Forum Forum dla firmKadry

Błędny kod ubezpieczenia a ubezpieczenie chorobowe

Błędny kod ubezpieczenia a ubezpieczenie chorobowe

ivek / 2015-05-08 18:39
Witam,
przez moje niedopatrzenie mam problem z ZUSem. Sytuacja jest dość zawiła i mam nadzieję, że jest tu ktoś kto będzie w stanie mi pomóc.
W kwietniu opłaciłam składki preferencyjne za marzec bez dobrowolnej składki chorobowej, wobec czego nastąpiło przerwanie ubezpieczenia chorobowego. Dnia 3 kwietnia złożyłam ZUS ZWUA, wyrejestrowując się ze składek preferencyjnych i złożyłam ZUA, rejestrując się do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z dniem 3 kwietnia już na normalnych stawkach. Tak mi się w każdym razie wydawało, bo w ZUSie przy składaniu dokumentów nikt mi nie zwrócił uwagi, że mam błędny kod ubezpieczenia (zamiast zarejestrować się z kodem 051000, ponownie zgłosiłam kod 057000). Wyszło to dopiero wczoraj wieczorem, gdy po opłaceniu składek w standardowej wysokości przygotowywałam deklarację ZUS DRA. Od razu zadzwoniłam na infolinię ZUSu i zapytałam co mam w tej sytuacji zrobić. Przemiła Pani kazała mi przygotować ZUS ZWUA z datą 03.04.2015 i starym kodem ubezpieczeń oraz złożyć ZUS ZUA z nowym kodem ubezpieczenia. Zrobiłam to, także z datą 03.04.2015. A dziś w ZUSie okazało się że zrobiłam nie tak. Pani w okienku dopiero po przyjęciu i wprowadzeniu zmian do systemu oraz oddaniu potwierdzonych kopii powiedziała mi, że tak jak zrobiłam jest źle i w ogóle wszystko jest źle. Wyrejestrowała mnie z kodu 057000 i kazała przynieść w poniedziałek ZUS ZWUA [wyrejestrowanie od dnia 03.04.2015 z kodu 057000] oraz ZUS ZUA [zarejestrowanie na kodzie 051000 z dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym od dnia 01.04.2015].
Moje pytanie jest takie: od kiedy będę objęta dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym? Od dnia 01.04.2015 czy od dnia 03.04.2015? Co zrobić by wszystko zgadzało się z pierwotnym zgłoszeniem [czyli objęcie dobrowolnym chorobowym od 03.04.2015]? Chciałabym podwyższyć sobie zasiłek macierzyński a w przypadku, jeśli będę objęta dobrowolnym chorobowym od 01.04 to składki za kwiecień [w standardowej wysokości] będą brane pod uwagę przy wyliczaniu wysokości zasiłku, a tego bym wolała uniknąć.
Z góry dzięki za odpowiedź, to dla mnie bardzo ważne.
szklarek / 2015-05-11 13:06
Mamy poniedziałek 11 maja. Urzędniczka zgodziła się na przyjęcie ZUA z datą wsteczną przystąpienia do ubezpieczeń wcześniejszą niż 7 dni od daty złożenia formularza ?
Tak naprawdę w tej sytuacji ub. chorobowe powinno wystartować od dziś -11 maja- bo nie można do niego w ogóle przystąpić wstecznie, chyba że przystępuje się do niego jednocześnie z innymi ubezpieczeniami - czyli przystępując w ogóle do ubezpieczeń społecznych z tyt. DG. Wtedy ta wsteczność to maksimum 7 dni.

Nawet zakładając jej dobrą wolę- nie może być sytuacji podwójnego kodu ubezpieczeń za okres 1-3 kwietnia.

Nie wiem więc co ostatecznie zostanie w systemie jako wersja oficjalna.

Najnowsze wpisy