PIT 28

monmark16 / 2010-01-13 20:01
Witam,
chciałabym rozliczyć najem na zasadzie ryczałtu i mam par pytań odnośnie wypełnienia PIT 28. W formularzu należy wpisać kwotę ryczałtu za miesiące od stycznia do listopada (co wtedy z miesiącem grudniem?) lub za I, II i III kwartał (co wtedy z IV kwartałem?) i który zakres lepiej wybrać, albo jeśli jest narzucony to od czego zależy?
Kolejna kwestia dotyczy tego, ze najem był przeze mnie i męża w związku z tym musimy oboje wypełnić PITy 28, wiem że nie wpływa to na limit (4000euro) czy w związku z tym oboje wpisujemy całą sumę uzyskanego przychodu? Czy w takim przypadku jeśli mamy niedopłatę to czy nie wyjdzie tak, że oboje musimy tą niedopłatę zapłacić (czyli dublować) Proszę o pomoc. Pozdrawiam
Wyświetlaj:
belladonna / 2010-01-13 20:34 / Tysiącznik profesjonalny
Należny ryczałt wpisuje się za miesiące styczeń-listopad, bo za grudzień wychodzi z zeznania (i z grudnia płatność jest do końca stycznia, w tym roku do 1 lutego).... ale w PIT-28 wpisujesz przychód z całego roku. Każdy w swoim PIT-28 wpisuje swój przychód, a nie sumę małżonków :-)
monmark16 / 2010-01-13 20:54
Dzięki za szybka odpowiedź. Ale poproszę wersję dla wolniejszych :)
"bo za grudzień wychodzi z zeznania..." jakiego zeznania?PIT 28? jeśli tak to nie rozumiem...
tak, wiem, ze za grudzień płaci się w styczniu

czyli przychód z całego roku ale wpłacony podatek tylko do listopada? a wtedy ten podatek za grudzień, który zapłacę w styczniu liczy mi się do wpłaconych w 2010?
I teraz kwestia małżónków, też tak myślałam, że każdy wpisze swój przychód, czyli tak naprawdę każdy wpiszę połowe tego co otrzymujemy wspólnie (ponieważ we dwójkę wynajmujemy jedno wspólne mieszkanie), ale wyczytałam gdzieś, że limit 4tyś e nie łączy się, czyli że nie mamy każdy na siebie po limicie 4tyś, tylko wspólnie mamy jeden limit 4tyś, to jak to rzeczywiście jest?
belladonna / 2010-01-13 21:47 / Tysiącznik profesjonalny
"18.06.2003.
Informacja wydana w oparciu o przepisy, które utraciły moc obowiązującą bądź zostały zmienione.
BI/005/0028/03

Najem – ryczałt – limit dla małżonków


Stan faktyczny:
Podatnicy, między którymi występuje małżeńska wspólność majątkowa, są współwłaścicielami lokalu użytkowego. Lokal ten jest przedmiotem umowy najmu. Obecnie podatnicy chcieliby skorzystać z możliwości opodatkowania przychodów osiąganych z tytułu najmu tego lokalu w formie ryczałtu od przychodów ewidencyjnych.

Pytanie:
Czy kwota przychodu w równowartości 4.000 euro dotyczy obojga małżonków, czy też każdego z małżonków osobno?

Stan prawny:
Zgodnie z postanowieniami art. 6 ust. 1 a ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930 ze zm.) przychody osiągane przez osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, mogą podlegać opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencyjnych.
W takim przypadku – stosownie do postanowień zapisu art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy - ryczałt wynosi 8,5% przychodów osiąganych z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli wysokość przychodów osiąganych w roku podatkowym nie przekracza kwoty stanowiącej równowartość 4.000 euro. Od nadwyżki ponad tę kwotę, od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło przekroczenie, ryczałt wynosi 20% przychodu.
W myśl postanowień art. 12 ust. 11 ustawy z dnia 20.11.1998r., jeżeli przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze osiągane są przez małżonków, kwota przychodów określona w art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a dotyczy łącznie obojga małżonków.

W tym stanie faktycznym i prawnym sprawy, jeżeli małżonkowie rozliczają się ze wspólnego majątku odrębnie, każdy od połowy przychodów, obowiązek zapłaty ryczałtu w wysokości 20% przychodu wystąpi wówczas, gdy przychód u każdego z małżonków przekroczy 2.000 euro".

Czyli limit jest wspólny.... ale PIT-28 wspólny juz nie jest, dlatego trzeba wykazać w osobnych. Poza tym przy najmie poza DG istotny jest termin uzyskania przychodu z najmu za grudzień.... bo jak otrzyma się w styczniu, to juz ryczałt do zapłaty do 20 lutego i przychód roku otrzymania przychodu :-)
Phel72 / 85.222.87.* / 2010-01-31 02:00
Witam,

To ja sie podlacze z moimi pytaniami i prosze bardzo o pomoc:

1) Rozumiem, ze do konca stycznia (z przedluzeniem do 1 lutego) musze zlozyc ja i zona PIT28 (wynajmujemy wspolnie nasze wspolne jedno mieszkanie). I tu mam pytanie - PIT28 skladam do 1 lutego, a pozostale PITy dotyczace umowy o prace do konca kwietnia, tak?

2) W PIT28 pytaja mnie (wypelniam przez program Jupiter) o skladki do ZUS, chorobowe, etc. Nie wpisuje tam nic, gdyz te skladki placil moj pracodawca przy umowie o prace i z tytulu umowy najmu nie odprowadzalem zadnych ZUSow czy innych skladek. Czy to jest ok?

3) w PIT28 pytaja mnie o ulge mieszkaniowa (w moim przypadku kontynuuje odsetkowa). Czy moge z ulgi skorzystac rozliczajac sie w kwietniu z umowy o prace, a nie w PIT28? Ulga odsetkowa dotyczy wynajmowanego mieszkania, ale chcialbym ja rozliczyc razem PITem dotyczacym umowy o prace (zakladam, ze to korzystniejsze). Czy moge tak zrobic?

4) PIT28 skladamy oddzielnie z zona, bo tak trzeba jak rozumiem. Czy moge potem swobododnie rozliczyc sie wspolnie z zona z pozostalych dochodow w kwietniu (jak pisalem u mnie umowa o prace, u zony podobnie)?

Bede baaaaaardzo wdzieczny za pilna odpowiedz.

Pozdrawiam,
Amator

PS. Sorry za podstawowe pytania, ale te podatki to zmora!!
belladonna / 2010-01-31 07:58 / Tysiącznik profesjonalny
ad. 1 TAK. PIT-28 do końca stycznia (w tym roku 1 luty), a PIT-37 lub PIT-36 lub PIT-36L lub PIT-38 do końca kwietnia. Na każdym PIT na 1 stronie jest napisane "termin składania"
ad. 2 TAK, ignorujesz pytania o składki.
ad. 3 Ty wybierasz w którym PIT odliczysz, czyli tutaj to ignorujesz, a ulgę odsetkową odliczysz w PIT-37 składanym do końca kwietnia.
ad. 4 Tak, możecie składać wspólny PIT-37, ponieważ PIT-28 dotyczy najmu, jako oddzielnego źródła przychodu, co nie ma nic wspólnego z działalnością. Jeśli ktoś ma działalność na ryczałcie i oprócz tego on i żona pracuje na umowę o pracę to składają jeden PIT-28 (dotyczący działalności) i 2 PIT-y-37(każdy swoje dochody z pracy), bo w takiej sytuacji wspólny PIT-37 być nie może. No ale przy najmie poza DG możecie składać wspólny PIT-37 (oczywiście wyrabiając się w terminie składania tego PIT-a, bo taki warunek też jest)
A w załączniku PIT-28/A napiszecie, że to jest najem, bo przy najmie też załącznik by wypełnić :)
Pozdrawiam :)
misia10 / 217.173.186.* / 2010-01-14 02:08
WITAM!
Ja również miałam ten problem czy wpisać kwotę ryczałtu za miesiąc styczeń-listopad a może styczeń-grudzień.
Kiedy składałam w Urzędzie Skarbowym oświadczenie,o rozpoczętej umowie najmu od 1.X.2009r. , Pani przyjmująca oświadczenie poinformowała mnie, że terminem płatności podatku za m-c XI i XII jest 20 grudnia 2009r.
Grzecznie więc zapłaciłam podatek za te dwa miesiące.
Teraz przystępując do wypełniania PIT-28 napotkałam na trudności, bo nie wiem czy w końcu wpisać w poz.113 ile zapłaciłam razem z podatkiem za grudzień,czy ile powinnam
zapłacić do listopada.
belladonna / 2010-01-14 17:59 / Tysiącznik profesjonalny
Zaliczkę na podatek (podwójną za listopad) do 20 grudnia płaci się na zasadach ogólnych (i liniowym przy DG).... ale przy ryczałcie płaci się zryczałtowany podatek do 20 następnego miesiąca z okresu styczeń-listopad), a za grudzień w terminie do końca stycznia (co wyjdzie z PIT-28) :-)
Zaliczka na zasadach ogólnych z najmu:
http://www.vat.pl/zaliczki_miesieczne_podatnik_pit_zamkniecie_miesiaca_2603.php
Zryczałtowany podatek na ryczałcie z najmu:
http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/interpretacje-podatkowe-orzecznictwo/63976,Jak-oplacac-ryczalt-ewidencjonowany.html
misia10 / 217.173.186.* / 2010-01-14 12:47
Oczywiście po wyjaśnieniach w US okazało się,że zostałam źle poinformowana.
Podatek za grudzień 2009 płaci się na dotychczasowych zasadach.
maverick99 / 213.25.206.* / 2010-01-15 14:41
I jakie zasugerowli rozwiązanie? potraktować to jako nadpłate i w styczniu normalnie zapłacić za grudzień?
belladonna / 2010-01-13 21:48 / Tysiącznik profesjonalny
Ta informacja o zmianie przepisów ma pewnie związek z likwidacją limitu dla najmu na ryczałcie od 2010 roku :-)
monmark16 / 2010-01-13 21:59
Super, dziękuję, chyba już wszystko jasne.
monmark16 / 2010-01-13 22:02
Aaa i za grudzień otrzymujemy w grudniu przychód. :) czyli płatny podatek w styczniu, a przychód liczę do przychodu z 2009
belladonna / 2010-01-13 22:31 / Tysiącznik profesjonalny
Jesli przychód otrzymujecie w grudniu, to znajdzie się on w PIT-28 za 2009.... a podatek wychodzacy z PIT wpłąca się do konca stycznia (w tym roku 1 lutego), bo obowiązki do 20 następnego miesiaca mają zastosowanie za okres styczeń-listopad :)
monmark16 / 2010-01-18 15:33
Okazuje się, że wpadam w 20%, do kiedy muszę zapłacić tą niedopłatę o mi wyszła?
belladonna / 2010-02-05 17:20 / Tysiącznik profesjonalny
Jesli wyszło do zapłaty, to termin w tym roku był do 1 lutego (bo normalnie do 3
1 stycznia, ale w tym, roku to była niedziela) :)
belladonna / 2010-02-05 17:21 / Tysiącznik profesjonalny
Rozsypało mi - 31 stycznia :)
alan2 / 94.254.148.* / 2010-01-27 13:05
Witam
Ja wypełniam pit przez darmowy program pit: http://program-pit.net/
bolec29 / 188.33.64.* / 2010-02-05 10:49
Alan dzięki za link do programu. Program-pit.net jest świetny, jeszcze raz dzięki!!!

Najnowsze wpisy