Forum Forum prawneCywilne

przedawnienie należności z tyt bezpodstawnego wzbogacenia

przedawnienie należności z tyt bezpodstawnego wzbogacenia

poziomka21 / 164.127.104.* / 2015-07-27 22:57
chciałam opisać przedstawić moją historie.

w roku 2008 otrzymałam przelew z firmy X na moje konto firmowe,w dniu dzisiejszym 27.07.2015 otrzymałam ostateczne wezwanie do zapłaty należności z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia z kancelarii prawnej reprezentującej firmę X ( od przelewu minęło 7 lat). W piśmie tym jest napisane, że podpis na przelewie został podrobiony przez pełnomocnika firmy X i że mam 7 dni na zwrot pieniędzy.

Moje pytanie:

1. od którego momentu liczone jest przedawnienie, czy od daty przelewu czy od daty dostania wezwania do zapłaty od kancelarii?

2. jeżeli te przelane pieniądze wydałam na zakup sprzętu firmowego to czy muszę je zwrócić?

Proszę o odpowiedź co mam zrobić w tej sytuacji???
Wyświetlaj:
szklarek / 2015-07-28 09:37
Przedawnienie zaczyna swój bieg z chwilą owego 'wzbogacenia' a raczej uzyskania świadczenia nienależnego. Na zasadach ogólnych wynosi ono 10 lat, w obrocie gospodarczym- 3 lata. Kluczowe więc będzie rozstrzygnięcie- czy zachodzi ta druga sytuacja. To, że przelew odbył się na konto firmowe moim zdaniem to za mało- ważne z jakiego tytułu- faktura, wykonanie usługi w ramach DG itd.

Rodzaj wydatków nie ma tu znaczenia.

Dla biegu przedawnienia ważne jest to czy pomiędzy owymi faktami- przelew a ostateczne wezwanie cokolwiek się w tej sprawie się działo- bo ma to wpływ na kwestię zawieszenia albo przerwania biegu przedawnienia.

I co najważniejsze- upływ okresu przedawnienia NIE powoduje, że zobowiązanie przestaje istnieć. Powoduje, że dłużnik może się skutecznie od roszczenia wierzyciela uchylić.
poziomka21 / 109.243.166.* / 2015-07-28 20:44
Pomiędzy przelewem a wezwaniem nic się w tej sprawie nie działo,żadnych pism, żadnych rozmów, dopiero po kilku latach . w tamtym roku osoba podrabiająca podpis miała wytoczoną sprawę i zapadł wyrok. dopiero teraz kancelaria wyslala do mnie pismo o zwrot należności z tyt bezpodstawnego wzbogacenia. Co w tej sprawie można zrobić żeby tego nie płacić?
poziomka21 / 109.243.166.* / 2015-07-28 21:32
dodam jeszcze że sprawdzałam w banku i przelew ten był wykonany tytułem: usługi transportowe rozliczane 3 miesiące. czy to sie kwalifikuje do obrotu gospodarczego? Dodam żenie posiadam juz faktury, nie wiem gdzie szukać??
szklarek / 2015-07-29 09:26
Tak, o ile była Pani ich klientem, wcześniej takie usługi dla nich wykonywała itd. czyli byliście w gospodarczej relacji.

Jeśli tak- należy 'powołać się na zarzut przedawnienia'

http://e-prawnik.pl/artykuly/prawo-cywilne-1/kiedy-przedawniaja-sie-roszczenia-jakie-sa-skutki-przedawnienia.html

Najnowsze wpisy