Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Emerytury mundurowe: "Nikt nie straci uprawnień"

0
Podziel się:

Premier rozmawiał dziś ze związkowcami. Liczy na porozumienie w sprawie reformy.

Emerytury mundurowe: "Nikt nie straci uprawnień"
(Pryzmat/Dreamstime)

**Ponad dwie godziny trwało spotkanie przedstawicieli rządu ze związkowcami, poświęcone reformie systemu emerytur mundurowych. Ma ona polegać na wydłużeniu okresu aktywności zawodowej funkcjonariuszy - m.in. policji.

Spotkanie w kancelarii premiera było już drugą turą rozmów ws. reformy systemu emerytur mundurowych; pierwsza odbyła się w ubiegły piątek. Eksperci rządu i związków zawodowych służb mundurowych przez tydzień pracowali nad szczegółowymi rozwiązaniami, które miały zostać przedstawione podczas piątkowego spotkania.

Przewodniczący NSZZ Policjantów Antoni Duda mówił dziennikarzom przed spotkaniem, że ma nadzieję na uzgodnienie podstawowych warunków w sprawie zmiany systemu emerytur mundurowych.

_ - Chodzi o to, kogo miałby obejmować nowy system. To są tematy do omówienia w zespole, który dziś chcemy powołać _ - powiedział Duda. Dodał, że ewentualne zmiany nie powinny być nagłe, tylko mieć charakter ewolucyjny.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t89558.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/policyjne;emerytury;dopiero;w;wieku;65;lat,105,0,691049.html) Policyjne emerytury dopiero w wieku 65 lat?
Z przedstawicielami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych - zrzeszającej związki zawodowe policjantów, strażaków, strażników granicznych, funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa - rozmawiał m.in. szef doradców premiera Michał Boni oraz wiceszef MSWiA Adam Rapacki. Ani strona rządowa, ani związkowa nie podała na razie konkretnych propozycji dotyczących wydłużenia służby funkcjonariuszy.

Na razie nie są znane szczegóły spotkania.

Premier Donald Tusk zapewnił wcześniej, że przygotowywany jest komunikat, który - w jego ocenie - _ uspokoi sytuację w służbach mundurowych _. _ Potwierdzi, że nikomu nie będziemy bez ich zgody zabierać uprawnień, które traktuje się jako nabyte _ - tłumaczył premier. _ Chodziło raczej o to, żeby wszyscy wiedzieli, że siadamy w tej sprawie ze związkami do jednego stołu i przygotujemy zmiany, które będą do zaakceptowania także przez samym zainteresowanych _ - dodał Tusk.

źródło: budżety KRUS, MON, MSWiA, MS, szacunki resortu pracy

Obecnie w służbach mundurowych emerytura przysługuje po 15 latach służby i zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Po 15 latach służby wynosi ona 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc.

Do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy mają prawo funkcjonariusze: policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.

Od lat pojawiają się głosy, że przywileje emerytalne służb mundurowych wymagają przebudowy, bo policjanci przechodząc na emeryturę po 15 latach, zatrudniają się np. w firmach ochroniarskich. Ponadto krytykowano, że przywileje dotyczą zarówno funkcjonariuszy operacyjnych, np. antyterrorystów, którzy narażeni są na stres, jak i tych, którzy większość czasu pracują za biurkiem.

Według powszechnego systemu emerytalnego kobiety nabywają uprawnienia do emerytury w wieku 60, a mężczyźni 65 lat.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t97424.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rzad;nie;bedzie;juz;oszczedzac;na;policji,17,0,647953.html) Rząd nie będzie już oszczędzać na policji -_ Nie wystarczy dobre wyszkolenie i rzetelność _- mówi szef MSWiA Jerzy Miller.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/150/t115350.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/tysiac;zlotych;rocznie;doplacasz;do;emerytur;rolnikow;gornikow;mundurowych;,71,0,688455.html) Tysiąc złotych rocznie dopłacasz do emerytur: rolników, górników, mundurowych... KRUS to nie jedyny system emerytalny, który drenuje budżet państwa. Blisko 21 mld złotych rocznie dopłacamy do emerytur innych uprzywilejowanych grup. Gdyby nie te przywileje można by zasypać niemal cała dziurę w budżecie.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)