Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak skorzystać z ubezpieczenia kredytu?

0
Podziel się:

Oferowane z kredytami ubezpieczenia chronią nas i naszych bliskich przed kłopotami w razie: wypadku, poważnej choroby, utraty pracy lub śmierci. Posiadanie polisy nie oznacza jednak, że bez względu na okoliczności ubezpieczyciel zawsze spłaci za nas raty. Co warto zrobić, gdy spotkała nas sytuacja, przeciw której byliśmy ubezpieczeni?

Jak skorzystać z ubezpieczenia kredytu?

Oferowane z kredytami ubezpieczenia chronią nas i naszych bliskich przed kłopotami w razie: wypadku, poważnej choroby, utraty pracy lub śmierci. Posiadanie polisy nie oznacza jednak, że bez względu na okoliczności ubezpieczyciel zawsze spłaci za nas raty. Co warto zrobić, gdy spotkała nas sytuacja, przeciw której byliśmy ubezpieczeni?

W ofercie banków znajdziemy kilka rodzajów ubezpieczeń na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń losowych:

  • ubezpieczenie na życie – spłata pozostałej części kredytu przez ubezpieczyciela następuje w przypadku śmierci kredytobiorcy,
  • *ubezpieczenie na wypadek trwałego inwalidztwa *- spłata pozostałej części kredytu przez ubezpieczyciela następuje w sytuacji, gdy kredytobiorca dozna takiego uszkodzenia ciała, które uniemożliwia mu wykonywanie jakiejkolwiek pracy,
  • *ubezpieczenie na wypadek utraty pracy *– spłata kredytu następuje w sytuacji utraty pracy bez winy kredytobiorcy,
  • *ubezpieczenie na wypadek czasowej niezdolności do pracy *– spłata kredytu następuje w sytuacji, gdy kredytobiorca czasowo utracił możliwość wykonywania pracy, na przykład na skutek choroby.

Po pierwsze - sprawdź dokumenty

Gdy już zdarzyło się nieszczęście, pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić jest upewnienie się, czy nasze ubezpieczenie dotyczy właśnie takich zdarzeń . Możemy sprawdzić to w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). To dokument, który przed zawarciem umowy ubezpieczenie powinien przedstawić nam pracownik banku. Zawiera on m.in. definicje kluczowych pojęć. Warto się z nimi zapoznać, bo np. trwałe inwalidztwo jest różnie definiowane według różnych ubezpieczycieli. A to bezpośrednio skutkuje tym, jaki zakres ochrony daje ubezpieczenie. Co do zasady im szersza i bardziej ogólna definicja, tym korzystniej dla kredytobiorcy.

W OWU wymienione są też wszystkie sytuacje, w których ubezpieczyciel wypłaci nam pieniądze oraz takie, w których odmówi wypłaty. Zapisy tego dokumentu precyzują też, czy ubezpieczenie obejmuje spłatę kilku rat *(np. 6 lub 12) *czy całego kredytu.

Po drugie - sprawdź, czy spełniasz warunki

Gdy zachorujemy, stracimy pracę lub przytrafił się wypadek i posiadamy polisę chroniącą od takiego zdarzenia, to zanim skorzystamy z ubezpieczenia, musimy sprawdzić czy faktycznie, w zaistniałej sytuacji, ono nam przysługuje. Ogólne Warunki Ubezpieczenia zawierają bowiem tzw. wyłączenia odpowiedzialności, czyli katalog sytuacji, w których ubezpieczyciel odmówi spłaty kredytu. Może to dotyczyć na przykład osób, które poważnie chorowały już przed zawarciem umowy kredytu i przystąpieniem do ubezpieczenia lub takich, których umowa o pracę rozwiązana została za porozumieniem stron lub z winy pracownika.

Warto pamiętać też, że ubezpieczenia od utraty pracy z reguły chronią tylko osoby zatrudnione u danego pracodawcy od co najmniej 3 lub 6 miesięcy, na umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Często ochrona nie obejmuje więc osób prowadzących działalność gospodarczą. A gdy kredytobiorców jest więcej - np. małżeństwo - ubezpieczyciel wypłaca świadczenie proporcjonalne do tego, jaki udział w łącznych dochodach rodziny miały zarobki utracone przez jednego z małżonków.

Po trzecie - jak skorzystać?

Zwróć się do banku lub ubezpieczyciela, np. za pośrednictwem jego infolinii, by uzyskać informację o tym, jak wygląda procedura ubiegania się o wypłatę środków. Każdy rodzaj odszkodowania to inne formalności i inne dokumenty, które musimy przedstawić:

  • ubezpieczenie na życie – spłata pozostałej części kredytu następuje na wniosek banku lub rodziny kredytobiorcy po przedstawieniu m.in. aktu zgonu,
  • ubezpieczenie na wypadek trwałego inwalidztwa - spłata kredytu następuje na wniosek kredytobiorcy, który musi przedstawić dokumenty potwierdzające trwałe inwalidztwo i fakt zaistnienia wypadku, który spowodował trwałe inwalidztwo, czasami także zaświadczenia z ZUS lub KRUS,
  • ubezpieczenie na wypadek utraty pracy – spłata kredytu następuje na wniosek kredytobiorcy, który musi przedstawić odpowiednie dokumenty (np. zaświadczenie z urzędu pracy o zarejestrowaniu się jako osoba niepełnosprawna),
  • ubezpieczenie na wypadek niezdolności do pracy – spłata kredytu następuje na wniosek kredytobiorcy, który musi przedstawić też dokumenty potwierdzające niezdolność do pracy, czasami również zaświadczenie z ZUS lub KRUS.

eurobank
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)