Forum Forum prawnePracy

zaiłek macieżyński po wygaśnięciu umowy zlecenie

zaiłek macieżyński po wygaśnięciu umowy zlecenie

emilia_lesniewska / 2014-11-25 21:28
mam pytanie odnośnie prawa do zasiłku macierzyńskiego w przypadku wygaśnięcia umowy w trakcie zwolnienia l4 ciążowego. posiadam umowę zlecenie do 31.12.2014, a od 1.11.1214 przebywam na zwolnieniu ciążowym. termin porodu wyznaczony jest na styczeń i pracodawca nie chce przedłużyć mi umowy.. czy jest jakiś przepis chroniący mnie, czy przysługuje mi prawo do zasiłku jeśli zwolnienie będzie ciągłe?
Wyświetlaj:
emilia_lesniewska / 2014-11-26 14:42
jeśli od dnia 1.01.2015roku będę bezrobotną nie przebywającą na zwolnieniu czy przysługuje mi zasiłek z urzędu pracy? dla bezrobotnych lub inne związane z rodzicielstwem? jako bezrobotna nie potrzebuję zwolnienia z pracy, bo i tak nie pracuję nigdzie, a żaden z pracodawców mnie nie zatrudni w tak zaawansowanej ciąży
szklarek / 2014-11-26 19:14
Jeśli obecne ZLA się skończy będzie można się w PUP zarejestrować, choć dyskusyjna jest zdolność i gotowość do podjęcia pracy na cały etat w 9 miesiącu ciąży, a więc próba odmowy.

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych nie zależy od stanu ciąży, ale od historii zarobkowo- ubezpieczeniowej w ciągu 18 miesięcy przed rejestracją w PUP. Chodzi o warunek uzyskiwania wynagrodzeń nie niższych niż płaca minimalna przez min. 365 dni w tym okresie. Okres zasiłku chorobowego też się wlicza, jeśli był wyliczony też od ww podstawy.
Status bezrobotnej daje tylko ub. zdrowotne.
Zasiłek - daje dodatkowo ub. em-rent. Nie daje chorobowego, więc nie będzie kwestii zasiłku macierzyńskiego, a jedynie przedłużenia zasiłku dla bezrobotnych, o którym już pisałem.
szklarek / 2014-11-26 11:28
Niestety- nie ma tu takiej ochrony, możliwości. By nabyć prawo do zasiłku macierzyńskiego musi być Pani w dniu porodu w ub. chorobowym- w tym przypadku jakimś nowym.

Co do zasady jest opcja wydłużenia zasiłku dla bezrobotnych o czas zgodny z kodeksowymi urlopami związanymi z rodzicielstwem.

Tyle, że mając obecnie zw. lekarskie będzie na to za późno, bo w czasie niezdolności do pracy nie uzyska Pani statusu bezrobotnej.

Najnowsze wpisy