Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosną aktywa zagranicznych funduszy

0
Podziel się:

Wartość środków zgromadzonych w funduszach zagranicznych dostępnych na polskim rynku wzrosła do 2,76 mld zł. Ma to związek ze zwiększonym napływem kapitału do funduszy sektorowych.

Rosną aktywa zagranicznych funduszy

Aktywa funduszy zagranicznych wzrosły w lutym o 152 mln złotych, czyli o 5,7 proc., osiągając tym samym wartość 2,76 mld złotych.

Poziom aktywów zgromadzonych w funduszach zagranicznych był niższy, o mniej więcej 6,5proc., od najwyższego poziomu, jaki zarejestrowaliśmy w grudniu 2007 roku. Lutowy wzrost wartości aktywów w segmencie funduszy zagranicznych nie wpisuje się w scenariusz, jaki zrealizował się dla całego polskiego rynku funduszy. Wystarczy wspomnieć, że aktywa krajowych TFI zmalały w lutym o 1,4 proc. tj. o 1,6 mld złotych.

Oprócz samego napływu, na wzrost aktywów instytucji zagranicznych miały w głównej mierze wpływ wzrosty wycen jednostek w funduszach spółek surowcowych, które z kolei wykorzystały silne wzrosty na rynkach ropy oraz na rynku złota. Dopiero w dalszej kolejności, na wzrost poziomu aktywów wpływ miały dobre wyniki niektórych rynków wschodzących, czyli na przykład dobre wyniki indeksów na giełdach w Ameryce Łacińskiej.

Uwzględnione zostały aktywa zgromadzone w takich instytucjach zagranicznych jak BlackRock Merrill Lynch, Fortis Investments, Franklin Templeton, HSBC Investments, Legg Mason Investments (Luxembourg), Robeco, Torrus Funds oraz World Investments Opportunities Funds. Aktywa funduszy zagranicznych zwiększyły się w wyniku sprzedaży bezpośredniej na podstawie notyfikacji Komisji Nadzoru Finansowego oraz dzięki sprzedaży poprzez niezwykle w ich przypadku istotny kanał dystrybucji, jakim są Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe.

Analizując strukturę aktywów instytucji zagranicznych w Polsce wartym uwagi zjawiskiem, jest dalszy wzrost udziału funduszy sektorowych. Aktywa tej grupy funduszy wzrosły w lutym o 80 mln złotych i było to w ujęciu wartościowym prawie 4 razy więcej niż wzrost w styczniu. Pomimo wielu zalet, głownie ze względu na skoncentrowany charakter funduszy sektorowych, należy traktować je jako jedne z najbardziej ryzykownych pomysłów inwestycyjnych. Zebrane dane sugerują jednak, że znaczna część polskich inwestorów decydujących się na fundusz instytucji zagranicznej, jest zainteresowana właśnie takimi pomysłami.

fundusze
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)