Forum Forum podatkowePIT

Dochód w Polsce i Niemczech

Dochód w Polsce i Niemczech

Artur832 / 89.229.161.* / 2015-01-22 11:07
Witam może ktoś pomoże, otóż za rok 2014 mialem dochód z zasiłku rehabilitacyjnego 2682,42 z tego pobrana zostala tylko zaliczka na podatek 483zl oraz pracowałem w niemczech miesiac czasu zarobilem przy kursie 4,2zl 1275 euro brutto odjety podatek 81,5 euro skladka na ubezpieczenie spoloeczne 120 euro i na ubezpieczenie zdrowotne 104 euro . juz nie licze przejazdu w ta i spowrotem 2400 kilometrów tez trzeba bylo zaplacic. Jak to obliczyc w picie 36 i pit/ZG .
Wyświetlaj:
belladonna / 2015-01-22 19:57 / Tysiącznik profesjonalny
Nie wyjaśnię Ci tego bo utkniesz w którymś momencie:)
30marzec / 2017-03-31 10:16
Witam, pytanie do Belladonny:

Mąż pracuje od kilku lat tylko w Niemczech i tam rozlicza podatki - odlicza tam w zeznaniu rocznym ulgę na dwoje naszych dzieci (kinder coś tam - nie jest to odpowiednik zasiłku rodzinnego w PL). Ja rozpoczęłam pracę w 2016 roku, mam Tylko w PL dochód i na tyle podatku i składek by skorzystać z pełnej ulgi na dzieci 2 x 1112,04. Czy mogę rozliczyć swój PIT indywidualnie i dokonać odliczenia? Podobno jest coś o dublowaniu świadczeń w UE? Pomóż.
wiwan / 2017-03-31 11:28
Będzie z tym problem, bo nie zagląda ona tu od 2 lat. Więc pewnie też ma zlikwidowane powiadomienia na maila o pierwszym wpisie pod jej komentarzem.

Więc nieelegancko, ale może użytecznie ja sobie pozwolę...

Jeśli nie o zasiłek, to chodzi tu o Kinderfreibetrag. Ulga ta, z której korzysta Pani mąż w niemieckim PIT nie wpływa na Pani prawo do skorzystania z polskiej ulgi prorodzinnej w polskim rozliczeniu Pani PIT.

Nie jest świadczenie.

Przy zasiłkach (tu byłby to Kindergeld) owszem takiego dublowanie nie może mieć miejsca, chodzi o koordynację systemów zabezpieczenia społecznego mają zastosowanie, gdy rodzic przebywa na terenie jednego z państw Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) oraz do Konfederacji Szwajcarskiej.
30marzec / 2017-03-31 11:50
Serdecznie dziękuję, pozdrawiam.
wiwan / 2017-03-31 12:05
Proszę. A no i jeszcze podstawa prawna- po prostu art. 27f ustawy o PIT, które ulgę prorodzinną reguluje- w żaden sposób nie wypowiada się na temat związku prawa do ulgi z jej odpowiednikiem w innym kraju. Nawet gdyby to mąż uzyskał jakieś polskie dochody i chciał polską ulgę na dzieci wykazać.
30marzec / 2017-03-31 13:25
Jeszcze raz dziękuję, bardzo mi pomogłeś, pozdrawiam.

Najnowsze wpisy