Forum Forum podatkowePIT

PIT 6 a składka zdrowotna

PIT 6 a składka zdrowotna

bobi70 / 83.24.196.* / 2013-01-15 21:51
Witam ekspertów.
Mam pytanie, jestem podatnikiem podatku od działu specjalnego produkcji rolnej (PIT6). Jako podatnik tego działu opłacam jednocześnie ubezpieczenie zdrowotne.
Spotkałem dziś znajomego, który stwierdził, że jest w identycznej sytuacji, ale nie płaci podatku. Składka zdrowotna przewyższa podatek. US wzywa go raz w roku z pytaniem dlaczego nie zapłacił podatku, a on składa wyjaśnienie jak wyżej.
Nie mam pojęcia czy można to rozliczyć w taki sposób. Po pierwsze, w formularzu PIT-6 nie ma miejsca na wpisanie składki ubezpieczenia. Po drugie składki na ubezpieczenie opłacam kwartalnie, podatek raz w roku albo jako zaliczki miesięczne. Proszę o wasze opinie.
belladonna / 2013-01-16 20:05 / Tysiącznik profesjonalny
Ale działy rozliczasz w PIT-36, a tam jest miejsce na zdrowotne (przy czym płacimy 9% podstawy, a odliczamy 7,75% podstawy).
W ciągu roku pomniejszasz:
http://interpretacja-podatkowa.pl/interpretacja/pokaz/4-podatek-dochodowy-od-osob-fizycznych/14-podstawa-obliczenia-i-wysokosc-podatku/167-odliczenie-skladek-na-ubezpieczenia/70766-dzialy-specjalne-produkcji-rolnej-kasa-rolniczego-ubezpieczenia-spolecznego-_krus_-odliczenia-od-podatku-rolnicy-skladki-na-ubezpieczenia-zdrowotne.html

PIT-6 to nie zeznanie roczne, bo to deklaracja do wymiaru zaliczek, a wpłacając masz prawo pomniejszyć o zapłacone zdrowotne w kwocie do odliczenia :)

Najnowsze wpisy