Forum Forum dla firmKsięgowość

Urlop macierzyński

Urlop macierzyński

anetam1980 / 2012-03-12 08:30
Witam Mój zakład pracy ma system dwu miesięcznych umów zlecenie. Obecnie mam umowę zlecenie do końca marca i przebywam na chorobowym. Dowiedziałam się że nie przysługuje mi urlop macierzyński ponieważ do porodu już nie będę miała umowy zlecenie . Czy jest jakaś inna możliwość aby nabyć prawo do urlopu macierzyńskiego ?
szklarek / 2012-03-12 13:00
Pytamy o urlop czy o zasiłek macierzyński ?

Jeśli o urlop, to przecież nawet gdyby miała Pani zlecenie w czasie porodu nie dawałoby to prawa do u. macierzyńskiego, bo to uprawnienie z KP, który zleceń nie dotyczy. Chyba, że coś a'la urlop macierzyński w podpisywanych umowach ze zleceniodawcą funkcjonuje.

By mieć urlop należy być w czasie macierzyństwa na etacie.

Jeśli chodzi o zasiłek macierzyński natomiast- należy być w dniu porodu w ubezpieczeniu chrobowym. Nie jest wymagany okres wyczekiwania, więc dzień porodu może być pierwszym dniem tego ubezpieczenia- z tyt. kolejnego zlecenia, etatu, DG itp.

Poza ww okolicznością, może Pani przystąpić do dobrowolnych ubezpieczeń społecznych ZUS na zasadzie kontynuacji ubezpieczenia ze zlecenia, ale to chyba bez sensu ekonomicznego- bo podstawa tych ubezpieczeń to płaca minimalna.

Najnowsze wpisy