Forum Forum podatkowePIT

Rozliczenie a ulga na dziecko

Rozliczenie a ulga na dziecko

teaperr / 185.122.107.* / 2017-04-08 11:37
Mam 20 lat i jestem studentem, w ostatnim roku mój dochód wyniósł 3044 zł, a więc nie przekroczyłem kwoty wolnej. Jednocześnie prawo do ulgi na dziecko ma moja mama. W związku z tym chciałbym się zapytać jak ma wyglądać nasze rozliczenie podatkowe? Mogę jednocześnie uzyskać mój zwrot podatku (550 zł) i ulgę (1200 zł)?
Wyświetlaj:
wiwan / 2017-04-09 20:23
TAK- jednocześnie,
NIE- nie Ty.

Dokonujecie dwu osobnych rozliczeń, jesteście osobnymi podatnikami. Ty uzyskujesz zwrot wynikający ze skali podatkowej. Ulgę na dziecko natomiast może wykazać, wykorzystać Twoja Mama. Tj. uzyskać z jej tytułu jakiś zwrot PIT/zmniejszenie PIT do dopłaty.

Oczywiście, jeśli chodzi o Mamę przy zachowaniu kryterium dochodowego, bo jak rozumiem jesteś jedynym dzieckiem uprawniającym ją do ulgi.
teaperr / 46.232.132.* / 2017-04-10 13:55
Dzięki wielkie. Nie jestem jedynakiem, także nie będzie problemu z progiem.
wiwan / 2017-04-10 18:08
To nie do końca tak.

Próg dochodowy dotyczy mamy jeśli jest 1 dziecko do ulgi uprawniające, BEZ względu na liczbę dzieci posiadanych.
Np. jeśli masz brata, który był w 2016 już pełnoletni, ale się nie uczył/nie studiował - to nie uprawnia on Mamy do ulgi. Z punktu widzenia PIT więc, jest "jedno" dziecko (Ty), a więc kryterium dochodowe dla Mamy.

Najnowsze wpisy