy moja emerytura wzrosnie?wyczytalem gdzies ze jesli majac gospodarstwo moja zona nadal oplaca skladki to moge dostac cala emeryture rolnicza czy to prawda? czy jesli jeednak mialbym zawieszona czesc emerytury rolniczej oprocz tego dostawal bym cala emeryture z zus? czy do emerytury w zus nie optrzebuje tez miec stazu lat pracy skoro jestem w tej czesci przyszlych emerytur co nie sa w zadnym ofe?pozdrawiam serdecznie
wiwan / 2013-10-21 16:11 / Tysiącznik na forum
1. tak, im późniejsze przejście na e. rolniczą tym ona wyższa, bo wyższa jest jej część składkowa, ale nadal ze względu na niezaprzestanie dz. rolniczej większa część świadczenia- cz. uzupełniająca byłaby zawieszona.
2. w takiej sytuacji ( z żoną ) nie dałoby to prawa Panu do odwieszenia cz. uzupełniającej. zgodnie z ustawą Krusową (art. 5) co do zasady małżonka rolnika traktuje się w kwestiach ubezpieczenia jak rolnika. Czyli nie byłoby sytuacji zaprzestania przez Pana działalności rolniczej. Doszłoby do niej, gdyby nie mieszkał Pan z żoną, nie pracował w owym gospodarstwie, ani w gospodarstwie domowym związanym z owym gospodarstwie rolnym. Należałoby to w KRUS udowodnić.
3. jeśli spełni Pan warunek e. rolniczej, to kwestie zawieszania jej części, prowadzenia lub nie dalszej dz. rolniczej byłyby bez wpływu na prawo/wysokość e. zusowej.

Ps. W czasie pobierania e. rolniczej prowadząc dz. rolniczą- a więc e. częściowo zawieszonej może Pan podlegać ub. chorobowemu/wypadkowemu KRUS dobrowolnie, w zakresie ograniczonym

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

emerytka? / 37.7.147.* / 2013-07-30 22:03
27 marca skończyłam 60 lat, czyli 27 kwietnia osiągnęłam wiek emerytalny " po nowemu". Papiery do ZUS złożyłam na początku lipca. Pytanie : czy emeryturę będę miała naliczoną od daty złożenia dokumentów? czy od daty ukończenia 60 lat plus jeden miesiąc? A od kiedy mam prawo do świadczeń zdrowotnych? Ważne bo właśnie wyszłam ze szpitala.
wiwan / 2013-07-31 10:47 / Tysiącznik na forum
Świadczenie będzie należne od lipca, czyli dopiero od miesiąca złożenia wniosku. Na samą decyzję Zakład ma zasadniczo 30 dni od złożenia wniosku, ale zdarza się jeszcze czasem potrzeba doniesienia czegoś, wyjaśnienia. Więc te 30 dni może minąć dopiero od tego wyjaśnienia. Nie zmienia to sytuacji, że decyzja wydana wtedy np. po 50 dniach od pierwszego wniosku będzie 'opiewała' na emeryturę od lipca, czyli pierwsza wypłata może być np. podwójna ( z wyrównaniem).


Inaczej jest z emeryturą z urzędu tj. przyznawaną w miejsce dotychczasowej renty z tyt. niezdolności do pracy albo świadczenia przedemerytalnego.

Wynika to z art. 116 oraz 118 i 129 Ustawy emerytalnej.
----

Co do ubezpieczenia zdrowotnego to,
- prawo do świadczeń trwa jeszcze przez 30 dni po utracie tytułu do ubezpieczeń (czyli np. trwania stosunku pracy)
- nowe będzie trwało formalnie od dnia uprawomocnienia decyzji emerytalnej
- ALE prawo do świadczeń, mimo braku ubezpieczenia trwa również w czasie postępowania o emeryturę tj. od dnia złożenia wniosku do uprawomocnienia decyzji, co wynika z art. 67, ust. 7 USTAWY
z dnia 27 sierpnia 2004 r.
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Czyli jeśli jest Pani obecnie już bez tytułu do ubezpieczeń (np. po rozwiązaniu stosunku pracy) ma Pani i tak ustawowe prawo do korzystania ze świadczeń NFZ jak osoba ubezpieczona.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Kira 81 / 5.172.224.* / 2013-07-29 14:05
dziekuje za odpowiedz.
czyli musi udac sie do zuzu i złozyc papiery jak rozumiem zeby przejsć na "spoczynek" kapitał poczatkowy ma wyliczony pare lat wstecz
wiwan / 2013-07-29 15:09 / Tysiącznik na forum
Tak, ale za 7 lat. Skuteczny wniosek można złożyć najwcześniej 30 dni przed spełnieniem wymaganych warunków uzyskania emerytury. A to jak napisałem nastąpi w przypadku mamy 22 marca 2020 r, więc wniosek najwcześniej pod koniec lutego.

Oczywiście wg. obecnego stanu prawnego, który pewnie do tego czasu się zmieni.

Re: Emerytura - dla kogo, na jakich warunkach?

Kira 81 / 37.109.91.* / 2013-07-19 18:38
Witam moja mama ur.22 maj 1958r zaczela prace 1 czerwca 1976 do konca czerwca 2002r 1 dziecko 2 lata wychowawczego i okolo 6 miesiecy ciagego zwolnienia, od 1 lipca 2002 roku przesza na krus do dnia dzisiejszego, gospodarstwo ma od 1996r po rodzicach, jakie sznse na emerture, czy lepiej siestrac o rente zdrowatna od 2 lat ciagle pobyty w szpitalu .
wiwan / 2013-07-23 09:31 / Tysiącznik na forum
Powszechny wiek emerytalny dla niej to nie mniej niż 61 lat i 10 miesięcy. Najwcześniej więc na e. mogłaby przejść w marcu 2020 r.

Jeśli zdecyduje się na "spoczynek" najwcześniej jak to możliwe- uzyska emeryturę z ZUS ze zwiększeniem za każdy rok ub. rolniczego z art. 26 a ustawy emerytalnej. Po 1% rolniczej emerytury podstawowej za każdy rok ub. rolniczego. Dopiero pozostanie w ub. rolniczym na tak długo, by uzyskać okres krusowy 25 lat pozwoliłoby na uzyskanie po prostu dwu emerytur- z KRUS i ZUS.

Tyle, że przejście na emeryturę z ZUS nie pozwala na kontynuację, nawet dobrowolną ub. społecznego KRUS.

Trudno rentę traktować zastępczo. Jeśli matka uzyska takie orzeczenie- może skorzystać z renty rolniczej z tyt. niezdolności do pracy. Ale by uzyskać pełną jej wysokość- potrzebne byłoby zaprzestanie dz. rolniczej- tj. zbycie gospodarstwa, albo min. 10 letnia dzierżawa.
OFE
wg rocznej stopy zwrotu [%]
PZU Złota Jesień OFE +12,46%
PKO BP Bankowy OFE +14,15%
ING OFE +5,73%
wg udziału akcji w portfelu [%]
Pocztylion 90,60
PZU Złota Jesień 87,99
Pekao 87,94
wg wartości aktywów [mln PLN]
ING 36230,40
Aviva 33798,50
PZU Złota Jesień 20193,70
Otwarte fundusze emerytalne