Na skróty
  • WAŻNE:
Money.plEmeryturyPoradnikiKomu przysługuje renta rodzinna
2007-09-03 13:09

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Renta rodzinna przysługuje członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania tych świadczeń.

Renta rodzinna przysługuje także członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny lub świadczenie przedemerytalne.

ZOBACZ TAKŻE:



Renta rodzinna za wakacjeDo pobierania renty rodzinnej uprawnione są dzieci własne oraz dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności.

Do ukończenia 16 roku życia dzieci mają prawo do renty rodzinnej bez żadnych warunków.
Natomiast po przekroczeniu tego wieku, renta przysługuje im jedynie pod warunkiem kontynuowania nauki - czyli tylko wtedy, gdy uczą się lub studiują i to tylko do ukończenia 25 lat (jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat będąc na ostatnim roku studiów, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów).

Prawo do renty rodzinnej mają także wnuki, rodzeństwo i inne dzieci przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, jeżeli spełniają takie warunki jak dzieci własne zmarłego, a ponadto zostały przyjęte na wychowanie i utrzymanie co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego oraz nie mają prawa do renty rodzinnej po zmarłych rodzicach.

Rentę rodzinną pobierać może wdowa, jeżeli w chwili śmierci męża osiągnęła 50 lat, albo ma orzeczoną całkowitą lub częściową niezdolność do pracy, a także wdowa wychowująca dzieci uczące się, ale tylko do ukończenia przez nie 18 roku życia.

Wdowa nabywa również prawo do renty rodzinnej, jeżeli wiek 50 lat osiągnie w ciągu 5 lat od chwili śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania dzieci uprawnionych do renty (tj. w ciągu 5 lat od ukończenia przez dzieci 18 roku życia).

Prawo do renty rodzinnej ma również małżonka rozwiedziona lub wdowa, która do dnia śmierci męża nie mieszkała z nim i nie prowadziła wspólnego gospodarstwa.
Osoba taka ma prawo do renty, ale tylko wtedy, gdy oprócz warunków wymienionych powyżej - czyli np. osiągnięcia odpowiedniego wieku - miała w dniu śmierci męża prawo do alimentów z jego strony.

Wszystkie warunki dotyczące wdów obejmują oczywiście także wdowców.

Również rodzice zmarłej osoby mają prawo do renty rodzinnej, jeżeli zmarły bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania, a ponadto spełniają warunki takie jak dla wdowy/wdowca dotyczące wieku, niezdolności do pracy lub wychowywania małoletnich osób.

Wysokość renty rodzinnej

Wysokość renty rodzinnej związana jest z wysokością świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłemu.

Dla jednej osoby uprawnionej wynosi 85 proc. wysokości świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu, dla dwóch osób uprawnionych - 90 proc. tego świadczenia, a dla trzech i więcej osób uprawnionych - 95 proc.

Warto pamiętać, że wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje łącznie jedna renta rodzinna, która w razie konieczności dzielona jest na równe części.

Jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest sierota zupełna, przysługuje jej z tego tytułu dodatek, który wynosi 287,93 zł.

Od 1 marca 2006 r. najniższa renta rodzinna wynosi 597,46 zł.

Tagi:zasiłek, świadczenie, renta rodzinna, wysokość renty


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

gonia.pod / 82.139.15.* / 2014-09-22 09:45
Witam, w tym roku kończę 25 lat tzn w październiku, renta przysługuje mi do końca września. Chcuiałabym zapisać sie na studia podyplomowe czy renta zostanie mi przedłużona? zapisy sa do konca wrzesnia a zajęcia dopiero od października co w takiej sytuacji mam zrobić? w tym roku wyszłam za mąż czy przysługuje mi renta rodzinna czy zarobki męża będa brane pod uwagę?

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

ala675 / 83.14.161.* / 2014-09-19 14:11
Witam mam następujące pytanie:
w maju tego roku zmarł mój dziadek, który wspólnie z moją babcią mnie wychowywał.Mam matkę, która nigdzie nie pracuje, ojciec mieszka za granicą i płaci mi alimenty.Od najmłodszych lat mieszkałam u dziadków, a nie z matką, która sie w ogóle mną nie interesowała i nie interesuje,nadużywa alkoholu do dnia dzisiejszego.Mam 18 lat i jestem uczennicą Liceum Ogólnokształcącego. Babcia po śmierci dziadka poszła do Domu Pomocy Społecznej, bo jest osoba leżącą choruje na SM i wymaga całodobowej opieki. Ja chodzę do szkoły i nie jestem w stanie zapewnić jej wymaganej opieki. Alimenty otrzymuję w wysokości 400 zł miesięcznie. Mieszkam sama w mieszkaniu dziadków. czy moge ubiegać się o wyjatkową rentę rodzinną po dziadku? Nie mam żadnej bliskiej rodziny, oprócz matki, której bardziej zależy na facetach i alkoholu, a nie na mnie.
Xyzd / 94.254.193.* / 2014-09-18 14:49
Witam, mam następujące pytanie:
Mój tata zmarł w lipcu tego roku, złożyliśmy z mama wniosek o rente rodzinna, jednak gdy wyliczyliśmy nie miał on 5 lat skladkowych w ostatnim dziesięcioleciu , jednak miał on spora dokumentacje medyczna i postanowiłyśmy złożyć wszystkie karty ze szpitala do zusu. Wczoraj przyszła odpowiedz od lekarza orzecznika " jest pan trwałe czesciowo niezdolny do pracy od 2008 roku. " czyli wychodzi na to, ze gdyby starał sie o rente za życia , dostałby ja. Moje pytanie brzmi : czy jezeli był trwałe czesciowo niezdolny do pracy nalezy mi sie po nim renta? Czy należałaby sie dopiero wtedy gdyby był on całkowicie niezdolny do pracy? Bardzo proszę o odpowiedz i z góry dziekuje.
Dodam jeszcze ze mam 17 lat i sie uczę.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-09-18 20:10 / Tysiącznik na forum
Nie ma tu wymogu całkowitej niezdolności,
Jeśli w 2008 r. zatem zmarły spełniał warunek owych 5/10 lat lub miał mniej niż 30 lat- ów warunek, który wstępnie wniosek o rentę zdyskwalifikował został spełniony.

Pozostaje do sprawdzenia czy zatem w owym 2008 r. zmarły był w ub. emerytalno-rentowym lub czy nie minęło więcej niż 1,5 roku od takiego ubezpieczenia. To już po prostu uczyni Zakład przy powtórnym wniosku o rentę rodzinną przy którym dostarczycie to najnowsze orzeczenie.
Xyzd / 94.254.144.* / 2014-09-18 20:22
Czyli mamy jeszcze raz składać wniosek o rente z tym orzeczeniem?
Raczej nie miał ubezpieczenia emerytalne rentowego , lecz odprowadzał składki bo wtedy jeszcze pracował , myśle ze to 5 lat w ost dziesięcioleciu od 2008 roku byłoby.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-09-18 20:58 / Tysiącznik na forum
Niezupełnie do mnie dotarło co zrobiliście w lipcu.
Jeśli:
- złożyliście wniosek, decyzja ZUS była odmowna, nie odwołaliście się- kolejny wniosek.
- sami ów brak warunku 5/10 stwierdziliście, i dopiero złożyliście wniosek wraz z tą dokumentacją medyczną, a orzeczenie teraz otrzymane jest pierwszym odzewem z ZUS- czekacie na decyzję.

Nic o sądzie nie padło, więc nie ma 3 opcji ze wszczętą procedurą odwołania jak rozumiem.
Xyzd / 164.126.184.* / 2014-09-18 21:24
Tak właśnie to drugie . Złożyliśmy wniosek , a dzień po złożeniu wniosku dolaczylysmy jeszcze dokumentacje medyczna. Jest to pierwszy odzew od ZUSu.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-09-18 22:39 / Tysiącznik na forum
No więc to jest na razie orzeczenie lekarza orzecznika. Można w ciągu 14 dni złożyć sprzeciw. Po uprawomocnieniu- ZUS wyda decyzję uwzględniającą również kwestie stażowe/ubezpieczeniowe zmarłego.
Xyzd / 94.254.144.* / 2014-09-19 08:48
Ok, a proszę mi jeszcze powiedzieć , bo moje pytanie powstało po przeczytaniu tej informacji na stronie ZUS . " Renta rodzinna przysługuje uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci miała ustalone prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki wymagane do uzyskania jednego z tych świadczeń. Przy ocenie prawa do renty przyjmuje się, że osoba zmarła była całkowicie niezdolna do pracy."
Chodzi mi o ostatnie zdanie , o co w nim tak naprawdę chodzi , jeśli to bie jest wymóg do otrzymania renty, zeby osoba zmarla była całkowicie niezdolna do pracy?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-09-19 09:32 / Tysiącznik na forum
Oznacza to, że jeśli zmarły nie miał w chwili śmierci swojego świadczenia, to rentę rodzinną wylicza się jak hipotetyczną rentę z tyt. całkowitej niezdolności do pracy, jaką w dniu śmierci uzyskałby zmarły. Renta całkowita jest wyższa niż częściowa.

ps. przy tym drugim warunku tj. powstania niezdolności w czasie ub. em.-rent. lub nie później niż 1,5 roku po jego ustaniu. Skoro odprowadzał składki zmarły wtedy, to był "w ubezpieczeniu" ZUS. Nieważne czy z etatu, zlecenia, działalności gospodarczej, czy obowiązkowo-czy dobrowolnie.
Xyzd / 94.254.144.* / 2014-09-19 10:20
Rozumiem,czyli chodzi tu o to ze będę miała niższa rente przez to ze był tylko czesciowo niezdolny do pracy? I wyliczona ona zostanie z 75% renty całkowitej jaka by otrzymał . Kurczę , teraz takie problemy gdyby die za życia starał o ta rente a nie pił nie miałabym żadnego problemu, a teraz starać sie musimy za niego .
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-09-19 10:23 / Tysiącznik na forum
Nie. Odwrotnie.
Xyzd / 31.175.253.* / 2014-09-19 11:00
To znaczy jak odwrotnie?

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

Karcia95 / 2014-09-12 19:15
a co jeśli dostawaliśmy wcześniej alimenty (ja i moje rodzeństwo)? nie ma to już żadnego znaczenia?
będą z tego powodu jakieś konsekwencje, że kasa nie wstrzymała mi wcześniej tych pieniędzy? (gdy ukończyłam 18 lat)
wiwan / 2014-09-15 12:02 / Tysiącznik na forum
Alimenty mają znaczenie dla prawa do r. rodzinnej dla rozwódki/rozwodnika oraz dla prawa dla odszkodowania powypadkowego dla osób, które nie są dziećmi/małżonkiem zmarłego na skutek takiego wypadku.

Nie mają znaczenia dla kwestii zawieszania renty. Nawet w przypadku, gdy Kasa na skutek swego błędu wypłacała świadczenie, które okaże się nienależnym - podlega ono zwrotowi nawet za 3 lata wstecz. Tyle, że bez odsetek.

Po prostu w Twoim przypadku należy skutecznie przekonać Kasę, o owym nieprowadzeniu dz. rolniczej w latach poprzednich i na przyszłość pamiętać, że jako współwłaściciel gospodarstwa o takiej wielkości podlegasz Ustawie o ub. społ. rolników, że ustawa ta stosuje domniemania, że posiadacz ziemię uprawia, a więc podlega KRUS. I tak naprawdę uwolnisz się od tego z Kasą związku zbywając trwale (darowizną, sprzedażą) swój udział.

Więcej:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/kiedy;nie;trzeba;placic;krus,61,0,428349.html

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

Karcia95 / 2014-09-12 16:35
oczywiście chodzi mi o rentę z KRUSu. Czy zostanie ona wstrzymana? (jest to ok. 230zł/os)
wiwan / 2014-09-12 17:03 / Tysiącznik na forum
Przeczytaj w tym wątku wczorajsze pytanie 'forever144' i udzieloną odpowiedź.

Nie jest przeszkodą Twój wiek skoro się uczysz, ale formalne ustawowe domniemanie, że jako (współposiadacz) gospodarstwa dz. rolniczą prowadzisz, a co za tym idzie renta powinna być wstrzymana już dawno- no chyba, że obowiązków informacyjnych dopełniliście i Kasa oświadczeń nie podważała.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

Karcia / 217.8.185.* / 2014-09-12 16:20
Witam, mam 19 lat. Moi rodzice byli współwłaścicielami pola 3.29 ha, po czym się rozwiedli a ojciec płacił nam alimenty. Gdy miałam 15 lat tata zginął w wypadku. Mama dostała 4/8 wspomnianego wyżej majątku a ja i trójka mojego rodzeństwa po 1/8. Czy mam prawo jeszcze do renty rodzinnej po zmarłym ojcu, jeżeli uczę się w ostatniej klasie technikum? Proszę o szybką pomoc
krystianooo / 95.41.46.* / 2014-09-12 12:56
Witam wszystkich chcialbym,sie dowiedzieć czy jak podejmę studia podyplomowe. Które zaczynaja sie od października a renete mam do grudnia tego roku to co wtedy przedluzaja renete czy juz nie bo nie wiem czy to ma sens dalszej nauki
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-09-12 13:11 / Tysiącznik na forum
Rozumiem, że w grudniu masz 25 urodziny.
Zatem prawo do r. rodzinnej NIE zostanie przedłużone. Studia podyplomowe nie są studiami wyższymi w rozumieniu Ustawy prawo o szkol. wyższym, a co za tym idzie w rozumieniu art. 68, ust. 2 ustawy emerytalnej. A tylko studiów wyższych dotyczy owo przedłużanie prawa do renty ponad 25 lat- do końca roku akademickiego, jeśli jest on rokiem ostatnim studiów.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

forever144 / 79.185.127.* / 2014-09-11 18:40
Witam,
Proszę o pomoc. Otrzymuje rentę rodzinną po mamie, która zmarła gdy miałam 9 lat. Opiekował się mną tata. Dwa lata temu, gdy miałam 17 lat zginął w wypadku. Po jego śmierci otrzymałam spadek, który dzieli się także na dzieci z wcześniejszego małżeństwa (dom + ok 3 ha pola). Obecnie otrzymuję także dodatek jako zupełna sierota. Studiuję. Czy w takim przypadku KRUS może mi odebrać jedyne pieniądze z jakich się utrzymuję? Chce nadmienić, iż całe gospodarstwo od dwóch lat nie jest użytkowane.
wiwan / 2014-09-11 19:52 / Tysiącznik na forum
Odebrać z jakiego tytułu ???

Chodzi o składki za ub. rolnicze ? O niezaprzestanie dz. rolniczej? Renta rodzinna jest z KRUS czy z ZUS ?
forever144 / 79.185.127.* / 2014-09-11 19:58
KRUS.
wiwan / 2014-09-11 20:11 / Tysiącznik na forum
Czyli kwestia zawieszenia wypłaty renty na podstawie art. 28 ustawy o ub. społecznym rolników z powodu niezaprzestania dz. rolniczej.

Formalnie po roku od odziedziczenia gospodarstwa wypłata renty powinna była być zawieszona. No chyba, że wcześniej dz. rolniczej trwale się zaprzestało ( tu jak rozumiem w ogóle nie podjęło ). Miałaś obowiązek poinformować Kasę o nabyciu gospodarstwa oraz o tym, że dz. rolnicza nie jest prowadzona. Teraz KASA może domagać się udowodnienia tych faktów.

Sprawę komplikuje współwłasność- czyli wasza wzajemna odpowiedzialność za ww obowiązki informacyjne w zakresie sytuacji każdego z 3 współwłaścieli jak i waszej solidarnej odpowiedzialności za składki każdego z Was, jeśli Kasa uzna ich należność.
forever144 / 79.185.61.* / 2014-09-12 20:08
Dziękuje
mila849 / 95.40.180.* / 2014-09-08 15:59
Prosze o pomoc we wrześniu zaczynam szkole roczna a w listopadzie będę mieć 25lat czy renta zostanie mi przedluzona do czerwca ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
mila849 / 46.215.48.* / 2014-09-12 12:38
Ok a jeżeli podejmę studia podyplomowe ktore trwaja 3semestry od października to jak renta kończy mi sie w listopadzie to tez nie zostanie przedluzona ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-09-12 13:07 / Tysiącznik na forum
Też.

Przedłużanie prawa do r. rodzinnej do końca roku akademickiego dotyczy JEDYNIE studiów wyższych. Studia podyplomowe ani doktoranckie nie są studiami wyższymi w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. I SN zresztą też się wielokrotnie w tej kwestii wypowiedział (np. w orzeczeniu z dnia 13 stycznia 2006 r.
wiwan / 2014-09-08 21:01 / Tysiącznik na forum
Nie, bo szkoła ta nie jest uczelnią wyższą, a rok szkolny nie będzie ostatnim rokiem studiów wyższych.
Przedłużanie prawa do renty kształcącego się rencisty ponad 25 rok życia dotyczy jedynie ostatniego roku STUDIÓW wyższych.

Oczywiście pomijamy tu kwestię posiadania przez niego orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy.
PaJe1265 / 82.145.220.* / 2014-09-05 23:21
A co związku z ciągłości nauki. Jak przerwę naukę na 1 rok a później zacznę się uczyć dalej mi przysługuje renta? Albo jak mam ciągłośc nauki ale opuściłem 1 rok pobierania renty później mogę wznowić pobieranie właśnie tej renty?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-09-06 10:02 / Tysiącznik na forum
Tak, prawo do renty rodzinnej w tym sensie jest odnawialne. Tj. ponowne spełnienie warunków ( w tym przypadku wieku i nauki/studiów ) jej otrzymywania i złożenie wniosku o jej wznowienie skutkuje wznowieniem właśnie wypłaty świadczenia.
kamil601 / 178.180.8.* / 2014-09-04 17:56
Renta zostala wstrzymana na mój wniosek, co to oznacza dla mnie? Czy zus dalej będzie wyplacac mi rente po podjeciu nauki? I co musze zrobić by dalej otrzymywac rente?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-09-04 20:17 / Tysiącznik na forum
Konieczny będzie Wniosek o ponowne ustalenia prawa do r. rodzinnej. Zdaje się można to zrobić na formularzu takim, na jakim w ogóle o tę rentę się występuje tj. ZUS-Rp2 .
By był skuteczny w dniu jego złożenia musisz już spełniać warunek uzyskania renty tj. mieć status studenta/ucznia i dokument to stwierdzający.
kamil601 / 46.204.155.* / 2014-09-03 13:07
Witam mam 21 lat i dwa lata temu zawiesilem rente rodzinna w zusie . Czy jesli teraz rozpoczne nauke dalej będzie mi przyslugiwac renta?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-09-03 21:58 / Tysiącznik na forum
Rozumiem, że byłeś/jesteś dzieckiem zmarłego, a nie mężem.

Tak, podjęcie nauki/studiów pozwoli ponownie uzyskać rentę. Formalności zależeć będą od tego, czy 'zawiesiłem' oznacza zaprzestanie nauki i wstrzymanie renty decyzją ZUS, czy złożyłeś swój wniosek o wykluczenie z kręgu uprawnionych do renty,np. ze względu na uzyskiwanie dodatkowych przychodów, a w efekcie zmniejszanie wypłaty świadczenia.
PaJe1265 / 82.145.220.* / 2014-08-31 21:03
Witam
Mam 20 lat, skończyłem średnia szkole i zacząłem pracować (umowa o pracę) od sierpnia o wynagrodzeniu do października 2300zł brutto i później 2600zł brutto. Jakbym zaczął naukę w szkole zaocznej dalej mi przysługuje renta rodzinna po ojcu?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-09-01 13:21 / Tysiącznik na forum
Jak rozumiem w czasie szkoły średniej prawo do renty było.

Tak, ponowne podjęcie nauki w tym wieku ponownie dałoby prawo do renty rodzinnej. To, że nauka zaoczna nie ma znaczenia.

Co do kwoty przychodu dodatkowego- obecnie nie spowoduje ona żadnego zmniejszenia samej kwoty wypłaty renty, bo obecnie ( wrzesień -listopad ) owe graniczne 70% przeciętnego wynagrodzenia wynosi 2618,00 zł.
Jak będzie wyglądał nowy limit od grudnia jeszcze GUS nie wie. Ale zmiana nie będzie radykalna, najwyżej będziesz miał świadczenie lekko zmniejszane. Obowiązek poinformowania ZUS o zarobkowaniu, uzyskiwanych z niego przychodach będzie istniał jednak bez względu na to, czy limit będzie przekroczony czy nie.
PaJe1265 / 82.145.222.* / 2014-09-01 23:42
Mam jeszcze jedno pytanie, czy młodsze rodzeństwo które również dostaje rentę zostanie im zmniejszona, ponieważ nie dawno im została zwiększoną, myślę że to moja renta rozdzielona została pomiędzy nimi. Może mi pan/pani wyjaśnić jak jest z tym?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-09-02 09:03 / Tysiącznik na forum
Tak, została 'rozdzielona' - mniej więcej.

Chodzi o to, że podstawą renty rodzinnej po zmarłym jest świadczenie, które on sam w dniu śmierci już pobierał, albo hipotetyczne, jakie by uzyskał w dniu śmierci- tu przyjmuje się, że byłaby to renta z tyt. całkowitej niezdolności do pracy- wyliczona ze stażu ubezpieczeniowego i zarobków zmarłego.

Tak wyliczona kwota- 100%- nie trafia do rodziny uprawnionej do renty. Ustawowe zmniejszenie wygląda tak, że
- 1 osoba uprawniona uzyskuje 85% ww kwoty,
- 2 osoby uzyskują łącznie 90%
- 3 i więcej uzyskuję 95%.

Większa niż 1 liczba osób oznacza równy podział pomiędzy uprawnionych.

Skoro w Waszym przypadku :
-było uprawnionych 3 osoby, łącznie renta wynosiła 95%, co dla każdego dawało 31,66%
-są uprawnione 2 osoby, łącznie renta wynosi 90%, dla każdego zatem po 45%

Ponowne zwiększenie liczby uprawnionych powoduje ponowny podział na nową liczbę rencistów, więc owszem Twoje przystąpienie do renty zmniejszy wypłaty dla rodzeństwa.

Dlatego- na przyszłość warto pamiętać, że jeśli jeden z uprawnionych zarobkuje i przekracza swoim przychodem ów próg 70% przeciętnego wynagrodzenia, co powoduje zmniejszenie jemu wypłacanej renty- warto przekalkulować, czy nie powinien on złożyć wniosku o wykluczenie z kręgu uprawnionych- bo cała rodzina w sumie traci z renty więcej na skutek zmniejszenia jemu wypłaty, niż straciłaby, gdyby zmniejszyła liczbę uprawnionych. Innymi słowy jeśli są 3 osoby uprawnione, w tym Ty, i zarobkujesz i uzyskasz sporą podwyżkę i Twoja renta zacznie być zmniejszana np. o 200 zł brutto, a stanowi to więcej niż 5% świadczenia zmarłego, to 'kalkuluje' się by Cię wykluczyć z kręgu uprawnionych, bo 90% dla dwojga pozostałych będzie kwotowo więcej niż 95% dla trojga pomniejszone o owe 200 zł, z Twoich 31,66%

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

wija / 213.17.181.* / 2014-08-29 09:53
moja starsza córka ma 22 lata i nie chce się dalej uczyć, do tej pory pobierała rentę rodzinną, czy jej część dostanie teraz moja młodsza córka 11 lat
wiwan / 2014-08-29 10:29 / Tysiącznik na forum
Jak rozumiem młodsza córka też jest uprawniona. Zakład dokona nowego podziału renty- teraz na nową liczbę osób tj. z pominięciem starszej córki. Nie wiem ile osób jest obecnie uprawnionych (Pani też ?) .
Oczywiście starsza córka ma obowiązek zawiadomić ZUS o przerwaniu/zakończeniu nauki.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

staaaach / 83.28.10.* / 2014-08-25 18:58
Witam,Moja sytuacja wygląda następująco. Pobieram rentę po zmarłych rodzicach, moja siostra również,w tym roku kończę 25 lat i prawo do świadczenia. Mam takie pytanie: Czy kwota mojego świadczenia w całości będzie dodana do pieniędzy siostry(ma jeszcze 2 lata przez które może pobierać rentę)?
wiwan / 2014-08-26 11:51 / Tysiącznik na forum
Rozumiem, że prawo obecnie masz ze względu na trwanie szkoły/studiów....

Tak, wraz z Twoim ustaniem prawa do renty Zakład dokona z urzędu ponownego jej ustalenia dla nowej liczby uprawnionych (tj. 1). Oznacza to, że siostra uzyska świadczenie wyższe o większość Twojej dotychczasowej części. Różnica sumy waszych części obecnie, a przyszłej renty siostry wyniesie 1/18- bo przy dwu osobach uprawnionych renta łącznie stanowi 90% świadczenia (hipotetycznego) zmarłego, przy jednej-85%
staaaach / 79.185.158.* / 2014-08-26 12:29
Tak prawo do świadczenia mam ze względu na trwanie studiów. Dziękuję za wyjaśnienie.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

Pytajacy / 178.37.181.* / 2014-08-25 08:25
Dostałem rente rodzinną wraz rentą socjaną z ZUS, czy jeśli tak jak wtedy otrzymam na komisji ZUS całkowitą niezdolność otrzymam znów te dwie renty razem? Dodam że dwa lata temu byłem na komisji i byłem na studiach inżynierskich na ostatnim rok studiów inżynierskich. Czy teraz by uzsykać znów te dwie renty muszę studiować? dwa lata temu na komisji miałem skończone 27lat. Zachorowałem w czasie nauki szkolnej tzn w 4 klasie technikum. Czy jeśli wymagane jest bym studiował bym dostał dwie renty: socjalną i rodzinną po zmarłym tacie ( zmarł w 1994 roku) gdy zacznę nowe studia? Czy może dostanę już dwie te renty znów gdy otrzymam całkowitą niezdolność znów? czy może też będę miał prawo do tych dwóch rent nawet wtedy gdy nie będę studentem?
wiwan / 2014-08-25 13:40 / Tysiącznik na forum
Uściślijmy- jest możliwy zbieg prawa do DWU tych świadczeń, ale kwotowo wypłata stanowi w takiej sytuacji niekoniecznie wynosi prostą sumę obu świadczeń, bo jest tu limit taki, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy - czyli obecnie 2 x 844,45 zł = 1688,90 zł brutto.

Co do samego prawa do świadczeń, a raczej jego utrzymania:

- r. socjalna wymaga posiadania orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy. Kwestia edukacji, studiów jest i będzie tu już bez znaczenia.
- r. rodzinna w tym wieku wymaga owej całkowitej niezdolności, kwestia studiów bez wpływu.

Zatem kwestia nauki/studiów jest już w Twoim przypadku bez wpływu na prawo do każdej z tych rent z osobna, w zbiegu, czy dla ich wysokości.
Konrad123 / 193.227.116.* / 2014-08-04 11:23
Witam mam takie pytanie a mianowicie mam rentę po zmarłym tacie, skończyłem gimnazjum i chcialbym kontynuować naukę w szkole zaocznej czy dalej będzie mi przysługiwać renta ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-08-04 12:32 / Tysiącznik na forum
Tak. To, że szkoła będzie w trybie innym niż dzienny nie ma znaczenia.

By nie utracić renty za wrzesień należy dotrzymać wrześniowego terminu dostarczenia zaświadczenia o rozpoczęciu nauki z owej szkoły.
Konrad123 / 193.227.116.* / 2014-08-04 19:42
A czy ma znaczenie to ze to jest szkola zaoczna weekendowa? I czy ma znaczenie to ze mam 17 lat.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-08-04 21:06 / Tysiącznik na forum
Napisałem- tryb szkoły- zaoczna, dzienna, wieczorowa, korespondencyjna nie ma znaczenia.

Dla kwestii r. rodzinnej dziecka znaczenie ma wiek lat 16 i potem dopiero 25, no chyba że ma orzeczenie o niezdolności do pracy.

Ma znaczenie jeszcze wiek 18 lat, ale dla prawa jego rodzica do renty rodzinnej (czyli dla wdowy/wdowca).
Konrad123 / 193.227.116.* / 2014-08-04 21:58
A czy mógłbyś mi wytłumaczyć to prawo dla rodzica ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-08-05 09:11 / Tysiącznik na forum
Wdowiec/wdowa ma prawo do r. rodzinnej:
- od razu, jeśli w chwili śmierci żony/męża ma min. 50 lat
- jeśli ma mniej- uzyskuje prawo dopiero wraz z 50 urodzinami, o ile nastąpią one do 5 lat od śmierci- czyli jeśli w dniu śmierci męża/żony mają min. 45 lat.

Jeśli jednak wychowują dziecko do r. rodzinnej uprawnionej- to mają to prawo bez względu na wiek.

Za wychowywanie uznaje się sytuację, gdy dziecko ma do 18 lat lub do dnia jego wstąpienia w związek małżeński przed 18 urodzinami (czasem za zgoda sądu rodzinnego się to dzieje).

Jak widać prawo do renty rodzinnej wdowy/wdowca w pewnym wieku może pojawiać się i zanikać kilka razy nawet (jeśli jest np. dwoje dzieci w wieku różniącym się o 1-2 lata). Tak samo też może się zmieniać liczba uprawnionych do renty w takiej rodzinie.


Całą powyższą sytuację zmienia to, jeśli wdowa/wdowiec ma lub uzyskuje orzeczenie o swojej niezdolności do pracy. Tak samo niezdolność dziecka do pracy pozwala na uzyskanie renty bez względu na wiek czy warunek nauki.
Konrad 123 / 193.227.116.* / 2014-08-05 09:52
Dzięki za pomoc.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Konrad123 / 193.227.116.* / 2014-08-04 19:37
Dziekuje za pomoc, bo bylem w zus i wprowadzili mnie w błąd.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-08-05 10:31 / Tysiącznik na forum
Czym wprowadzili ? Jaka była kwestia i odpowiedź Zakładu ?

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

endrju22 / 83.31.196.* / 2014-07-22 12:41
Witam. Mam 22 lata i od roku pracuję , mój tata zmarł dwa dni temu , czy jeśli będę nadal pracował i zacznę teraz studia zaoczne to będzie mi przysługiwać renta? ( zarabiam najniższą krajową)
wiwan / 2014-07-22 22:08 / Tysiącznik na forum
Tak. Podejmując naukę/studia spełnisz warunek uzyskania renty rodzinnej, a wynagrodzenie z etatu nie spowoduje zmniejszania wypłaty świadczenia- bo jest niższa od 70% przeciętnego wynagrodzenia krajowego.

O ILE ojciec spełnił "po swojej stronie" w dniu śmierci warunki uzyskania renty rodzinnej po nim.
Tj. najogólniej - miał już swoją emeryturę lub rentę z tyt. niezdolności do pracy, albo spełnił warunki wiekowo-stażowe wymagane do uzyskania renty z tyt. niezdolności do pracy.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

małaga / 178.42.44.* / 2014-07-16 21:56
Witam.
Obecnie zakończyłam studia magisterskie. Zamierzam od września pójść do 2 letniej szkoły policealnej. Będąc na drugim roku w tej szkole skończę 25 lat (nauka zaczyna się we wrześniu, a ja kończe 25 lat w grudniu), wiec moje pytanie brzmi, czy będzie mi przysługiwała renta do końca tego drugiego roku, czy tylko do ukończenia 25 r.ż?
I drugie pytanie - czy jeśli pójdę do zaocznej szkoły, to ma znaczenie dla pobierania renty?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.
wiwan / 2014-07-21 15:02 / Tysiącznik na forum
Prawo do renty tylko do miesiąca (włącznie) ukończenia 25 lat. Przedłużanie poza ten okres, do końca roku- dotyczy roku akademickiego i tylko studiów wyższych. Nie ma zastosowania więc do szkoły policealnej.

Tryb zaoczny nie ma znaczenia.

Zwracam uwagę na obowiązek poinformowania ZUS o zakończeniu studiów.
małaga / 89.230.74.* / 2014-07-23 15:15
Dziękuję za odpowiedź.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

ela_k18 / 2014-07-09 08:56
Pytanie? Mam 46 lat skonczone w styczniu,moj maz zmarl w lipcu tego roku czy przysluguje mi renta rodzinna.Nadmieniam, ze nie pracuje.
wiwan / 2014-07-10 14:24 / Tysiącznik na forum
Nic nie wspomina Pani o niepełnoletnich Waszych dzieciach - zatem prawo do renty uzyska Pani dopiero w wieku 50 lat, bo spełni się warunek jej uzyskania przez wdowę z art.70, ust. 2 Ustawy emerytalnej.

Inaczej byłoby gdyby uzyskała Pani orzeczenie o niezdolności do pracy....

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

Anna30 / 77.254.243.* / 2014-07-04 08:30
Witam. Pobierałam rentę rodzinną od stycznia 2006 r., w lipcu 2006 r. wyszłam za mąż- mąż posiadał grunt rolny powyżej 1ha, wydzierżawił 0,3 ha- umowa dzierżawy na 10 lat do 2016 r. Rentę pobierałam do czasu zakończenia nauki- do 2009 r. Aktualnie pani która dzierżawi grunt chce wypowiedzieć umowę. Czy może to mieć jakiś wpływ na pobraną wcześniej rentę- czy może dojść do takiej sytuacji że będę musiała zwracać rentę od 2006 i ewentualnie jakąś karę płacić? Czy po zerwaniu umowy dzierżawy muszę ten fakt zgłaszać do krus? (aktualnie nie mam nic wspólnego z krus, pracuję i podlegam pod zus)
wiwan / 2014-07-04 11:54 / Tysiącznik na forum
Wstecznie to niczego nie zmieni. Moim zdaniem fakt zakończenia dzierżawy należy do KRUS zgłosić- bo wpływa to na kwestię ubezpieczenia KRUS męża- bo domyślna z ustawy dz. rolnicza znów będzie prowadzona na areale skutkującym obowiązkowym ub. rolniczym. A na Pani obowiązek będzie wpływać z chwilą zakończenia aktualnie trwającego podlegania ZUS (np. na skutek utraty pracy).

odsetki od renty

Łukasz962 / 31.61.138.* / 2014-07-03 23:40
mam jeszcze jedno pytanie Czy za nienależnie pobrana rentę naliczane są odsetki. Jeżeli tak to jakie?
wiwan / 2014-07-04 11:25 / Tysiącznik na forum
Tak. Wynika to z art. 84 Ustawy o systemie ub. społecznych.
Są to odsetki ustawowe- obecnie 13% w skali roku:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/wskazniki/odsetki-ustawowe/

(druga tabela).

łatwiej stosować kalkulator:

http://msp.money.pl/kalkulatory_i_wskazniki/kalkulatory/odsetek/

(opcja gospodarcze)

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

Łukasz962 / 31.61.138.* / 2014-07-03 17:44
Witam mam pytanie odnośnie renty czy jezeli renta rodzinna była dzielona pomiędzy mnie i brata i jedna ze stron pobierała rentę nienależnie to czy drugiej stronie należy sie wyrównanie kwoty
wiwan / 2014-07-03 22:03 / Tysiącznik na forum
Z ZUS- nie. Można tego dochodzić w procesie cywilnym od...brata.

Orzecznictwo (np. wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 18.08.2010r., w sprawie o sygn. akt III AUa 476/10, Sąd Okręgowy w Ostrołęce III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 13 marca 2014r. Sygn. akt: III U 1707/13) jest tu takie, że stwierdzenia nienależnego pobrania renty za jakiś okres przez jednego z kilku uprawnionych NIE prowadzi do wstecznego innego podziału renty, tj. na uprawnionych rzeczywiście w tym okresie. Zatem brat zwraca ZUS-owi, ale Ty nic wstecznie na tym nie zyskujesz. Nowy podział następuje od miesiąca w którym ZUS wydaje decyzję o nienależności świadczenia.

Podstawa- art. 73, 74, 133 i 138 Ustawy emerytalnej.

Jak widać też zwrot w takim przypadku dotyczy 1/2 z 90% świadczenia zmarłego, a nie tylko 5% wynikających z różnicy 90% i 85% ( dla jednego uprawnionego ).

renta rodzinna a zasiłek dla bezrobotnych

weltes / 2014-07-01 21:33
pytanie czy jeśli mam rente rodzinną czy bd miał prawo do statusu osoby bezrobotnej/zasiłku dla bezrobotnych
wiwan / 2014-07-01 22:15 / Tysiącznik na forum
Status bezrobotnego jest możliwy, jeśli renta nie przekracza 1/2 płacy minimalnej, czyli w 2014 limit ten wynosi 840 zł.
Chodzi o kwotę brutto.

Powyższe z art. 2, ust. 1, pkt 2, ppkt. c Ustawy o promocji zatrudnienia.

Zasiłek dla bezrobotnych poza statusem bezrobotnego wymaga spełnienia innych warunków.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

justyna55 / 2014-07-01 10:53
Witam,
Mam 22 lata i otrzymuję rentę po zmarłej matce wraz z bratem. Moje pytanie jest takie: czy mogę zrzec się swojej części renty, aby mój brat mógł otrzymywać całą kwotę?
wiwan / 2014-07-01 12:36 / Tysiącznik na forum
TAK. Formalnie jest to wniosek o wykluczenie z kręgu uprawnionych do świadczenia na podstawie art. 107a Ustawy emerytalnej. Nie ma gotowego formularza.
Zakład wyda decyzję, renta zostanie ustalona tylko "na brata".
Wniosek jest odwracalny, tj. za jakiś czas, o ile nadal będziesz spełniać warunek uzyskania r. rodzinnej- kontynuacja nauki/studiów, wiek do 25 lat zasadniczo- można złożyć wniosek o ponowne ustalenia prawa dla Ciebie do renty.

Uwaga rachunkowa. Kwota brutto dla brata nie wyniesie tyle, ile suma obecnych waszych kwot brutto.

Chodzi o to, że jedna osoba uprawniona uzyskuje rentę w kwocie 85%, a dwie łącznie w kwocie 90% świadczenia zmarłego. Zatem brat uzyska o tę 1/18 mniej.
justyna55 / 2014-08-11 16:29
Jeszcze jedno mam pytanie, jeśli przerwę naukę czy moja część renty automatycznie przejdzie na brata?
phi 715 / 31.6.175.* / 2014-08-12 09:33
w przypadku moich znajomych bliźniaczek renta rodzinna nie przeszła AUTOMATYCZNIE....ZUS rządał zgłoszenia osoby która chciała pobierać to 85%....lepiej się dopytaj u źródła...czyli ZUS
phi 715 / 31.6.175.* / 2014-08-12 09:36
przepraszam to nie rząd żądał ani dał tylko ZUS...;)
wiwan / 2014-08-12 10:11 / Tysiącznik na forum
W przypadku 'justyny55' sytuacja wyjściowa jest taka, że są już dwie osoby uprawnione do r. rodzinnej, pobierają rentę, a następnie jedna z nich albo składa wniosek o wykluczenia, albo traci prawo na skutek zaprzestania nauki.

W przypadku bliźniaczek musiała być sytuacja, w której przed zaprzestaniem nauki przez rencistkę, jej siostra już wcześniej prawa do renty nie miała- na skutek tego, że je utraciła albo nigdy o nie nie wystąpiła.
phi715 / 31.6.175.* / 2014-08-12 15:08
Masz rację"wiwan" ,tak było-chylę czoła i pozdrawiam :)
wiwan / 2014-08-12 09:16 / Tysiącznik na forum
Tak, ale:
- jak już napisałem nie będzie to dokładnie kwotowo ta sama część
- zmiana w podziale od wydania decyzji przez Zakład- a ta na skutek zawiadomienia przez rencistę o utracie uprawnienia, do czego jest zresztą uprawniony, lub ustalenia tego przez ZUS.

Ale tak, czy inaczej w sytuacji utraty uprawnienia np. na skutek przerwania edukacji nie ma konieczności składania wniosku o nowy podział renty.

Powyższe z art.107a ustawy emerytalnej.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

Ewa223 / 88.199.63.* / 2014-05-30 15:20
Dziekuje za informacje.Prawo do renty mam,a szkola ta to studium roczne wiec czy wtedy tez do konca roku bedzie mi przysługiwac?
wiwan / 2014-05-30 21:55 / Tysiącznik na forum
NIE. Przedłużanie ponad 25 rok życia dotyczy zgodnie z art. 68, ust. 2 Ustawy emerytalnej jedynie ostatniego roku STUDIÓW wyższych.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

Ewa223 / 88.199.63.* / 2014-05-30 13:22
Witam,3 grudnia 2014 kończę 25 lat.Od września chciałam sie zapisać na roczny kierunek czy dostanę rente do grudnia?
wiwan / 2014-05-30 13:57 / Tysiącznik na forum
Rozumiem, że inne okoliczności uzyskania/posiadania prawa do renty istnieją.

Tak, prawo do renty będzie do grudnia. Jeśli ów roczny kierunek to studia*(dość egzotyczne) to w związku z tym, że ów pierwszy rok na którym ukończysz 25 lat będzie jednocześnie ich ostatnim rokiem- renta należna będzie dłużej- do końca roku akademickiego.

* nie dotyczy studiów podyplomowych/doktoranckich.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

Anna105 / 83.8.217.* / 2014-05-30 12:16
Witam,
Mam 23 lata i studiuję. W kwietniu tego roku zmarł mój tato. Należy mi się renta rodzinna, którą już otrzymałam. Jednak w decyzji jest napisane, żeby zgłosić się z orzeczeniem sądu o podziale ziemi, bo osobie pełnoletniej posiadającej gospodarstwo rolne nie przysługuje renta.
Orzeczenie z sądu już przyszło i zgodnie z prawem należę do gospodarstwa
Nie wiem co dalej czy wystarczy sporządzić jakąś umowę dzierżawną czy coś innego....
wiwan / 2014-05-30 12:45 / Tysiącznik na forum
Czyli chodzi o rolniczą rentę rodzinną z KRUS, ojciec był w ubezpieczeniu rolniczym jako rolnik, małżonek rolniczki lub domownik...

Nie jest tak, że nie przysługuje renta. Prawo do renty jest, ale chodzi o kwestię jej wysokości.
Składa się ona bowiem z części składkowej oraz części uzupełniającej.
Wypłata tej drugiej zostaje zawieszona, jeśli rencista nie zaprzestał/prowadzi dz. rolniczą.

A zgodnie z ustawą uznaje się, że prowadzi jeśli jest właścicielem/posiadaczem w rozumieniu ustawy o podatku rolnym.
Orzeczenie z sądu dokumentuje owo posiadanie i jest podstawą dla KRUS ww zawieszenia.

By mieć wypłacaną rentę, należy rzeczywiście albo ziemię sprzedać, darować albo wydzierżawić na min. 10 lat (umowa pisemna zarejestrowana) komuś, kto NIE jest
a) małżonkiem rencisty,
b) jego zstępnym lub pasierbem,
c) osobą pozostającą z rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym,
d) małżonkiem osoby, o której mowa w lit. b lub c;

lub przeznaczyć na zalesienie.

Szczęśliwie na te "ruchy" ma Pani rok od nabycia spadku, bo nabyła gospodarstwo w drodze dziedziczenia ( no chyba, że już wcześniej miała Pani jakiś w nim udział we własności.

Powyższe wynika z art. 32 w nawiązaniu do art. 28 Ustawy o ub. społecznym rolników.
Anna105 / 83.8.217.* / 2014-05-30 13:10
Dziękuję serdecznie za szybką odpowiedź
Pozdrawiam

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

renta wyjatkowa / 188.216.178.* / 2014-05-27 23:16
po smierci meza dzieci dostaly rente wyjatkowa,ja nie pracowalam, bylam tylko zatrudniona przez 1,5 , totez nie mam zadnego ubezpieczenia, i skladek zus , teraz wwieku 54 lat nie msm mozliwosci na prace, do tej pory nikt nie chcial mnie zatrudnic, pracowalam na czarno- czasami ,moj syn ostatni rok co otrzymije rente, po ttym nie mamy zadnych srodkow materialnych czy w tym przypadku moge otrzymac rente po mezu
wiwan / 2014-05-28 00:05 / Tysiącznik na forum
5 godzin temu przecież uzyskała Pani odpowiedź w tym wątku.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

Hegemon72 / 88.156.25.* / 2014-05-27 20:25
Może ktoś się orientuje. Mam 42 lata i od 13 lat jestem na pierwszej grupie inwalidzkiej. Oboje rodzice nie żyją, czy mam prawo do dodatku dla sieroty zupełnej?
Hegemon72 / 88.156.25.* / 2014-05-27 21:40
Dziękuję za odpowiedź. Niestety jestem na rencie inwalidzkiej.
wiwan / 2014-05-27 20:33 / Tysiącznik na forum
To zależy od tego, czy obecnie jest Pan na rencie z tyt. niezdolności do pracy, czy na rencie rodzinnej po którymś z rodziców.

Dodatek d.s.z jest dodatkiem do r. rodzinnej jedynie

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

renta w drodze wyjatku / 188.216.178.* / 2014-05-27 15:19
po mezu dzieci dostaly rente rodzinna w drodze wyjatko,ja mialam wtedy 33 lat, dzis mam 54 od chwili smierci meza pracowalam tylko 2 lata. czy moge ubiegac sie o ta rente. dziekuje bardzo za odpowiec.
wiwan / 2014-05-27 18:24 / Tysiącznik na forum
Ja rozumiem dzieci były nieletnie, a więc to zmarły "po swojej stronie" tj. stażem ubezpieczeniowym i tym kiedy śmierć przypadła nie spełnił warunków uzyskania hipotetycznej renty z tyt. niezdolności do pracy, a w rodzinie nie było niezbędnych środków utrzymania.

Jak rozumiem też w związku z wiekiem, zakończeniem szkół/studiów dzieci już prawa do renty nie mają.

To, że uzyskaliście Państwo wtedy rentę w tym trybie nie powoduje automatycznie przeniesienia tego prawa na Panią.
Ponownie należy złożyć wniosek o rentę. Ponownie decyzja będzie odmowna - bo zmarły miał zbyt mały staż lub śmierć przypadła po ponad 18 mc od ostatniego ubezpieczenia emerytalno-rentowego. I dopiero można wnioskować o rentę w drodze wyjątku. Ponownie dojdzie też do rozpatrzenia, czy obecnie znów zachodzi okoliczność :
- braku niezbędnych środków utrzymania oraz
- braku możliwości zarobkowania przez Panią ze względu na całkowitą niezdolność do pracy

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

Ola91 / 89.230.8.* / 2014-05-26 22:26
Mama w chwila śmierci taty miała ukończone 45 lat ur.8.8.1965r.Tato zmarł 17 10 2010r był na rencie.Czy będzie mieć prawo do renty po nim jak ja skończę studiować.
wiwan / 2014-05-26 23:21 / Tysiącznik na forum
Twoje studia są bez związku z prawem mamy do r. rodzinnej. Są w związku z jej wysokością, bo może być okres gdy do renty będziecie uprawnione obie, a wtedy renta łącznie będzie wynosić 90% świadczenia ojca, zamiast obecnych 85% (jak rozumiem obecnie jesteś jedyną uprawnioną), ale będzie dzielona na Was dwie.

Tak. Na pewno wraz z 50 urodzinami mama uzyska prawo do r. rodzinnej.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

Barbara 1005 / 31.61.42.* / 2014-05-22 20:55
Witam !!Jestem rozwiedziona z wyłącznej winy byłego męża i płaci mi alimenty w wysokości 1500 zł. Mam 64 lata a były mąż 66 lat. Ożenił się ponownie i w razie jego śmierci czy będzie mi i jego obecnej żonie przysługiwała renta i w jakiej kwocie . Pozdrawiam Barbara.
wiwan / 2014-05-23 10:27 / Tysiącznik na forum
Jeśli owe alimenty są wynikiem ugody sądowej lub zasądzone przez sąd i będą nadal należne w dniu jego śmierci- to spełni Pani 'po swojej' stronie warunek uzyskania renty rodzinnej po nim. Będzie to prawo niezależne od ewentualnego prawa obecnej żony-przyszłej wdowy.

Kwestią otwartą jest to, czy w chwili swej śmierci były mąż spełni swoje warunki ubezpieczeniowe- tj. czy będzie na swojej emeryturze, rencie lub czy spełni warunki uzyskania hipotetycznej renty z tyt. niezdolności do pracy.

Tak samo otwartą kwestią (bo mało danych) czy obecna żona uzyska prawo. Jeśli będzie miała już 50 lat i będą we wspólności małżeńskiej- to zdecydowanie tak.

Renta wyniesie wtedy (dwie osoby uprawnione) 90% świadczenia zmarłego (pobieranego lub hipotetycznego) bez dodatków, jeśli jakieś będzie wtedy pobierać.
Zatem dla Pani 45%. To kwota brutto. Renta podlega PIT i s. zdrowotnej.

O kwestii zbiegu renty rodzinnej i własnej emerytury Pani wie ?

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

natala494 / 83.4.208.* / 2014-05-13 18:41
Witam .Mam 16 lat i pobieram rente rodzinna po zmarłej mamie ale urodziłam dziecko i wkrótce biore slub cywilny czy przysługuje mi nadal renta rodzinna ?
wiwan / 2014-05-13 22:53 / Tysiącznik na forum
Twoje zamążpójście i macierzyństwo są BEZ wpływu na Twoje prawo do renty, o ile oczywiście będziesz kontynuować naukę/potem studia- bo taki jest warunek po 16 roku życia.

Natomiast zdecydowanie Twoje zamążpójście wpływa na prawo do renty rodzinnej Twojego ojca/wdowca po zmarłej jeśli dotąd Cię wychowywał. Chodzi o to, że wychodząc za mąż przestajesz być formalnie wychowywana przez ojca, czyli dochodzi do pozornego przyspieszenia pełnoletności. A ojciec przestanie być uprawnionym do renty, jako osoba wychowująca dziecko do renty uprawnione.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

ewi506 / 2014-04-28 21:03
Witam. Pobieram rentę rodzinną po rodzicach, otrzymuje rentę ponieważ kontynuuję naukę chciałabym pójść do pracy tylko boję się że z powodu pójścia do pracy odbiorą mi rentę ponieważ mam inne dochody... I chciałam zapytać do jakiego wieku będę pobierać rentę jeśli wciąż będę kontynuowała naukę.? Z góry dziekuję za odpowiedz. Pozdrawiam.
wiwan / 2014-05-09 16:47 / Tysiącznik na forum
Mylisz dwie właściwie niezależne kwestie.
1. PRAWO do r. rodzinnej- czy z pracą, czy bez trwa dla dorosłego dziecka (nie posiadającego orzeczenia o niezdolności do pracy) o ile się ono uczy/studiuje do ukończenia 25 lat. Jeśli owe 25 urodziny przypadną na ostatnim roku studiów- prawo wydłuża się do końca owego roku akademickiego.
Zatem na utratę prawa do renty wpłynie przerwanie zakończenie nauki lub uzyskanie ww wieku w zależności co nastąpi wcześniej.
2.WYPŁATA świadczenia- uzyskiwanie dochodu (np. z etatu), który podlega* ub. społecznym- jeśli przekracza limity wysokości powoduje zmniejszenie lub całkowite zawieszenie wypłaty. Te progi to 70 i 130 % przeciętnego wynagrodzenia, więc obecnie bez jakiegokolwiek uszczerbku na wysokości renty możesz dorabiać 2676,40 zł brutto/mc .

*Zwracam uwagę, że zlecenie ucznia/studenta w wieku do 26 lat ubezpieczeniom tym nie podlega, więc na zleceniu można dorabiać dowolnie.
ZUS Renty Rodzinne / 151.228.40.* / 2014-04-23 10:38
Wczerwcu minie rok jak odmówił ZUSrenty rodzinnej po zmarlym ojcu. Jestem sama na zasilku chorobowym w angli z racji choroby juz dwa lata. Niestarcza mi na pogodzenie wszystkich wydatków na uczace się dzieci. Co mogę zrobić.czy mam szanse na odwolanie sie od tej decyzji do sadu czy moze powinnam żądać alimentów od zmarlego rodzicow.proszę o pomoc.i odpowiedz na maila:(elzbietawasilewska250812@gmail.com).potrzebuję pomocy znajomi radzą zlozyc sprawę do sadu. Odmówiono mi tej renty z powodu że ZuS nie chcial skompletować zmarlego lat pracy przed 1990rokiem . Nierozumi przecież to wszystko muszą mieć w systemie każdą odprowadzona skladke kazdy przepracowany rok. Proszę mi pomóc. Odzial który odmowil mieści się w Giżycku. E.Wasilewska
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-04-23 11:08 / Tysiącznik na forum
1. Na odwołanie się do sądu był 1 miesiąc od otrzymania decyzji, informacja taka jest w owej decyzji odmownej. By więc w ogóle z Zakładem się sądzić należy ponownie złożyć wniosek o rentę i od ponownej decyzji odmownej w ww terminie się odwołać. Co oczywiście ma sens, jeśli są/będą podstawy.

2. Co do alimentów od dziadków się nie wypowiadam, to kwestia pozaubezpieczeniowa.

3. ZUS tylko w nielicznych przypadkach (np. osób prowadzących DG) ma informację o składkach sprzed 1999 r., bo dopiero po 1998 zaprowadzono indywidualne konta dla każdego ubezpieczonego. Wcześniej składka (a jeszcze wcześniej podatko-składka) była odprowadzana przez danego płatnika (np. zakład pracy) hurtem za wszystkich ubezpieczonych. Po prostu był to odpis z funduszu płac- czyli określony % z kwoty, jaką np. w styczniu 1986 w danym zakładzie wypłacono łącznie wszystkim pracownikom od dyrektora po sprzątaczkę.
Stąd przy wniosku o świadczenie niezbędne są dokumenty poświadczające okres ubezpieczenia oraz owe zarobki, by wstecznie ustalić wysokość indywidualnego wkładu ubezpieczonego do ZUS.

Dodatkowo r. rodzinna jest z ub. rentowego, a tej składki nie ewidencjonuje się i obecnie.

4. Zwracam uwagę, że niekonieczne jest udokumentowanie całej historii ubezpieczeniowej, wystarczy taka, która pozwala spełnić wymogi minimalne do uzyskania świadczenia- lepsze świadczenie zaniżone z powodu braku części dokumentów niż żadne.

5. Zatem musi Pani wydobyć jakąś dokumentację. Nie pisze nic Pani o matce/wdowie, innym (np. przyrodnim rodzeństwie). Jeśli osoby takie istnieją- jest prawdopodobne, że jako zamieszkałe w kraju owe dokument złożyły i być może renta jest już komuś wypłacana. Wtedy wystarczyłby wniosek bez ww dokumentacji- o podział renty, tj. uwzględnienie Pani w kręgu uprawnionych.

Choćby po to jest wskazany ponowny kontakt z ZUS, w celu ustalenia, czy ktoś w międzyczasie wniosek o rentę po zmarłym złożył.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

Magda 1000 / 2014-04-22 13:47
Witam.

Od kilku miesięcy otrzymuję rentę rodzinną po zmarłej mamie. Kończę teraz studia licencjackie i żeby dalej być uprawnioną do otrzymywania renty muszę kontynuować naukę. Chciałabym podjąć naukę za granicą i chciałabym się dowiedzieć, czy renta to obejmuje? Jeżeli tak, to czy musi to być uczelnia publiczna, czy też może być to szkoła prywatna?
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam.
wiwan / 2014-04-22 14:08 / Tysiącznik na forum
Ustawa emerytalna (art. 68) NIE różnicuje pod tym względem szkół na krajowe i zagraniczne. Może być więc zagraniczna, i tak jak w przypadku szkół polskich- nieważne czy publiczna, czy tryb stacjonarny.

Byle było odpowiednie tego udokumentowanie. Oznacza to m.in. wymóg tłumaczenia przysięgłego zaświadczeń ze szkoły.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

weltes / 83.27.236.* / 2014-04-16 19:20
Witam moj tato zmarł rok temu pobierał rente jeśli trzy lata nie chodze do szkoły a zaczne uczęszczać do zaocznej czy przyznają mi rente dodam że mam niecałe 22 lata i pracuje (najniższa krajowa)
wiwan / 2014-04-16 22:29 / Tysiącznik na forum
Tak. To, że przez kilka lat nie spełniałeś warunków uzyskania prawa do renty nie sprawia, że prawo do niej się przedawnia, z chwilą ich spełnienia można składać wniosek o świadczenie.

Przy płacy minimalnej z jednoczesnego etatu nie będzie też zmniejszenia r. rodzinnej, bo następuje to dopiero po przekroczeniu progu 70% przeciętnego wynagrodzenia, co obecnie (marzec-maj) oznacza 2676,40 zł brutto/mc.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

beata sowa / 62.141.216.* / 2014-04-03 20:04
Witam,

14 lutego 2013r. zmarł mój mąż. Ja urodziłam się 4 czerwca 1970r. a nasza córka - 13 czerwca 1995. Córka uczy się i pobiera rentę rodzinną. Kilka razy słyszałam, że w momencie kiedy przestanie się uczyć (studiować) tzn. w wieku 25 lat, istnieje możliwość przejęcia przeze mnie - matki/wdowy, pobieranej przez córkę renty.
Proszę o informację jaki przepis reguluje tę sprawę.
Dziękuję i pozdrawiam.
Beata
wiwan / 2014-04-03 21:39 / Tysiącznik na forum
Przez krótki okres tj. luty 2013- czerwiec 2013 do renty poza córką była uprawniona i Pani, z tyt. wychowywania dziecka do r. rodzinnej uprawnionego.

By być ponownie uprawnioną do r. rodzinnej ( bez kwestii powstania u Pani niezdolności do pracy orzeczonej przez orzecznika ZUS ) musi spełnić Pani warunek uzyskania 50 lat nie później niż 5 lat od śmierci męża lub od zaprzestania wychowywania córki uprawnionej do renty. Córka do swoich 18 urodzin była uprawniona do renty i nie wyszła wcześniej za mąż. To oznacza, że ww zaprzestanie nastąpiło wraz z jej 18 urodzinami.
Niestety ani 1 ani 2 warunku Pani nie spełni, jest Pani po prostu za młoda.

Tylko ewentualne powstanie u Pani niezdolności do pracy na ww zasadach- tj. nie później niż 5 lat od 18 urodzin córki wznowiłoby Pani prawo do r. rodzinnej.
Z wiadomych względów tego Pani nie życzę.

Podstawa - art. 70 USTAWY
z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

Iwona901 / 178.36.187.* / 2014-03-27 17:24
Witam,
Cyt."Wdowa nabywa również prawo do renty rodzinnej (...) od zaprzestania wychowywania dzieci uprawnionych do renty (tj. w ciągu 5 lat od ukończenia przez dzieci 18 roku życia). "
Moja mama skończyła 50 lat w marcu 2014, natomiast brat skończył 18 lat w styczniu 2009r, a więc różnica wynosi 5 lat i 2 miesiące. Czy te 5 lat liczy się rocznikowo, czy z dokładnością co do dnia?
wiwan / 2014-03-28 14:54 / Tysiącznik na forum
Co do dnia. Zaprzestanie wychowywania dziecka uprawnionego do renty rodzinnej nie zawsze oznacza datę jego 18 urodzin. Może to być również jego wstąpienie w związek małżeński przed 18 urodzinami albo zaprzestanie pobierania nauki po uzyskaniu lat 16 i nie wznowienie jej przed 18 urodzinami (brak niezdolności do pracy). Bo wtedy dziecko traci prawo do r. rodzinnej więc w dniu 18 urodzin już tym bardziej nie jest dzieckiem uprawnionym.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

Boż / 46.175.40.* / 2014-03-19 23:21
Witam,
Mój brat jest upośledzony umysłowo, ma obecnie 23 lata i pobiera rentę socjalną. Wcześniej póki się uczył w szkole specjalnej, pobierał rentę rodzinną z KRUSu, razem z moim drugim bratem oraz ze mną. Obecnie tylko ja dostaję rentę rodzinną. Z tego co wyczytałam (w Internecie itd), skoro u brata powstała niezdolność do pracy przed 16 rokiem zycia (bo jest od urodzenia upośledzony), to rentę rodzinną mógłby nadal otrzymywać (razem z socjalną, tylko ten zbieg rent nie mógłby przekraczać odpowiednich wartości).
Moje pytanie jest następujące. Czy można teraz wystąpić do KRUSu o rentę rodzinną dla brata? (skoro już brat zaprzestał jej pobierania)
wiwan / 2014-03-28 14:48 / Tysiącznik na forum
Tak. Jako osoba całkowicie niezdolna do pracy spełnia warunek jej uzyskania bez względu na wiek i warunek nauki/studiowania. Jest to uprawnienie więc dożywotnie, albo do "odzyskania" zdolności do pracy.

Tyle, że kwotowo niewiele to zwiększy łącznie rentę dla Was z KRUS, bo jedynie o 5% lub 5,5% jeśli zmarły miał wypadek przy pracy rolniczej lub chorobę zawodową rolniczą.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

IV1990 / 158.75.83.* / 2014-03-09 19:30
Witam, urodziłam się 31.08.1990 pobieram w krus-ie rentę rodzinną. Uczęszczałam do technikum (4 lata), póżniej studia, obecnie powinnam być na I roku II stopnia (lub IVroku) ale zachorowałam i musiałam zrobić roczną przerwę. Rentę otrzymuje się do 25.r a wtedy będę na I roku II st, do końca zabraknie mi tylko 1 roku. ponieważ urodziłam się w sierpniu a rok akademicki kończy się 30 września to co teraz mam robić? Bo co z tego że przedłużą mi na miesiąc jak nie będę mogła studiować dalej, czy jest szansa na dalsze przedłużenie?
wiwan / 2014-03-10 12:41 / Tysiącznik na forum
Co do zasady- nie, bo przedłużenie prawa do renty poza 25 urodziny dotyczy sytuacji uzyskania tego wieku na ostatnim roku studiów. Tu takowa nie zachodzi.

Ale jest szereg wyroków, w indywidualnych sprawach, takie prawo dających- poprzez stwierdzenie, że jeśli zdanie wszystkich egzaminów i uzyskanie wpisu na ostatni rok nastąpi przed 25 urodzinami- to uznaje się, że jednak ma tu miejsce ukończenia 25 lat na ostatnim roku, mimo że jest to przed 1 października.

Np.

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/wyrok;sn;izba;pracy;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,ii,uk,15,07,8379,orzeczenie.html

Zatem po prostu warto zawalczyć i w takiej sytuacji od decyzji wstrzymującej rentę się odwołać.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

milena.g / 95.41.140.* / 2014-02-23 19:55
mam pytanie gdy pobieram rente rodzinna po zmarlej mamie w wysokosci ponad 700 zl poniewaz zaocznie sie ucze i znajde prace to nadal bede dostawala rente? czy jest jakis prog miesiecznego dochodu..?
wiwan / 2014-02-24 11:12 / Tysiącznik na forum
Tak- jest kwestia zmniejszania lub całkowitego zawieszania wypłaty r. rodzinnej na skutek uzyskiwania przez rencistę innych przychodów podlegających ub. społecznym.

Są dwa progi - 70% i 130% przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni kwartał w kraju ogłaszanego przez GUS co 3 miesiące. Przekroczenie pierwszego powoduje zmniejszenie, drugiego- zawieszenie.

Obecnie (grudzień 2013- luty 2014) jest to odpowiednio 2556,20 zł i 4747,30 zł brutto/mc.

Na decyzji rentowej jest pouczenie o obowiązku zgłaszania tych dodatkowych przychodów. Najpierw na zasadzie zamiaru ich uzyskiwania (spodziewana data i wysokość), a po roku kalendarzowym (do końca lutego) szczegółowego rozliczenia z ZUS- przychodów rzeczywiście uzyskanych.

Wynika to z art. 104 i 105 ustawy emerytalnej.

Ps. Czy jesteś jedyną do tej renty uprawnioną, czy też jest to renta dzielona np. z rodzeństwem ?

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

Paulina01234 / 79.163.241.* / 2014-02-22 21:23
Witam, jak wygląda sytuacja otrzymywania renty po zmianie nazwiska? Mam 21 lat, uczę się i w tym roku wychodzę za mąż czy dalej będę otrzymywała rentę rodzinną po ojcu?
wiwan / 2014-02-24 11:04 / Tysiącznik na forum
Zamążpójście jest bez wpływu na prawo do renty rodzinnej dziecka po zmarłym.

Jeśli poza rentą ma Pani jakiś dochód podlegający ZUS- aktualizacji danych personalnych dokonuje ów płatnik. Jeśli jest tylko renta- musi Pani dokonać tego sama w placówce Zakładu dokumentując tę zmianę danych- np. nowym dowodem osobistym, akt małżeństwa.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

bartek727 / 92.55.217.* / 2014-02-18 12:06
Witam mam nadpłatę renty rodzinnej czy mogę pobierać rentę dalej jeżeli będe kontynuował nauke i jednocześnie spłacać rente w ratach. Jeżeli tak to w jaki sposób mam to zrobić ? Z góry dziękuje za odpowiedz
wiwan / 2014-02-18 12:58 / Tysiącznik na forum
Jak nadpłata, z jakiego tytułu i co mówi decyzja.

Co do zasady w przypadku wypłacenia świadczenia nienależnego i istnienia dalszego prawa do świadczenia Zakład sam to rozlicza, tj. wypłaca świadczenie bieżące częściowo* aż do rozliczenia zwrotu renty określonego w decyzji o nienależności pobranego świadczenia za dany okres.

* to jaka część może być potrącana wynika z art. 139 do 141 ustawy emerytalnej.

Czyli można potrącić nawet 50% renty, ale do wypłaty musi zostać min. 60 % renty minimalnej.
bartek727 / 92.55.217.* / 2014-02-18 13:23
czyli nie musze pisac żadnych podan do prezesa kasy? wystarczy ze wysle zaswiadczenie o kontynuacji nauki?
wiwan / 2014-02-18 13:57 / Tysiącznik na forum
A, czyli to renta z KRUS i decyzja została wydana w czasie, gdy renty jeszcze nie wznowiono. Zasady są takie same jak w ZUS.
Zaświadczenie o podjęciu nauki/pobieraniu nauki dołączasz do wniosku o wznowienie wypłaty renty. Wznowienie nastąpi od miesiąca złożenia wniosku i jednocześnie ruszą potrącenia w opisanych granicach.

Jeszcze kwestia terminu- jeśli w decyzji o zwrocie podano ostateczną datę zwrotu i będzie ona wcześniejsza niż możliwa data podjęcia nauki i tego udokumentowania zaświadczeniem- będzie moim zdaniem potrzebny wcześniej wniosek o odroczenie spłaty nienależnie pobranej renty z argumentem takim, że teraz gotówkowo Cię nie stać, a podjąłeś kroki (np. złożenie dokumentów do szkoły) by rentę odzyskać, a więc Kasa będzie miała z czego sobie potrącać.

Lepiej sprawę załatwiać osobiście, czasem chcą jakichś dodatkowych oświadczeń.
bartek727 / 92.55.217.* / 2014-02-18 14:48
dzięki wielkie. tak to renta z KRUS załatwie to osobiście decyzja została wydana wczoraj a jutro pójde po zaświadczenie
bartek727 / 92.55.217.* / 2014-02-18 13:20
decyzja o wstrzymaniu wyplaty i żadaniu zwrotu nienależnie pobranych swiadczen emerytalno rentowych z powodu zaprzestania nauki
Kaala12 / 82.145.221.* / 2014-02-12 11:14
Witam
Mam pytanie dotyczące renty moja mama zmarła 3 lata temu była ciężko chora mi przysługiwała renta , gdy nie korzystałam z niej gdy złożę teraz wszystkie papiery i gdyby mi ją przyznano dostanę jakiś procent zwrotu za te 3 lata?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-02-12 11:47 / Tysiącznik na forum
Nie, jeśli spełniasz warunki renty pobierania- renta będzie wypłacana poczynając od miesiąca w którym zostanie złożony wniosek. BEZ wyrównania wstecz.

Wyrównanie, ewentualne odsetki są należne gdy świadczenie nie jest wypłacane lub wypłacane w kwocie zaniżonej z winy ZUS.
kasiajarosz / 94.254.210.* / 2014-02-02 12:53
Witam. 5 lutego koncze 25 lat. Rente rodzinna dostane za caly miesiac, czy tylko za te piec dni?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-02-03 14:56 / Tysiącznik na forum
Za cały. Renty rodzinnej nie* dzieli się proporcjonalnie do liczby dni spełniania warunków jej pobierania. Wystarczy 1 dzień w miesiącu kalendarzowym by renta była należna.

Oczywiście mówimy o sytuacji gdy w tym miesiącu jednocześnie będziesz uczennicą/studentką.

*obliczenie proporcjonalne miałoby miejsce, gdyby dochodziło do zastąpienia renty rodzinnej innym świadczeniem- np. rentą z tyt. niezdolności do pracy.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

k.drop / 213.158.222.* / 2014-01-27 21:47
Syn niepełnosprawny intelektualnie posiada rentę socjalną. Pytanie czy można się ubiegać o rentę rodzinną dla niego pomimo, że od śmierci jego ojca upłynęło trzy lata?
wiwan / 2014-01-28 13:48 / Tysiącznik na forum
Upływ czasu nie jest tu przeszkodą. Byłby w przypadku dziecka nie niezdolnego do pracy- bo takie ma ograniczenia wiekowe związane z pobieraniem nauki/studiowaniem - a więc z wiekiem traci prawo do r. rodzinnej.

W tym konkretnym przypadku prawo syna do r. rodzinnej zależy od tego, kiedy powstała jego niezdolność do pracy. Warunkiem uzyskania r. socjalnej było powstanie niezdolności do pracy, na skutek naruszenia sprawności organizmu, która musiała przypaść :
- przed ukończeniem 18. roku życia albo
- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
Nie są to pojęcia tożsame. Z kolei dla prawa do r. rodzinnej konieczne jest powstanie niezdolności do pracy 1) do ukończenia 16 lat;
2) do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia.

Czyli warunki obu rent nieco się różnią.

Jeśli niezdolność powstała we wskazanym wyżej okresie- syn ma prawo do r. rodzinnej.
Szczęśliwie oba świadczenia można łączyć, ale z ograniczeniem kwotowym:

" Osobie uprawnionej do renty socjalnej zostanie przyznana renta rodzinna, której wysokość nie przekracza 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Łączna wysokość renty rodzinnej i renty socjalnej nie może przekraczać 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. W przypadku jednak, gdy łączna wysokość tych dwóch świadczeń przekracza 200% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, obniżeniu podlega wysokość renty socjalnej. Kwota obniżonej renty socjalnej nie może być jednak niższa niż 10% kwoty najniższej renty"

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

imaginexx / 178.43.101.* / 2014-01-25 20:45
Witam.
Mam pytanie odnośnie renty rodzinnej po zmarłym rodzicu.
Dostałam niedawno pewne pismo z KRUSu, które postanawia; że będę dostawać rentę do 28.02.2014r. ponieważ kończę w tym miesiącu 16 lat.
Moje pytanie brzmi: czy powinnam składać do KRUSu jakieś zaświadczenie o nauce w gimnazjum? Czy bez tego zaświadczenia zostanie wycofana moja renta rodzinna? Czy po decyzji kontynuowania nauki w liceum też będę musiała wybrać się do KRUSu z następnymi papierami?
Proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję za wszystkie rady.
Pozdrawiam.
wiwan / 2014-01-27 13:38 / Tysiącznik na forum
Tak, będą konieczne kolejne zaświadczenia ze szkół, bo bez warunku pobierania nauki/studiowania renta rodzinna dla dziecka jest możliwa właśnie tylko do ukończenia 16 roku życia albo w przypadku gdybyś była całkowicie niezdolna do pracy.

Kolejne decyzje rentowe będą więc okresowe. A mimo to, gdybyś np. została skreślona z listy uczniów/studentów w tym czasie miałabyś obowiązek poinformowania o tym KRUS, a w efekcie renta byłaby wstrzymana od następnego miesiąca po skreśleniu. Kolejne wznowienie- znów na wniosek i nowe dokumenty poświadczające podjęcie nauki.

I tak maksymalnie do ukończenia 25 lat, lub nieco dłużej- do końca roku akademickiego na którym owe 25 urodziny przypadną, jeśli będzie on ostatnim rokiem (planowo) tych studiów.

Re: Komu przysługuje renta rodzinna

kassi / 31.2.55.* / 2014-01-20 12:04
witam.. mam takie pytanko posiadam rente z krusu po tacie bo mi zmarł i się uczę,mam 18 lat i czy dostane zwrot podatku?
wiwan / 2014-01-20 12:14 / Tysiącznik na forum
A co to ma wspólnego z rentą jako taką. To kwestia stricte podatkowa. Zwrot i jego wysokość zależy od tego, czy poza rentą miałaś inne dochody w 2013 r. podlegające PIT, a jeśli tak- to czy ich płatnika poinformowałaś o tym, że rentę pobierasz.

Jeśli nie było takich dochodów, zwrot zależy od tego ile łącznie tej renty z KRUS dostałaś. Jeśli dochód był nie wyższy niż 3091 zł- będzie zwrot pobranych wszystkich zaliczek PIT od renty.
OFE
wg rocznej stopy zwrotu [%]
PZU Złota Jesień OFE +12,46%
PKO BP Bankowy OFE +14,15%
ING OFE +5,59%
wg udziału akcji w portfelu [%]
Pocztylion 90,60
PZU Złota Jesień 87,99
Pekao 87,94
wg wartości aktywów [mln PLN]
ING 36230,40
Aviva 33798,50
PZU Złota Jesień 20193,70
Otwarte fundusze emerytalne