Forum Forum emerytalneZUS

Zmiana kierunku studiów a renta

Zmiana kierunku studiów a renta

s_sliwinski / 2015-04-14 12:56
tam, od października chciałbym zmienić kierunek studiów (normalnie podchodzę do etapu rekrutacji a przed sesja letnia w czerwcu złoże rezygnację, ewentualnie nic nie będę robił i poczekam aż sami mnie wykreślą) . W związku z tym mam dwa pytania. Czy za czerwiec będzie przysługiwać mi renta? (z początkiem miesiąca formalnie jeszcze będę studentem). Drugie pytanie, czy jest szansa bym otrzymywał rentę za okres wakacyjny jeżeli dostarczyłbym ZUSowi w lipcu zaświadczenie o przyjęciu na studia i moje oświadczenie o kontynuowania nauki? Wiem, że uczelnia zaświadczenia o przyjęciu wydaje bez problemu bo w zeszłym roku też o nie prosiłem
Wyświetlaj:
wiwan / 2015-05-04 11:26
- r. rodzinna jest rozpatrywana w ujęciu miesięcznym- tj. spełnianie warunków uzyskania/ prawa do renty choć przez 1 dzień miesiąca powoduje należność świadczenia ZA ten miesiąc kalendarzowy.
- zaświadczenie o przyjęciu nie oznacza jeszcze wpisu na rok, a więc statusu studenta. W sytuacji skreślenia (czy to z urzędu, czy na wniosek) z listy studentów przed wrześniem renta nie będzie należna za miesiące po miesiącu skreślenia, a przed miesiące wpisu na nowy rok, odzyskaniem statusu studenta.

Renta za wakacje należna jest w sytuacjach 'naturalnej' kontynuacji studiów czy ich 'naturalnego' zakończenia.

Ze względów finansowych więc sam po prostu nie wnioskuj o skreślenie.
s~ / 87.206.93.* / 2015-05-05 19:15
Czyli tak jak myślałem. Najlepszą opcją będzie po prostu poczekanie aż mnie wykreślą sami, dzięki :)

Jeszcze jedno pytanie (bardziej po to by się upewnić). Jeśli na początku lipca nadal będę studentem a powiedzmy, że dopiero w połowie lipca mnie wykreślą z listy to renta za ten miesiąc nadal będzie mi przysługiwać tak?
wiwan / 2015-05-05 20:28
Tak. Tak jak napisałem wczoraj- r. rodzinna jest rozpatrywana w ujęciu miesięcznym- zarówno w zakresie samego prawa do niej jak i wysokości świadczenia. Czyli w tej sytuacji- pełna renta za lipiec, bez żadnych obniżeń proporcjonalnych jej wysokości.

Najnowsze wpisy