Forum Forum podatkoweInterpretacje

Urzędy skarbowe ( 3 w stolicy) nie wiedzą jak wypełnić SD-Z2 przy nieodpłatnym zniesieniu współwłasności

Urzędy skarbowe ( 3 w stolicy) nie wiedzą jak wypełnić SD-Z2 przy nieodpłatnym zniesieniu współwłasności

Henryk2011 / 80.238.104.* / 2012-02-23 20:56
Belladonno - pomocy!, w Tobie cała nadzieja. Przeprowadziliśmy sądowy dział spadku wraz ze zniesieniem współwłasności. W grę wchodziły 4 nieruchomości , w dwóch różnych miejscowościach. Dwie spadkobiorczynie, każda podległa innemu Urzędowi S. Trzeci Urząd S. to spadkodawca.ŻADEN z tych trzech Urzędów nie wie teraz , czy to on ma przyjąć druk SD-Z2, nie wiedzą co należy wpisać w polu C, oraz w polu G, i odsyłają dalej. Nie wiedza też ile czasu mamy na złożenie tego zeznania. Czy jest jakaś instytucja , która mogłaby szybko pouczyć te panie ?. Pozdrawiam. Henryk
Wyświetlaj:
belladonna / 2012-02-23 21:42 / Tysiącznik profesjonalny
A kiedy zmarł spadkodawca (w którym roku)?
belladonna / 2012-02-23 22:16 / Tysiącznik profesjonalny
Chyba się dzisiaj nie dowiem, czytaj:
http://www.izba-skarbowa.bydgoszcz.pl/files/US0403/informacje/informator_sd.pdf
http://www.rp.pl/artykul/64135,263173_O_spadku_nalezy_zawiadomic_fiskusa.html
http://www.is.waw.pl/Download/spadki_i_darowizny.pdf

masz i IS wawa ;)
Henryk2011 / 79.191.55.* / 2012-02-24 09:51
Belladonno - spadkodawca zmarł 31 lipca 2011 roku. Po dwóch miesiącach od tej daty obie spadkobiorczynie zgłosiły się do urzędu skarbowego spadkodawcy i złożyły zgłoszenia SD-Z2 o nabyciu ułamkowych części spadku. Urząd wydał zaświadczenia o zwolnieniu tych części od podatku. Ale teraz spadkobiorczynie tak podzieliły się nieruchomościami , że każda z nich ma po dwie pełne nieruchomości.No i zaczął się problem w Urzędach S.. Każdy z nich wie ( lub dowiedział się ode mnie ) ,że nieodpłatne zniesienie współwłasności podlega Ustawie z dnia 28 lipca 1983 o podatku od spadków i darowizn ( punkt 4) . Z art. 4 tej ustawy wynika ,że pierwsza grupa podatkowa jest zwolniona z podatku ( punkt 15). Ale nie wiedzą który Urząd ma potwierdzić to zwolnienie , jeżeli jak napisałem , zarówno nieruchomości jak i spadkobiorczynie mieszkają w różnych miejscowościach. Teksty które zamieściłaś w linkach znam , ale tam nie ma odpowiedzi na moje pytanie , " jak to jest przy nieodpłatnym zniesieniu współwłasności".
Pozdrawiam. Henryk.
belladonna / 2012-02-24 17:08 / Tysiącznik profesjonalny
A to zniesienie współwłasności odbyło się bez udziału notariusza?

I o co chodzi z tym zaświadczeniem o zwolnieniu?
Przecież zaświadczenia są na wniosek strony, a nie na podstawie SD-Z2, bo ja tutaj czegoś nie kumam :)
henryk2011 / 80.238.104.* / 2012-02-24 18:41
Witaj Belladonno.
Tak, zniesienie współwłasności odbyło się na drodze ugody sądowej.
O zaświadczenie zwolnienia z podatku poprosił notariusz w momencie kiedy chcieliśmy przekazać jedną z nieruchomości córce ( w drodze darowizny ).
Formularz SD-Z2 przewiduje w polu D przypadek nieodpłatnego zniesienia współwłasności i trochę mnie to dziwi , bo skoro ustawa z dnia 28 lipca 1983 o podatku od spadków i darowizn wyraźnie zwalnia z podatku w przypadku najbliższej rodziny , nie stawiając żadnych czasowych wymagań na poinformowanie US to po co zaświadczenie od US. Ale notariusz może ma rację , że jest to potrzebne.
belladonna / 2012-02-24 20:29 / Tysiącznik profesjonalny
Ok, to już kumam.
Jeśli "coś" się dzieje przy udziale notariusza, to ten w akcie robi zapis, że korzysta to ze zwolnienia na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn i my US nie odwiedzamy. Jesli to "coś" odbywa się bez udziału notariusza, czyli mamy postanowienie z sadu, to składamy SD-Z2.
Zaświadczenie z US o niezaleganiu w odatkach jest dlatego, ze to chroni przyszłego nabywcę... takie tam tematy, jak hipoteka itd...
Ja bazuję na ustawie PDOF i Ordynacji.... spadki i darowizny, to jedynie zainteresowanie w kwestiach mi potrzebnych (w życiu prywatnym). Ale na zdrowy rozum, to powinien się zajać tym ten US, do którego trafia postanowienie z sądu. Zarówno naotariusze, jaki i sądy są zobligowane przekazywać postanowienia do US :)
Henryk2011 / 80.238.104.* / 2012-02-24 21:00
Witaj,
Przepraszam , że zwróciłem się z tą sprawą bezpośrednio do Ciebie.Od dawna korzystam z Twoich cennych porad.Za Twoją radą zwrócę się do IS w W-wie .Na zakończenie tylko jeszcze uwaga .
Napisałaś " Zarówno naotariusze, jaki i sądy są zobligowane przekazywać postanowienia do US ".
Protokół ugody sądowej nie zawiera informacji , że coś do US zostanie wysłane. I pytanie do którego mieliby wysłać , jak w grę wchodzą 3 US ?.
Pozdrawiam. Henryk.
belladonna / 2012-02-25 08:20 / Tysiącznik profesjonalny
Gdyby to się odbyło z udziałem notariusza, ludek wcale nie odwiedza US. Dlatego czasami warto za coś zapłacić więcej, ale mieć św. spokój.
Poczytaj to:
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/90490,jaki_podatek_nalezy_zaplacic_od_zniesienia_wspolwlasnosci.html

Zapytaj notariusza, jaki US ma poinformować, gdyby sprawa miała związek z aktem notarialnym, a nie sądem. A skoro notariusz o tym informuje US, to sądy raczej też... w końcu US powinien mieć podstawę, że na kimś może ciążyć obowiązek podatkowy. Po to różni płatnicy są zobligowani wysyłać infor też do US. Albo może zapytaj w sądzie, który US został o tym poinformowany, bo w nim chcesz złożyć SD-Z2.
Poza tym jak coś złożysz w US X, a on jest niewłaściwy, to ustali właściwość i tam wyśle. Nie ma takiej opcji, że stwierdzą, iż to nie do nich i odeślą do Ciebie z powrotem :)
belladonna / 2012-02-25 10:18 / Tysiącznik profesjonalny
A tak poza tym, SD-Z2 dotyczy jednej osoby nabywającej. Czyli obie to składają. Każda ma swój US i tak w sumie przez analogie każda powinna składać w swoim.
Tylko teraz zaczęłam się zastanawiać, dlaczego przy dyspozycji na wypadek śmierci SD-Z2 ma trafić do US spadkodawcy (osoby zmarłej), a nie US spadkobiercy (osoby, która otrzymała dyspozycję), skoro oba USy o tym się dowiedzą.
No i mnie olśniło dlaczego. Jest większe prawdopodobieństwo, ze osoba zmarła ma US, niż to, że osoba, która otrzymała dyspozycję. Dyspozycję raczej wpisuje np rodzic na dziecko... i też rodzic raczej ma US (bo np dostaje emeryturę), a dziecko może nie mieć... np jest studentem i nigdy nie wystąpiło w żadnym US. I chyba dlatego bardziej zasadny jest US osoby zmarłej :)
Wszystko na logikę można wyjaśnić, tylko trochę trzeba przeanalizować to szerzej :)
Ja bym na Twoim miejscu złożyła to w US żony (bo ona chyba składa to SD-Z2 prawda?) plus ksero dokumentu z sądu dotyczące tej ugody. To w końcu nie jest spadek po kimś, a zniesienie współwłasności, gdzie stronami były raczej tylko dwie osoby, które wcześniej nabyły spadek, bo podział spadku odbył się wcześniej i to już "wyprostowane" w US :)
Ja do takich wniosków doszłam.... :)
Henryk2011 / 178.42.6.* / 2012-02-26 00:21
Witaj,
Widzisz belladonno , tylko wydaje mi się , że komuś z MF tak daleko myśleć się nie chciało i nie napisał instrukcji Urzędom Skarbowym jak wypełniać SD-Z2 przy nieodpłatnym zniesieniu współwłasności. A skoro instrukcji nie ma , panie nie wiedzą co mają robić.
Wracając do naszego przykładu . Najpierw poszliśmy do US spadkodawcy . Tam pani stwierdziła ,że skoro żadna z pań nie należy ( terytorialnie ) do jej Urzędu , zgłoszenia nie przyjmie i koniec. Żona udała się zatem do swojego US. Ten zgłoszenie ( aczkolwiek niechętnie ) przyjął . Nie mamy jeszcze odpowiedzi ( zaświadczenia ). Siostra żony poszła z kolei do swojego US. Ten wniosku nie przyjął tłumacząc się tym ,że uzyskane przez nią nieruchomości znajdują się terytorialnie poza tym US. Gdyby ten argument był zasadny to US mojej żony również powinien odmówić , gdyż uzyskane przez żonę nieruchomości również znajdują się poza zasięgiem jej US ( akurat jedna z nich leży na terenie US gdzie byliśmy na początku).
Pozdrawiam. Henryk
belladonna / 2012-02-26 17:23 / Tysiącznik profesjonalny
"Ten wniosku nie przyjął tłumacząc się tym ,że uzyskane przez nią nieruchomości znajdują się terytorialnie poza tym US".

A gdyby wysłała pocztą to? No dobra, tutaj jest czas 6 miesięcy... ale gdyby to był ostatni dzień na złożenie, to? Liczy się data złożenia, a czy ma być złożone w US X, czy Y, to w końcu już same US-y mogą sobie to ustalić (który jest do tego właściwy). Trochę niepoważne podejście do tematu :)

Najnowsze wpisy