Forum Forum podatkowePIT

Ulga prorodzinna

Ulga prorodzinna

Bibi700 / 213.238.100.* / 2017-02-17 15:29
Witam mam dwóch synów ,jeden jest zpoprzedniego małżeństwa.1.Czy rozliczając się wspólnie z mężem i odpisując ulgę na dzieci zyskam więcej (mam niskie dochody)czy nie ma różnicy.2.Syn uczył sie do maja następnie poszedł do pracy czy mogę rozliczyć na niego ulgę(do maja), czy jego dochody mają jakiś wpływ na ulgę.
Wyświetlaj:
wiwan / 2017-02-17 17:39
Pyta Pani o dwie niezależne kwestie.

- preferencja wspólnego rozliczenia małżonków jest opłacalna zawsze, gdy między małżonkami istnieje różnica dochodów. Im większa, tym większa opłacalność. Największa, gdy jeden z małżonków nie ma żadnych dochodów, a drugi wpada już w stawkę 32% PIT ze względu na dochody.
Mówimy o opłacalności wspólnej tj. łączny podatek od dochodów rocznych będzie niższy niż w przypadku, gdyby rozliczali się osobno.

Oczywiście o ile warunki skorzystania z tej preferencji oboje spełniacie. Nie wystarczy tylko chęć i 'posiadanie' małżonka :-)

- ulga na syna- to zależy od jego wieku/tego kiedy osiągnął 18 lat i wysokości dochodu, jeśli w 2016 osiągnął 18 lat lub był przez cały roku już pełnoletni.

Oczywiście ulga też obniża podatek
Bibi700 / 78.9.77.* / 2017-02-27 19:23
Witam syn skończył technikum więc był już pełnoletni i miał prawie 8.5tys.dochodu.
wiwan / 2017-02-28 09:07
Więc wysokość dochodu dorosłego syna wyklucza skorzystanie z ulgi prorodzinnej 'na' niego.

Najnowsze wpisy