Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

By nie mieć kłopotów, chroń swoją tożsamość

0
Podziel się:

Banki każdego dnia notują kilkadziesiąt prób posługiwania się cudzym lub przerobionym dokumentem. Bardzo ważne jest, by w sytuacji, w której utracimy dokument tożsamości zgłosić ten fakt w systemie, by nie spotkały Cię przykre konsekwencje.

By nie mieć kłopotów, chroń swoją tożsamość
(Sergey Lavrentev/Dreamstime.com)

Zgubiłeś dowód osobisty? Skradziono ci paszport? Jak najszybciej zgłoś się do banku i zastrzeż utracony dokument, bo inaczej mogą Cię spotkać przykre konsekwencje.

Polacy każdego dnia dokonują kilku milionów operacji bankowych. Wpłacają i wypłacają pieniądze ze swoich rachunków. Przelewają środki z konta na konto. Zawierają umowy o udzielenie kredytu czy pożyczki.

W większości takich przypadków banki wymagają potwierdzenia tożsamości. Każdego dnia notują kilkadziesiąt przypadków prób posługiwania się cudzym lub przerobionym dokumentem.

Jak wynika z danych Związku Banków Polskich, w 2009 roku oszuści niemal 8500 razy próbowali wyłudzić kredyty na łączną kwotę niemal 314 mln złotych. Tylko w trzech ostatnich miesiącach ubiegłego roku bankowcy zanotowali ponad dwa tysiące prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę niemal 98,5 mln zł.

_ W 2008 roku Policja wykryła ponad 19 tysięcy przypadków użycia dokumentów innej osoby i zanotowała ponad 30 tysięcy przypadków podrabiania dokumentów. _

Oszuści wpadli, bo dokumenty, którymi się posługiwali zostały wcześniej zablokowane przez system Dokumenty Zastrzeżone. To jedyna ogólnopolska, centralna baza, do której dostęp mają banki, ale też Poczta Polska, Policja i operatorzy telefonii komórkowej. W styczniu w rejestrze było ponad 850 tys. dokumentów tożsamości.

Wyłudzenie kredytu to nie jedyna przykra konsekwencja utraty dokumentów. Przestępcy mogą wykorzystać je np. do: wynajęcia mieszkania, za które nie zamierzają płacić, kradzieży wypożyczonego samochodu lub innego przedmiotu czy założenia firmy, by wyłudzić zwrot podatku.

Dlatego bardzo ważne jest, by w sytuacji, w której utracimy dowód tożsamości - najważniejsze to: dowód osobisty, dowód osobisty tymczasowy, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa i książeczka marynarska - zgłosić ten fakt w systemie.

Jak to zrobić? Po pierwsze – jak najszybciej musimy zgłosić się do banku. Wiele z nich przyjmuje informacje o zaginionych dokumentach od każdego. Są to: AIG Bank Polska, Bank BPH, Bank BPS, Bank BGŻ, Bank Gospodarstwa Krajowego, Bank Pocztowy, Bank Zachodni WBK , GE Money Bank, GETIN Bank SA, Invest Bank, Krakowski Bank Spółdzielczy, Kredyt Bank, Mazowiecki Bank Regionalny, Meritum Bank, Societe Generale i Spółdzielcza Grupa Bankowa. W pozostałych bankach swoje dokumenty zastrzec mogą tylko osoby korzystające z ich usług.

Po drugie musimy złożyć wniosek o zastrzeżenie dokumentu. Taka dyspozycja jest potrzebna, by bank wpisał zastrzeżenie do bazy dokumentów zastrzeżonych. Jeżeli sobie tego zażyczymy, bank wyda nam pisemne potwierdzenie przyjęcia takiej dyspozycji. Informacja o zastrzeżeniu dokumentu natychmiast pojawia się w systemie, do którego dostęp mają wszystkie uczestniczące w programie banki oraz instytucje.

Po trzecie - jeżeli dokument został utracony w wyniku kradzieży, powinniśmy powiadomić jednostkę policji. Musimy także powiadomić odpowiedni urząd – lub, gdy przebywamy za zagranicą, placówkę konsularną – by uzyskać nowy dokument.

Ta procedura dotyczy nie tylko osób, które korzystają z usług bankowych. Swoje utracone dokumenty powinny zastrzegać też ci, którzy nie byli do tej pory klientami żadnego banku. Bankowcy podkreślają, że to właśnie oni są szczególnie narażeni na próby wyłudzeń dokonywanych z wykorzystaniem cudzej tożsamości. Powód? Informacje o takich osobach są zwykle trudno dostępne i bankom trudniej jest zweryfikować tożsamość nowego klienta.

Nawet jeżeli dokument utraciliśmy kilka lub kilkanaście miesięcy temu, warto zgłosić ten fakt. Nigdy nie wiadomo, kiedy przestępcy mogą próbować wykorzystać naszą tożsamość.

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)