Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

Wcześniejsze emerytury nauczycieli. Zmiany coraz bliżej

27
Podziel się:

Senat przyjął poprawki do nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw. Wśród nich są poprawki dotyczące nauczycielskich emerytur stażowych i świadczeń kompensacyjnych. Nowelizacja wróci teraz do Sejmu.

Wcześniejsze emerytury nauczycieli. Zmiany coraz bliżej
Zgodnie z jedną z zaproponowanych poprawek nie byłaby wymagana zgoda kuratora na podjęcie pracy przez nauczyciela, który przeszedł na emeryturę stażową (Adobe Stock)

Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu zaproponowała 23 poprawki. Wszystkie zostały poparte w głosowaniu przez Senat. Głosowane były łącznie. Za ich przyjęciem było 51 senatorów, 44 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Wcześniejsze emerytury. Senat wprowadza zmiany

Część poprawek dotyczy stażowych emerytur nauczycielskich i świadczeń kompensacyjnych. Zgodnie z nimi m.in. nie byłaby wymagana zgoda kuratora na podjęcie pracy przez nauczyciela, którzy przeszedł na emeryturę stażową, nie byłoby też ograniczenia wymiaru tej pracy do 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Głęboko przemyślana". Minister komentuje decyzję Kaczyńskiego

Poprawki zmierzają też do rozszerzenie grona uprawnionych do nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych o nauczycieli zatrudnionych w centrach kształcenia zawodowego i ustawicznego, młodzieżowych domach kultury, pałacach młodzieży, szkolnych schroniskach młodzieżowych oraz do umożliwienie nauczycielom pobierającym to świadczenie na pracę w szkole na stałe.

Obecnie nauczyciele pobierający "kompensówki" mogą być zatrudnieni w szkole bez utraty świadczenia tylko do 31 sierpnia 2023 r., jeżeli w dniu nawiązania z nim stosunku pracy do szkoły uczęszczał co najmniej jeden uczeń będący obywatelem Ukrainy, którego pobyt na terytorium Polski jest uznawany za legalny.

Ostatecznie o losie poprawek popartych przez Senat zdecyduje Sejm, do którego teraz trafi teraz nowelizacja.

Nauczycielskie emerytury stażowe. Oto szczegóły

Zgodnie z nowelizacją, przejść na emeryturę na szczególnych zasadach, czyli w wieku niższym niż ustawowy (60 lat u kobiet i 65 lat u mężczyzn) będą mogli - po rozwiązaniu na swój wniosek stosunku pracy - nauczyciele, którzy łącznie spełnią następujące warunki: rozpoczęli przed 1 stycznia 1999 r. pracę na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego, mają udokumentowany okres składkowy wynoszący co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat "pracy przy tablicy".

Podstawę do obliczenia emerytury stażowej ma stanowić wysokość składek zewidencjonowanych na koncie nauczyciela, kapitału zakładowego oraz środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych zewidencjonowanych na subkoncie.

Do przejścia na emeryturę na szczególnych zasadach będą mogli przejść począwszy od: 1 września 2024 r. (nauczyciele urodzeni przed 1 września 1966 r.); 1 września 2025 r. (nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1966 r., a przed 1 września 1969 r.); 1 września 2026 r. (nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1969 r.).

Nauczyciela, który przejdzie na emeryturę na szczególnych zasadach, a nie osiągnął wieku emerytalnego, będzie można zatrudnić wyłącznie w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, za zgodą kuratora. Wymiar zatrudnienia w szkole takiego nauczyciela nie będzie mógł być wyższy niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć.

Nowela rozszerza grono uprawnionych do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, które jest odpowiednikiem emerytur pomostowych, o nauczycieli zatrudnionych w publicznych i niepublicznych poradniach psychologiczno-pedagogicznych, w tym w poradniach specjalistycznych. Obecnie świadczenia kompensacyjne przysługują nauczycielom pracującym w szkołach, przedszkolach, placówkach kształcenia ustawicznego, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, w młodzieżowych ośrodkach socjoterapii i w specjalnych ośrodkach wychowawczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(27)
.........
10 miesięcy temu
Tyle przywilejów co nauczyciele to nikt nie ma. Urlopy zdrowotne roczne, płatne wakacje, 18 godzin pensum i jeszcze wczesne emerytury.
uczeń
10 miesięcy temu
Kasta nauczycieli nie może narzekać: pensum 18 godzin w tygodniu,masa dodatków do pensji, roczne urlopy na poratowanie zdrowia płatne 100%, płatne wakacje i ferie i wcześniejsza emerytura. Nawet w mundurówkach nie ma takiej ściemy i laby
BCD
10 miesięcy temu
Słuchać już nie można tych kłamstw na temat pensji nauczycieli . Dyplomowany naucz. brutto ponad 4200 ,do tego stażowy ,za każdy rok 1 %, motywacyjny ok 300 na rękę i więcej ,wychowawstwo nie mniej niż 350, 13 stka ( daje miesięcznie ok 400 zł do pensji ), 2 razy w roku świąteczne, w czerwcu 1000 urlopowe . A to tylko 18 h w tygodniu czyli są w pracy 3 - 4 h . Jak wezmą po jednej lub dwie nadgodziny czyli są w pracy 4 - 5 h to zarabiają ponad 6000, a w tym roku poza sobotami i niedzielami mają 109 dni wolnych.
ABC
10 miesięcy temu
jeszcze parę lat i zostanie w szkole religia, albo klasy będą liczyć 100 uczniow
Nauczyciel
10 miesięcy temu
W sunie należy zlikwidować kn to jest przeżytek komuny. Mamy więcej strat niż zysków z tego. Brak dni na rzadanie , praca beż wynagrodzenia na wycieczkach, praca na własnym sprzęcie w domy i internecie, przymusowe wolontariaty w wakacje lekcje matematyki itp dla tych co oblali maturę, urlop tylko w najwyższym sezonie
...
Następna strona