Na skróty
Forum Forum podatkowePITIle wyniesie podatek, i jak go zapłacić?

Ile wyniesie podatek, i jak go zapłacić?

skomentuj
Krasiujr / 93.105.210.* / 2011-02-10 13:32
Zatrudniłem się na umowę zlecenia w Chińskiej firmie. Zajmuje się obsługą klienta i przekazywaniem zamówień (realizacją przesyłek). Z tego co wyczytałem, muszę odprowadzić 19% dochodowego, jakim PITem powinienem się zainteresować?
Wyświetlaj:
dalia1 / 83.30.6.* / 2011-02-27 12:54
witam Rozliczyłam PIT na ściagniętym programie ale też próbuję ręcznie i zacięłam sie w obliczeniu podatku Mój dochód po odliczenich to 36 tys /wpólnie z meżem/ i nie wiem jak dalej liczyć .Może ktoś pomoże jak sie liczy 18 procent minus
belladonna / 2011-02-27 16:31 / Tysiącznik profesjonalny
Na PIT wszystko pisze. Wspólny dochód dzielisz na pół i masz podstawę opodatkowania (do pełnej zł)... od tego wyliczasz 18% -556,02, razy 2 i wychodzi podatek :-)
dalia1 / 83.30.203.* / 2011-03-01 17:03
dziękuje bardzo za pomoc.Już wszystko rozumiem i zgadza się z programem :)
Krasiujr / 93.105.210.* / 2011-02-10 17:14
Pracuje w domu, w Polsce. Klienci kupują na aukcji przedmiot, ja przekazuje, że zakupił. Firma chińska wysyła owy przedmiot do klienta. W przyszłości być może, firma będzie mi wysyłała np. 40 sztuki tego przedmiotu, i ja je będę wysyłał z poczty/kurierem.
belladonna / 2011-02-10 18:11 / Tysiącznik profesjonalny
Te zagadnienia nie są proste, ale jak to zlecenie z Chin, a Ty jesteś w PL, to najszybciej znajduję tutaj zastosowanie (ustawa PIT):
"Art. 44
1a.Podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatników:

1) ze stosunku pracy z zagranicy,
2) z emerytur i rent z zagranicy,
3) z tytułów określonych w art. 13 pkt 2, 4 i 6-9, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 1

- są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a.

3a.Podatnicy uzyskujący dochody, o których mowa w ust. 1a, są obowiązani w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dochód był uzyskany, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania podatkowego, wpłacać zaliczki miesięczne, stosując do uzyskanego dochodu najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. Za dochód, o którym mowa w zdaniu pierwszym, uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu miesięcznych kosztów uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 lub 9 oraz zapłaconych w danym miesiącu składek, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lub 2a. Przy obliczaniu zaliczki podatnik może stosować wyższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1."

Chociaż uważam, że najlepszy pomysł to by było zadzwonić do KIP :-)
Krasiujr / 93.105.210.* / 2011-02-11 15:48
Jestem takim laikiem, że nawet nie wiedziałem o takiej instytucji. Skontaktowałem się i Pan mi wszystko wyjaśnił. Dziękuję za pomoc! Mam jeszcze ostatnią kwestię. Jeżeli chcę uiścić podatek, to po prostu wpłacam kwotę na konto urzędu skarbowego Katowice (do niego należę: http://msp.money.pl/znajdz_adres/urzedy_skarbowe/miasto,rybnik,49,urzedy,skarbowe.html),konto PIT, do dnia 20 następującego po miesiącu, w którym zarobiłem pewną sumę (tak wynika z logiki i z tego co Pan mi wyjaśnił). Czy muszę podawać jakieś konkretne dane w tytule, czy po prostu przy ewentualnej kontroli podatkowej dam US potw. że wpłaciłem należną sumę. Zgadza się?
belladonna / 2011-02-12 17:24 / Tysiącznik profesjonalny
Wpłacając zaliczki na podatek dochodowy obliczony wg skali musisz podać za jaki miesiąc oraz PIT (aby księgowość US wiedziała za jaki okres płacisz... czy w terminie i z jakiego tytułu)... bo dla liniowego to PPL, dla ryczałtu PPE. Wpłacasz i tyle (nic nie składasz w ciągu roku). Potem należne miesięczne i wpłacone całoroczne wykazuje się w zeznaniu podatkowym PIT-36 :)
Krasiujr / 93.105.210.* / 2011-02-13 08:55
Hmm... Nie rozumiem właśnie o co chodzi z tą zaliczką na podatek dochodowy.
belladonna / 2011-02-13 09:55 / Tysiącznik profesjonalny
Do 20 następnego miesiąca wpłaca się ZALICZKI na podatek (tak to się zwie)... a potem w PIT rocznym porównuje się wpłacone zaliczki w całym roku z podatkiem należnym wychodzącym w PIT... (jak zaliczki są wpłacane w prawidłowych wysokościach to raczej w PIT do zapłaty nic nie wyjdzie... poza tym w zeznaniu rocznym można odliczać ulgi, jak mamy do jakichś prawa, więc będzie zwrot, czyli w sumie podatek należny z całego roku może być niższy niż suma wpłaconych zaliczek)... jak Ci to lepiej wytłumaczyć to ja już nie wiem :-)
Krasiujr / 93.105.210.* / 2011-02-13 11:31
Już rozumiem :). Zmyliła mnie po prostu nazwa - "zaliczki" brzmią jakoś... dziwnie. Wnioskuję, że wysyłając do 20 lutego, mam napisać w tytule, np. "podatek dochodowy za Styczeń 2011"

Pozdrawiam, i dziękuję!
belladonna / 2011-02-13 15:26 / Tysiącznik profesjonalny
w tytule "PIT 01.2011" jak podatek wg skali
bo PPL (liniowy) to też podatek dochodowy, więc :)
Krasiujr / 93.105.210.* / 2011-02-13 22:26
Tzn. pan z KIPu powiedział, że dotyyczz mnie 18% dochodowy, o PPL nic nie wspominał.
belladonna / 2011-02-14 13:50 / Tysiącznik profesjonalny
I dobrze, że o PPL nic nie wspomniał, bo PPL to 19% (podatek liniowy), a u Ciebie kwestia 18%. Wpłacasz tytułem PIT :-)
belladonna / 2011-02-10 16:58 / Tysiącznik profesjonalny
Jeśli już to 18%... napisz coś więcej, gdzie wykonujesz pracę itd :-)
skomentuj

Najnowsze wpisy