Forum Forum podatkowePIT

Pit 23-jak rozliczyć?

Pit 23-jak rozliczyć?

Scotch / 2008-11-06 09:27
Sprzedałem mieszkanie w listop.2006 roku i w US złożyłem stosowną deklarację iż te pieniądze uzyskane ze sprzedazy przeznaczę w ciągu 2 lat na inne cele mieszkaniowe.Jesli nie wykorzystałem całej kwoty obejmuje mnie obowiązek zapłaty 10% podatku dochodowego.Ale tylko od pozostałej kwoty? Jak interpretować co jest przychodem a co dochodem ze sprzedaży? Czy jesli sprzedałem mieszkanie za 300tyśzł to płacę podatek od tej kwoty? Czy jesli kupując to mieszkanie zapłaciłem za nie 200tyszł, to moim dochodem jest tylko 100tyśzł i z tych 100tys zł się rozliczam?
Wyświetlaj:
belladonna / 2008-11-06 17:10 / Tysiącznik profesjonalny
Dochód ze sprzedaży, to przychód minus koszty uzyskania przychodu (czyli właśnie cena zakupu), ale dochód jest opodatkowany podatkiem 19% i Ciebie nie obowiązuje, bo to tylko odnośnie nieruchomości sprzedanych i nabytych od 1 stycznia 2007. Co do Ciebie to jak najbardziej 10% ale od przychodu, czyli KUP nie odejmujesz (co za tym idzie ceny zakupu w żadnym wypadku). Twój przychód to 300 tyś. Tę kwotę możesz jedynie pomniejszyć o koszty odpłatnego zbycia, czyli koszty notarialne, opłatę skarbową/sądowa, wynagrodzenie pośrednika nieruchomości w wysokości jaką rzeczywiście poniosłeś. Jeśli wydatkowałeś cześć kwoty na własne cele mieszkaniowe w przeciągu dwóch lat, to ta część będzie zwolniona z podatku, ale reszta podlega opodatkowaniu.
alan2 / 94.254.148.* / 2010-01-27 14:11
W prosty i szybki sposób możesz się rozliczyć przez darmowy program PIT.
Link do stronki z programem: http://program-pit.net/
trzymcie sie, pozdrawiam

Najnowsze wpisy