Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dlaczego pieniądze w banku są bezpieczne?

0
Podziel się:

Ostatnie afery związane z działalnością tzw. parabanków pokazują, jak ważne jest powierzanie naszych pieniędzy instytucjom godnym zaufania. Do takich należą przede wszystkim te, które uczestniczą w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.

Dlaczego pieniądze w banku są bezpieczne?

Wszystkie banki krajowe – czyli te mające siedzibę w Polsce – należą do obowiązkowego systemu gwarantowania depozytów. Instytucją zrządzającą systemem gwarantowania depozytów w Polsce jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny. - _ Jego celem jest m.in. zapewnienie klientom banku wypłaty, do wysokości określonej ustawą, środków gwarantowanych w razie, gdy nie mogą być wypłacone przez bank ze względu na zawieszenie jego działalności przez Komisję Nadzoru Finansowego _ – tłumaczy Agnieszka Mielniczuk, ekspert eurobanku ds. produktów oszczędnościowych.

W BFG uczestniczą banki krajowe. A co z tymi, które są oddziałami zagranicznych instytucji? Zgodnie z unijnym prawem zgromadzone w nich pieniądze gwarantowane są przez systemy działające w ich macierzystych krajach - poziom gwarancji powinien wynosić 100 tysięcy euro.

Do takiej też kwoty – a dokładnie do jej równowartości w złotych - gwarantowane są środki, które zgromadzili na kontach klienci banków krajowych. Gwarancja jest stuprocentowa. Oznacza to, że w przypadku upadłości banku BFG wypłaci nam wszystkie zgromadzone pieniądze. A co, jeżeli mieliśmy na naszym rachunku więcej niż na dzień dzisiejszy około 420 tys. złotych, a więc więcej niż wynosi maksymalna gwarantowana przez Fundusz suma? Wtedy szansą na odzyskanie „górki” jest zgłoszenie swoich roszczeń do sędziego-komisarza, który nadzoruje proces podziału majątku banku.

Warto pamiętać, że w przypadku niektórych produktów oferowanych klientom banków, bank pośredniczy jedynie w ich sprzedaży – chodzi np. o jednostki funduszy inwestycyjnych i produkty ubezpieczeniowe - i nie są one objęte gwarancjami BFG.
Banki oferują także produkty łączone, np. lokatę bankową z jednostkami funduszy inwestycyjnych - wtedy gwarantowana przez BFG jest tylko część lokacyjna produktu.

Kiedy i jak BFG wypłaca pieniądze?_ - Od 2011 roku obowiązuje skrócona procedura realizacji wypłat środków gwarantowanych przez BFG - cały proces powinien się zakończyć w ciągu 20 dni roboczych od dnia wskazanego w decyzji Komisji Nadzoru Finansowego jako dzień zawieszenia działalności banku. W przypadku wystąpienia okoliczności uniemożliwiających wypłatę środków gwarantowanych w powyższym terminie, Komisja Nadzoru Finansowego może przedłużyć termin wypłat, nie dłużej jednak niż o 10 dni roboczych _ – tłumaczy Agnieszka Mielniczuk z eurobanku.

Bez względu na to, czy mieliśmy w banku rachunek złotowy, czy walutowy wypłata następuje zawsze w złotych.

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)