Przedstawiciele firmy Bibby Factors nierzadko spotykają się z pytaniami dotyczącymi kwestii wręcz podstawowych, gdyż do ich biura dzwonią zarówno początkujący przedsiębiorcy, jak i zwykli podatnicy. Warto więc przypomnieć kilka bardziej i mniej znanych reguł, rządzących światem faktur.
- Faktury muszą być numerowane w taki sposób, aby każda z nich miała swój niepowtarzalny numer.
- Oryginał zatrzymuje nabywca a kopię sprzedawca pozostawia dla siebie i przechowuje ją przez 5 lat licząc od końca roku, którym ją wystawiono.
- W wypadku, gdy firma decyduje się na współpracę z faktorem, powinna zaopatrzyć się w dodatkową kopię faktury, która po przekazaniu faktorowi stanowić będzie podstawę do wypłaty środków na konto przedsiębiorcy.
- Czasem zdarza się tak, że klient zgubił otrzymaną fakturę. Sprzedawca ma prawo wystawić mu nową na podstawie posiadanej kopii, jeżeli tylko umieści na nowym dokumencie słowo DUPLIKAT.
- Kwoty wykazywane na fakturze zaokrągla się do pełnych groszy.
- Faktury wystawione na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej i osób prowadzących działalność formie gospodarstw rolnych, mogą nie zawierać numeru NIP, PESEL czy REGON.
- Faktury wystawione w ramach zakupu paliw, gazu czy oleju napędowego, wlewanych do baku, powinny zawierać numer rejestracyjny tego samochodu.
- Faktury korygujące VAT wystawia się, gdy:
- klient dokonuje zwrotu zakupionych towarów, na które została wystawiona faktura,
- stwierdza się wystąpienie pomyłki w cenie lub stawce podatku.
- Ważne jest, aby na tych fakturach pojawił się wyraz KOREKTA w tytule i wszystkie dane zawarte w fakturze, do której korygująca została wystawiona.
- Firmy faktoringowe są w stanie wypłacić natychmiast po podpisaniu umowy do 75% wartości kapitału zamrożonego w fakturach. Pozostałe środki są wypłacane po uregulowaniu należności przez odbiorców towarów/ usług.
- Terminy płatności faktur w krajach Unii Europejskiej sięgają 120 dni.
- Faktura VAT-MP i VAT-MP komis dotyczy tzw. małych podatników (MP) stosujących metodę kasową, polegającą na rozliczaniu podatku według rzeczywistych przypływów z tytułu należności za towary i usługi.
- Podatnicy zobowiązani są bez dodatkowego wezwania przez Urząd Skarbowy, do składania deklaracji podatkowej dotyczącej podatku VAT za okresy miesięczne - w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl