Na skróty
  • Na żywo w Money.pl:
Forum Forum dla firmKsięgowość

podatki i odliczenia

podatki i odliczenia

skomentuj
maciejgor / 192.100.112.* / 2011-01-11 15:17
Prosilbym bardzo o pomoc i wyjaśnienie nizej wymienionych
kwestii.

Prowadze DG od kwietnia 2008 roku. Od pewnego czasu (5-6
miesiecy) firma przestala przychonosic dochody. Stad moje pytania:

- jeśli moje koszty sa wyższe niż dochody czy możliwość odliczenia
przechodzi na kolejny miesiąc i dalej , az do skutku czyli do momentu uzyskania
przychodu? Przykladowo, zupełnie hipotetycznie: zysk brutto 5000zl z tego VAT do
oddania 700zl oraz podatek dochodowy 500zl. Koszty 10000zl z czego Vat 1300
oraz podatek dochodowy 800zl.


Wynika, zi wciąż mam 600zl vatu w kosztach oraz 300zl. Czy mogę
to odliczyc od podatku w przyszłym miesiącu czy jednak to przepada?

- druga kwestia: place jedynie składkę zdrowotna 233,32. Rozumiem
,ze z tego kwota około 200zl odliczana jest również od podatku. Czy to się zgadza?
Co się dzieje w przypadku strat . czy ta kwota również jest kumulowana i mogę ja
odliczyc po kilku miesiacach, a nawet w nastepnym roku, w momenie wykazania
zysku?

Bardzo dziekuje za pomoc i pozdrawiam
Wyświetlaj:
wiwan / 2011-01-11 19:35 / Tysiącznik na forum
Składka zdrowotna- - przysługuje odliczenie jej części (7,75 % z 9 %) od podatku dochodowego, ale tylko w roku podatkowym, w którym została poniesiona (art. 27b.)Na kolejny rok tego odliczenia przenieść bezpośrednio nie można. Rzeczywiście 2010 r. było to 200, 92 gr. miesięcznie.
Natomiast stratę z DG można przenosić na kolejne miesiące, a w razie ich niepokrycia i zamknięcia roku stratą- na kolejnych 5 lat podatkowych ( art.9 ust. 3 ), ale maksymalnie 50% w jednym roku. Dopiero po tym okresie możliwość odliczenia starty przepada.
To, że płaci Pan tylko składkę zdrowotną, wskazuje , że Pan też etat- zwracam uwagę, że stratę w ww sposób można pokrywać tylko z zysku z tego samego źródła dochodu, czyli tylko z DG, nie może Pan zmniejszać dochodu z etatu, by pokryć stratę z DG.

Na VAT się nie znam, bo to zupełnie inny podatek i inne zasady :-)

Ustawa:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2010,051,307.html
maciejgor / 83.24.92.* / 2011-01-11 20:57
Bardzo dziekuje za wyjasnienia i dziennik ustaw.

Prosze jeszcze o pomoc:
napisal Pan, iz "Na
kolejny rok tego odliczenia przenieść bezpośrednio nie można". zakladajac, ze przez 6 osttanich miesiecy firma przynosila minimalne dochody wowczas 6x 200,92zl przepada nieodwracalnie, bo nie ma mozliwosci odliczenia od podatku czy jednak mozna z tego skorzystac w jakis sposob w roku 2011? Reasumujac, 200,92 powinno byc moim zdaniem odliczane w pierwszej kolejnosci od podatku?

Tak, dokladnie mam rowniez etat. wielka szkoda, myslalem ,iz mozna polaczyc to ze soba.

Bardzo Panu dziekuje za pomoc
wiwan / 2011-01-12 00:53 / Tysiącznik na forum
Na chłopski rozum to niekonsekwentne, ale dochody z różnych źródeł w PIT się łączy, ale strat już nie- stąd na te drugie jest osobna kolumna. Nie wpisuje się dochodu ujemnego. Tylko w ramach jednego źródła ( jednego wiersza PIT 36 ) można matematycznie, 'na brudno' odjąć stratę od zysku i wpisać dodatni wynik jako dochód lub stratę
Odliczenie składek ZUS w rozliczeniu rocznym (a dokładniej ich części 7,75/9,00) dokonujemy od podatku obliczonego od wszystkich dochodów. Czyli od sumarycznego dochodu z etatu i DG- sumaryczne składki z obu źródeł. W przypadku straty na jednym źródle- podatek jest obliczany tak, jakby dochód z niego był zerowy, strata pomniejszy dochód z tego źródła w kolejnym roku
Odliczy więc Pan w części I formularza PIT 36 od podatku z etatu składki zarówno z etatu jaki i te z DG, więc raczej one nie przepadną, co więcej będzie zwrot nadpłaconego podatku. Będzie to zatem suma składek wykazanych w PIT 11 w części E (nie trzeba obliczać tych 7,75, są one wykazane już w tej wysokości „gotowej” do odliczenia) i części składek z DG, tu już trzeba uwzględnić- że zapłacił Pan 9%, a odliczeniu podlega 7,75%. Zwracam uwagę, że w przypadku terminowego ich opłacania w PIT za 2010 odlicza Pan składki za styczeń-listopad 2010 i za grudzień 2009, bo ta ostatnia została zapłacona w 2010, tak jak składka za grudzień 2010, została zapłacona już w 2011. Odliczamy te faktycznie zapłacone w roku podatkowym. Do odliczenia z DG będzie więc 11x200,92+ 1x 193,10.
Jedynie brak pokrycia w wyliczonym podatku powoduje nieodwracalną utratę składki zdrowotnej ZUS za dany rok. Odliczanie to jest po prostu ulgą podatkową analogiczną do ulgi prorodzinnej- na dziecko. Nie przechodzi ona na kolejne lata, ale w każdym roku podatnik odlicza ją od podatku łącznego ze wszystkich źródeł.

Może warto, by przejrzał Pan formularz, objaśnienia do niego, prześledził wypełnianie go „na sucho” - będzie to jaśniejsze:

http://www.money.pl/podatki/pit_2010/formularze-i-broszury/
skomentuj

Najnowsze wpisy