Forum Forum emerytalneZUS

renta z ZUS (śmierć rodzica), student, do kiedy? jak przedłużyć?

renta z ZUS (śmierć rodzica), student, do kiedy? jak przedłużyć?

marekm1738 / 178.36.61.* / 2013-03-23 12:20
Witam,

Jestem studentem V rok studiów (ostatni rok, w czerwcu planowo powinienem obronić pracę magisterską).

Pobieram rentę po zmarłym rodzicu, ponieważ jestem studentem. Renta co do zasady należy mi się
a. jak się uczę (a studiuję)
b. do ukończenia 25 roku życia (kończę w październiku).
c. do 26 roku życia jeżeli będzie to mój ostatni rok studiów (niestety nie będzie bo planowo skończę naukę przed ukończeniem 25 roku życia)

Mam kilka pytań. Głównie chodzi mi o to, co zrobić aby skorzystać z opcji "c". Czyli cieszyć się rentą rok dłużej do ukończenia 26 roku życia.

Proszę o poradę. O to opcje, które rozważam, ale niestety mam za mało wiedzy na ten temat.

1. Rozpoczęcie studiów podyplomowych trwających rok. Wtedy jest to mój pierwszy i ostatni rok studiów. Czy na tej podstawie ZUS przedłuży mi wypłatę renty?
2. Przedłużenie okresu obrony pracy magisterskiej? Czy zachowam status studenta przedłużając okres obrony? I czy na tej podstawie ZUS przedłuży wypłatę renty? Czy status studenta stracę uzyskując absolutorium?
3. Czy jakimś cudem ZUS przedłuży mi świadczenie jeżeli zacznę studia dwuletnie?
4. Czy są jakakolwiek inna opcja, która pomoże mi w przedłużeniu okresu pobierania świadczenia z ZUS.

Proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Wyświetlaj:
makla / 84.10.219.* / 2016-11-29 16:04
Witam. Jestem studentka 1 roku- studia magisterskie. Wlasnie wstrzymano mi rente po zmarlym tacie, poniewaz 25 pazdziernika ukonczylam 25 lat i stad moje pytanie czy jest chociaz cien nadziei, ze renta moze mi zostac przedluzona jeszcze chociaz na rok ? Wiem ze nie jest to moj ostatni rok nauki ale przedostatni i nie wiem czy w ogole jest sens skladac jakiekolwiek podanie w tej sprawie. Z góry dziekuje
wiwan / 2016-11-29 17:53
Ustawa w swych regulacjach jest jasna. Skoro nie ma okoliczności Twojej orzeczonej całkowitej niezdolności do pracy, podlegasz limitowi wieku 25 lat lub końca roku akademickiego w czasie którego kończysz 25 lat, a jest on ostatnim programowo rokiem tych studiów.

Nie ma chyba sytuacji totalnego braku środków do życia na skutek ORAZ niemożności zarobkowania, która uzasadniałaby próbę podjęcia procedury renty w drodze wyjątku.
wiwan / 2013-03-25 10:29
Na początek sprostowanie- opcja 'c' to przedłużenie wypłaty do końca roku akademickiego, na którym kończy się 25 lat i jest on jednocześnie ostatnim rokiem studiów.
Nie ma przedłużenia do 26 roku życia, a jedynie na jego część.

ad. 1- NIE, studia podyplomowe i doktoranckie dają prawo jedynie do pobierania renty do 25 roku życia, a nie do jej przedłużania do końca ostatniego roku.(wyrok SN z dnia 13 stycznia 2006 r. I UK 155/2005; wyrok SN z dnia 13 lipca 2006 r. III UK 49/06)
ad.2- tak, do daty obrony, ale nie później niż do 25 urodzin.
ad.3- tylko przez pomyłkę.
ad.4- nie.

Najnowsze wpisy