Forum Forum prawneZmiany w prawie

Opieka nad dzieckiem po rozwodzie. Jak jest regulowana?

Opieka nad dzieckiem po rozwodzie. Jak jest regulowana?

Wyświetlaj:
Annaselwyn / 92.233.123.* / 2013-06-12 22:40
Była żona mojego brata regularnie utrudnia mu kontakty z dziećmi prowadzac przy tym intensywna indoktrynację... W rezultacie starsza córka zaprzestała wszelkich kontaktów z cała nasza rodzina łacznie z jedyna żyjaca babcia, która zawsze była obecna w jej życiu, zapewniajac cale pokłady miłości. Młodsza córeczka spędza z bratem 3 dni w tygodniu. Nasze wielokrotne próby zaoferowania obu dziewczynkom wakacyjnych wyjazdów spęzły na niczym ponieważ była żona mie zgadza się na pobyt dłuższy miż 3 dni nawet w okresue wakacyjnym. W rezultacie dzieci pozbawione sa wielu opcji i spędzajà wakacje w domu. Czy można uregulować kontakt wakacyjny w 4 lata po rozodzie? Proszę o pomoc.
szklarek / 2013-06-13 09:55
Można i w 4 lata i później. Granicę stanowi małoletniość dziecka, czyli osiągnięcie przez nie 18 lat lub wejście w związek małżeński- w zależności co nastąpi wcześniej.

Sądowe ustalenie kontaktów można też z czasem zmienić- bo zmieniają się okoliczności- np. miejsce zamieszkania dziecka lub rodzica, tryb pracy rodzica, potrzeby dziecka i tryb jego życia- wygląda to inaczej w przedszkolu, inaczej w gimnazjum przecież. Co więcej sąd może brać pod uwagę również opinię dziecka, ta też może się zmieniać i wraz z wiekiem mieć większe znaczenie dla sądu rodzinnego.

Niezależnie od powyższego, w razie utrudniania/zaniedbywania kontaktów tj. nieprzestrzegania zawartej ugody albo orzeczenia sądu, można zdyscyplinować rodzica niewywiązującego się w sprawie kontaktów z dzieckiem- również za pomocą sadu (pomoc w realizacji kontaktów) poprzez ustanowienie kuratora nadzorującego kontakty czy po prostu ukaranie finansowe strony winnej.
ADAM665 / 86.1.168.* / 2013-02-25 12:59
MAM DWÓJKĘ DZIECI Z BYŁĄ ŻONĄ ,JESTEŚMY PO ROZWODZIE . DZIECI SĄ Z MATKĄ ALE JA NIE MAM OGRANICZONYCH PRAW RODZICIELSKICH PŁACE CO MIESIĄC ALIMENTY I KUPUJE WSZYSTKO CO POTRZEBUJĄ ALE NIE CHODZI MI O TO . MOJE PYTANIE BRZMI CZY JEŻELI ZABIERAM RAZ DO ROKU NA 2 MIESIĄCE DZIECI CZY W TYM CZASIE MUSZE JEJ PŁACIĆ ALIMENTY .A DRUGIE PYTANIE BRZMI CZY KOSZTY ZWIĄZANE Z DOJAZDEM (SAMOLOTEM ) POKRYWAM JA CZY BYŁA ZONA CZY WSPÓLNIE DODAM ZE SPRAWA ZWIAZANA ZE WSZYSTKIM BYŁA W POLSCE A JA OBECNIE MIESZKAM W WIELKIEJ BRYTANII A BYŁA ŻONA W IRLANDII DZIEKUJ
sabina90 / 83.17.25.* / 2012-07-31 10:15
Co jesli rodzice dziecka sie dogaduja i ani jeden ani drugi nie chce, nie widzi potrzeby zeby ograniczac kontakt dziecka z drugim? czy istnieje taka opcja ze drugi rodzic nie bedzie potrzebowal terminow w ktorych moze odwiedzac i zabierac dziecko? (teraz glownie mi chodzi o te prawne opcje, a nie jak bedzie w rzeczywistosci). prosze o odpowiedz na e-maila

Najnowsze wpisy