Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyniki, funduszy inwestycyjnych III filaru, Nationale Nederlanden w I kw. 2001

0
Podziel się:

Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Nationale-Nederlanden Polska S.A. podało do wiadomości wyniki zarządzania funduszami inwestycyjnymiw pierwszym kwartale 2001 r.

Obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej wpłynęło na wzrost wartości jednostek funduszy inwestujących w papiery dłużne (Fundusz Obligacji, Fundusz Tradycyjny).

Z drugiej strony, spowolnienie tempa wzrostu polskiej gospodarki oraz znaczne osłabienie koniunktury na giełdzie amerykańskiej i spowodowane nim pogorszenie się nastrojów na giełdzie warszawskiej wpłynęło na wyniki funduszy inwestujących w akcje, które w pierwszym kwartale br. osiągnęły ujemne stopy zwrotu. Zdaniem analityków osłabienie koniunktury na rynku akcji oraz wynikające z tego faktu ujemne stopy zwrotu funduszy inwestujących w akcje w pierwszym kwartale nie powinny niepokoić posiadaczy jednostek tych funduszy - fundusze inwestycyjne to z założenia inwestycja długoterminowa.

*Fundusz * *Stopa zwrotu 31.03.2000-31.03.2001 * Stopa zwrotu w I kwartale 2001 r.
Mieszany -0,60% -2,91%
Grupowy +6,11% -0,08%
Obligacji +11,37% +3,04%
Tradycyjny +12,95% +3,46%
Międzynarodowy Mieszany -13,07% -8,12%
Międzynarodowy Obligacji -1,64% -2,87%

Pierwszy kwartał br. był okresem wyraźnego spowolnienia tempa wzrostu polskiej gospodarki. Świadczą o tym słabnący popyt wewnętrzny, rosnące bezrobocie, stagnacja w produkcji przemysłowej oraz gwałtownie spadająca inflacja. Czynniki te skłoniły Radę Polityki Pieniężnej do obniżenia stóp procentowych, co pozytywnie wpłynęło na rynek obligacji, szczególnie krótkoterminowych. Ceny instrumentów długoterminowych, po bardzo szybkim wzroście pod koniec ubiegłego roku, ustabilizowały się. Odmiennie kształtowała się sytuacja na rynku akcji: w pierwszym kwartale główny indeks warszawskiej giełdy WIG spadł o 17,7%, zaś WIG 20 aż
o 24,2%. Na wyniki funduszy międzynarodowych wpływ miała niekorzystna koniunktura na światowych rynkach oraz dalsze umacnianie się złotego w stosunku do walut obcych, przede wszystkim do euro.

W ramach swoich ubezpieczeń Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Nationale-Nederlanden Polska S.A. posiada sześć funduszy inwestycyjnych, którymi zarządza ING BSK Asset Management S.A.

Fundusz Mieszany jest skierowany do Klientów, którzy akceptują podwyższone ryzyko inwestycyjne związane z inwestycjami w akcje. Dla nich Nationale-Nederlanden inwestuje w akcje notowane na warszawskiej giełdzie lub rynku pozagiełdowym. Pozostała cześć funduszu inwestowana jest w krajowe dłużne papiery wartościowe.

Z Funduszu Grupowego mogą skorzystać jedynie Klienci, którzy są uczestnikami Grupowego Ubezpieczenia na Życie z Funduszem Inwestycyjnym.

Fundusz Obligacji jest skierowany do Klientów zainteresowanych bezpiecznym inwestowaniem. Towarzystwo inwestuje pieniądze Klientów, którzy zdecydowali się na ten fundusz m.in. w bony skarbowe, obligacje Skarbu Państwa, depozyty bankowe.

Fundusz Tradycyjny inwestuje w podobne instrumenty jak Fundusz Obligacji.

W jego skład wchodzą składki Klientów z tytułu ubezpieczeń tradycyjnych, jak i część z tytułu ubezpieczeń na życie z funduszem inwestycyjnym. Inne wyniki funduszu w porównaniu z Funduszem Obligacji wynikają ze stosowania odmiennej metody wyceny (metoda księgowa).

O podwyższonym ryzyku inwestycyjnym możemy mówić także w przypadku Międzynarodowego Funduszu Mieszanego. Aktywa tego funduszu są inwestowane zagranicą w akcje o wysokim standardzie oraz w akcje spółek wzrostowych, dłużne papiery wartościowe, depozyty bankowe, a także w jednostki uczestnictwa w funduszach, które inwestują w powyższe instrumenty.

Międzynarodowy Fundusz Obligacji ma na celu zabezpieczenie wartości złotówki w stosunku do walut obcych oraz wzrost kapitału poprzez inwestycje na rynku zagranicznym i krajowym. Zagranicą inwestuje m.in. w papiery wartościowe dopuszczone do publicznego obrotu w krajach OECD, w krótko- i długoterminowe dłużne papiery wartościowe emitowane przez emitentów o wiarygodności kredytowej wyższej niż u emitentów polskich. W kraju inwestuje natomiast m.in. w bony skarbowe, obligacje Skarbu Państwa, obligacje gmin.

emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)