Na skróty
OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze
2013-07-03 05:44

OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

Autor: Łukasz Pałka, Paweł Zawadzki

OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze
[fot: Krystian Dobuszynski/REPORTER]

Składki przyszłych emerytów powinny pozostać w drugim filarze. To jedyny sposób, by mogli oni liczyć na wyższe świadczenia. Chociaż w pierwszym półroczu jednostki OFE traciły na wartości, to większość z nich i tak wypadła lepiej niż ZUS.

Podczas wczorajszego posiedzenia rząd nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji dotyczącej przyszłości drugiego filaru. Zgodnie z zapowiedzią premiera Donalda Tuska, przedstawione w ubiegłym tygodniu trzy scenariusze dla OFE mają teraz trafić do konsultacji społecznych i dopiero po ich zakończeniu dowiemy się, co dalej będzie działo się z naszymi składkami.

Klienci wybiorą między OFE a ZUS-emJak już wcześniej pisaliśmy, najbardziej prawdopodobny jest scenariusz, że rząd da Polakom możliwość dobrowolnego wyboru, czy chcą częściowo pozostać w OFE czy też całkowicie wrócić do ZUS. Należy przy tym zwrócić szczególną uwagę na słowo dobrowolny.

Czytaj więcej Słowa Tuska o OFE to kiepski żart Bartosz Wawryszuk tłumaczy, dlaczego rząd będzie w wakacje niegrzeczny.

Otóż ci, którzy nie zadeklarują, że chcą być dalej w OFE, zostaną automatycznie przeniesieni do ZUS. Krytycy takiego rozwiązania zarzucają Donaldowi Tuskowi i Jackowi Rostowskiemu to, że liczą oni na bezczynność przyszłych emerytów, którym nie będzie chciało się załatwić wymaganych formalności. Co więcej, będzie można całkowicie przenieść się tylko z OFE do ZUS, ale już nie odwrotnie. Podobnie jak to, że po podjęciu decyzji o powrocie do ZUS nie będzie można jej już cofnąć.

Jeżeli takie rozwiązanie wejdzie w życie, przyszli emeryci będą musieli poważnie zastanowić się nad tym, w jaki sposób oszczędzać dalej na emeryturę. Kluczowe mogą dla nich okazać się dane dotyczące tego, ile OFE zarabiają w porównaniu do ZUS-u. Symulacja Money.pl nie pozostawia wątpliwości. Pokazuje, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat ZUS wypadał gorzej od pozostałych funduszy. Po tym półroczu Zakład co prawda wskoczył na lepsze miejsce, ale to rezultat gorszych wyników OFE, które odczuły ostatnie kryzysowe spadki na giełdzie.

Kto najlepiej pomnaża pieniądze emerytów

Money.pl sprawdził, ile pieniędzy zgromadziliby przyszli emeryci, gdyby przez ostatnie trzynaście lat odkładali po sto złotych miesięcznie albo w jednym z funduszy emerytalnych albo w ZUS. To najbardziej obrazowy i najprostszy sposób, dzięki któremu możemy pokazać, jak w praktyce radzą sobie instytucje finansowe.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę okres od początku funkcjonowania OFE do końca czerwca tego roku, okaże się, że większość funduszy wypadła lepiej niż ZUS. Najlepszy z nich w naszym przykładzie zgromadził ponad 27 tysięcy złotych. To około dwa tysiące złotych więcej od najgorszego OFE, który może pochwalić się kwotą 25,8 tysiąca złotych. ZUS uplasował się w drugiej części stawki z kwotą w wysokości 26 tysięcy złotych.

Źródło: Obliczenia własne Money.pl na podstawie danych KNF

W ostatnim rankingu Money.pl dotyczącym OFE wyniki ZUS-u plasowały go na ostatnim miejscu. Tym razem zdołał przeskoczyć aż trzy Otwarte Fundusze Emerytalne. Powód jest jednak bardzo prosty. W przypadku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najgorszą możliwą sytuacją dla przyszłego emeryta jest brak waloryzacji. Środki zgromadzone w OFE podlegają natomiast wahaniom w dużym stopniu zależnym od sytuacji panującej na warszawskiej giełdzie.

Ta w czerwcu, czyli ostatnim miesiącu uwzględnionym w zestawieniu, była bardzo niekorzystna dla posiadaczy akcji. Indeks największych spółek notowanych na GPW w tym czasie stracił niemal 10 procent, a straty poszczególnych OFE wyniosły od niespełna 3 do około 3,5 procent.

Zobacz, jak kształtował się indeks WIG20 w czerwcu
Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Warto pamiętać o tym, że każda mocna przecena na giełdzie uderza w całość środków już zgromadzonych na rachunku OFE. ZUS nie zdołał zatem wyprzedzić większości Otwartych Funduszy Emerytalnych nawet w momencie, w którym WIG20 zanotował najgorszy miesiąc od września 2011 roku, a same fundusze jeden z najgorszych w ciągu kilku ostatnich lat.

ZUS wygra, bo emeryci uciekną z OFE?

Warto zauważyć, że przyszłym emerytom decyzję o tym, czy pozostać w OFE, dodatkowo utrudni ocena tego, jaki wpływ będą miały zmiany w drugim filarze na sytuację na warszawskiej giełdzie. Możemy bowiem założyć, że ewentualna ucieczka większości osób z OFE i zagrożenie ich całkowitą likwidacją wciąż będą negatywnie wpływać na kursy akcji spółek.

Czytaj więcej Balcerowicz o OFE: To nie debata, to propaganda Zdaniem byłego ministra finansów, tezy zawarte w raporcie rządu były wielokrotnie w przeszłości obalane. Co z tego wynika? Skutek dla naszych emerytur może być o tyle poważny, że fundusze mają w tej chwili około 100 miliardów złotych zgromadzonych w akcjach. A spadki na giełdzie będą powodować, że również wycena jednostek funduszy może spadać. To oczywiście będzie działać na korzyść ZUS, w którym pieniądze nie tracą na wartości, a są corocznie waloryzowane.

Problem jednak w tym, że środki w ZUS są wirtualne. To tylko zapisy na kontach, które stanowią obietnicę przyszłych wypłat dla emerytów, pod warunkiem, że kolejne pokolenie będzie na nich pracować i odprowadzać składki. Przed podjęciem decyzji o wyborze warto również pamiętać o tym, że środki z OFE podlegają dziedziczeniu, jeżeli osoba je odkładająca umrze przed przejściem na emeryturę. Z kolei w ZUS takiej możliwości nie ma.

Zobacz, jakie propozycje ma rząd dla przyszłych emerytów

Pierwszy wariant zakłada likwidację części nieakcyjnej (obligacyjnej) OFE. Środki, których OFE nie mogą inwestować w akcje, byłyby przenoszone z OFE do ZUS. Ich równowartość trafiałaby na subkonta przyszłych emerytów i byłaby waloryzowana na tych samych zasadach, jak obecnie zgromadzone tam środki. Składka przekazywana OFE wzrosłaby do poziomu 2,92 proc. OFE miałyby prawo inwestować dowolną część swoich aktywów w akcje i zakaz inwestowania w państwowe papiery dłużne.

Drugi wariant, ten najbardziej realny, zakłada dobrowolność udziału w części kapitałowej systemu emerytalnego. Osoby rozpoczynające pracę mogłyby wybrać, do którego OFE chcą należeć. Jeżeli ktoś nie wybrałby OFE, jego składka w całości trafiałaby na subkonto w ZUS. Na podjęcie decyzji o pozostaniu w OFE każdy ubezpieczony miałby 3 miesiące. Brak decyzji skutkowałby przeniesieniem aktywów i kapitału z OFE do ZUS.

Trzeci wariant daje możliwość zdecydowania się na przekazanie całości składki do ZUS przy obecnej wysokości 19,52 procent, albo zdecydować się na przekazanie części składki do ZUS (17,52 procent). Pozostała 2-procentowa część składki trafiałaby do OFE, ale ubezpieczony musiałby wpłacać do funduszu także dodatkowe 2 procent składki. W sumie składka emerytalna od wynagrodzenia wyniosłaby 21,52 procent, z czego 17,52 procent pozostałoby w ZUS, a 4 procent trafiłoby do OFE.

 

Czytaj więcej w Money.pl
Donald Tusk odkrywa karty w sprawie OFE
Premier ujawnił, kiedy zapadną decyzje dotyczące reformy emerytur. Eksperci mocno podzieleni w ocenie.
Nacjonalizacja oszczędności? Nie przejdzie. Rząd wybierze drugi wariant zmian w OFE
Już w zasadzie wiadomo, który z trzech scenariuszy wygaszania OFE wybierze rząd.
Prezydent uratuje system emerytalny? Propozycje wymagają "pogłębionych analiz"
Jak na razie jest za wcześnie na ocenę opcji przedstawionych w raporcie.
Tagi:ofe, zus, emerytury, drugi filar, likwidacja ofe, plany rządu wobec ofe
Zobacz więcej:Reforma OFE, debata o OFE


Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Przejdź do kalulatorów Money.pl.
Drukuj ten artykuł.
Czytam Money.pl

Jak wybrać OFE przez internet za pomocą ZUS PUE

jaryba / 46.228.224.* / 2014-07-13 19:53
Poniżej przedstawiam link do filmiku na youtube pokazującego jak wybrać OFE przez Internet. Może wielu się nie chcieć zasuwać do ZUS.

https://www.youtube.com/watch?v=Gxvur6EfdLs

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

pancio33 / 83.27.77.* / 2014-06-13 22:52
Wybrałem OFE, ZUS to kompletna pomyłka.
 
koleczka / 83.27.77.* / 2014-06-13 22:57
Wszyscy koledzy jakich znam, znajomi i rodzina wybierają OFE bo to zdroworozsądkowy wybór, i patrząc ogólnie i calościowo, tak będzie się nakierowywać współczesne społeczeństwo, więc proponuje objąć kierunek całkowicie na OFE w ten sposób wyeliminujemy zus tym lepiej dla nas wszystkich.

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

WKURZONA_@ / 78.154.64.* / 2014-05-08 00:37
Jezeli wybral ktos OFE to nie poto zeby obecnie rezygnowac i na tym tracic Wszyscy wiemy kim jest ZUS Wszyscy wiemy ze Polska pozostawla stary portfel emerytom i rencistom a obecnie chce pieniadze z OFE,,,MAFIJNE ZADLUZANIE,MAFIJNE EMERYTURY,RENTY-SZKODA DALEJ PISAC
 
popieram / 85.237.176.* / 2014-07-30 22:04
Popieram panią wkurzoną, oj zus nie jest taki biedny, tam idzie dobra waluta a starszym osobą nie starcza z emerytur na leki po długo letnim lat ciężkiej pracy i teraz do 67.

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

Niunia 10 / 80.48.180.* / 2014-01-01 13:34
Co robić kiedy ma się 52 lata i 30 letni staż pracy, od początku istnienia jestem w OFE, ale słyszę, że emerytury z OFE to 20 zł. Co robić dalej?

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

zniesmaczony / 87.207.95.* / 2013-07-28 09:38
od kilku lat odkladam pracodawca odkłada na OFE, kilka lat temu miałem tma uzbierane 3000 zlotych, dziś patrzę i mam 2500 zlotych, to cos za mało. Kto mnie tak okrada ?
 
smiesznylolek / 94.40.24.* / 2014-07-10 08:00
widzę że nie wiesz nawet co się w okół Ciebie dzieje...
 
moi312 / 89.171.191.* / 2014-07-02 10:11
ale wiesz, że w lutym ok 51% pieniążków z OFE zabrał ZUS?

ha ha a gdzie ZUS inwestuje ?!? Bo nie wiem !

by by Poland / 78.88.145.* / 2013-07-06 00:05
co za propaganda aby ZUS porównywać z OFE - gdzie ZUS zainwestował że był lepszy w pomnażaniu składek ?? NIgdzie !!! ZUS rewaloryzuje - czyli sztucznie dodaje nic do niczego bo w ZUS-ie nic nie ma ! Kasa rozchodzi się szybciej niż wpływa na świadczeniobiorców i "wystawną" działalność ZUS o dopieszczaniu pracowników ichnich nie wspomnę . ZUS od żadnego funduszu nie był lepszy nawet takiego co mial straty - bo w takim funduszu mam żywy papier lub żywą gotówkę , a nie SF . Teraz Tusio kombinuje nie mogąc wprost położyć łapy na OFE da pozorny wybór i pozwoli ludziom na rezygnację z OFE siejąc na około za pomocą socjotechnik i NLP antyofową propagandę aby to biedni pokrzywdzeni Polacy mogli w końcu wybrać. Naiwni wyrwą z OFE jak diabeł z wody święconej i pobiegną do zbawiennego ZUS-u , a już tam diabelskie nasienie Rostowski przytuli ich i powie moje kochane pieniążki ! : jesteście ! I cyk 25 mld dziury załatane i za rok ponownie i fajnie będzie przez 3-4 laty , a potem toniemy - to oni , ci z następnej kadencji. Ledwo przyszli i co narobili ... i tam Panie kierowniku i tam , co narobił ! ...
 
anka 01 / 83.10.108.* / 2014-01-17 15:10
mądre słowa, dlatego decyzja musi być dobrze przemyślana.Ale jak przewidzieć ruchy na giełdzie? Ruchy ZUS ,już znamy i możemy przewidzieć.Nieustanne krzyżówki do rozwiązania.
Sytuacja -patowa.
 
1999 / 91.178.49.* / 2013-07-06 10:01
Ty musisz troche poczytac, bo nie rozumiesz funkcjonowania systemu 'pay as you go' czyli
systemu ZUS-owskiego, czyli systemu bismarckowskiego.

Ale nie przejmuj sie, polski system emerytalny juz tak zostal skomplikowany, ze niewiele osob orientuje sie na biezaco w jego funkcjonowaniu.

W kazdym razie OFE nalezy zlikwidowac, bo w przeciwnym razie Polska tylko z tego tytulu moze zostac bankrutem.
 
bartek78 / 77.254.102.* / 2014-01-21 12:48
jak możesz pisać takie banialuki, że z powodu ofe państwo tonie? Przecież ja wpłacam pieniążki do zus, część idzie od ofe, ale to nie oznacza, że ofe obciąża państwo. tych pieniędzy do tej pory nie dawało się kraść na bieżące potrzeby
 
amb / 195.60.216.* / 2013-11-21 14:09
a 40 mld na tarcze Rostowski nosi w butonierce, to nie OFE sa winne zadluzeniu
 
zdziwiony493 / 195.114.160.* / 2013-11-07 16:09
Myślałem, że bankrutem to z tytułu nieudolnych rządów.

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

lebero422 / 91.226.197.* / 2013-07-05 21:16
Od kiedy środki OFE podlegają dziedziczeniu? W wersji ustawy z 1998 r.podlegały dziedziczeniu ale tę ustawę zmieniono bodajże w 2004 lub 2005 r. Wtedy wypisałem się z OFE (bo mogłem), a to mi pokazało, że moja ojczyzna jest zdolna do każdego szwindla w systemie emerytalnym. Co dowodnie widać w tej chwili, jak na dłoni.
Ja już zaczynam się bać, że na stare lata będę się
musiał wyprzedawać, żeby przeżyć. Bo te wirtualne zapisy ZUS oznaczają,że mamy piramidę finansową zafundowaną przez rządzących,którzy jak to pieprznie nie będą już u władzy.
 
wiwan / 2013-07-05 23:15 / Tysiącznik na forum
Od 1999 r. i jest tak NADAL.

Podstawa- art. 131 i 132 USTAWY
z dnia 28 sierpnia 1997 r.
o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

rapsody / 2013-07-04 18:13 / Bywalec forum
Wybieram OFE.

Dziedziczenie emerytury ZUS-owskiej

1999 / 91.178.18.* / 2013-07-04 11:42
Poniewaz Polska, jako jedyny kraj w UE obok Lotwy, ma 100% system zdefiniowanej skladki emerytalnej w ZUS, nalezaloby wprowadzic dziedziczenie emerytury ZUS-owskiej np. w 80%, a 20% przekazac w ramach solidarnosci spolecznej dla emerytow dluzej zyjacych.

Ja rozumiem, ze dziedziczenie emerytury z OFE to forma przekupstwa.

W obu sektorach: ZUS i OFE sa pieniadze publiczne pochodzace z tej samej skladki emerytalnej, to bedac konsekwentnym, nalezaloby wprowadzic rowniez dziedziczenie swiadczenia emerytalnego z ZUS opartego na systemie skladki zdefiniowanej.
 
Krzysiek r. / 88.156.44.* / 2014-01-02 12:28
Ludzie opamiętajcie,OFE to nabijanie cudzej kieszeni,a nie dla emerytów ja się wypisuję,prosze ZUS o wysyłanie dekralacji wyboru,i wsparcie Rządu o wysyłanie przez ZUS pism o decydowaniu.
 
wiwan / 2013-07-04 11:49 / Tysiącznik na forum
Częściowo Twój postulat został wprowadzony od maja 2011 r. Środki z subkonta ( obecnie trafia na nie 4,5% z 19,52 % składki ) są dziedziczone na zasadach identycznych jak OFE.
 
1999 / 91.178.49.* / 2013-07-06 09:45
Obydwa filary ZUS i OFE oparte sa w calosci na systemie skladki zdefiniowanej i w obydwu filarach powinno byc dziedziczenie.

Tworcy OFE wprowadzajac dziedziczenie emerytury z OFE potraktowali Narod jak nie myslace stado baranow dajac Mu za przynete/przekupstwo mozliwosc dziedziczenia emerytury z II filara.
---
Zlikwidowac OFE im szybciej tym lepiej i wprowadzic dziedziczenie emerytury naliczanej wedlug skladki zdefiniowanej z ZUS.

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

Miś Boo Boo / 81.210.123.* / 2013-07-03 15:12
Tu nie o to chodzi aby zapewnić jak najwyższe emerytury, która opcja jest lepsza, co mozna poprawić. Ta cała dyskusja i zatroskane miny to jedna wielka ściema. Tu chodzi wyłącznie o to, że mgr Rostowski roztrwonił już prawie w całości budżet na ten rok a jeszcze 6 miesięcy zostało. Skąd ma wziąc kasę na dalsze trwonienie? Wszystkie inne źródła już opróżnił a dzięki zapisowi w Konstytucji (na szczęscie) dalej zadłużać nas wszystkich już nie może (Grecja bis byłaby pewna). Musi więc zabrać oszczędności emerytalne. Gówno go obchodzi los przyszłych emerytów.

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

nienaiwnypolak / 85.221.247.* / 2013-07-03 15:07
Co tu komentować.Sam sposób decyzji o pozostaniu w OFE lub przeniesienie do ZUS to typowo złodziejskie postawienie sprawy.Dlaczego nie odwrócić decyzji a mianowicie kto chce Przejść do ZUS niech złoży oświadczenie.Sposób decyzji proponowany przez rząd jasno pokazuje intencje,zależy im na naszej kasie,ale żeby ukraść trzeba to zrobić cwanie.i jestem pewien ,że częsc kasy zagarniętej przez rząd wróci do nas pod postacią kiełbasy wyborczej,i znowu naiwniacy uwierzą i znowu zagłosują na PO.A to jest najbardziej klamliwa i nie dotrzymująca obietnic wyborczych partia.Pamiętajcie o tym.Chcą was okraść w świetle prawa(swojego)i za wasze pieniądze w chytry sposób wygrać wybory.Mistrzostwo.

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

Drań / 93.159.53.* / 2013-07-03 13:51
Złodziejstwo i nic więcej. Tak to trzeba nazwać. Nie reforma bo to demagogia. Każdy filar zakłada wpłatę pieniędzy do ZUS czyli ich realną stratę, bo tam są wyłącznie zapisy na kontach. Państwo nie ma prawa dysponowanie nie swoją własnością a taką są moje pieniądze w OFE.

Minister finansów zmaga się z problemem, który sam stworzył. Wzrost długu przy tej liczbie inwestycji był do przewidzenia. Inwestycji nie ukończonych dodajmy w większości. Kredyty trzeba spłacać i my i nasze dzieci, których jest coraz mniej będą je spłacać. To jest właśnie zależność ekonomiczna. Do tego doprowadził Premier D.Tusk i Minister Rostowski. Ich propozycje to zwyczajne złodziejstwo. Armia urzędników, armia ludzi z przywilejami etc. Brak istotnych reform i wprowadzania oszczędności. Zamiast tego nagrody cygara i winna. A teraz jeszcze wyciąganie ręki po prywatne pieniądze. Szkoda słów

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

Romano2323 / 170.252.72.* / 2013-07-03 13:45
Tutaj stety mniej tego cwaniactwa i zlodzieji postkomunistycznych

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

Drań / 93.159.53.* / 2013-07-03 13:45
ZUS nic nie zarabia. Tam dopisuje się cyferki. ZUS dostaje 60 mld dotacji rok w rok. Jak ktoś kto nie ma pieniędzy może je inwestować. Ta kalkulacja to bzdura. Dziś rząd może powiedzieć waloryzujemy składki 10% na rok. ZUS będzie bardziej efektywny - na papierze. Papier jest cierpliwy wszystko przyjmie.
 
Romano2323 / 170.252.72.* / 2013-07-03 13:46
Bardzo trafnie napisane !!1 sama prawda

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

Romano2323 / 170.252.72.* / 2013-07-03 13:44
Mnie problem nie dotyczy wszystkie skladki PAYE sa kumulowane przez Revenue Ireland :):):).

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

MatkaPolka777 / 83.19.161.* / 2013-07-03 13:43
kto pomnaża? Idiotyczne pytanie. Powinno brzmieć kto skuteczniej je przepuszcza. I u kogo ewentualnie jest szansa na szczątkowe odzyskanie.

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

Matka nie Boska / 78.147.6.* / 2013-07-03 13:11
kobiety pozostajace w domu i opiekujace sie dziecmi latami sa ofirami w tym kraju, gdyz jesli nie placa skladek Zus oraz nie odkladaja prywatnie /inwestuja inaczej prywatnie na przyszla emeryture w tym czasie, nie tylko pozbawiaja sie jej zupelnie ale nawet nie moga odziediczyc emerytury po mezu, a wiec w tym wielce poboznym kraju, ktorym kaza rodzic na potege i chronic niepoczete i pocztee- KOBIETA MATKA jest nikim, wyprowadzona na manowce i pozostajaca z reka w nocniku! Kobiety jesli nie pomyslicie o sobie same to nikt w tym patrarchalno-koscielnym zaklamanym kraju o Was nie pomysli.Pomyslcie o sobie same.

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

zbig111 / 83.143.101.* / 2013-07-03 12:35
13 lat inwestowania i 5% różnicy kto ma się wstydzić

I jedno i drugie potrzebne jest jak dziura w moście!

ron2000 / 79.191.179.* / 2013-07-03 11:53
Normalny, przeciętny Polak nie płacący przymusowego "ubezpieczenia" do ZUS, a oszczędzał te składki ( ok. 1 tys. zł/m-c ) przy kapitalizacji miesięcznej 4% p.a. po 40 latach pracy uskładałby kapitał 1,18 mln zł! To dawałoby mu 3 278 zł miesięcznie przez 30 lat życia bez żadnych inwestycji! Do tego pieniądze te były dziedziczone.
 
debos / 95.49.112.* / 2013-07-03 13:07

Normalny, przeciętny Polak nie płacący przymusowego "ubezpieczenia" do ZUS

Normalny, przeciętny Polak to taki co płaci przymusowo składki. Z tych składek są finansowane świadczenia emerytalne dla tych ludzi którzy już nie pracują, a którzy jak pracowali to płacili na poprzednich emerytów. Jeśli tego nie rozumiesz to myślę, że ci wyjaśniłem na czym to polega. Na pewno nie rozumiesz czym jest ZUS bo gdybyś rozumiał to byś nie napisał tego co napisałeś. Gorzej, że tłumaczy się temu naszemu ludowi na okrągło a do tego ludu nic nie trafia.
 
Matka nie Boska / 78.147.6.* / 2013-07-03 13:18
zapenw chodzilo komus o to,ze gdyby mial wybor i nie musialby placic "zmuszony" skaldek ZUS a inwestowalby sam, moglby liczyc na znacznie wiekszy zwrot z inwestycji niz bardzo watpliwa "inwestycja" w eeryture ZUS.Ja rowniez jestem za calkowita wolnoscia i chce wybrac co zrobie z moja skladka i jaka ma byc jej wielkosc i w co ja zainwestuje , kazdy ma prawo nie inwestowac wcale na swoja emeryture z pelnymi konsekwencjami, poiwnien jedynie placic skladke zdrowotna, jesli mysli o korzystaniu z panstwowej sluzby zdrowia.Kazdy powinien byc wolny jak dzika swinia bez nakazow i zakazow- to jest dopiero wolnosc i demokracja. to co mamy teraz to paranoja i demagogia zlych i jeszcze gorszych demagogow populistow.
 
debos / 95.49.112.* / 2013-07-03 14:45

moglby liczyc na znacznie wiekszy zwrot z inwestycji niz bardzo watpliwa "inwestycja" w eeryture ZUS

To nie jest inwestycja. To jest zobowiązanie. To jest to co jesteśmy winni poprzednikom. Ale przecież to nie wyklucza inwestycji we własną przyszłość. Można inwestować ale najpierw trzeba wypełnić zobowiązanie.
Ze składką zdrowotną to jest tak, że albo powszechny system ubezpieczenia zdrowotnego albo leczenie dla najbogatszych. To dzięki powszechnemu ubezpieczeniu oraz dofinansowaniu z budżetu przeciętny człowiek może się leczyć. Nakład na placówkę zdrowia, na wyposażenie, urządzenia diagnostyczne, procedury medyczne, lekarstwa za które przecież płacimy mały procent wartości są tak astronomicznie wielkie, że bez solidarnego składania się na to, mało kto mógłby się leczyć. Gdyby każdemu po wyjściu z lecznicy dawano kartkę z kwotą jaką musiałby zapłacić za leczenie to oczy niejednemu wyskoczyłyby z orbit.
Kazdy powinien byc wolny jak dzika swinia bez nakazow i zakazow-

I ten ustrój daje wolność. Daje bo wolność to też pewność, że jak zachoruję to mnie wyleczą, a jak przestanę pracować to dostanę jakieś pieniądze na przetrwanie biologiczne. Bez tego to jaka to wolność? A wiadomo w życiu bywa różnie. Rzadko tak jak byśmy sobie wymarzyli.

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

wsxcgyh / 95.50.18.* / 2013-07-03 11:42
Jeśli nie daj Boże polskie obligacje będą warte kiedyś tyle co papier to co mi po tym że mam te obligacje w OFE ??
Nie mamy euro więc kto nas obroni w razie kryzysu na miare Grecji ??
 
FDA / 188.116.35.* / 2013-07-03 14:28
Jesli tak się stanie to znaczy że mamy "armageddon" i finanse publiczne leżą w gruzach a co za tym idzie i ZUS.
Zapewniam cię że raczej zmniejszą waloryzację do zera, a nawet obetną emerytury zanim przestaną spłacać zobowiązania wynikające z obligacji.
 
debos / 95.49.112.* / 2013-07-03 12:15

Jeśli nie daj Boże polskie obligacje będą warte kiedyś tyle co papier

A dlaczego mają być tyle warte? Węszysz jakiś kataklizm?
w razie kryzysu na miare Grecji ??

Sam nie wiesz co pleciesz.

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

ijestgitwogóle / 145.237.104.* / 2013-07-03 11:15
Pałka, zapałka, dwa kije, kto cię okradnie ten kryje (współsprawców napadu)

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

Centurion / 95.40.232.* / 2013-07-03 11:13
Pieniedzy w ZUS-ie nie ma. Po co więc porównywać pieniądze, których nie ma do tych, które są? Wiadomo, że tych, których nie ma jest dokładnie "zero".

Ktoś proponuje mi zamianę faktycznych pieniędzy/aktywów na obietnicę, że kiedyś mi coś (być może) odda. Traktują mnie jak idiote.
Tylko ten, który chce mi dzisiaj zabrać, nie będzie tym samym, który będzie miał oddać.

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

blaise77 / 46.183.209.* / 2013-07-03 11:00
Środki finansowe na OFE można dziędziczyć, więc w takim razie powinna być czwarta opcja- przelew pięniędzy zgromadzonych w OFE na konto. Wtedy chociaż miałbym pare groszy na własny wkład na mieszkanie. Wszystkie inne opcje to jest kradziesz, a problemem są tylko przywilenie i niesprawiedliwiść systemu emerytalnego.
 
FDA / 188.116.35.* / 2013-07-03 11:53

Wtedy chociaż miałbym pare groszy na własny wkład na mieszkanie

OFE są na utrzymanie się gdy już będziesz na emeryturze.
Na mieszkanie to załóż sobie książeczkę oszczędnościową!

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

gość1093 / 212.91.12.* / 2013-07-03 10:28
Wg Wikipedia Vincent Rostowski jest wnukiem Jakuba Rothfelda.
 
debos / 95.49.112.* / 2013-07-03 11:32

Wg Wikipedia Vincent Rostowski jest wnukiem Jakuba Rothfelda.

Silny życiorys. Pewnie Jacek jest dumny ze swojego dziadka. Na pewno. Każdy przy zdrowych zmysłach byłby z dziadka który miał taki dorobek życiowy.
Wnuki Jacka Vincenta taż są dumne ze swojego dziadka. W końcu wybitnego, jednego z najwybitniejszych dzisiaj ekonomistów. My Polacy to mamy czasem szczęście, że we właściwym momencie trafiają nam się tacy jak Balcerowicz a dzisiaj Rostowski.

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

sisley / 213.77.28.* / 2013-07-03 10:15
Jeżeli okradli mnie pieniędzy w OFE to kolej na resztę tego co udało mi się uzbierać po 30 latach ciężkiej pracy.Trzeba tylko znaleźć pretekst. W ten sposób wrócimy do korzeni-czasów Bieruta, Gomółki czy tow.Gierka.
Głosujcie lemingi dalej na PO to nie będziecie musieli wyjeżdżać za granicę-bo będzie zamknięta, będziecie mieć pracę po 3 fakultetach-w PGR-ach. Zamiast teorii Marks będzie liberalizm z sądami i policją wynagradzaną za odpowiednie sądzenie i pałowanie.
 
jam to ekonomista / 2013-07-03 11:11 / Bywalec forum
zawsze można głosować na PIS a wtedy nie będziesz musiał pracować, wystarczy ci np. piątka dzieci to będziesz otrzymywał 5 tys miesięcznie. Czeka nas to już od 2015 roku, no chyba żeby obietnice wyborcze miały zostać niespełnione, ale nie wydaje mi się by taki szlachetny, słowny i prawdomówny człowiek nie dotrzymał obietnic.

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

mikimouse / 89.66.30.* / 2013-07-03 10:04
Rząd jest nieudolny i niedouczony powinien podać się do dymisji. Ciekawe jak by PEŁOWCZYKI grzmieli na alarm odwołania jak by rządziło SLD czy PIS ? i wychodziło z takimi pomysłami. Za tych rządów nawet nie śmieli wspomnieć o rabowaniu emerytów.
Nie wiem jak ten przypadek nazwać RUDY zabiera biednym i daje bogatym !
By żyło się lepiej, jemu i jego kolesiom.
JESTEM ZA ODWOŁANIEM TEGO RZĄDU, KTO JESZCZE ?
 
POcocitakirzadcojestdodupy / 91.225.132.* / 2013-07-03 13:39
Ja jestem za skasowaniem im majątków i wyrówniem strat a jak nie to sprzedać ich na częsci - nerki etc. Saleta pokazał ze można. Jakby tak było jeden NOWAK z drugim Grasiem by się 5 razy zastanowił zanim by wziął zegarek do ręki . You know what I mean?
 
debos / 95.49.112.* / 2013-07-03 10:33

Nie wiem jak ten przypadek nazwać RUDY zabiera biednym i daje bogatym !

No to widać, że nie wiesz. I dobrze, że pytasz. Czuję się w obowiązku Ci odpowiedzieć. Rudy zabiera bogatym a oddaje biednym. To Kaczor dawał bogatym. Chociaż za Kaczora w wyniku obniżenia podatku PIT oraz składki rentowej zostawało mi w kieszeni parę groszy to zawsze mówiłem, że to był głupi błąd. Bo za Kaczora była taka koniunktura, że pieniądze sypały się z nieba i trzeba było skubać pieniadze z myślą o przyszłości. Tym bardziej, że i wtedy był deficyt budżetowy. I deficyt w ZUS. Tak tak kolego mimo takiej koniunktury. Ale Kaczor podczas swoich politycznych pielgrzymek na Jasną Górę usłyszał pewnie jakiś głos z góry, że Bóg tak kocha jego oraz to pisowskie plemię, że ześle im wieczną bajeczną koniunkturę. [...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum MONEY.PL ###

[...]

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

xjasiux / 79.185.5.* / 2013-07-03 10:04
Rostowski musi zasłonę dynmną robić, bo jest super kreatywnym księgowym a nie ministrem finansów. Może odpowie mi Pan Vincent na małe zagadnienie. 18 miliardów - tyle kosztowało pomnażanie pieniędzy w OFE w przeciągu 14 lat. Ile kosztowało nas zarządzanie wirtualnymi pieniędzmi przez ZUS? O odpowiedź proszę Vincentego Rostowskiego...18 mld zjedzonych wg rządu przez OFE to niewiele i wystarczy do tego prosty rachunek: liczba kont to ok 14 MLN, zakładając, że tyle kont jest od początku, to przez 14 lat z każdego konta zostało pobrane w formie opłaty 1.285 zł, roczine daje to na jedno konto 91,84 zł czyli 7,65 miesięcznie...Więc pytam o co tyle hałasu? Ile przez 14 lat kosztowało podatników utrzymanie ZUSu? BTW: zgodnie z raportem NIK od 2002 roku rządy w Polsce zmarnowały (środki wydawane niezgodnie z prawem, zmarnowane przez niegospodarność, zawyżone ceny państwowych zakupów i błędy księgowe) 128,8 mld zł! I gdzie komisja śledcza? W 2012 roku padł rekord 19 mld czyli tyle ile w OFE za 14 lat pracy! Panie Vincent i inni rządzący w tym czasie - po co to mydlenie oczu?
 
debos / 95.49.112.* / 2013-07-03 10:17

. Ile kosztowało nas zarządzanie wirtualnymi pieniędzmi przez ZUS?

Najpierw biedaku musisz wiedzieć czym jest ZUS i czym się zajmuje. Dopiero potem pytaj. Jak już będziesz wiedział o co pytać.
 
mar475 / 91.238.143.* / 2013-07-03 11:06
ZUS = ZAKŁAD UTYLIZACJI SZMALU. Inaczej: piramida finansowa zbudowana w świetle prawa. Przecież każdy choć trochę myślący wie, że to szkodliwa społecznie instytucja. A Ty masz jakieś wątpliwości?
 
debos / 95.49.112.* / 2013-07-03 11:19

Przecież każdy choć trochę myślący wie, że to szkodliwa społecznie instytucja.

A na czym ta szkodliwość polega?
 
Ktos403 / 109.173.152.* / 2013-07-03 13:48
Debos ty tak na serio czy nic nie rozumiesz ? Myślę, że musisz zacząc od podstaw ekonomii, skąd się biorą pieniądze i inwestycje. Nawet średnio inteligentny Polak odłożyłby lepiej niż w ZUS. Ciekawe jak mocno trzeba wielbić Tuska żeby być tak ślepym. Jeszcze polecam przestudiować na czym polega demografia i jak wpłynie to na ZuS.
 
debos / 95.49.112.* / 2013-07-03 15:05

Debos ty tak na serio czy nic nie rozumiesz ?

Zależy o co pytasz. Jeśli o to czy ja wiem na czym polega szkodliwość ZUS to nie rozumiem. Ja wiem, że ZUS nie jest szkodliwą instytucją. Jak niezbędna instytucja może być szkodliwa? Ale gdybyś odpowiedział wprost na moje pytanie to może byłbym mądrzejszy? Bo nie wiem w czym trudność? Pytanie było proste.
Nawet średnio inteligentny Polak odłożyłby lepiej niż w ZUS.

W ZUSie nie odkłada się pieniędzy. ZUS zbiera i natychmiast przekazuje pieniądze w formie świadczeń emerytalnych. ZUS zbiera i prowadzi dokumentację. Pilnuje też żeby regularnie wpływały składki od płatnika oraz prawidłowość naliczania składek przez płatnika czyli podejrzewam też między innymi i od twojego pracodawcy. Co w tym może być szkodliwego? Mnie się wydaje, że ZUS jest bardziej służebny niż szkodliwy.

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

Kocur Felix / 212.160.172.* / 2013-07-03 09:32
Aby Polakom w Polsce żyło się lepiej, aktualny rząd powinien natychmiast podać się do dymisji.
 
debos / 95.49.112.* / 2013-07-03 10:04

aktualny rząd powinien natychmiast podać się do dymisji.

My patrioci, prawdziwi Polacy daliśmy w wyniku demokratycznych wyborów temu najlepszemu z możliwych dzisiaj rządowi mandat do sprawowania władzy. Następne wybory za dwa lata. Do tego czasu masz szanować władzę naszego kraju. A jak ci emocje nie dają spokoju to może weź jakieś kropelki.
 
europa_2013 / 81.210.106.* / 2013-07-03 10:47
Ależ napuszona faszystowsko-komunistyczną retoryką frazeologia.Ale niestety tak jak kiedyś kryzys wyniósł do władzy Hitlera tak teraz w Polsce wyniósł do władzy PO czyli najbardziej populistyczną i demagogiczną partię o skrajnie antyeuropejskim i antywolnościowym programie.To smutne że w Polsce po doświadczeniach komunizmu i faszyzmu wciąż znajdują się zwolennicy tych opcji.

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

persian / 83.5.183.* / 2013-07-03 09:27
a co takiego stalo się w czerwcu polskim gracom na GPW?g...no. Teraz bedo odkupywać i mówić, co jest lepsze dla emeryta-czyste jaja!!!

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

Coins / 109.173.152.* / 2013-07-03 09:19
Jesli ktos chce miec zapis w Zus-ie zamiast realnych obligacji czy akcji jako dywersyfikacja portfela prosze bardzo. OFE nie jest złe jedynie ogólne zasady zarządzania składkami i opłaty. Gdyby to zmienic to jest dobra alternatywa. Oczywiscie rząd zamiast to zrobić to woli załatać dziure budzetowa zamiast reformy robic. Zresztą kto kazał OFE kupować obligacje ? Ludzie wierzący w propagande i szczęscie się przejadą na demografii. Gdyby OFE miało wolną rękę od klienta na zarządzanie środkami - obligacje światowe, akcje, złoto ile lepiej by było ? Ale to klient powinien wiedzieć jakie chce ryzyko ponosić, a nie pinokio i gargamel co nie umieją nawet finansów Panstwa utrzymac.

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

expectnomercy / 83.27.145.* / 2013-07-03 09:12
co to za dydymał...po pierwsze pieniadze w ZUSie nie sa moje, po drugie ZUS ich nie pomnaza tylko rozdaje , po trzecie na utrzymanie takiego niewydolnego molocha jak ZUS idzie wieksza czesc skladek......po co pisac takie p******* ....

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

kbx / 193.239.125.* / 2013-07-03 08:52
Jak się zna zasady tego systemu to nie wiem jak można się spodziewać dobrych pieniędzy po nim w obecnej sytuacji gospodarczo - demograficznej. Tu jedynie jest trochę miejsca na manewry uszczęśliwiające jedną grupę kosztem drugiej lub vice versa.

nie dawno OFE straciło 12 miliardów zł, czy komisja Nadzoru Ubezpieczeń informuje społeczęństwo o tych stratach ?

atelie / 94.42.189.* / 2013-07-03 08:51
przy takim rządzie nie ma znaczenia czy zus czy ofe i tak emerytury nie będzie, jakies kieszonkowe tylko !

przeciez bezrobocie rośnie, młodzi uciekają z kraju, nie zakładaja rodzin. na gospodarce dokonany rozbiór, banków nie mamy, no to z czego ma być worek emerytalny z kasą ?

przecież już w kwietniu zrealizował tusk 80% deficytu budżetowego na ten rok.

on leci tylko na pożyczkach i zadłuża Polskę na skale niewyobrażalną i nie do spłacenia przez wiele pokoleń, chyba że germańcom sprzeda prusy wschodnie.

Polacy jesteście ciągle okłamywani przez władzę.
 
m747 / 195.212.29.* / 2013-07-03 10:42
Spoko, Jarosław protestuje przeciwko tym bandyckim oszczędnościom i zapowiada rozdawnictwo na szerszą skalę więc wszystkim się może znacznie "polepszyć".

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

Zmora / 31.11.240.* / 2013-07-03 08:46
Debata, jak można było w parę lat zniszczyć Polskę. Financial Times - "Polska jedyny kraj europejski, który z państwa uprzemysłowionego doprowadził się do poziomu pustynnego Czadu".
Rynek zbytu poronionych czy też przestarzałych produktów dla zmordernizowanego planu Ost (wyniszczyć inteligencję, utrzymywać rezerwuar siły roboczej do najgorzej płatnych, niebezpiecznych prac), tym razem bez bomb. Wystarczy tusk.
 
nędznicy europy / 94.42.189.* / 2013-07-03 09:02
to cała prawda, a te pokolenie to jedyne w historii Polski, które wybierając tuska przyłaczyło sie do grona nienawidzących swoja ojczyznę. A co dostali od niego ? bezrobocie i umowy śmieciowe. są warci swojego wodza.

teraz ci co go wybrali zapewne ZGODZĄ SIE ABY ON POZBAWIŁ EMERYTURY ICH RODZICÓW. to sie własnie zaczęło. /przepowiednie biblijne; dzieci będa zdradzać swoich rodziców.../
to takie EGOISTYCZNE POKOLENIE wychowane przez tvn,wyborcza i polsat.

gdyby nie oni, bezmyślne marionetki z sianem w głowie, nie było by tej tragedii, a ze nadchodzi już nikt nie powinien mieć wątpliwości.

tusk z PO i PSL to antyploska koalicja, antypaństwowy byt, który trzeba jak najszybciej wypchnąc z przestrzeni publicznej.
 
mar475 / 91.238.143.* / 2013-07-03 11:11
Tusk i cała banda, która do tej pory rządziła naszym biednym krajem to jak najbardziej państwowcy. Państwo da, Państwo pomoże, Państwo załatwi z UE. Niestety nie ma to nic wspólnego z pojęciem Narodowca, bo gdyby tak było, to 18 mln naszych Rodaków zamiast za granicą pracowałoby na pomyślność Polski.
 
0987763579 / 193.111.166.* / 2013-07-03 09:36
A co "nędznicy europy" proponuje w zamian ?

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

gość 11111 / 193.105.75.* / 2013-07-03 08:36
Oj... Coś czuję się robiony w balona na wszystkie możliwe strony... Kasa do OFE będzie cudownie - po kilku latach "ups pomyliliśmy się". Kasa do ZUS - "grozi nam niewypłacalność"... To może ja na własną rękę zacznę zarządzać swoimi pieniędzmi na emeryturę i sam sobie będę winny?
 
nono / 145.237.104.* / 2013-07-03 08:40
chciałbyś. Twoja wina zresztą jest już udowodniona, a ponadto są specjaliści od zarządzania cudzą kasą. Co chciałbyś, aby poszli z torbami. Niewdzięcznik.

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

w ogóle jest fajnie / 145.237.104.* / 2013-07-03 08:33
a bo to tam takie ważne, kto pomnaża, a kto kradnie nasze pieniądze. Ważne, że niejaka Dorota M. przesunęła się (mimo woli) w strefę cienia, kończąc 30 lat. I takich informacji nam potrzeba.

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

Heniek 123 / 83.11.55.* / 2013-07-03 08:23
Jak można w ogóle mówić o jakiejkolwiek stopie zwrotu w przypadku ZUS? Przecież to wirtualne! ZUS wypłaca z bieżących wpływów w zależności od stanu kasy państwa. Im mniej wpływów z podatków tym niższe emerytury czego najlepszy przykład to Grecja.
Już teraz wiem, że z ZUS dostanę najwyżej 20% tego co tam wkładam - a to optymistyczne szacunki.
W dodatku bardzo duża część emerytur nie zależy od wpłaconych kiedyś składek, tylko klucza partyjnego.
A co robi Tusk? Zamiast likwidować przywileje każe zwykłym ludziom tyrać do 67! Zamiast ciąć wydatki uchwala nowe a frajerstwo niech pracuje na to... Będę głosował przeciwko pańskiemu rządowi Panie Tusk, ma Pan to pewne jak w tym swoim ZUSie zasranym!
 
bart78 / 77.254.102.* / 2014-01-21 12:57
jeszcze mi tylko powiedz, na kogo.

POPROSZE O PRZELICZENIE WYNIKOW Z UWZGLEDNIENIEM PROWIZJI OFE

DCDCSXSX / 78.133.163.* / 2013-07-03 08:22
.

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

arturj1 / 193.111.166.* / 2013-07-03 08:13
już raz się deklarowałem gdzie moje składki mają trafiać, dlaczego jeszcze raz mam to samo zrobić? pomijajc fakt, że bez mojej zgody zagrabili część pieniędzy które powinny trafić do OFE na korzyść ZUSu
 
głosuj! / 145.237.104.* / 2013-07-03 08:36
to wszystko w nagrodę, że na nich głosowałeś. Masz jeszcze jedną szansę i wybierz ich na trzecią kadencją. Może mając czas i komfort pewnosci zarządzania tym bajzlem przez następne pięć lat, pochylą się nad twoim dylematem. Kto wie.

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

greg bauer / 2013-07-03 08:06
chcialbym zwrocic uwage na manipulacje w wykresie. ZAWSZE nalezy stosowac zero jako poczatek skali... pozdrawiam

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

mesdue / 212.182.117.* / 2013-07-03 07:53
Autor powiela stereotypy. Otóż szanowny autorze jak sam raczyłeś zauważyć. Środki ulokowane na giełdzie przez OFE podlegają regułom rynkowym. W sytuacji konieczności wypłaty zgromadzonych środków przez OFE. Opcje sprzedaży akcji zbijają giełdę do samego dna - tego właśnie obawiają się zarządzający OFE - dlatego ten cały szum. Teraz owszem to wszystko rośnie bo środki OFE rosą ze składek baranów (pomniejszone oczywiście na wstępie o prowizję od przekazania składki - sic!). Gdy wejdą wypłaty emerytur środki te nie będą już rosły, a OFE będą musiały wycofywać kasę z GPW. To obniży tak wydmuchane przez te lata ceny akcji i wtedy się okaże ile faktycznie jest tych środków. Obecne kalkulacje ile to OFE zarobiły są niczym nie poparte, bo nie można powiedzieć jaki będzie koszt upłynnienia tego kapitału z akcji, co zapewne zwali giełdę do samego dna. Z tego jest prosty wniosek - odłożone składki na OFE są również zapisami wirtualnymi. O ile można przewidzieć ile dostaną one z obligacji, o tyle nikt nie zagwarantuje że z tych 100 mld zł wpakowanych w giełdę w chwili ich uruchomienia nie zostanie 60-70 mld zł w najlepszym wypadku. Na giełdzie nie ma nic pewnego i ta kasa jest również wirtualna, sztucznie napompowanymi cenami akcji.
 
Coins / 109.173.152.* / 2013-07-03 09:33
Oczywisty jest fakt, że gdy ofe na masową skalę sprzedaje akcje to giełdy lecą w dół. Jeżeli nie masowo no to już zupełnie inna kwestia. Wyobrażasz sobie ten przekręt masowych sprzedaży akcji na stan portfeli tych co się chcą przenieść ? W20 juz ostro zleciał. Kupowanie akcji nie jest złe, złe jest natomiast niedopasowanie do wieku klienta, chęci ryzyka i zaszufladkowanie OFE tylko na rynek Polski. Klient wraz z ekspertami powinien wiedzieć, gdzie są pieniadze ulokowane i kiedy sprzedać, kiedy kupic, a nie jak jest teraz ofe kupuje i ma gdzies czy ktoś przejdzie na emeryturke za 5 czy 30 lat. O ZuS nie pisze bo za 10-20 lat będzie wspomnieniem. Demografia go zniszczy.
 
debos / 95.49.112.* / 2013-07-03 10:43

Oczywisty jest fakt, że gdy ofe na masową skalę sprzedaje akcje to giełdy lecą w dół.

Jak można przy obrotach które są na naszej giełdzie na masową skalę wyprzedawać akcje? I jeszcze jedno pytanie. Czy jak ceny akcji lecą to oni są samobójcami czy debilami, żeby wtedy sprzedawać akcje?

Nie sprawdzaj kto pomnaża twoje środki ................

foka poka mroka / 212.14.47.* / 2013-07-03 07:51
tylko sprawdź kto mniej ukradnie z twoich oszczędności zgromadzonych w ZUS i OFE i kto odda ci przynajmniej 25% tych środków płatniczych.Pomnaża = bu, ha, ha, ha,bu, ha, ha, ha,bu, ha, ha, ha,bu, ha, ha, ha,bu, ha, ha, ha,bu, ha, ha, ha,bu, ha, ha, ha,bu, ha, ha, ha,bu, ha, ha, ha,bu, ha, ha, ha,bu, ha, ha, ha,bu, ha, ha, ha,bu, ha, ha, ha,bu, ha, ha, ha,bu, ha, ha, ha,bu, ha, ha, ha,bu, ha, ha, ha,bu, ha, ha, ha,bu, ha, ha, ha,bu, ha, ha, ha,bu, ha, ha, ha,bu, ha, ha, ha,bu, ha, ha, ha!

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

bsf / 46.45.103.* / 2013-07-03 07:24
Oddajcie moje pieniądze z OFE zgodnie z przeznaczeniem i koniec przekrętów.

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

fds / 83.23.92.* / 2013-07-03 07:06
"Pomnaża"? hahaha kto to pisał? Powinno być napisane "zagrabia twoje składki bez jakiejkolwiek gwarancji, że coś z tego zobaczysz" a nie "pomnaża".
 
POcoNAMto / 83.16.19.* / 2013-07-03 08:36

Pomnaża

Chodzi o mnożenie; zgromadzone środki x 0,1
 
FDA / 188.116.35.* / 2013-07-03 12:01
Jeśli z wpłaconych 170mld zrobiło się 275mld to współczynnik wynosi 1,62 a nie 0,1.
Matematyka z podstawówki się kłania!!!

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

bicznagłąbów / 31.175.16.* / 2013-07-03 06:54
Bardzo ciekawy artykuł, ale jednak... ZUS nie pomnaża kapitału, ZUS nie ma kapitału, ZUS ma zapisy księgowe i ogrooooomny dług wobec całego społeczeństwa. W kraju kwitnącego kartofla dług i cash to jedno i to samo.

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

KOCLAW / 195.159.233.* / 2013-07-03 06:50
BRAK SLOW, MAM 27 LAT I WYJECHALEM Z KRAJU BO NA TEN CYRK NIE MOZNA JUZ PATRZEC!!!

Re: OFE czy ZUS? Sprawdź, kto lepiej pomnaża twoje pieniądze

andrzejwojciech / 2013-07-03 06:06
Argument jeden zasadniczy to wielka dziura w budżecie . Reform Rząd nie robi a na emerytury odchodzą 40 letnie osoby , ponadto trwa nadal wielka emigracja Polaków za chlebem