Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dotacje unijne dla firm. Tu czeka 10 milionów

0
Podziel się:

Jak pozyskać środki z Funduszy Strukturalnych, tłumaczy Ireneusz Ratuszniak, dyrektor Centrum Doradztwa Rozwoju i Kompetencji.

Dotacje unijne dla firm. Tu czeka 10 milionów
(Archiwum prywatne)
Centrum Doradztwa Rozwoju i Kompetencji prowadzi we Wrocławiu punkt informacyjny na temat funduszu pożyczkowego Agencji Rozwoju Regionalnego. To jeden z wielu programów finansowanych ze środków Unii Europejskiej. Pozwala małym i średnim przedsiębiorcom dostać niskooprocentowaną pożyczkę i pozyskać środki na nowe inwestycje i rozwój. O tym, jakie warunki trzeba spełnić, żeby ubiegać się o dotację i ile można zyskać opowiada dyrektor Centrum Ireneusz Ratuszniak.

Money.pl:* *Jakie jest zainteresowanie pożyczkami z Funduszy Strukturalnych? Ilu przedsiębiorców zwraca się do Państwa z prośbą o pomoc w przygotowaniu wniosku?

Ireneusz Ratuszniak, dyrektor Centrum Doradztwa Rozwoju i Kompetencji: Około 20 osób miesięcznie pyta o warunki uzyskania pożyczki. Niestety, kiedy przychodzi do wypełniania i składania wniosków, ta liczba topnieje do 1, 2 osób na miesiąc. To bardzo mało, biorąc pod uwagę fakt, że na przykład Fundusz Regionu Wałbrzyskiego udzielił w ubiegłym roku około 120 pożyczek. Wielu wrocławskich przedsiębiorców nie zdaje sobie po prostu sprawy z istnienia takiej oferty.

A jaki procent złożonych wniosków jest rozpatrywanych pozytywnie?

Z moich obserwacji wynika, że powyżej 30 procent. Obok dobrych założeń biznesowych, o przyznaniu pożyczki decyduje przede wszystkim wiarygodność jej zabezpieczeń.

Jednorazowo fundusz pożycza maksymalnie 200 tysięcy złotych. O pożyczkę można jednak wnioskować kilkakrotnie. Na jakie pieniądze mogą więc liczyć przedsiębiorcy?

O pożyczkę inwestycyjną można ubiegać się dwukrotnie, w odstępie 3 miesięcy. Czyli w przeciągu pół roku możemy liczyć na około 400 tysięcy złotych, z czego minimum 10 procent to udział własny. Pożyczka na preferencyjnych warunkach, oprocentowana na około 2 procent w skali roku, dotyczy tylko tych przedsiębiorców, którzy działają na rynku dłużej niż rok. Dla pozostałych oprocentowanie jest wyższe i wynosi 5, 26 procent. Jednak to nadal znacznie korzystniejsza oferta niż ta, którą mogą uzyskać w banku.

Oferta jest skierowana do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, czyli firm zatrudniających nie więcej, niż 250 pracowników. A co w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą?

Forma prawna nie ma znaczenia. Może to być zarówno spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jak i osoba fizyczna, pod warunkiem, że ma zarejestrowaną działalność gospodarczą.

Istnieją inne obostrzenia, które mogą pozbawić przedsiębiorców możliwości ubiegania się o pożyczkę na preferencyjnych warunkach. Jest ona udzielana na zasadzie pomocy publicznej, a pomoc publiczną uzyskuje się w ramach tak zwanej _ pomocy de minimis _, której wysokość nie może przekroczyć 200 tysięcy euro na przestrzeni ostatnich 3 lat.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/247/m199671.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/interim;manager;prezes;do;zadan;specjalnych,106,0,994922.html) *Musisz zwolnić ludzi? On zrobi to za ciebie * Interim manager jest także specjalistą od fuzji i przejęć. Z możliwości ubiegania się o pożyczkę na preferencyjnych warunkach wykluczone są też niektóre branże.

Jedną z nich jest branża rolna. Pożyczki nie dostaną też przedsiębiorcy działający w branży transportowej, na przykład taksówkarze, którzy szukają środków na zakup samochodu. Ale to wyjątki. W zasadzie cały podstawowy, mały biznes – piekarnie, warsztaty samochodowe, gabinety medyczne czy zakłady kosmetyczne – kwalifikuje się do finansowania ze środków Funduszy Strukturalnych.

Załóżmy, że moja firma się kwalifikuje. Co powinnam zrobić, by dostać pożyczkę?

Jeśli firma przejdzie pomyślnie weryfikację, przedsiębiorca powinien wypełnić wniosek. Od nas otrzyma wszelkie niezbędne informacje. Możemy też wypełnić wniosek za niego, ale już na zasadach komercyjnych. Kiedy przedsiębiorca przygotuje wniosek, jedziemy do firmy i na miejscu weryfikujemy prawdziwość zamieszczonych w aplikacji informacji. Całą dokumentację zawozimy następnie do komisji pożyczkowej, która decyduje o przyznaniu środków.

Jak długo trwa proces przygotowywania wniosku i jak bardzo pracochłonny jest dla przedsiębiorców?

Osoba, która dysponuje podstawową wiedzą na temat prowadzenia działalności gospodarczej i ma dobrą obsługę księgową, jest w stanie przygotować taki wniosek we własnym zakresie. Na zgromadzenie całej dokumentacji potrzebuje około miesiąca. Najbardziej czasochłonne jest ubieganie się o wydanie różnego rodzaju zaświadczeń: o braku zaległości wobec Urzędu Skarbowego, ZUS-u, zaświadczenia z banku.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/239/m202479.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/wywiady/artykul/tworca;mbanku;dla;money;pl;rzucalem;prace;dla;idealow,18,0,1014546.html) *Stworzył wielki bank, zobacz, co robi dziś * Przeczytaj wywiad ze Sławomirem Lachowskim, twórcą mBanku. A propos banków. Jak komisja pożyczkowa patrzy na przedsiębiorców o bogatej historii kredytowej?

Dobra historia kredytowa na pewno działa in plus, uwiarygodnia całe przedsięwzięcie.

Jak jeszcze można sobie pomóc? Jak wypełnić wniosek, by zwiększyć szanse na otrzymanie pożyczki? Czym warto się pochwalić, a czego lepiej nie wykazywać?

To pożyczki uzyskiwane ze środków publicznych i będą kontrolowane. Nie warto ubarwiać rzeczywistości, ani tym bardziej jej zakłamywać. Warto natomiast przedstawić swój pomysł na biznes tak, żeby był wiarygodny dla oceniających. Prognozy finansowe zawarte w planie biznesowym muszą pokazać, że przedsiębiorcę będzie stać na spłatę pożyczki.

Zakładając maksymalną kwotę pożyczki, udzielonej na maksymalny okres 5 lat i oprocentowanej na około 2 procent, to spłata miesięczna będzie się wahać w granicach 3 tys. złotych.

Kiedy przedsiębiorca zaczyna spłacać pożyczkę?

Od momentu podpisania umowy i przekazania środków. Oczywiście, jak przy wielu innych pożyczkach i kredytach, istnieje możliwość karencji, czyli odroczenia terminu spłaty pierwszej raty. W przypadku tej konkretnej pożyczki istnieje możliwość odłożenia terminu spłaty o 6 miesięcy. Trzeba jednak pamiętać, że zawieszenie powoduje narastanie odsetek, które są dopisywane do kapitału, a to oznacza zwiększenie kwoty, którą trzeba ostatecznie spłacić.

O ile to możliwe, warto w swoim wniosku udokumentować, że pomysł na biznes ma powodzenie rynkowe. Jeśli budujemy pensjonat, należy postarać się o listy intencyjne od potencjalnych odbiorców, na przykład biur podróży. Naszą zaletą będzie też solidne zabezpieczenie pożyczki. Pierwszą, obowiązkową formą zabezpieczenia, jest weksel in blanco, ale warto też pomyśleć o innych - na przykład poręczeniu.

Kto wchodzi w skład komisji pożyczkowej? Kim są osoby decydujące o przyznaniu środków?

To pracownicy Agencji Rozwoju Regionalnego. To działa tak: Dolnośląskim Funduszem Powierniczym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego. Wybiera w konkursie kilku pośredników, którym przekazuje pieniądze do zarządzania. W tym przypadku pośrednikiem jest Agencja Rozwoju Regionalnego, która udziela pożyczek przedsiębiorcom.

Podstawowym warunkiem uzyskania dofinansowania na preferencyjnych warunkach jest stworzenie nowych miejsc pracy. Ilu?

Nie we wszystkich ofertach funduszy pożyczkowych istnieje taki warunek. Natomiast faktycznie, w Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, w pierwszej transzy środków, żeby uzyskać pożyczkę na 2 procent w skali roku, trzeba było stworzyć co najmniej jedno miejsce pracy.

Przedsiębiorca ma na to 2 lata. A jak długo nie może zwolnić nowego pracownika?

Musi utrzymać zatrudnienie przez minimum 2 lata od momentu utworzenia nowego miejsca pracy. Jeśli tego nie zrobi, pożyczka może podlegać zwrotowi. Ale pierwsza transza środków jest już praktycznie wykorzystana, a w drugiej warunku tworzenia nowych miejsc pracy nie będzie.

Jakie jeszcze narzędzia kontroli przedsiębiorcy ma pożyczkodawca?

Teoretycznie przedsiębiorca może spodziewać się kontroli każdego organu, który uczestniczył w udzielaniu pożyczki. Może to być więc Agencja Rozwoju Regionalnego, urząd marszałkowski, BGK, a nawet Komisja Europejska.

Brzmi groźnie.

Ale nie ma się czego obawiać. Prawdopodobieństwo pojawienia się kontrolera spada proporcjonalnie do rangi kontrolującego organu. Mówiąc prościej, mało realne, że pojawi się u nas ktoś z Komisji Europejskiej, natomiast prawie na pewno, zwłaszcza pod koniec okresu spłaty pożyczki, odwiedzi nas przedstawiciel instytucji pośredniczącej, czyli fundacji albo agencji.

Wkrótce Agencja Rozwoju Regionalnego dostanie nową transzę środków z Funduszy Strukturalnych. Jaka kwota będzie do rozdysponowania wśród dolnośląskich przedsiębiorców?

W funduszu, którym zarządza Agencja Rozwoju Regionalnego, będzie kolejnych 10 milionów złotych.

Czytaj więcej wywiadów w Money.pl
Po co Polacy sponsorują Inter Mediolan? Ekspozycja logo na stronie internetowej klubu, na stadionie San Siro i w centrum treningowym drużyny to tylko niektóre z przywilejów, jakie przysługują polskiemu producentowi okien. Przeczytaj wywiad z prezesem firmy Mikołajem Plackiem.
Książki nie mogą być tanie. Zobacz, dlaczego _ - Chcieliśmy wydawać ambitną literaturę. Po czterech latach zaczynamy na tym zarabiać - _ mówi Magdalena Hajduk-Dębowska.
Ma miliony na koncie, spotkasz go w tramwaju Ma opinię przedsiębiorcy, który niechętnie deleguje zadania i angażuje się w każdy aspekt działalności firmy. W rozmowie z Money.pl znany cukiernik zdradza, jaki jest na co dzień.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)