Forum Forum emerytalneZUS

Sawicki: KRUS to nie problem dla budżetu. ZUS jest gorszy

Sawicki: KRUS to nie problem dla budżetu. ZUS jest gorszy

Wyświetlaj:
hejar / 2011-10-26 21:48

2011-10-24 18:16:55 79.185.188.* | wyzysk najuboższych
Re: Sawicki: KRUS to nie problem dla budżetu. ZUS jest gorszy [3]
Co wy się czepiacie tak rolników. Płacą niskie składki to maja
niskie emerytury 800 zł.

I tu się właśnie mylisz.
W stosunku do składek emerytury rolnicze są bardzo wysokie.
Robotnik odchodzący na emeryturę w wieku 65lat nie ma najmniejszych szans na "odebranie" włożonych składek do ZUS(chyba że będzie żył 120lat)
Rolnik opłacający składki na KRUS mimo niższych nominalnie emerytur "odbiera" to co włożył do KRUS po ok.3,5 roku.
zezik / 89.231.253.* / 2011-10-27 06:55
Czyli nadal nic się w mentalności Polaków nie zmieniło ...jak "Kali" ukradnie to jest OK,a jak coś ukradną "Kalemu"...oj to dopiero jest źle....więc sądy "pomagają" ZUS wygrywać sprawy pomimo rażąco-widocznych błędów bo przecież biedak i tak nie da rady nic udowodnić{( nawet opłacajając marnego Adwokata-na dobrego i uczciwego Go przecież nie stać)}...a kiedyś ZUS nie daj Boże ,żle policzyłby emeryturę takiemu Sędzi...popieram więc WSZYSCY DO KRUS...
Budyń / 89.72.232.* / 2011-10-24 21:37
[1] Większość żywności produkuje ułamek ludzi i gospodarstw. To normalne, olbrzymie, dochodowe przedsiębiorstwa. Z jakiegoś powodu jednak ich właściciele są uprzywilejowani.
[2] Biedacy, niby mają gospodarstwo,ale często nie są w stanie zarobić nawet na siebie. Tak czy inaczej wiszą na wsparciu społecznym.
[3] Aktorzy, politycy i cała reszta zarabiająca po kilkadziesiąt k PLN i płacąca "KRUS".


Z posłem się zgadzam: wszyscy do KRUS i szlusz. Ta sama składa i te same świadczenia dla wszystkich. Cokolwiek ekstra, to na głowie zainteresowanego.

Wielbiciele dopłat mogą poszukać tutaj wywiadu z szefem NFZ, który wyjaśnił jak dopłaty do leków ZAWYŻAJĄ ICH CENĘ i dlaczego NFZ uważa zakup PRZEZ PACJENTA po obniżonej cenie za nieprawidłowość :D
hitaczi / 89.76.115.* / 2011-10-24 20:31
Żadne jedno posunięcie nie naprawi budżetu. Potrzeba kilkunastu racjonalnych reform. A tak się składa że KRUS to największe złodziejstwo w tym kraju.
\\] / 77.95.48.* / 2011-10-24 20:13
2 mln pasożytów mieszkających za darmoche w mieszkaniach komunalnych ,służbowych ,socjalnych ,tam leżą prawdziwe pieniądze ,precz z ustawą o ochronie lokatorów
kuba83 / 178.235.4.* / 2011-10-24 19:13
Mrówa; Praktyczny - dzięki za żywą dyskusję, muszę jeszcze popracować:) na KRUS;-) pzdr, kuba
praktyczny / 95.40.82.* / 2011-10-24 19:36
Wzajemnie, dziękujemy.
Powodzenia
mrówka123 / 83.28.201.* / 2011-10-24 19:44
Ja go nie pozdrawiam. Ktoś kto nazywa drugiego złodziejem mimo że nic mu nie jest winien nie jest warty mojego pozdrowienia... A w dodatku ma blade pojęcie o gospodarce rolnej w Polsce i na świecie a krzyczy wniebogłosy ...
praktyczny / 95.40.82.* / 2011-10-24 18:37
.

Jak dobrowolnie, to proponuję aby ZUS-owcy, szczególnie zaś ci z budżetówki, przeszli na KRUS, nawet jeśli nie mają ziemi rolnej.

Ulżyło by wtedy pracodawcom prywatnym i państwowym, którzy płacą swoim pracownikom w czasie choroby wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, praktycznie w wysokości poborów .

Pracodawca powinien płacić za pracę, a nie niezdolność do pracy !!!


A ja się pytam, skąd się wziął pomysł wypłaty wynagrodzenia przez pracodawcę za czas niezdolności do pracy pracownika przez pierwsze 33 dni choroby i dlaczego od pierwszego dnia choroby nie płaci tego wszystkiego ZUS ?

Rolnik , chory przez czas krótszy niż 30 dni , musi się sam w tym czasie utrzymać, bo zasiłek chorobowy należny za te 30 dni wynosi 300 (trzysta) zł , to jest 10 -słownie dziesięć - zł dziennie! i
Piotrcu / 2011-10-25 09:39 / Bywalec forum
praktyczny I bardzo dobrze jezeli ma 10 zlotych dziennie.Przypomnij sobie ile rolnik placi skladki a ile ZUS-owiec.
praktyczny / 95.40.82.* / 2011-10-25 22:57
Tak,
to właśnie chciałem zaakcentować :

rolnik płaci symboliczną składkę i dostaje symboliczny zasiłek.

A ZUS -owiec , nie dość , że budżet do niego też dopłaca, to jeszcze i pracodawca płaci mu za niezdolność do pracy w czasie zwolnienia ( do 35 dni choroby) .

Pracodawca powinien płacić za pracę, a nie niezdolność do pracy!!!

Jeszcze do niedawna ZUS wypłacał zasiłek za cały okres niezdolności do pracy!


Oczywiście, tylko skrótowy zarys problemów.

Nie twierdzę, że mam we wszystkim rację.

Przypuszczam, że gdyby WSZYSCY
( a więc i lekarze, i prokuratorzy, i inni wysoko uposażeni oraz rolnicy, oraz tak piętnowani rolnicy-taksówkarze i tp, itd ) płacili składkę od minimalnej płacy i otrzymywali za to minimalną emeryturę, czy zasiłek, to nikt by nie miał do nikogo pretensji.

A jeśli zarabiasz ponad minimum, to sam zdecyduj , co z tą kasą zrobisz .
- albo opłać dodatkowe ubezpieczenie ( w jakimś ZUS-ie, KRUS-ie, funduszu , itp) by otrzymać wyższy zasiłek chorobowy czy emeryturę;

- albo przehulaj te pieniądze, dokąd starczy zdrowia, bądź przekaż na cele charytatywne, albo zamontuj sobie złote klamki - zrób cokolwiek wedle swojego życzenia .


Pozdrawiam
kuba83 / 178.235.4.* / 2011-10-24 18:44
Zgadzam się wtedy jest sprawiedliwie, tylko kto za to zapłaci??
praktyczny / 95.40.82.* / 2011-10-24 19:04
Może w ZUS i KRUS to powinna być dla wszystkich składka "socjalna" - jakieś minimum.

A jak chcesz wyższą emeryturę, czy zasiłek chorobowy to płać sam ile sobie życzysz i możesz zapłacić - to wyższe ubezpieczenie wcale nie musi być uzależnione wyłącznie od zarobków, ale np.: otrzymałeś spadek i postanawiasz jednorazowo znacznie podwyższyć kwotę ubezpieczenia.

Jakaś aktorka miała taki kaprys , że ubezpieczyła swoje nogi ( niestety nie wiem od jakiego zdarzenia) na milion dolarów.

Na świecie jest wiele różnych opcji ubezpieczeń i u nas wcale nie musi to być właśnie model ZUS lub KRUS.
kuba83 / 178.235.4.* / 2011-10-24 19:10
Dokładnie tak, znowu się zgadzam.
wyzysk najuboższych / 79.185.188.* / 2011-10-24 18:16
Co wy się czepiacie tak rolników. Płacą niskie składki to maja niskie emerytury 800 zł. Składki ZUS muszą być wysokie bo coraz trudniej społeczeństwu finansować emerytury prokuratorów, sędziów- 15 000zł; i emerytury innych setek tysięcy ludzi o takiej samej wartości. Tutaj trzeba reformować ZBYT WYSOKIE EMERYTURY A NIE PODNOSIĆ SKŁADKI UBEZPIECZENIOWE W ZUS. W przeciwnym wypadku nie będzie komu pracować na nadmierne emerytury prominentów. Jeżeli prokurator dostaje dożywotnio 15 000 zł emerytury, a kasjerka w Biedronce 1200zł to o jakiej sprawiedliwości tutaj mówimy? Jest to po prostu niewolniczy wyzysk.
czesia123 / 2011-10-24 21:54
Nie wiem jak funkcjonuje system emerytalny w Wielkiej Brytanii,ale tam najniższa składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi miesięcznie ok 12f tj.ok 60zł tak samo płacą anglicy i polacy.Za taką składkę mają póżniej najniższą emeryturę,z której można godnie żyć.Tak więc czy to ZUS czy KRUS nieżle z nas ciągną.Może nasz rząd weżmie z nich przyklad i pani fryzjerka będzie płaciła 60zł a nie 850zł m-cznie.
hitaczi / 89.76.115.* / 2011-10-24 20:33
To nie jest kwestia tego że mają niskie składki i niskie świadczenia. Nie obchodzi mnie to czy relacja jest niskie/niskie czy wysokie/wysokie. Chodzi o skalę dofinansowania która jest skandaliczna. Jak sobie rolnicy takie ustalą zasady że 100% świadczeń będzie pokrywane ze składek to proszę bardzo.
polkus / 31.175.96.* / 2011-10-24 23:22
Właśnie do k.... nędzy właśnie!!!

Ale kto ma nam zapewnić sprawiedliwość? PO co pod rączkę idzie z PSL?

Nie ruszą KRUS i tyle. Nie zrobili wiele przez 4 lata to i kolejne prześpią. A Wam dobrze radzę pracujcie na czarno lub płaćcie ubezpieczenie na Cyprze - są już w Polsce firmy, które to załatwiają.
hs / 76.245.14.* / 2011-10-24 18:05
Znam rolnikow ,ktorzy oplacaja skladki krus ,a pracuja w USA
kuba83 / 193.239.156.* / 2011-10-24 15:58
Rolnik = złodziej. Sorry ale już nie mogę tego k... słuchać podatki na zasadach dobrowolnych i KRUS tanszy niż ZUS. P****... złodzieje. Zapomniał tylko dodać, że w KRUS jest 10 razy mniej osób niż w ZUS a na osobę dopłata nie jest mniejsza. Ja też chcem dobrowolne podatki i płacić KRUS.
praktyczny / 95.40.82.* / 2011-10-24 18:43
Panie kuba83, nie kombinuj!

Zamieniłeś tekst swojego komentarza!

Napisz to jeszcze raz o rolnikach - złodziejach i , że chcesz przejść na KRUS.

Do tej usuniętej wypowiedzi odnosi się mój poniższy wpis.
kuba83 / 178.235.4.* / 2011-10-24 18:47
Panie Praktyczny, piszę jako gość nie mam możliwości edycji komentarza.
Mój post nie zniknął i jest nadal nad Twoim:)
praktyczny / 95.40.82.* / 2011-10-24 19:06
Ok. przepraszam, wszystko w porządku, tym razem to chyba mój komputer zaszalał.
praktyczny / 95.40.82.* / 2011-10-24 17:58
Sprzedam Ci tanio hektar ziemi ornej , gratis dorzucę łopatę, grabie i motykę.

A poza tym nie wyzywaj nikogo od złodziei!
Możesz rolnikom dokuczyć , jak nie będziesz kupował i jadł, tego co produkują.
kuba83 / 178.235.4.* / 2011-10-24 18:31
Ok, ja uważam, że ta sytuacja to jest okradanie pozostałych obywateli. Dla tego napisałem o złodziejach - to nie znaczy, że rolnicy włamują się innym do mieszkań - ale to jest chyba jasne.

Poza tym ja płacę rolnikom nawet jak ich jedzenia nie kupuje - i to jest złodziejstwo.

Płacę za tańsze paliwo, za dopłaty z unii za KRUS, za małe wiejskie szkółki (gdzie nauczenie jednego dzieciaka jest kilka razy droższe) i płacę za stypendia dla rodzin rolników,którzy nie byli się w stanie za dużo nauczyć w tych wiejskich szkółkach. Płacę za doprowadzenie nie rentownych światłowodów na wieś i całą masę innych rzeczy, poza tym ja bym bardzo chciał kupić jedzenie np. z Ukrainy, no ale przecież są kwoty importowe i cła, dlatego też tego zrobić nie mogę...
praktyczny / 95.40.82.* / 2011-10-24 18:49
Jeśli jesteś tak bogaty, że za wszystko płacisz, to tylko Ci pogratulować.

A jeśli chcesz brać te dopłaty i kupować tańsze paliwa do traktora, to moja oferta sprzedaży ziemi (+gratisy) jest aktualna.
kuba83 / 178.235.4.* / 2011-10-24 18:58
Nie jestem aż tak bogaty, każdy nie uprzywilejowany obywatel za to płaci - taka zrzutka...przez to są takie wysokie podatki, w USA tego nie ma i podatki są dużo niższe a benzyna po 2,5pln

Gdzie masz tą ziemie? Gratisy również przyjmę, ale tak jak ktoś tu napisał to nie sprawi, że będę płacił KRUS.
mrówka123 / 83.28.201.* / 2011-10-24 18:38
czyli wszystko poza twoim miastem zaorać i posadzić las.... oj głupiś, ty głupi...
kuba83 / 178.235.4.* / 2011-10-24 18:52
Absolutnie nie!! Wprowadzić normalne rynkowe zasady. Uwielbiam wieś, chociaż las też lubię:) Zmniejszenie dotowanie rolników, wprowadzi naturalne rynkowe zasady i może część z tych nie rentownych gospodarstw sprzeda je lepszym gospodarzom, a sami przeniosą się do miasta i zaczną robić co innego...
praktyczny / 95.40.82.* / 2011-10-24 19:18
Mrówka123, we wpisie poniżej , ma rację.

Praktycznie wszystkie kraje dotują swoją produkcję żywności .
Jest to związane z zapewnieniem niezależności od importu żywności
( to tak na wszelki wypadek , jakby jakaś wojna, nie daj Bóg, lub embargo na import żywności), oraz utrzymanie stanowisk pracy, owszem, mało wydajnych, ale ci ludzie jednak pracują i coś tam produkują, a nie jak "klasyczni" bezrobotni , dostają zasiłki nie pracując.
Budyń / 89.72.232.* / 2011-10-24 21:27
@praktyczny
Bez importu żywności większość państw padłaby na twarz. Bo nawet jeżeli czegoś wytwarzają nadwyżki, to innego mają zbyt mało. Japonia np. ma dość ryżu ale zbyt mało mięsa.
Dofinansowanie produkcji rolnej to PATOLOGIA - powoduje WZROST CEN, SPADEK ZYSKÓW ROLNIKÓW i tylko pompuje zyski pośrednikom.
mrówka123 / 83.28.201.* / 2011-10-24 18:59
hahaha a to dobre wskaż mi kraj na świecie gdzie w produkcji żywności obowiązują rynkowe zasady... i zastanów się ilu ludzi stać by było wtedy na jedzenie....
Budyń / 89.72.232.* / 2011-10-24 21:29
@mrówka123
To ty się zastanów: po co produkować coś, czego nie sprzedasz ?
I skoro "ludzi nie byłoby stać" to jak ich stać teraz, skoro finansują nie tylko żywność, ale patologiczne dopłaty i administrację która je rozdziela ?
Wreszcie - jak sądzisz, dlaczego tyle żywności - dla 800 mln ludzi (!) się MARNUJE co roku ? Oczywiście, bo są dopłaty.
Wreszcie największy zysk kasują - znowu, dzięki dopłatom - pośrednicy.
Wiesz, że cena mięsa w skupie od ceny w sklepie różni się o _rząd_ wielkości ?
pajchiw / 2011-10-25 07:21 / Tysiącznik na forum
Ano ja CI Kolego odpowiem po co produkować.
Poszukaj sobie w Necie informacji na temat Francji i Algieru. Swego czasu Francja stwierdziła, że nie potrzebuje nierentownego rolnictwa skoro może wszystko kupić za grosze z Algieru. Ale pojawił się problem militarno-polityczny i dostawy wstrzymano. Francji - bardzo poważnie - zagroził głód. Nie wiem, czy znasz kulturę południowców, ale wyższość tychże od innych krajów jest dla nich bardzo ważna. A tu takie "mocarstwo" głoduje, i jest "po prośbie" u innych. Od tego czasu Francja forsuje dopłaty dla rolników. Jest również jednym z dwóch głównych twórców Wspólnej Polityki Rolnej. Czyli takiego mechanizmu rozdzielania kasy i przy okazji karmienia urzędników. Drugim są Niemcy - tam po prostu ktoś usiadł i policzył, że nie jest w stanie dać rolnikom innej pracy. A stopa bezrobocia jaką osiągną, gdy zlikwidują rolnictwo po prostu rozp. państwo. Więc wolą dopłacić pewne kwoty, pod warunkiem modernizacji (czyli dodatkowy zysk, zmiana struktur agrarnych itd.). Bo strata stosunkowo niewielka, a problem z głowy. I to duży problem, bo Niemcy też potrafią wyjść "na tory" i tam nikt nie podchodzi do nich jak do kupy na butach, bo to jest konkretna siła wyborcza.
Piotrcu / 2011-10-25 08:11 / Bywalec forum
pajchiw nie mam nic przeciwko rolnikom tym prawdziwym.Chory system pozwolil aby korzystali na tym pseudo-rolnicy ktorzy śmieja sie z prywatnych przedsiębiorcow oplacajacych ZUS.Co to za rolnik ktory ma 1 lub 4 haktary i z tego tytulu ma ulgi w ubezpieczeniach spolecznych i zdrowotnych?
pajchiw / 2011-10-25 08:15 / Tysiącznik na forum
:)
Ale tego likwidacja KRUS nie zmieni.
To może zmienić ustawa, która jasno wskazuje, że powyżej takiego i takiego przychodu (powiedzmy 1400/osobę w gospodarstwie, bez innego źródła dochodu) dany delikwent musi otworzyć własną D.G. Ale kto to ma zrobić? Pawlak, Kalinowski, Sawicki? Przecież oni mają większe dochody z tego tytułu. Lepper też ciągnął z tego kasę :)
Piotrcu / 2011-10-25 09:35 / Bywalec forum
Pajchiw nic nie da ustawinie progów przychodu gdyz te będa zatajane.Uwazamże powinno to byc na innej zasadzie. Kto placi KRUS i prowadzi dodatkowo DG powinien byc oskladkowany ZUS-em.Niedopuszczalne jest by w celu unikniecia skladek ZUS-u kupowac 1 ha ziemi by byc rolnikiem. Jak na razie poki jest koalicja PO-PSL nie widze szans na racjonalne rozwiązanie sprawy.Podobnie jest ze skladkami na ubezpieczenie zdrowotne.Dlaczego nie-rolnicy musza pokrywac koszty leczenia rolników???Dlaczego ktos kto ma umowe o prace i dorabia sobie w ramach wlasnej DG w sumie odprowadza dwie skladki na ub.zdrowotne??To jest chore.
kuba83 / 178.235.4.* / 2011-10-24 19:09
No ale co Ty mówisz!!! To znaczy kto teraz płaci za dotacje?? No przecież wszyscy się zrzucamy w podatkach. To znaczy, że miałbym mniejsze podatki czyli więcej na koncie czyli mogę kupić droższe jedzenie. Tutaj wystarczy dopuścić do rynkowej konkurencji, otworzyć granicę. Słynny już jest przykład importu bananów i cytrusów z Afryki, ale Hiszpania to zawetowała i są cła. Tak byśmy płacili za cytrusy połowę tego co teraz płacimy. Podobnie można sprowadzać pszenice z Rosji lub Ukrainy gdzie ma niższa cenę mimo, że tam dotacji nie ma. Poza tym w USA nie ma dotacji a jedzenie jest jedno z najtańszych na świecie - dlaczego?? Bo jest wolny rynek
praktyczny / 95.40.82.* / 2011-10-24 19:35
W Rosji jest jakaś dotacja do produkcji rolnej.

Nie wiem jak z pszenicą, ale na pewno mają wysoką dopłatę (zwrot nakładów) na zakup sadzonek sadowniczych. Brakuje im własnych sadzonek na realizację rządowego programu rozwoju sadownictwa i te dopłaty są wypłacane również jeśli sadzonki pochodzą z importu z UE.

Na Ukrainie , jeszcze 3 lata temu, były dopłaty, a czy są teraz to nie wiem.
pajchiw / 2011-10-24 17:48 / Tysiącznik na forum
Sawickiemu - prawdopodobnie - chodziło o to, że 95-98 % rolników nie jest w stanie płacić wyższego obowiązkowego ubezpieczenia, ani wyższych podatków. Jak przejdą na ZUS, z ulgowego KRUS to zacznie się dopiero dojenie państwa. Chociażby dla tego, ze trzeba będzie zapewnić im wszystkim zasiłki + ubezpieczyć rzeszę bezrobotnych. A na to się Rostowski (i każdy inny myślący i potrafiący jednocześnie liczyć ekonomista) nie zgodzi.
Reszta to bełkot w stylu Sawickiego :)
kuba83 / 178.235.4.* / 2011-10-24 18:20
Sam Sawicki do końca nie wie co miał namyśli.:)
mrówka123 / 83.28.201.* / 2011-10-24 16:17
to czego skomlesz... kup sobie hektar ziemi i będziesz w krusie....
############# / 83.19.187.* / 2011-10-24 16:23
Mrówka 123.Nie jesteś na bieżąco z przepisami. To co proponujesz od kilku lat już nie jest aktualne .
kuba83 / 193.239.156.* / 2011-10-24 16:19
I będę złodziejem:) nie dzięki
mrówka123 / 83.28.201.* / 2011-10-24 16:20
jak chesz być dymany to nie skamlaj...
kuba83 / 193.239.156.* / 2011-10-24 16:28
Nie, nie chem być dymany dlatego to piszę. Chcę, żeby było poprostu uczciwie. Pielęgniarka może płacić ZUS a rolnik nie? Mnie stać na te 1000pln co miesiąc na ZUS ale, dlaczego fryzjerka który ma zakład musi z************ na ich ulgi??
mrówka123 / 83.28.201.* / 2011-10-24 16:33
a coś się czepił rolników oni też pracują cięzko nawet nie wiesz jak bardzo czasem, czep się lepiej księży, mundurówki albo lekarzy biorących oficjalnie w łapę bez żadnych podatków... a sparwoiedl;iwości nigdy nie było i nie będzie zakoduj to w swojej łepetynce...
kuba83 / 178.235.4.* / 2011-10-24 18:18
@mrówka!! Nigdy nie mówiłem i nigdy nie powiem, że praca rolnika jest łatwa. Tak jak zapewne Ty nie powiesz, że praca Pielęgniarki jest łatwa. A księży i mundurówkę też traktuje tak samo, tylko, że ten artykuł jest o rolnikach dlatego o nich piszę. A to, że nigdy nie było sprawiedliwości ( i o tym wszyscy wiedzą) to nie znaczy, że mam to pochwalać i się z tym zgadzać. Więc jeszcze raz, nie pochwalam tego i się nie zgadzam dla mnie to jest okradanie pozostałych obywateli i basta!!
mrówka123 / 83.28.201.* / 2011-10-24 18:34
raczej miej pretensje do rządzących bo to oni ustanawiają prawo które zabiera jednym a daje drugim a nie do rolników że z tego prawa korzystają....politycy to są dopiero darmozjady.... a zresztą skoro uważasz rolników za złodziei to nie kupuj jedzenia.... prędzej ich wykończysz.... przecież jesteś sprawiedliwy i nie będziesz kupował od złodzieja...
kuba83 / 178.235.4.* / 2011-10-24 18:42
Napisałem to Praktycznemu Tobie też napiszę:

Ok, ja uważam, że ta sytuacja to jest okradanie
pozostałych obywateli. Dla tego napisałem o złodziejach -
to nie znaczy, że rolnicy włamują się innym do mieszkań -
ale to jest chyba jasne.

Poza tym ja płacę rolnikom nawet jak ich jedzenia nie
kupuje - i to jest złodziejstwo.

Płacę za tańsze paliwo, za dopłaty z unii za KRUS, za
małe wiejskie szkółki (gdzie nauczenie jednego dzieciaka
jest kilka razy droższe) i płacę za stypendia dla rodzin
rolników,którzy nie byli się w stanie za dużo nauczyć w
tych wiejskich szkółkach. Płacę za doprowadzenie nie
rentownych światłowodów na wieś i całą masę innych
rzeczy, poza tym ja bym bardzo chciał kupić jedzenie np.
z Ukrainy, no ale przecież są kwoty importowe i cła,
dlatego też tego zrobić nie mogę...
TDP / 89.174.175.* / 2011-12-10 15:11
(kuba83)Pleciesz bzdury , że aż po oczach razi! W znacznym stopniu beneficjentem dopłat jesteś Ty(czyli konsument)UE sztucznie zaniżyła ceny ceny żywności , by import stał się nie opłacalny co miało zapobiegać utracie miejsc pracy,zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe i w miarę stabilne ceny żywności (na terenie UE). By jednak zrekompensować koszty produkcji rolnej , wprowadzono dopłaty ( często określane jako dopłaty rekompensacyjne)Rolnictwo , to nie tylko rolnicy, ale wiele zakładów produkujących na jego rzecz( i płacących podatki) .Twierdzenie ,że można sprowadzać tańszą żywność z zagranicy świadczy o Twoim całkowitym braku znajomości podstawowych reguł ekonomii. (np. zasada: popyt kształtuje cenę)Podatek PIT łącznie z CIT to ok. 20 procent przychodu budżetu , największą pozycję stanowią podatki pośrednie. Wbrew temu, co niektórym się wydaje rolnik ma też udział w przychodach budżetowych, czy to jako konsument , czy też jako płatnik podatku VAT jako producent. Śmieszne jest Twoje twierdzenie "Płacę za tańsze paliwo" - to totalna bzdura , rolnik otrzymuje zwrot (80 gr/l w 80l/ha)części akcyzy ,którą ZAPŁACIŁ przy kupnie paliwa , chociażby dla tego ,że ok.90 procent paliwa spala w polu więc dlaczego ma być obciążany podatkiem na budowę dróg jak ktoś kto spala 100 procent paliwa na drogach? W starej unii ilość paliwa rolniczego na hektar nie jest limitowana. Następna kwestia "za małe wiejskie szkółki gdzie
nauczenie jednego dzieciaka jest kilka razy droższe)" Typowo wiejskie gminy większość swoich zadań (szkoły, przedszkola...)realizują z przychodów między innymi z podatku rolnego, często bywa tak ,że znaczna grupa mieszkańców tych gmin ,która pracuje w miastach i płaci podatki w US, korzysta z tych dobrodziejstw , a więc często jest odwrotnie niż sugerujesz .Co do poziomu nauki szkół wiejskich ,to znam wiele przypadków gdzie dzieci ze wsi są najlepszymi uczniami w szkołach w mieście, więc i ta teza nie do końca jest prawdziwa.Podsumowując w rolnictwie niema całkiem wolnego rynku , a nawet można zaryzykować powiedzenie ,że niema go prawie w ogóle. Największy poziom dofinansowania rolnictwa występuje w USA , a żaden kraj "z liczącym się rolnictwem" nie zaryzykuje uzależnienia żywnościowego od innych , bo prędzej czy później takie uzależnienie przybrało by postać jak w przypadku gazu rosyjskiego- bez telewizora, telefonu da się żyć , ale bez jedzenia... nie! I już ostatnia kwestia- KRUS to w dużej mierze kalka systemu niemieckiego... , gdzie pomimo wyższych dochodów niż u nas ,rolnik niemiecki ma swój własny system ubezpieczeniowy i jest traktowany inaczej jak inne grupy zawodowe. Mówiąc o wielkości dotacji do KRUS trzeba pamiętać ,że ma on wiele zadań zleconych niekoniecznie związanych z rolnictwem , a także wypłaca znacznej grupie rolników, która świadczenia uzyskała (cyt.)" z tytułu przekazania na Skarb Państwa ok. 350 tys. gospodarstw rolnych (często wraz z budynkami gospodarczymi i mieszkalnymi) o łącznej powierzchni 2,2 mln ha. Jest to majątek wart wielu miliardów złotych(...)", a co nie jest uwzględniane w temacie tych dotacji. Jakim wielkim przywilejem jest mieszkanie na wsi i praca w rolnictwie może świadczyć choćby ten cytat "KRUS wymaga reform. Jednak za nim znajdzie się ktoś odważny, może się okazać, że problem Kasy rozwiąże się sam. Coraz mniej młodych ludzi należy do KRUS. Osoby do 30 roku życia stanowią jedynie 11 proc. ubezpieczonych"(KRUS nie jest idealny, ale ZUS jest gorszy)
mrówka123 / 83.28.201.* / 2011-10-24 18:48
ja też już ci napisałem kup sobie ziemię i będziesz to wszystko miał gratis czego dajesz się doić? ktoś ci zabrania bycia rolnikiem?
kuba83 / 178.235.4.* / 2011-10-24 19:01
Z tego co napisał ####### wynika, że to nic nie da:) tak i tak będę musiał płacić ZUS.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx / 82.177.194.* / 2011-10-24 15:58
Skałda ubezpieczeniaowa i podeatek uzlaezniony od dochodu - co w tym złego dla rolnika pytam? Zarabiasz, to płaisz, a jak faktycznie ci rolnicy są tacy biedni że dochodu nie maja, to i tak nie zapłacą.
kuba83 / 193.239.156.* / 2011-10-24 16:01
Słuchaj mam gdzieś czy zarabiają czy nie, jak ciągle dokładają do interesu to niech zmienią zawód. 900 pln przedsiębiorca płaci co miesiąc nie zależnie od zysku.
krusowiec / 213.128.122.* / 2011-10-24 15:50
"Podatki dochodowe dla rolników tak, ale od 2014 roku i na zasadach dobrowolnych - proponuje minister rolnictwa.

Napewno kazdy rolnik zechce płacić wyższe podatki i składki do ZUS Już widze te tłumy na traktorach śpieszące się ze zmianami
barg / 91.193.208.* / 2011-10-24 16:00
Przecież to oczywiste. Każdy rolnik wybierze to, co dla niego korzystniejsze, gdzie będzie musiał płacić najmniej. A to co korzystne dla rolnika, nie jest korzystne dla budżetu.
Ale czego się spodziewać, PSL chroni swoich. Przecież zdecydowana większość ludzi z PSL ma swoje gospodarstwa, oni nie mogą sami sobie nałożyć wyższych opłat i podatków!
przykro słuchać / 83.31.19.* / 2011-10-24 15:39
Lewą ręką do prawej kieszeni z cudzych pieniędzy. łatwo rządzić nie swoim i opowiadać androny. Aby wytłumaczyć swoje zachowania dobry jest każdy argument. Aby nic nie robić też znajdą się, choćby najbłachsze, argumenty. A ziemnie kto będzie orał, kto będzie siał i zbierał? Napweno nie Sawicki czy inny mądrala.
Lorunia / 188.47.46.* / 2011-10-25 09:57
Prowadzisz działalność gosp. ! nawet jak nie masz odpowiednio dużego dochodu na miesiąc to nikogo to nie obchodzi musisz zapłacić ZUS ! a w przypadku, jak rolnikowi się nie przelewa i ma małe dochody to powinien zlikwidować tą nieopłacalną działalność i szukać czegoś innego , aby zapracować na utrzymanie a nie jak teraz ,że budżet dopłaca z naszych składek na tych którzy prowadzą niedochodową działalność .

Najnowsze wpisy