Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk: W OFE nie będzie rewolucji. Emeryci nie stracą

0
Podziel się:

Nad zmianami w OFE pracuje kilka zespołów - potwierdził premier. Zostaną przedstawione w ciągu tygodnia. Mają one dać oszczędności. Prezes PiS nie wierzy w skuteczność tych zmian.

Tusk: W OFE nie będzie rewolucji. Emeryci nie stracą
(PAP/Tomasz Gzell)

Kilka zespołów pracuje nad rozwiązaniami w sprawie OFE. Mają one zapewnić bezpieczeństwo emerytur, oszczędności oraz doprowadzić do udoskonalenia systemu emerytalnego - powiedział premier Donald Tusk. Niektóre ze zmian będą wprowadzane jeszcze w tym roku tak, by obowiązywały od 2011 roku.

aktualizacja 14:25

Premier mówił, że w sprawie Otwartych Funduszy Emerytalnych pracuje kilka zespołów, co ma doprowadzić - na koniec tego tygodnia lub na początku przyszłego - do kierunkowych działań, których zadaniem jest pełne bezpieczeństwo emerytur, udoskonalenie systemu emerytalnego i oszczędności.

Premier Donald Tusk zapowiedział, że w sprawie OFE nie będzie rewolucji, tylko doskonalenie systemu.

- _ Nie chcemy oszczędzać na przyszłych emeryturach, tylko chcemy oszczędzać, eliminując niepotrzebne wydatki, które budują zysk ciałom zewnętrznym _ - dodał szef rządu.

Jak podkreślił, w sprawie OFE jest kilka pomysłów i kilka konieczności. Jedną z podstawowych konieczności jest system emerytalny, który gwarantując wypłatę emerytur i dziś i za kilkadziesiąt lat, nie jest rujnujący z punktu widzenia podatników - zaznaczył.

_ - Pracujemy nad perspektywą na najbliższy rok - to jest bezpieczeństwo budżetu, ale równocześnie nad perspektywą 20-30 lat do przodu, bo na taką perspektywę został skonstruowany cały projekt OFE _ - powiedział premier.

Jak dodał, niektóre ze zmian będą wprowadzane jeszcze w tym roku tak, by obowiązywały od 2011 roku.

Jaka propozycja jest najbardziej realna do wprowadzenia?

Minister Michał Boni, szef doradców premiera, powiedział w TVN CNBC, że obecnie najmocniejsza wydaje się propozycja wprowadzenia obligacji emerytalnych emitowanych przez Skarb Państwa na rzecz Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Chodzi o długoterminowe (aż do przejścia na emeryturę określonej grupy osób) obligacje emerytalne emitowane przez Skarb Państwa i bezpośrednio adresowane do OFE jako część naszych składek (ale bez bezpośredniego przepływu gotówkowego via ZUS). - _ Takie rozwiązanie rozłożone na parę lat dawałoby ulgę finansom publicznym i zdejmowało zagrożenie dla nadmiaru wzrostu długu. Istotna byłaby oczywiście stopa zwrotu inwestowania w taki sposób _ - napisał Boni w artykule dla Gazety Wyborczej.

Dodał, że jeżeli takie rozwiązanie okazałoby się złożone i niemożliwe do szybkiego wdrożenia, należałoby rozważyć czasowe ograniczenie przepływu całej składki lub jej części do OFE.

Niedawno media podały, że rząd rozważa, czy od stycznia 2011 r. zawiesić przekazywanie części składki do OFE na najbliższe dwa lata. Zmiany mają pozwolić na utrzymanie bezpiecznego poziomu 55-proc. progu ostrożnościowego długu finansów publicznych. Obecnie do OFE trafia 7,3 proc. pensji pracowników, zaś do ZUS - 12,2 proc.

Kaczyński: Propozycja PiS wzbudza furię establishmentu

Jarosław Kaczyński sceptycznie ocenia skutki rządowych zamiarów dotyczących zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński przypomniał, że już w 1999 roku, za czasów rządów AWS, był przeciwny wprowadzeniu reformy w obecnym kształcie.

- _ Dlaczego w Polsce ciągle decyzje podejmują ludzie, którzy po pierwsze nie mają kwalifikacji, a po drugie - obserwując dalsze losy Pani Lewickiej - mają interes w pewnych decyzjach, a przypomnę, że ona została szefem izby tych Otwartych Funduszy Emerytalnych - tego nie wiem. Cała istota tej propozycji, którą Polsce prezentuje PiS polega na tym, żeby skończyła się polityka transakcyjna. To wzbudza furię establishmentu, który w ramach takiej polityki musiałby zginąć _ - powiedział Kaczyński.

POSŁUCHAJ PREZESA PIS:

Ewa Lewicka była w rządzie Jerzego Buzka pełnomocnikiem reformy zabezpieczenia społecznego, a od 2002 roku jest prezesem Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t87169.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/boni;po;zmianach;w;ofe;dlug;publiczny;30-40;proc;pkb,216,0,721880.html) Boni: Po zmianach w OFE dług publiczny 30-40 proc. PKB Minister twierdzi, że trzeba wprowadzić nowe obligacje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t117153.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/tusk;uspokaja;w;sprawie;zawieszenia;skladek;do;ofe,2,0,716034.html) Tusk uspokaja w sprawie zawieszenia składek do OFE Tusk: Polski system emerytalny jest bardzo drogi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t40970.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/zelichowski;zmiany;w;ofe;musza;byc;trwale;na;kilka;lat,241,0,715249.html) Żelichowski: Zmiany w OFE muszą być trwałe. Na kilka lat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)