Forum Forum emerytalneZUS

Odwołanie od decyzji orzecznika zus!

Odwołanie od decyzji orzecznika zus!

neuroniasty / 83.22.57.* / 2010-01-14 14:30
Witam!
Moja sprawa wygląda następująco:

Miałem wypadek komunikacyjny ,przebywałem na zwolnieniu L4 do 9 stycznia 2010, rozpoznanie , Skręcenie Szyjne z odrętwieniami kończynowymi. , odbyłem rehabilitacje przepisana przez lekarza prowadzącego , także miałem
turnus- rehabilitacje w ramach prewencji zus.
Po 183 dniach przebywania na L4 dostałem wezwanie z zusu na komisje Orzecznika Zus.
Stawiłem się , i Orzecznik stwierdził , ze jestem zdolny do pracy. Nie podając powodów.
Chociaż nadal odczuwam ból , czekam na badanie - rezonans -w lutym Takie są terminy.
Nadal się leczę u specjalisty.

Wypis z rehabilitacji zus - Zalecenia dla osoby skierowanej przez zakład:
-wskazane leczenie specjalistyczne.
-Wskazana rehabilitacja lecznicza.

Opinia lekarza specjalisty:
-Nadal niezdolny do pracy.

Co o tym sadzicie?
Czy orzecznik zusu może sie mylić ?
Czy mogę napisać odwołanie jeśli nie zgadzam się z jego decyzja ?
Poradźcie proszę , i czy mogę prosić o wzór takiego Odwołania od decyzji Orzecznika Zus.
Wyświetlaj:
Ares 00 / 80.239.242.* / 2012-07-31 18:34
Witam,

Otworzyłem działalnośc 1 stycznia, nastepnie 15 stycznia zawiesiłem gdyż nie otrzymalem jeszcze umowy agencyjnej. Napisalem podanie by nie placic za ten okres od 1 do 20 lutego składki do zusu gdyż działalnosc otwarlem ale jej faktycznie prowadzic nie moglem gdyż umowe dostalem dopiero nastepnego mies. Umowe otrzymalem w lutym i wtedy zacząlem rzeczywiscie swoja dzialalnosc, lecz zus wymaga oplacenie skladki za te 15 dni. czy mam szanse wygrac?? miał ktos podobna sytuację??
rencista 2012 / 87.204.199.* / 2012-11-23 00:38
Czy wiecie o WSN z dnia 17 I 2012 r sygn.
akt I UK 190/11 mówiaca że o rencie dedyduje lekarz orzecznik i orzeczenie o niepełnosprawnosci( wydane przez zespół Powiatowy)
Dane pochodzą z Gazety Prawnej - publikacja 19-03-2012 r . Warto poczytac , sprawdzic i wiedziec .
pozdrawiam
wiwan / 2012-07-31 19:30
Może przydać się ten świeży wyrok:

Wyrok Sądu Najwyższego z 18 października 2011 roku, sygn. akt II UK 51/11

Ale zaznaczam, że dotyczy on sytuacji sprzed 20 września 2008 od kiedy mamy "instytucję" zawieszenia DG.

Bo zasadą jest, że nie tylko na potrzeby ZUS decyduje data formalnego rozpoczęcia DG podana przy wpisie do Ewidencji (CEIDG).

Ps. Składka zdrowotna jest niepodzielna, więc o jej proporcjonalne opłacenie za luty Tak czy Inaczej nie można było wystąpić.
robert_m / 2012-05-30 16:48
Odwołałem się od decyzji ZUS odmawiającej umorzenia niesłusznie pobranej renty, którą
otrzymałem po smieci rodziców. Sprawa wynikła z tego, ze pobierałem rentę a nie uczęszczałem
do szkoły.

W tej chwili pracuje na pół etatu, nie posiadam żadnego majątku i nie stać mnie na spłatę
należności ZUS.

Teraz otrzymałem pismo z wezwaniem do osobistego stawiennictwa się w sądzie pracy.
Zastanawiam się o co będą mnie pytać? Chciałbym się do tego przygotować? Proszę o pomoc. .
..
Grazynaa / 89.151.16.* / 2011-12-27 21:47
Wiatm mam
Mam pytanie czy powinnam odwołać się od decyzji orzecznika zus jeżeli przez 13 lat miałam 2 grupę na cukrzyce i tarczyce oraz problemy neurologiczne i laryngologiczne.Mam 50 lat od 16 lat mam cukrzyce insulino zależna 4 wkuci, niedoczynność tarczycy po podwójnym jodzie biorę 300 euthyrox-u,i schorzenia neurologiczne oraz larynoglogiczne.Przez 13 lat stawałam na 6 komisjach miałam przyznawana grupe 2 jednak zmienili mi ja teraz na grupę 3 ? co w takiej sytuacji powinnam zrobić ? i czy warto się odwołać ? czy mogą mi całkowicie odebrać grupę ? czy odwołanie polega na tym ze nie zgadzam się z ich decyzja i albo dadzą mi grupę która miałam przez 13 lat albo zostawia grupę 3 ? czy jest możliwość całkowite zabranie renty ? co w takim odwołaniu jest najbardziej istotne ? proszę o odpowiedz.
ms1045 / 83.28.60.* / 2012-05-11 22:08
Grażynko, mam dokładnie taką samą sytuację.
W lipcu 2011 bylam na komisji i mni chora na cukrzycę badał i oceniał lekarz...... alergolog!!!! Na koniec badania zapytała mnie lekarka: "No i cóż takiego się pani dzieje??? Jak ma pani mały cukie, to trzeba doczołgać się do cukierniczki..." Wyszłam w szoku z tej komisji a odpowiedź do domu dostałam negatywną. Bez sensu, szkoda czasu....
Justyna 1995 / 193.56.104.* / 2022-05-16 12:51
Jakie robią badania?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
roger / 79.163.52.* / 2012-12-05 12:42
[...]

### POST USUNIĘTY Z POWODU ZŁAMANIA REGULAMINU FORUM MONEY.PL ###
wiwan / 2011-12-27 22:34
Uściślijmy:

1. odwołujemy się o decyzji ZUS dotyczącej świadczenia- np. odmowy renty.
2. wobec orzeczenia lekarza orzecznika zgłaszamy 'sprzeciw' do komisji lekarskiej ZUS.
3. nie orzeka się od dawna stopni niepełnosprawności.

Rozumiem, że dotychczas miała Pani orzeczoną
'całkowitą niezdolność do pracy' orzeczoną jako czasową.
Po ostatnim orzeczeniu- 'częściową niezdolność do pracy'.
Co przełoży się na mniejsze świadczenie (560,13zł- w przypadku, gdy była to renta minimalna, 75% renty dotychczasowej- gdy była wyższa niż minimalna )

Sprzeciw taki skutkuje badaniem przez komisję trzyosobową. Termin na sprzeciw- 14 dni od dostarczenia decyzji obecnej. Nie ma żadnej gwarancji, że zakwestionowanie decyzji orzecznika powoduje powrót do statusu sprzed jego orzeczenia. Może to być (teoretycznie)i orzeczenie o braku niezdolności do pracy czyli w efekcie utrata renty.

Przy sprzeciwie nie jest potrzebna szczególna argumentacja czy nowe dokumenty zdrowotne.
miko595 / 89.230.8.* / 2013-08-27 18:20
Pierwsze slysze ze nie orzeka sie juz stopnia niepelnosprawnosci?Takowa Komisja d/s orzekania o niepelnosprawnoscio jest przy kazdym PUP i z powodzeniem orzeka stopien niepelnosprawnosci pacjentow.
wiwan / 2013-08-27 20:25
Prawda. Orzeka się. Dwa lata temu podałem błędną informację. Normalnie obowiązuje Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Pewnie wtedy miałem na myśli orzekanie o grupach INWALIDZKICH.

Dla wątku nic to co prawda nie wnosi, bo rzecz jest w nim o odwołaniu w systemie orzecznictwa dla celów rentowych- czyli ZUS-owego. Tym nie mniej zainteresowanych przepraszam.

Ps. O niepełnosprawności dla celów pozarentowych orzekają Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności. W miastach na prawach powiatu są to Miejskie Zespoły....
W drugiej instancji- Zespoły Wojewódzkie.

Nie ma ustawowego ich przywiązania do PUP, widocznie w Twoim powiecie Zespół jest 'razem' z PUP ze względów logistycznych/lokalowych.
Ars Boni / 89.228.153.* / 2011-11-07 10:05
Witam
Jestem Prawnikiem i specjalizuje się w odwolaniach od decyzji ZUS. Sam wzór formularza nie jest istotny - liczy się treść. Z doświadczenie wiem, iż odwołujący się często potrafią wyartykułować w pismie to "co ich boli", ale to nadal nie wszystko. Szanowni Państwo skoro jesteście na tej stronie jaki i innych poszukując wzoru odwołania miejcie na wzgledzie, iż Sąd rozpoznaje Waszą a nie Wzorcową sprawę. Sąd Sądowi nierówny jak i sprawa sprawie nierówna. Niewątpliwie są tacy, którzy jak Wy wyszukali wzór, wypełnili, wysłali i po procesie wygrali sprawę, ale i są tacy którzy przegrali, bo niezałączyli do odwołania jakiegoś wyniku badania sprzed 5 lat (z doświadczenia), a w apelcji takiego dowodu już nie można było dołączyć.
Odwołanie od decyzji ZUS jest Pismem Procesowym inicjującym proces sądowy. Sam odpowiedź sobie na pytanie, czy wiesz jak sformułować pismo procesowe? Nie wątpię, iż Wiecie jak wyrazić swoje oburzenie do skarżonej decyzji, ale pomiędzy wylaniem swego żalu, wykazaniem stanu zdrowia a profesjonalnym pismem procesowym jest istotna różnica, która decyduje o wygranej albo przegranej.
PAMIETAJCIE!!! W procesie dochodzi się nie prawdy obiektywnej ale wyłącznie prady FORMALNEJ, czyli takiej, która wynika z dowodów i opinii biegłych sądowych. Jak zaznaczyłem to na początku potrafisz napisać to "co Cię boli", ale czy wiesz jakie dowody i na jaką okoliczność załączyć do odwołania? Co podkreślać w treści odwołania a co przemilczeć?
Zapraszam na swoją stronę www.odwołaniezus.pl , www.arsboni.eu , zapoznaj się, napisz e-maila, zadzwoń i ostatecznie zdecyduj. Jednak w każdym przypadku Pamiętaj o upływającym terminie do wniesienia odwołania. Przywrócenie terminu, bywa bardzo ciężkie.

Powodzenia.
pytający i odpowiadający / 78.131.162.* / 2010-01-20 14:03
"Czy orzecznik zusu może się mylić ?"

Oni nieraz nie przeczytają kart choroby a wydają decyzję.
Idz do najbliższego oddziału zus i złóż odwołanie (oni dadzą ci krótki formularz do wypełnienia - dane osobowe). Odwołać się można w terminie do 14 dni od otrzymania listownej decyzji od zusu
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=415
taragi / 88.220.69.* / 2011-11-13 21:12
Dokładne jak napisano .W prokuraturze więcej poszanowania Człowieka widziałem jak w zusiiieeeee
d.t / 62.21.15.* / 2011-05-25 12:07
Witam, miałem podobny przypadek, ledwo doszedłem na do orzecznika, pokazałem dokumentacje, stwierdził,że jest tego mało, miałem rezonans w szpitalu, nastepnie pobyt szpitalny 30 dniowy gdzie 183 dzień przypadał na czas pobytu. oczywiście orzecznik tego nie uwzglednił napisał zdolny do pracy. Po godzinie zauwazyłem,ze prakuje tego wpisu , poszedłem ponownie, dopisali nie zmieniajac decyzji, odrazu wypisałem odwołanie od decyzji do Komisji ZUS tam było podobnie nawet te same błędy popełnili, obecnie odwołałem się do Sadu, ZUS napisał iż prosi o oddalenie odwołania, musiałem przedstawic nowe dowody, miałem pierwsza wokande , na której został uznany mój sprzeciw i sąd wyznaczył biegłych z dziedziny neurologi oraz ortopede. oortopede wniósł zus chociaż sędzia ztwierdził iz ortopeda raczej nie jest od tego , jesli nie ma złamań, Obecnie czekam na badanie czy rokuję szanse na wyzdrowienie przez biegłych.
Justyna 1995 / 193.56.104.* / 2022-05-16 12:56
Jak wygląda badanie przez biegłych?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
bezrobotny / 87.119.51.* / 2013-03-17 20:38
kilka razy miałem podobne sytuacje teraz nie będe się starał o ręnte i tak orzecznik [...]

### POST EDYTOWANY Z POWODU ZŁAMANIA REGULAMINU FORUM MONEY.PL ###.

Najnowsze wpisy