Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Liczba uczestników OFE spadła w styczniu o 5,2 proc.

0
Podziel się:

Liczba członków otwartych funduszy emerytalnych spadła w styczniu aż o 5,2%, czyli o 627,2 tys. osób. Tym samym liczba członków OFE zmniejszyła się do poziomu, który po raz ostatni obserwowano we wrześniu 2003 roku i wyniosła 11,35 mln osób, podała spółka Analizy Online./ ISB /

Liczba członków otwartych funduszy emerytalnych (OFE)
spadła w styczniu aż o 5,2%, czyli o 627,2 tys. osób. Tym samym liczba członków OFE zmniejszyła się do poziomu, który po raz ostatni obserwowano we wrześniu 2003 roku i wyniosła 11,35 mln osób, podała w komunikacie w poniedziałek spółka Analizy Online zajmująca się monitorowaniem rynku funduszy emerytalnych i inwestycyjnych.

Ten znaczny spadek liczby uczestników nie był spowodowany zmianami rynkowymi, ale miał charakter formalny i wynikał z tego, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) rozpoczął w styczniu proces zamykania kont, które nie spełniają wymogów określonych w ustawie dotyczącej warunków członkostwa w funduszu emerytalnym, podkreślili analitycy Analiz Online.

„’Czyszczenie’ kont spowodowało stosunkowo duże zmiany w strukturze podmiotowej emerytalnego rynku. Najwięcej na tej operacji zyskały te fundusze, które charakteryzowały się najmniejszą liczbą tzw. ‘martwych rachunków’ – Commercial Union (jego udział w rynku wzrósł o 1,1 pkt. proc. do 22,6%) oraz ING NNP (wzrost o 1,0 pkt. proc. do 18,7%)” – czytamy w raporcie Analiz Online.

Najboleśniej zmiany odczuły natomiast PZU Złota Jesień i Pocztylion, których udziały w rynku zmniejszyły się w styczniu o 0,6 pkt proc.

Według analityków spółki, spadek liczby członków OFE byłby jeszcze większy, gdyby nie przeprowadzone ostatniego dnia stycznia losowanie osób do funduszy emerytalnych, które w ustawowym terminie nie wybrały samodzielnie OFE.

Tylko jeden fundusz zanotował w styczniu przyrost liczby członków. Był to ING NNP (7,1 tys. nowych umów).

„Wszystkie pozostałe fundusze odnotowały spadek liczby uczestników, który wahał się od 3,0 tys. (Allianz Polska) do 175,9 tys. (PZU)” – czytamy w raporcie Analiz Online.

Liczba martwych rachunków zmniejszyła się w styczniu o 22,4 tys. do 1,78 mln, podała spółka Analizy Online.

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)