Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Za dwa tygodnie ważne decyzje o emeryturach

0
Podziel się:

Ministerstwa zdecydują m.in. czy zmniejszyć składkę emerytalną przekazywaną OFE.

Za dwa tygodnie ważne decyzje o emeryturach
(kprm.gov.pl)

Do 22 stycznia ministerstwa oraz urzędy, np. NBP, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów czy Polska Izba Ubezpieczeń, mają czas na zaopiniowanie projektów zmian ustaw reformujących system emerytalny. Taki termin wskazała minister pracy Jolanta Fedak, kierując projekty ustaw do uzgodnień międzyresortowych.

Zaproponowane przez resort pracy zmiany zmniejszają część składki emerytalnej, która trafia do Otwartych Funduszy Emerytalnych. Obecnie jest to 7,3 proc. pensji, po zmianach ma być tylko 3 proc. Oznacza to, że ZUS będzie otrzymywał wówczas 12,29 proc. pensji pracownika (jak obecnie), plus 4,3 proc. pensji, które teraz przekazywane jest do OFE.

Kolejna nowość to danie wszystkim ubezpieczonym możliwości wybrania pieniędzy zgromadzonych w OFE. Będzie można to zrobić po osiągnięciu 55. lat życia (kobieta) lub 60. lat (mężczyzna).

Ci, którzy pieniądze z OFE zabiorą, będą musieli zapłacić od nich *19 proc. podatku. *Jeżeli przekażą je do ZUS lub IKE, i zdecydują się pobierać ratalnie przez co najmniej 10 lat, podatku nie zapłacą.
W wieku 65. lat każdy będzie już musiał podjąć decyzję w tej sprawie i albo przekazać pieniądze do ZUS, albo na swoje Indywidualne Konto Emerytalne (prowadzone np. przez bank, towarzystwo ubezpieczeniowe czy biuro maklerskie)
, albo zabrać je i np. wpłacić do banku, czy wydać na dowolny cel.

Swobodę wyboru co do oszczędności zgromadzonych w OFE będą jednak mieli tylko ci, którzy uzbierali kwotę, która pozwoli im na wypłatę emerytury w wysokości co najmniej 200 proc. najniższej emerytury (obecnie byłoby to 1 tys. 350 zł 20 gr.). Osoby, które nie uzbierają na dwukrotność najniższej emerytury, będą musiały wszystkie pieniądze z OFE przekazać do ZUS, który będzie im wypłacał dożywotnią emeryturę - co najmniej minimalną (obecnie 675 zł 10 gr.).

Tymczasem z analizy Money.pl wynika, że odkładanie w ZUS wciąż opłaca się bardziej, niż w najlepszym funduszu emerytalnym. Stopa zwrotu najlepszego OFE jest niższa od waloryzacji składek, które w ramach I filaru są przekazywane do ZUS. W latach 2000-2008 ta część składki wzrosła w sumie o 51,9 procent.

źródło: Money.pl

  • - obliczenia wykonane za okres styczeń 2000 - wrzesień 2009

ZUS po raz pierwszy okazał się lepszy od OFE w 2008 roku. Wcześniej nawet najgorsze fundusze przynosiły wyższe zyski niż wynosiła stopa waloryzacji składek gromadzonych przez krajowy zakład ubezpieczeń.

Jeżeli proponowane przez ministerstwo pracy zmiany wejdą w życie (resort chce, by były uchwalone jeszcze w tym roku), to wszystkie świadczenia będzie wypłacał ZUS.

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)