Forum Forum podatkowePIT

Podatek ze sprzedaży nieruchomości

Podatek ze sprzedaży nieruchomości

Albert560 / 83.23.254.* / 2016-10-04 21:46
Witam serdecznie.
Na początku roku otrzymałem od ojca darowiznę pieniężną. Kilka tygodni później postanowiłem kupić za nie działkę. Później również otrzymałem od ojca darowiznę i za te pieniądze rozpocząłem budowę domu jednorodzinnego. Zbierałem wszystkie faktury. Niestety z powodów osobistych jestem zmuszony sprzedać dom i jako że nie upłynęło pięć lat, muszę zapłacić podatek dochodowy. Czy mogę wliczyć w koszty faktury i nabycie działki? Pieniądze zostały darowane wcześniej i zgłoszone w urzędzie skarbowym. Nadmienię, że w akcie notarialnym nie widnieje informacja o darowiźnie.
Pozdrawiam.
Wyświetlaj:
wiwan / 2016-10-05 10:05
W tej sytuacji kwestia darowizny NIE ma znaczenia dla kwestii (wysokości) PIT od sprzedaży nieruchomości, bo nie została Panu darowana ani cała nieruchomość, ani udział w nieruchomości, ani materiały budowlane w naturze.
Trudno też, by info o darowiźnie znajdowało się w akcie notarialnym ...KUPNA.

Zatem działa Pan tak i rozlicza transakcję jakby darowizny w ogóle nie było. W kosztach nabycia w PIT 39 uwzględnia Pan koszt nabycia działki, koszty z faktur zakupowych materiałów budowlanych, koszty z faktur od wykonawców instalacji itd.

O możliwym zmniejszeniu (do zera nawet) PIT poprzez realizację innych swoich celów mieszkaniowych Pan wie ?
Albert560 / 83.23.254.* / 2016-10-05 11:51
Ogromnie dziękuję za użyteczną i szybką odpowiedź!
Co do aktu notarialnego, to być może niedokładnie sprecyzowałem. Chodziło o fakt, że kiedy podpisywałem akt kupna działki, notariusz spytał się, czy środki pochodzą z darowizny, bo musiałby to zaznaczyć w akcie. Odpowiedziałem, że tak, ale fakt ten został już zgłoszony, a mimo to notariusz nalegał, by tę kwestię zaznaczyć w akcie. Ostatecznie jednak uparłem się, żeby tego nie zapisywać, bowiem nie chciałem, żeby US myślał, iż dostałem dwie darowizny. Notariusz wzruszył ramionami i powiedział, że robię to na własną odpowiedzialność.
Co do zmniejszenia podatku poprzez realizację celów mieszkaniowych wiem, natomiast zmuszony jestem spieniężyć nieruchomość, stąd nie mogę skorzystać z tej opcji.
Naprawdę dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie.
wiwan / 2016-10-05 12:01
Notariusz nalegał...
Tu chodzi o co innego- zakupu działki dokonywał Pan więc będąc w związku małżeńskim. Chodziło nie tyle o darowiznę, tylko o to, czy działka wchodzi do majątku wspólnego małżonków. Przy braku zaznaczenia, że nabycie następuje ze środków osobistych kupującego działka, a potem i budynek wg. aktu należą łącznie do małżonków. Taki zapis pojawia się w KW. Więc i sprzedać muszą oboje.
Albert560 / 83.23.254.* / 2016-10-05 12:29
Tak, tylko że nie jestem w związku małżeńskim, o czym notariusz wiedział.
wiwan / 2016-10-05 17:57
To nie bardzo wiem czemu miałoby to oświadczenie o pochodzeniu środków służyć...

Dla kwestii PIT 39 nie ma to znaczenia.

Najnowsze wpisy