Forum Forum prawneCywilne

czy można zrzec się tylko części spadku za życia?

czy można zrzec się tylko części spadku za życia?

karol215 / 83.11.218.* / 2016-07-08 09:47
Witam,
mam pewien problem, mianowicie:
jest nas trójka rodzeństwa, rodzice sprzedali dom (300.000 zl), planują kupić mieszkanie za te pieniądze (lub przekazać darowiznę bratu, aby kupił to mieszkanie na siebie) , w którym mają zamiar zamieszkać z moim bratem. Najprawdopodobniej otrzymam połowę lub jakąś część z tych 300 tys. teraz. Druga połowa lub większa część przypadnie bratu, który dołoży i kupią wspomniane mieszkanie. Trzecia z rodzeństwa siostra- nie chce nic z tych pieniędzy. Chcielibyśmy załatwić sprawę notarialnie: siostra właściwie nie chce się zrzekać całego spadku po rodzicach (mają jeszcze jakieś oszczędności i jeszcze jakieś pewnie nazbierają dodatkowo), tylko roszczenia związanego z tymi 300 tys po sprzedaży domu. A zrzekając się spadku zrzeka się wszystkiego, prawda? Ja również chcę zrzec się tylko roszczeń związanych z pieniędzmi ze sprzedaży domu. Czy można notarialnie jakoś to uregulować, ze nie rości np. nic do pieniędzy związanych ze sprzedażą domu, a do reszty owszem.
Jeżeli ktoś mógłby mi pomóc, będę bardzo wdzięczny, gdyż nie mam pojęcia jak wybrnąć z tej sytuacji.
Wyświetlaj:
szklarek / 2016-07-09 08:07
Zrzeczenie się dziedziczenia obejmuje całość masy spadkowej w przyszłości. Ani zrzekający się, ani spadkodawca w momencie zrzekania się jej nie zatem nie znają.
karol215 / 109.241.183.* / 2016-07-09 11:43
dziękuję za odpowiedź. W międzyczasie udało mi się znaleźć informację, iż taka sytuacja jest jednak dopuszczalna: "Jak zauważa Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 21 kwietnia 2004 roku (sygn. akt III CK 353/02), zgodnie z art. 1048 zdanie pierwsze k.c., spadkobierca ustawowy może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Kodeks cywilny nie zawiera zakazu zrzeczenia się dziedziczenia tylko do pewnej części spadku. Wprawdzie nie wszystko, co nie jest wyraźnie zakazane, jest dozwolone, jednak nie ma jurydycznych argumentów, które by wyłączały częściowe zrzeczenie się dziedziczenia. Takie zrzeczenie natomiast wzbogaca instrumenty, za pomocą których strony mogą rozwiązywać skomplikowane sytuacje życiowe i osiągać pożądane i zasługujące na wsparcie cele. Wychodząc z tego założenia należy uznać za dopuszczalne ograniczenie zrzeczenia się dziedziczenia do ułamkowej części spadku, mającemu przypaść zrzekającemu na podstawie dziedziczenia ustawowego. Nie jest jednakże dopuszczalne ograniczenie zrzeczenia się dziedziczenia do poszczególnych przedmiotów."

Najnowsze wpisy