Forum Polityka, aktualnościKraj

Służba zdrowia w Polsce. Zmiany spotęgują chaos?

Służba zdrowia w Polsce. Zmiany spotęgują chaos?

Wyświetlaj:
żółwik / 79.173.53.* / 2014-03-23 07:29
Powinno bezpłatnie przysługiwać np.5 wizyt u lekarza,za następne należały by się opłaty.Patologiczni hipochondrycy powodują kolejki.W ubiegłym roku poszedłem na badania okresowe/odpłatne/ z racji wykonywanego zawodu.Jestem emerytem,Spotkałem tam kilku znajomych z mojego rocznika.Stwierdzili,że jak mają słuchać ;starą; to wolą spotkać się u lekarza,przy okazji może się podleczyć....Obecna moja towarzyszka życia tylko siedzi z ciśnieniomierzem i co chwilę dzwoni do lekarzy i dupę im truje.Ma też koleżankę która ma mistrzostwo świata w wynajdywaniu chorób........ta baba jest chora na wszystko....a ja twierdzę,że ma zanik mózgu.
1999 / 87.66.97.* / 2014-03-21 08:12
'
Polski system zdrowotny powinien byc zrownowazony pod wzgledem finansowym.
Te rownowage moze zapewnic wprowadzenie zasady rozliczania sie NFZ z pacjentem.

Dla mnie niezrozumialym jest fakt utrzymywanie przez Rzad budzetu NFZ na b. niskim poziomie
4,0% PKB przy rownoczenym funkcjonowaniu na szeroka skale platnosci bezposrednich z kieszeni UBEZPIECZONEGO PACJENTA po cenach wolnorynkowych.

Wydajemy w sumie na ochrone zdrowia juz prawie 7% PKB, a 'kolejkologia' kwitnie. Wydajemy nieefektywnie.
Dlaczego dotacje rzadowe i samorzadowe nie przechodza przez NFZ?
Szpital powinien byc jednosta samofinansujaca sie w ramach zarobionych pieniedzy, 60% wynagrodzenia dla personelu, a 40% powinno byc przeznaczane na utrzymanie szpitala: leki, aparatura, dziury w dachu itp.

Kiedy te bezposrednie platnosci z kieszeni ubezpieczonego pacjenta 'w stylu polskim' zostana ucywilizowane?

Droga do ucywilizowania tych platnosci nie jest prosta. Wiedzie ona nie poprzez prywatne ubezpieczalnie zdrowotne, ale poprzez zastosowanie zasady rozliczania sie z pacjentem. Nie jestem zwolennikiem prywatnych ubezpieczalni w Polsce, gdyz spoleczenstwo nasze jest za biedne i zasada solidaryzmu spolecznego musi byc utrzymana w systemie zdrowotnym.
1999 / 87.66.97.* / 2014-03-21 07:12
Przy zasadzie rozliczania sie ubezpieczalni z pacjentem:

- kazdy lekarz moze otworzyc sobie gabinet prywatny i to juz pozostaje sprawa lekarza, czy utrzyma sie na rynku czy nie;

- pacjent placi bezposrednio lekarzowi do reki odpowiednia platnosc za swiadczenie jaka jest przypisana danej procedurze w koszyku uslug gwarantowanych; powinna to byc cena na usrednionym poziomie rynkowym i traktowana w koszyku swiadczen jako cena maksymalna. Lekarz za usluge moze wziac mniej niz cena 'koszykowa' ale nigdy wiecej.
Pacjent od lekarza otrzymuje fakture w oparciu o ktora NFZ przelewa refundacje na konto
pacjenta .
1999 / 87.66.97.* / 2014-03-21 08:51
Zasada rozliczania sie z pacjentem za leczenie szpitalne wyglada nieco inaczej niz na poziomie abulatoryjnym.
Za leczenie szpitalne pacjent otrzymuje rachunek w oparciu o ktory NFZ pokrywa znaczna czesc kosztow na poziomie np. 80% lub 90% usrednionych kosztow szpitalnych, reszte doplaca pacjent na konto szpitala.

Refundacja kosztow leczenia powinna zalezec od rodzaju swiadczenia medycznego, statusu i dochodu pacjenta oraz od wniesionych doplat / poza skladka zdrowotna/ do systemu zdrowotnego.

Najnowsze wpisy