Forum Forum podatkoweOdliczenia

Podatek - sprzedaż działki

Podatek - sprzedaż działki

Arek1987 / 31.0.1.* / 2015-03-11 15:58
Witam,
przez lata byłem zameldowany, tak jak cała moja rodzina pod adresem, pod którym znaczącą część zajmuje ziemia, następnie dom oraz budynek mieszkalno-usługowy.
Wziąłem ślub, dlatego też rodzicie zdecydowali się na podzielenie działki (na 3 lub 4 mniejsze) oraz przepisaniu jej części dla mnie. Jest to działka, na której znajduje się budynek mieszkalno-usługowy.

Chciałbym sprzedać tę działkę w najbliższym czasie. Czy jestem zmuszony zapłacić podatek 19%?? Nie rozumiem zupełnie przepisu odnośnie ulgi meldunkowej czy mieszkaniowej. Chciałbym pieniądze przeznaczyć na zakup działki w innym miejscu oraz wybudowanie domu.

Czy jest w ktoś w stanie pomóc?


Pozdrawiam,
Arek
Wyświetlaj:
Arek1987 / 77.114.113.* / 2015-03-18 15:23
Sprawa wygląda następująco.

Cała działka ma 7800. W listopadzie poprzedniego roku zostałem dopuszczony do własności.

Aktualnie następuje podział działek (na 3 lub 4). Wszyscy oprócz mnie zrzekają się własności do jednej z nich i tylko ja zostaję właścicielem. Nastąpi do do końca tego miesiąca, tj. marca 2015r.

Jak wygląda możliwość sprzedaży?

A co jeśli nie przeznaczę całości na zakup następnej działki i wybudowanie domu? Co jeśli np. wydam 90% przychodu.

Pozdrawiam
wiwan / 2015-03-18 19:12
To podatkowi będzie podlegać 10% dochodu. Należy tu dobrze przewidzieć swoje zamiary i możliwości.

Bo jeśli zadeklarujemy wydatkowanie, którego ostatecznie do upływu 2 lat nie zrealizujemy potrzebna będzie korekta PIT 39 wstecz, czyli pojawią się też odsetki.
Arek1987 / 46.113.157.* / 2015-03-18 19:24
Dzięki za odpowiedzi.

Podsumowując, mogę sprzedać działkę i w przypadku kiedy całość dochodu przeznaczę na zakup nowej oraz wybudowanie domu bez ponoszenia 19% podatku.

W jaki sposób muszę udokumentować swoje inwestycje?

Pozdrawiam
wiwan / 2015-03-18 19:39
Aktem notarialnym, fakturą od dewelopera, fakturą od ekipy wykończeniowej, fakturami na materiały wykończeniowe itp.

Nie przedstawia się ich bez wezwania US. Nie robimy jakiegoś rozliczenia po owych 2 latach, ani sprawozdania.
Trzymamy w archiwum na wypadek kontroli/wezwania US, by móc to wydatkowanie, a więc prawo do zwolnienia z PIT udowodnić.
Arek1987 / 77.114.194.* / 2015-03-30 09:18
Dzięki za odpowiedzi.

Czy do tego rozliczenia można zaliczyć RTV/AGD, meble? Czy pod pojęciem materiałowym ma Pan na myśli tylko materiały budowlane?
wiwan / 2015-03-30 12:21
Budowlane.
Meble, agd- nawet w zabudowie na wymiar takim wydatkiem NIE są. Jest szereg interpretacji US-ów na ten temat.
wiwan / 2015-03-11 16:39
Mówimy o podatku dochodowym ze sprzedaży, a nie od darowizn...

Ulga meldunkowa już nie będzie tu miała do Ciebie zastosowania, bo dotyczyła ona nieruchomości nabytych w latach 2007-2008.

"Najbliższy czas" jak rozumiem oznacza okres krótszy niż 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło/nastąpi (bo nie dotarło to do mnie ostatecznie) nabycie nieruchomości drogą darowizny.

Zatem zasadniczo Dochód z tego zbycia podlega owemu zryczałtowanemu 19% PIT.
Jest możliwe zwolnienie z niego, jeśli w ciągu 2 lat od końca roku, w którym nastąpi sprzedaż- cały Przychód zostanei przeznaczony na inne twoje cele mieszkaniowe. jak najbardziej celem takim będzie nabycie innej działki, budowa i wykończenie domu.

Niepełne przeznaczenie Przychodu powoduje odpowiednie niepełne zwolnienie Dochodu z podatku.

Formularz PIT 39.
Arek1987 / 31.0.1.* / 2015-03-11 16:57
W poprzednim roku została przepisana mi część działki. Teraz następuje jej podział na 3 mniejsze (zmienią się chyba numery działek).

Tak, chodzi o okres krótszy niż 5 lat.

Podsumowując, jeśli w ciągu 2 lat od końca roku, w którym nastąpi sprzedaż, cały przychód przeznaczyłbym na inne cele mieszkaniowe to zostanę zwolniony z tego podatku?

Pozdrawiam
wiwan / 2015-03-11 17:13
Tak, wtedy zwolnienie całkowite. Ale zwracam uwagę, że jeśli nabywałeś od rodziców w kilku częściach- tj. były np. dwie darowizny, to są odrębne biegi owych 2 lat i 5 lat.
belladonna / 2015-03-15 15:09 / Tysiącznik profesjonalny
Wiwan nie chce mi się czytać całości, ale te odrębne biegi 2 lat to?
Będzie sprzedaż całości, czy na części (że inaczej liczymy 2 lata od końca roku kiedy nastąpiła sprzedaż)?
Bo 5 letni okres zmienny zależny od nabycia części kumam :)
wiwan / 2015-03-15 20:26
No bo pytający dla mnie dość mało czytelnie podaje kto i kiedy dzieli- tj. rodzice przed darowizną, czy on po....Więc tak 'na zaś' kwestię odrębności owych 2 lat też wrzuciłem.

Dużo ważniejsze, że wróciłaś :-))))

Najnowsze wpisy