Forum Forum dla firmKadry

Zasiłek macierzyński na urlopie wychowawczym

Zasiłek macierzyński na urlopie wychowawczym

Money.pl / 2007-03-16 10:23
Wyświetlaj:
aga 28 / 164.127.194.* / 2014-05-20 12:59
Witam jestem na urlopie wychowawczym do 30.04.2016 i jest to ostatni dzień mojej umowy o pracę, czy jesli załóżmy urodzę drugie dziecko w pażdzierniuku 2015 bedzie mi się nalezał zasiłek macierzyński 80% i na jak długo, czy do końca umowy czy nastepnie przejmnie mnie zus bo pracodawca umowy mi nie przedłuży. Czy w takiej sytuacji urlop wuchowawczy trzeba przerwać i złożyć wniosek u pracodawcy o urlop macierzyński.
szklarek / 2014-05-20 21:43
Prawo do zasiłku na okres taki jak przy urodzeniu w normalnych okolicznościach tj. nie w czasie u. wychowawczego. A więc za okres odpowiadający maksymalnie kodeksowemu (KP) urlopowi macierzyńskiemu + dodatkowemu urlopowi macierzyńskiemu + urlopowi rodzicielskiemu.

Przy urodzeniu jednego dziecka jest 20 + 6 + 26 tygodni. Oczywiście nie ma obowiązku wnioskować o całość. Zasiłek nie przerywa urlopu wychowawczego. Przerwać urlop wychowawczy owszem można na zasadach ogólnych, ale po to by do pracy wrócić, a nie po to by przejść na urlop związany z rodzicielstwem. Jeśli okres pobierania zasiłku wykracza poza okres zatrudnienia nie zmienia to jego biegu.

Wniosek o zasiłek składa się u pracodawcy jeśli ubezpiecza ponad 20 osób, w ZUS- w innych okolicznościach.

Co do stawki- po niedawnych zmianach w KP i ustawie zasiłkowej są dwie opcje.

-100% za okres odpowiadający dwu pierwszym ww urlopom i 60% za rodzicielski, albo
-80% za okres odpowiadający trzem ww urlopom.

Ta druga wymaga zdecydowania- wniosku o zasiłek za okres dodatkowy i rodzicielski jednocześnie do 14 dni od porodu.
joanna87 / 212.59.242.* / 2014-05-03 01:11
Witam
mam pytanie odnośnie zasiłku. Obecnie przebywam na u. Wychowawczym do 20. 06.2015r. Termin kolejnego porodu mam na 25.05 2014r. Chcialabym sie dowiedzieć w jakim wymiarze będzie mi przysługiwał zasiłek macierzyński podstawowy (czy nadal odejmuje sie 2 tyg czy teraz 6 bo slyszalam ze mozna przejść na urlop juz 6 tyg przed planowanym porodem) i dodatkowy oraz czy zasiłek rodzicielski ten 26 tygodniowy tez będzie mi sie nalezal? I jeszcze dla upewnienia. W moim przypadku mam wnioskować o zasiłki a nie o urlop tak? I czy jeżeli będą mi sie należeć wszystkie te zasiłki czy mogę o nie wnioskować w jednym wniosku?
z góry dziekuje za odpowiedz
Davvvi / 31.182.93.* / 2014-01-20 19:24
Witam. Mam takie pytanie. Zonie urlop wychowawczy kończy się w przyszłym roku we wrześniu. Termin urodzenia dziecka jest na kwiecień tego roku więc przysługuje jej zasiłek macierzyński,i teraz pytanie ile czas będzie trwał ten zasiłek bo tych liczb jakoś nie mogę ogarnąć???
I czy po zakończeniu tego zasiłku może przedłużyć urlop wychowawczy na kolejne dziecko o kolejne 3 lata oczywiście te dwa lata z prawem do zasiłku????
szklarek / 2014-01-20 20:02
Zasiłek przysługuje za okres taki, jaki przysługiwałby, gdyby urodziła nie na urlopie wychowawczym. Czyli za okres u. macierzyńskiego podstawowego, u. macierzyńskiego dodatkowego oraz u. rodzicielskiego. Wymiar tych dwu pierwszych zależy od liczby dzieci urodzonych w czasie tego porodu. No i oczywiście jest to wymiar maksymalny.
Przy porodzie pojedynczym oznacza to zasiłek za maksymalnie 20 + 6 + 26 tygodni. Czyli rok.

Z kolejnego porodu powstanie prawo do kolejnego u. wychowawczego.
Davvvi / 31.182.93.* / 2014-01-20 21:07
Lepiej nie można było tego opisać:) Wiem już wszystko:)
Teraz jeszcze się coś spytam. A co z papierami? czy trzeba jakieś podania do pracodawcy czy do zusu? Czy trzeba łatwić już coś przed porodem? Czy dopiero po porodzie? Co jest potrzebne?
szklarek / 2014-01-20 22:24
To do kogo zależy od 'wielkości' pracodawcy- jeśli ubezpiecza on nie więcej niż 20 osób- papiery dostarcza się do ZUS, jeśli 21 i więcej- do pracodawcy.

Dokumenty- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka albo zaświadczenie lekarskie o przewidywanej dacie porodu -a dopiero potem odpis aktu*, zaświadczenie od pracodawcy - formularz ZUS- Z 3 (jeśli wniosek do ZUS). Jeśli wniosek o zas. macierzyński za okres odpowiadający urlop. macierzyńskiemu będzie jednoczesny z wnioskiem o zasiłek za okres o odpowiadający urlopowi macierzyńskiemu dodatkowemu lub urlopowi dodatkowemu oraz urlopowi rodzicielskiemu- oświadczenie ojca dziecka o tym, że nie zamierza w tym czasie z zasiłku korzystać lub, że zamierza i w jakim wymiarze tygodni.

* chodzi o to, że jest możliwy wniosek o zasiłek niekoniecznie od dnia porodu- może być od dnia wcześniejszego nawet o 6 tygodni od daty przewidywanego porodu.
Joanna87 / 212.244.89.* / 2014-01-20 15:22
Witam,
mam pytanie odnośnie urlopu macierzyńskiego, mianowicie obecnie przebywam na urlopie wychowawczym który skończy się 20 czerwca 2014 r. obecnie jestem w ciąży planowany termin porodu wypada na 25 maja 2014r. wiem, że będzie przysługiwał mi pełny wymiar zasiłku macierzyńskiego ale jak miałby wyglądać wniosek o urlop macierzyński gdy zakończy się urlop wychowawczy. Pierwszy dzień urlopu macierzyńskiego wypadał by 21 czerwca ale który będzie ostatni. Chodzi mi przede wszystkim o to czy wówczas urlop macierzyński tez ma być wypisany jako wielokrotność pełnych tygodni od dnia zakończenia urlopu wychowawczego czy porostu wpisuje się ilość dni pozostałych do końca pobierania zasiłku?
I jeszcze jedno pytanie czy przysługuje mi także urlop rodzicielski a jeśli tak to czy w pełnym wymiarze?
szklarek / 2014-01-20 16:25
Przyznam, że nie wiem jak tę liczbę pełnych tygodni określić- zaokrąglać ?- skoro okres u. macierzyńskiego będzie różnicą co do dnia pomiędzy należnym okresem kodeksowym, a konkretną liczbą dni od porodu do końca u. wychowawczego.

Fakt urodzenia w czasie u. wychowawczego jest bez wpływu na prawo i wymiar u. rodzicielskiego, a wcześniej dodatkowego macierzyńskiego. Czyli warunkiem jest terminowy wniosek oraz skorzystanie wcześniej z pełnego wymiaru u. dodatkowego i bezpośrednie następstwo u. rodzicielskiego po u. dodatkowym.

Zwracam uwagę na dwutygodniowy termin( od dnia porodu ) jeśli zasiłek za wszystkie okresy (macierzyński, dodatkowy, rodzicielski) ma być od 80% podstawy- musi to być wtedy po prostu wniosek łączny o wszystkie ww urlopy.

Późniejszy termin wniosku o u. rodzicielski skutkuje wypłatą zasiłku w opcji 100% za u. macierzyński i u. dodatkowy oraz 60% za u. rodzicielski.
ANNA1751 / 80.50.127.* / 2013-05-06 19:54
Witam,
mam pytanie. W lipcu 2012 r. urodziłam dziecko, obecnie jestem na urlopie wychowawczym do końca roku, który mogę oczywiście przedłużyć. Planujemy z mężem jeszcze jedno dziecko, które urodziło by się w roku 2014. czy powinnam przedłużyć urlop wychowawczy i czy w czasie trwania tego urlopu otrzymam urlop macierzyński, a jeśli tak to w jakim wymiarze czasu i w jakiej kwocie oraz kto go wypłaca zus czy pracodawca (firma powyżej 200 pracowników).
wiwan / 2013-05-07 12:06
Jeśli nie przedłuży Pani u. wychowawczego- tj. urodzi Pani po powrocie do pracy- zasady są takie jakby poprzedniej ciąży, urodzenia i urlopów nie było.
Jeśli u. wychowawczy zostanie przedłużony i urodzi Pani w jego czasie- ma Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego jak kodeksowy u. macierzyński i dodatkowy u. macierzyński (art. 180 o 182'1) W zależności, czy wykracza on (poza udzielony u. wychowawczy- zasiłek jest wypłacany przez ten właśnie okres. Okres owego 'wykraczania' będzie stanowić u. macierzyński. Wcześniej będzie to nadal u. wychowawczy, tyle że z prawem do zasiłku. Jeśli kończy się przed końcem u. wychowawczego- okres zasiłkowy jest skrócony o 2 tygodnie.

Wypłacać fizycznie będzie pracodawca, ale ze środków ZUS.

Podstawa wymiaru:

Jeżeli urlop wychowawczy trwa przez cały okres, za który wynagrodzenie przyjmuje się do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku (tj. 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc porodu), to podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi wynagrodzenie za miesiąc, w którym pracownica urodziła dziecko, czyli:

-wynagrodzenie określone w umowie o pracę, pomniejszone o składki na ubezpieczenia społeczne, które sfinansowałaby pracownica - jeżeli otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości (w tym wynagrodzenie godzinowe),

-przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy (pomniejszone o składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracowników) - jeżeli otrzymuje wynagrodzenie zmienne.

Oczywiście z uwzględnieniem płacy minimalnej, jeśli jej zmiana nastąpiła w czasie urlopu.

Jeśli pracownica korzystała z urlopu wychowawczego przez okres krótszy niż 12 miesięcy, to do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się przeciętne miesięczne wynagrodzenie za 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym urodziła dziecko, wyłączając przy tym miesiące, w których przepracowała mniej niż połowę obowiązującego ją czasu pracy. W takim przypadku do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się wynagrodzenie za pozostałą liczbę miesięcy - nawet, jeśli w tym czasie nie świadczyła pracy, tylko korzystała z urlopu wypoczynkowego. Przypominamy, że dla celów zasiłkowych urlop wypoczynkowy jest traktowany na równi z pracą.
Podstawa-art. 29 ust. 1 pkt 1, ust. 3, ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
kinia456 / 188.33.75.* / 2013-05-05 20:03
Mam pytanie jestem teraz na urlopie wychowawczym do 30.10.2013 (6 miesięcy) ale planujemy drugie dziecko i nie wiem jak to będzie wyglądało jeśli będę w ciąży i skończy mi się wychowawczy? Czy przedłużyć wychowawczy do dnia porodu i wówczas złożyć wniosek o urlop macierzyński i co z zasiłkiem macierzyńskim? Na jakiej podstawie będzie wyliczany i czy w ogóle mam do niego prawo?
JUSTYNA83P / 80.239.242.* / 2013-04-02 10:32
Witam przebywam na urlopie wychowawczym i moje dziecko zachorowało na rotawirusa byłam z nim w szpitalu czy należa mi sie jakie pieniądze za opiekę nad dzieckiem w szpitalu
wiwan / 2013-04-02 10:51
Jeśli nie było jednoczesnej kwestii przerwania u. wychowawczego- powrotu do pracy, albo pozostawania w ub. chorobowym z tyt. podjętego w trakcie urlopu innego zatrudnienia- to NIE.

Na wychowawczym nie podlega się u. chorobowemu- nie ma więc zasiłku opiekuńczego. również dlatego, że nie pojawia się kwestia zwolnienia z pracy z powodu opieki nad dzieckiem- z art. 189 KP.
monia2520 / 2013-01-20 13:20
Witam > Jestem teraz na urlopie wychowawczym do końca października tego roku ale zaszłam teraz w ciąże i termin porodu mam na koniec sierpnia . Czy przysługuje mi urlop ,,zasiłek " macierzyński ? Jakie dokumenty musze zlożyc u pracodawcy , i czy po macierzyńskim mogo mieć urlop wychowawczy ? Proszę o odpowiedz bo naprawde nie wiem co mam robić .
Aga23148 / 88.156.18.* / 2012-11-08 14:52
Witam obecnie przebywam na urlopie wychowawczym od 21-08-2012r. urlop mam jak na razie do końca 2013r. Mam pytanie czy jak bym zaszła teraz w ciążę, będąc na urlopie wychowawczym, czy przysługiwał by mi zasiłek macierzyński, jeśli tak to w jakim wymiarze i jakiej wysokości jest zasiłek macierzyński.
wiwan / 2012-11-08 22:14
To zależy od tego, czy urodzi Pani w czasie u. wychowawczego.
Jeśli nie- tj. po powrocie do pracy- zasady są takie jakby poprzedniej ciąży, urodzenia i urlopów nie było. Jeśli tak- ma Pani prawo do zasiłku macierzyńskiego. W zależności, czy wykracza on (poza udzielony u. wychowawczy- zasiłek jest wypłacany przez ten właśnie okres. Jeśli kończy się przed końcem u. wychowawczego- okres zasiłkowy jest skrócony o 2 tygodnie.

Podstawa-art. 29 ust. 1 pkt 1, ust. 3, ust. 5 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
gosc123 / 46.21.222.* / 2011-12-27 14:08
Pracownica powinna być na urlopie wychowawczym do konca grudnia 2011, ale jest w ciąży i co teraz? od kiedy przysluguje jej zasilek?
szklarek / 2011-12-27 17:29
Jak to co - wraca do pracy. Jeśli w dniu porodu będzie w ubezpieczeniu chorobowym- uzyska zasiłek macierzyński z tytułu tego porodu.
W niektórych przypadkach braku tego ubezpieczenia-jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży wskutek ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z naruszeniem przepisów prawa, jeżeli zostało to stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu. W przypadku, gdy zatrudnienie ustało w okresie ciąży z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a pracownicy nie zapewniono innego zatrudnienia, przysługuje jej do dnia porodu zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego.
Marek123890 / 85.222.28.* / 2011-10-03 12:08
sory w dolnym emailu pomyłka daty zamiast 2022 ma być 2011 rok
szklarek / 2011-10-04 09:52
No niestety pat, bo rozumiem, że pracownica ma umowę na czas nieokreślony.Urlop wychowawczy nie liczy się "na pracownika", ale na poród- czyli może być ich kilka kolejnych, tyle że każdy wynikający z osobnego porodu.
W tej konkretnej sytuacji pracownica ta nie może wnioskować o przedłużenie obecnego u. wychowawczego- bo został jej udzielony w maksymalnym wymiarze, a ona go nie przerwała. Może wnioskować o drugi/inny urlop w związku z drugim porodem.
I oczywiście przez cały ten czas korzysta z kodeksowej ochrony stosunku pracy....

Stosowne zapisy KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-osmy-uprawnienia-pracownikow-zwiazane-z-rodzicielstwem
Marek123890 / 85.222.28.* / 2011-10-03 12:04
Dzień Dobry Państwu jestem pracodawcą i mam następujące pytanie.

Moja Pracownica zatrudniła się u mnie 16.06.2007 roku i wg dokumentów
wcześniej pracowała kilka lat. W dniu 26.07.2008 roku urodziła syna i po
porodzie przebywała na urlopie macierzyńskim. Po urlopie macierzyńskim
wykorzystała urlop wypoczynkowy, dni wolne opieki nad dzieckiem i od
1.01.2009 roku napisała podanie o urlop wypoczynkowy na trzy lata czyli do
31.12.2011 roku.

W trakcie urlopu wychowawczego w dniu 7.02.2010 urodziła drugie dziecko i
napisała podanie w dniu 05.03.2011 roku o udzielenie jej macierzyńskiego,
co wg naszej opinii nie był to urlop macierzyński tylko zgodnie z oceną
ZUS zasiłek macierzyński jej wypłacany i trwający 18 tygodni. W trakcie
tego zasiłku w dniu 5.05.2011 roku napisała podanie o udzielenie jej
dodatkowego urlopu macierzyńskiego który również zgodziliśmy się co było
jednoznaczne z przedłużeniem go do do 20 tygodni zgodnie z ZUS-owskimi
procedurami. Koniec tego urlopu macierzyńskiego - zasiłku !!!
macierzyńskiego nastąpił 20.06.2010 roku i nie wystąpiła o dalsze
kontynuowanie wychowawczego lub co kolwiek, jednak dalej potraktowaliśmy
jej wcześniejsze podanie za kontynuowanie urlopu wychowawczego do końca
2011 roku i takie przesyłaliśmy dokumenty i informacje do ZUS-u. W dniu
29.09.2022 roku napisała do nas podanie o przedłużenie urlopu
wychowawczego w związku z urodzeniem przez nią drugiego dziecka w dniu
07.02.2010 roku.

W związku z powyższym jakie ma uprawnienia ta pracownica i czy może tak w
nieskończoność co dwa lata rodzić dziecko i iść na następny urlop
wychowawczy i dokąd może to trwać. Czy możemy nie zgodzić się na jakieś
dalsze przedłużanie i czy to nie jest dalsze wykorzystywanie pracodawcy.
Wg naszej wiedzy uzyskanej z forum internetowych wychowawczy urlop może
trwać nie dłużej jak 3 lata bez względu na ilość rodzących po kolei
dzieci.
Jak to jest i jakie my mamy uprawnienia, a jakie ona.
Proszę o informację jak ktoś wie.
KajaS / 178.235.199.* / 2011-11-21 13:53

W związku z powyższym jakie ma uprawnienia ta pracownica i czy
może tak w
nieskończoność co dwa lata rodzić dziecko i iść na następny
urlop


Urlop wychowawczy przysługuje w wymiarze 3 lat na 1 dziecko - tak więc w przypadku urodzenia np 2 dzieci kolejno po sobie urlop wychowawczy może wynieść do 6 lat. Z urlopu można korzystać do osiągnięcia przez dziecko 4 roku życia, tzn, że pracownica, która nie wykorzystała pełnych 3 lat urlopu na dane dziecko nie będzie mogła z nich już skorzystać, jeśli dziecko osiągnęło wiek 4 lat. Teoretycznie jeśli pracownica będzie rodzić kilkoro dzieci kolejno po sobie i każdorazowo występować z wnioskiem o wychowawczy pracodawca musi jej tego urlopu udzielić, aż do momentu, kiedy każde z jej dzieci przekroczy 4 rok życia. Proponuję zapoznać się z rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z 16 grudnia 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania urlopu wychowawczego (Dz.U. nr 230, poz. 2291).
kasiawoda / 2011-09-20 11:40
Jakie dokumenty są potrzebne do otrzymania zasiłku macierzyńskiego będąc na urlopie wychowawczym?

Czy składane są u pracodawcy i od kiedy?
agata2007 / 83.24.128.* / 2007-04-28 13:24
mam pytanie: a jaka bedzie wysokosc zasilku macierzynskiego jesli ktos przebywa na wychowawczym powyzej 12 miesiecy?
mamuś2009 / 77.222.246.* / 2010-01-19 00:32
Jak będzie wyglądać wyliczenie podstawy macierzyńskiego, jeśli moje zarobki to podstawowe wynagrodzenie + premia zmienna co miesiąc w zależności od wyniku? Czy do wyliczenia podstawy będą brane pod uwagę moje ostatnie 12 miesięcy pracy czyli wcześniejszy macierzyński + zwolnienie lekarskie + okres pracy i wyliczana z nich średnia??
BartekS / 87.96.24.* / 2008-02-10 12:05
Zasiłek bedzie wypłacony z podstawy takiej samej jak przy pierwszym macierzyńskim, czyli z ostatnich 12 miesięcy pracy przed pierwszym porodem
Promesa b.h.u. / 83.21.78.* / 2007-03-16 10:23
ZUS tak interpretuje, ale czy rzeczywiście tak jest, że zasiłek macierzyński jest krótszy o 2 tygodnie?
Czy rzeczywiście jest tak, że "Urodzenie kolejnego dziecka w czasie urlopu wychowawczego nie przerywa urlopu wychowawczego. "?
Moim zdaniem na oba pytania trzeba odpowiedzieć NIE.
Art 180 § 1. Pracownicy przysługuje urlop macierzyński w wymiarze:
1) 18 tygodni przy pierwszym porodzie,
2) 20 tygodni przy każdym następnym porodzie,
3) 28 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie.
Art 183 1 § 2. Jeżeli pracownica nie korzysta z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego jest dzień porodu.
Z powyższych przepisów Kodeksu pracy wynika, że urlop macierzyński przysługuje zawsze pracownicy, która urodziła dziecko, niezależlnie od tego czy termin porodu przypada w okresie urlopu wychowawczego.
Natomiast o tym, czy urlop macierzyński pracownica rozpocznie 2 tygodnie przed porodem, decyduje wyłącznie pracownica, a nie ZUS! Jeśli urodzi w czasie urlopu wychowawczego i napisze, że chce rozpocząć urlop macierzyński 2 tygodnie przed porodem to wtedy okres wypłaty zasiłku macierzyńskiego będzie krótszy o 2 tygodnie , zgodnie z art 29 ust. 3 ustawy zasiłkowej ale jeżeli pracownica nie napisze takiego podania to urlop macierzyński rozpocznie się od dnia porodu i nie powinien być bezpodstawnie skracany przez ZUS o 2 tygodnie. Zawsze też pracodawca musi udzielić urlopu macierzyńskiego, nawet w okresie urlopu wychowawczego.
Na gruncie poniższych przepisów:
Art 180 § 3. Co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną
datą porodu.
§ 4. Po porodzie przysługuje urlop macierzyński niewykorzystany przed porodem
aż do wyczerpania okresu ustalonego w § 1 i 2.

pracownicy przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego za cały okres urlopu macierzyńskiego, z wyjątkiem sytuacji, w której pracownica rodzi dziecko w okresie urlopu wychowawczego i jednocześnie zażądała udzielenia urlopu macierzyńskiego 2 tygodnie przed dniem porodu. Analizując przepisy trzeba rozróżniać pojęcie "urlopu macierzyńskiego", który jest regulowany przepisami Kodeksu pracy, od "okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego", który jest regulowany przepisami ustawy zasiłkowej (ustawy o świadczeniach pieniężnych w razie choroby i macierzyństwa). Pozdrawiam w imieniu Biura Doradczego "PROMESA" B.H.U.
WLADO / 79.191.56.* / 2010-11-25 14:50
BRAWO "PROMESA" B.H.U. KRADZIEŻ DWÓCH TYGODNI MACIERZYŃSKIEGO SKUTECZNIE WYLANSOWAŁ ZUS I DORADCY NA JEGO PŁATNYCH USŁUGACH M.IN. PANI AGNIESZKA ŚLĄZAK - AUTORKA PRAWA POWIELACZOWEGO PREZESA ZUS. ICH URZĘDOWA INTERPRETACJA PRZEPISÓW, JAWNIE DEPCZE PRAWA ZAGWARANTOWANE OBYWATELOM RP W USTAWIE WYŻSZEJ RANGI (KODEKS PRACY) NIŻ KARKOŁOMNIE INTERPRETOWANE PRZEPISY USTAWY ZASIŁKOWEJ.
ania24 / 89.228.19.* / 2008-05-15 12:23
A co sie dzieje po zakończeniu macierzyńskiego, jesli wciąz jestem na urlopie wychowawczym na pierwsze dziecko i niedługo ten urlop mi sie kończy?czy moge starać się o urlop wychowawczy na drugie dziecko?
ania24 / 89.228.19.* / 2008-05-15 12:29
no i jeszcze jedno pytanie! czy jak urodzę juz drugie dziecko i skończy mi się zasiłek macierzyński na drugie dziecko to czy będzie mi przysługiwał zasiłek wychowawczy na dwójkę dzieci?

Najnowsze wpisy