Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe? Eksperci uspokajają kredytobiorców

Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe? Eksperci uspokajają kredytobiorców

Wyświetlaj:
m.m / 46.5.253.* / 2015-12-02 16:42
nie rozumiem dlaczego . W niemczech kredyt jest tani.
Daniel 1000 / 91.231.248.* / 2015-09-01 15:15
Przepisy odnośnie kredytów są złe, to nie tylko stopy procentowe np. Chciałem skonsolidować kredyt na działalność zabezpieczony hipoteką - odpowiedź banków brzmi - kredytów na działalność się nie konsoliduje. Przykład nr 2 Bank był zainteresowany przejęciem kredytu innego banku zabezpieczonego hipoteką - nie dał rady - odpowiedź banku brzmi nie możemy przejąć kredytu gdyż nie możemy się wpisać w księdze wieczystej na zastaw hipoteczny jako drudzy. Pytam się wszystkich - jest w końcu wolny rynek w bankowości, czy go nie ma do cholery ? Pozdrawiam wszystkich.
alpoe0 / 83.25.39.* / 2015-09-01 14:15
... jakie wzrosną - jakie wzrosną! ? ...stopy dawno miały być niższe niż są - ale mamy taką "radę" jaką mamy - o tym jak prowadzić politykę pieniężną dowiadują się nawet nie z mediów - tylko od "lobbystów|"
koliberek700 / 83.23.147.* / 2015-09-01 11:30
W du*ie mam tą całą RPP. Czy stopy obniżą, czy podniosą, to w bankach i tak zawsze w górę - nie na odsetkach, to na opłatach przygotowawczych, prowizjach, ubezpieczeniach i diabli wiedzą na czym jeszcze. Jeśli im się repertuar wykończy, to wymyślą nową opłatę, aby tylko jeszcze bardziej złupić kredytobiorcę. Jakby nie liczył, to na dzień dzisiejszy nie dostaniesz tańszego kredytu konsumenckiego jak 25 - 28 % RRSO. Kiedy to się skończy ?! Na dzisiaj, aby gospodarka mogła się rozwijać, a firmy zatrudniać więcej ludzi i lepiej im płacić, to RRSO nie powinna przekraczać 5 - 6 %.
dsfdfgfgh / 160.83.30.* / 2015-09-01 14:35
Owszem, banki niskie stopy procentowe rekompensują sobie prowizjami, co przy kredytach na krótki termin i o niewielkiej wartości winduje RRSO. Kwestia, czy to rzeczywiście takie niesprawiedliwe, w końcu takie kredyty są brane na zachcianki i życie ponad stan, a do tego są nie zabezpieczone... i w konsekwencji... najczęsciej niespłacane, więc to dość naturalne, że są droższe. Powtórzę za profesorem Sławińskim, kredyty w bankach nie są dla ludzi biednych i nie rozumiejących zasad ich funkcjonowania, dla ludzi biednych powinny być instytucje spółdzielcze, pożyczające na preferencyjnych zasadach... to SKOKi powinny być za to odpowiedzialne, niestety w wyniku wypaczeń i oszustw, nie spełniają prawidłowo swej funkcji. Co do kredytów inwestycyjnych... to tam RRSO nie jest znowu takie wysokie... oczywiście zależy od standingu firmy... ale kredyty obrotowe w bankach są często tańsze od kredytu kupieckiego, a zabezpieczone kredyty inwestycyjne... mają właśnie RRSO na poziomie 5-6%, dla mikrofirmy o średnim standingu działającej od paru lat na rynku
koliberek700 / 83.23.147.* / 2015-09-01 16:58
Do: dsfdfgfgh
160.83.30.* Jeśli uważasz, że mamy tak wspaniałe kredyty, to proszę powiedz, gdzie jeszcze w Europie są tak drogie kredyty ? No i jeśli masz taką świetną orientację, to powiedź mi na ile procent i to bez żadnego zabezpieczenia dostaje kredyt inwestycyjny przedsiębiorca francuski, bądź niemiecki.
dsfdfgfgh / 160.83.30.* / 2015-09-01 17:35
Nie napisałem nigdzie, że uważam, że mamy "wspaniałe" kredyty, ale uważam, że mamy kredyty, które nie odbiegają od realiów naszej gospodarki. Niemiecki, czy Francuski przedsiębiorca płaci znacznie mniej, ale ja sam swoje pieniądze chętniej pożyczyłbym np. niemieckiemu przedsiębiorcy, bo mam odczucie, że podejmuję wtedy mniejsze ryzyko (choćby ze względu na bardziej stabilne prawo, politykę i ogólną sytuację gospodarczą). Nie można oprocentowania kredytów udzielanych u nas porównywać z oprocentowaniem kredytów w strefie euro... bo nasza gospodarka jest zupełnie na innym poziomie, a ponadto podejrzewam, że przeciętny Grek, czy Hiszpan, za kredyt płaciłby nie mniej, gdyby nie niskie stopy w strefie euro. Poza tym, nie łudźmy się, jesteśmy takim troche Meksykiem Unii Europejskiej... w Meksyku referencyjna stopa procentowa banku centralnego wynosi 3%... dorzuć do tego 3-4% marży banku i będziesz miał mniej więcej to co w Meksyku za zabezpieczony kredyt płaci przeciętny przedsiębiorca... Jak wracamy do Europy... to Rumunia jest dobrym przykładem... stopa referencyjna 1.75%, więc z dużym prawdopodobieństwem kredyty u nich kosztują mniej więcej tyle samo. Ja wiem, że wszyscy od razu chcemy być jak Niemcy... ale daleko nam do tego, więc oprocentowanie kredytów też od tego odbiega... nie mówiłbym za to, że to tragedia i lichwa... bo jeszcze niedawno za kredyty płaciło się 2x więcej niż teraz.
koliberek700 / 83.23.147.* / 2015-09-01 19:26
Teoretyzować ja też potrafię i bawiłem się w to samo, co ty wiele lat temu. W tej chwili muszę ciężko pracować i zarabiać pieniądze na spłatę lichwiarskich kredytów, których tak bronisz. Podam ci tylko dwa fakty i niech one uruchomią choć odrobinkę praktycznej wyobraźni. Niemiec, aby funkcjonować wystarczy, że wypracuje 10 % zysku, a ja muszę tego zysku wypracować 30 %, tylko pytam się na czym i w jaki sposób !!! No i jeszcze jedno na koniec - chciałbym żyć chociaż w połowie tak jak ten Niemiec, który wypracowuje 10 % zysku. Przepraszam, ale nie wiesz o czym piszesz. Załóż działalność, weź kilka kredytów, to dopiero będziesz wiedział jakie głupoty wypisujesz !!!
dsfdfgfgh / 89.74.126.* / 2015-09-01 20:17
Wybacz, ale się nie zgodzę i też Ci zademonstruję, na jakich faktach bazuję. Poza innymi doświadczeniami, mam okazję od wielu lat uczestniczyć w funkcjonowaniu średnio-dobrze (niestety) funkcjonującej działalności gospodarczej, która nigdy w życiu nie wypracowywała 30%... raczej 20% i to na najwyższym poziomie rachunku zysków i strat (to jest zysku brutto ze sprzedaży), na poziomie marży zysku netto to od wielu lat było 7-8%. Działalność jest prowadzona z użyciem kredytów zarówno zabezpieczonych jak i typu overdraft i jakoś problemu z wiązaniem końca z końcem nie ma. Pewnie, że inny jest koszt kredytu dla startup-u, a inny dla firmy działającej od 20 lat, ale znowu nie wiem, skąd u Ciebie takie zbulwersowanie z tego powodu, że mówię, że koszty kredytu w naszym kraju w dużym stopniu odpowiadają temu, na jakim poziomie rozwoju się znajdujemy. Nie wartościuję tego, nie mówię, że to dobrze, źle, cokolwiek, też bym wolał, żeby kredyty były tańsze, co nie zmienia faktu, że nawet jakby były tańsze... tylko tak jak powiedziałem wcześniej, sam wyprowadzam część kapitału do Niemiec, bo nawet jak nie uzyskam takiej stopy zwrotu jak mógłbym w Polsce, to wiem, że ryzyko trzymania pieniędzy tam jest o wiele wiele niższe niż tu, dlatego tam mi wystarczy zwrot 3%, a w Polsce chcę 8-9%.
Daniel 10000 / 91.231.248.* / 2015-09-01 15:24
Ja mam kredyt zabezpieczony hipoteką na 6,5 % wzięty na działalność gospodarczą a nie na zachcianki. Jak do tej pory nie udało mi się go przenieść do innego banku a z twojej wypowiedzi wynika, że wszystko jest super z bankami, tylko ludzie są głupi. Zdaje się że pracujesz w banku bo takie rzeczy tu wypisujesz albo co gorsze jesteś wykładowcą ekonomi zupełnie oderwanym od realiów.
dsfdfgfgh / 160.83.30.* / 2015-09-01 17:03
Wykładowcą ekonomii nie jestem i być nie zamierzam... hmm... oprocentowanie 6.5% to chyba tragedia nie jest, co? Może przy obecnym poziomie stop, to jakoś też super nisko... ale popatrz na jakim poziomie finansują się firmy emitujące obligacje... wcale nie taniej, czy duże firmy będące na giełdzie... poza orlenem emitującym obligi na wibor plus 1.5%, masz sporo takich firm, które też finansują się na wibor + 4% (cyfrowy polsat zdaje się). W żadnym wypadku, nie powiedziałem, że wszystko jest super z bankami... m.in. zbyt wysokie prowizje o spory problem, ale nie szalałbym z opiniami, że jest też tragedia. Co do przenoszenia kredytu zabezpieczonego hipotecznie do innego banku, to akurat banki są dość zbiurokratyzowanymi instytucjami i wiele rzeczy jest w nich problematycznych, a już na pewno na przenoszenie hipoteki mało który bank się będzie pisal (banki nie chcą wpisywać się na 2gim miejscu w hipotece w KW po prostu dlatego, że po usunięciu wpisu z pierwszego miejsca zgodnie z obowiązującym prawem, nie przechodzą automatycznie na pierwsze miejsce, tylko... musisz zawnioskować o przeniesienie wierzyciela na pierwsze miejsce, ale możesz też wpisać zupełnie kogoś innego i tego się banki boją).
PLL / 80.53.252.* / 2015-09-01 07:13
Skoro nie ma powodu by podnieść to na pewno podniosą. RPP zawsze działa na odwót.
normalnie jak żywy / 178.36.245.* / 2015-08-31 22:27
Jesteśmy trupem, ale jak ładnie umalowanym.-:D
GAL / 37.47.12.* / 2015-08-31 20:14
Ta rada okrada polaków!!! Stopy w UE od dawna są ujemne!!!!
adamos./ / 46.113.71.* / 2015-08-31 19:10
Stopy Procentowe należy obniżyć do poziomu obowiązującego w Unii Europejskiej. A złotówkę osłabić dla wzmocnienia eksportu. Dość okradania Polaków na rzecz banków poprzez stopy procentowe. Żądzą nami podstawieni przez banki złodzieje. Rząd pod sąd !!!!!!
NIL TEN NIL / 80.187.97.* / 2015-08-31 20:15
Uciekaj z oszczędnoścjami z banku popaterz a kursy walut zet nigdy nie nadarzyła za wlutym 1 zeta lokacie max4,5 kurs walut skromny ale odzwierciedla stał gospodarki pl. paliwo .żywności ta sama cena de. Pl. A złoty jak co nic nic
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/

Najnowsze wpisy