Na skróty
Giełda w Money.plIPOWiadomościAkcje Alior Banku na giełdzie. Zobacz, czy warto zapisać się na debiut
2012-11-22 06:00

Akcje Alior Banku na giełdzie. Zobacz, czy warto zapisać się na debiut

Akcje Alior Banku na giełdzie. Zobacz, czy warto zapisać się na debiut
[fot: Wajszczak/Reporter]

Już dzisiaj ruszają zapisy na akcje Alior Banku, które będą oferowane na cztery różne sposoby. O ile zapisy dla pracowników debiutującego banku się opłacają, to dla inwestorów indywidualnych oferta nie wygląda już tak różowo. Cena maksymalna w transzy inwestorów indywidualnych została ustalona na 71 zł. Z kolei w transzy osób uprawnionych, czyli osób zatrudnionych w Alior Banku cena maksymalna wynosi 56,8 zł.

Oferta publiczna Alior Banku obejmuje do 51 milionów akcji, w tym do 26 milionów istniejących papierów i od 5 do 25 mln akcji serii nowej emisji. Zapisy dla instytucji potrwają od 5 do 7 grudnia, a dla inwestorów indywidualnych od 22 listopada do 3 grudnia.

Budowa księgi popytu potrwa od 21 listopada do 4 grudnia 2012 roku. W ramach procesu będzie analizowany poziom zainteresowania ofertą i akcjami oferowanymi ze strony potencjalnych inwestorów instytucjonalnych.

Papiery będą oferowane w czterech transzach - preferencyjnej transzy inwestorów indywidualnych, transzy inwestorów indywidualnych, transzy osób uprawnionych (pracownicy banku) oraz transzy inwestorów instytucjonalnych.

Alior Bank szacuje, że do inwestorów indywidualnych skierowanych zostanie nie więcej niż 5 proc. wszystkich oferowanych akcji, przy czym pula ta może zostać zwiększona do nie więcej niż 10 proc. całej oferty. Alior Bank oczekuje, że z oferty publicznej nowych akcji pozyska netto 700 mln zł.

Harmonogram oferty publicznej Alior Banku
21 listopada 2012 r. Publikacja prospektu emisyjnego i informacji na temat ceny maksymalnej w poszczególnych transzach
22 listopada - 3 grudnia 2012 r. Przyjmowanie zapisów od inwestorów indywidualnych
21 listopada - 4 grudnia 2012 r. Proces budowania księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych
4 grudnia 2012 r. Ustalenie ostatecznej liczby i ceny akcji oferowanych
5-7 grudnia 2012 r. Przyjmowanie zapisów od inwestorów instytucjonalnych
7 grudnia 2012 r. Przydział akcji inwestorom indywidualnym
10 grudnia 2012 r. Przydział akcji inwestorom instytucjonalnym oraz osobom uprawnionym
do 14 grudnia 2012 r. Debiut na GPW
Giełda na żywo

BBI Development zawarł umowę deweloperską dotyczącą projektu Złota 44

BBI Development otrzyma z tego tytułu premię deweloperską.

Giełda na żywo

Rekordy na Wall Street po decyzji w... Japonii

Sprawdź, co się stało na największej giełdzie świata.

źródło: Alior Bank

Cena maksymalna w transzy inwestorów indywidualnych została ustalona na 71 zł. W preferencyjnej transzy inwestorów indywidualnych, czyli osób, które posiadają lub otworzą rachunek inwestycyjny w BM Alior Banku cena maksymalna wynosi 67,5 zł. Z kolei w transzy osób uprawnionych, czyli osób zatrudnionych w Alior Banku cena maksymalna wynosi 56,8 zł.

EBOR (Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju) kupi akcje oferowane w ofercie za nie więcej niż 320 mln zł. Chce mieć od 5 do 10 proc. akcji banku. EBOR zobowiązał się, że nie będzie sprzedawał kupionych akcji w ciągu 180 dni od ich nabycia.

Fundusze podwoją udział w rynku?Plan strategiczny Alior Banku zakłada co najmniej podwojenie udziału w sektorze bankowym głównie poprzez uzyskanie dodatkowego udziału w rynku w bankowości detalicznej oraz segmencie małych i średnich przedsiębiorstw. Obecnie udział Alior Banku w polskim sektorze bankowym wynosi 2,1 proc. dla depozytów oraz 1,7 proc. dla kredytów.

Dzięki przeprowadzeniu oferty bank będzie miał możliwość pozyskania kapitału podstawowego wystarczającego, do kontynuowania rozwoju banku, ze szczególnym uwzględnieniem co najmniej dwukrotnego zwiększenia do końca 2016 roku udziału banku w rynku w segmentach kredytów i pożyczek dla klientów indywidualnych oraz kredytów na rzecz polskich małych i średnich przedsiębiorstw.

Czytaj więcej Będzie tąpnięcie na giełdach? Zobacz listę zagrożeń Klif fiskalny, recesja w strefie euro i negocjacje dotyczące budżetu unijnego budzą obawy inwestorów. Bank podał, że podwojenie udziału rynkowego wymaga, aby ok. 50 proc. środków pozyskanych z emisji nowych akcji przeznaczyć na finansowanie kredytów udzielanych bezpośrednio gospodarstwom domowym, m.in. w formie pożyczek gotówkowych oraz consumer finance.

Około 43-45 proc. pozyskanych środków bank chce przeznaczyć na zwiększenie finansowania udzielanego polskim małym i średnim przedsiębiorstwom.

Pozostałe ok. 5-7 proc. wpływów z emisji bank planuje przeznaczyć na wsparcie planu inwestycyjnego mającego na celu wzmocnienie nowych kanałów dystrybucji (mini oddziałów Alior Bank Express, consumer finance, platforma internetowa) w latach 2013-2014.

Zarząd banku spodziewa się, że około dwóch trzecich wartości przyszłych przychodów zostanie uzyskanych z tytułu pogłębienia relacji banku z istniejącymi klientami oraz pozyskania nowych klientów do istniejącej sieci dystrybucji banku.

Z kolei jedna trzecia przychodów będzie pochodzić od nowych klientów, którzy zostaną przyciągnięci nowymi produktami i kanałami dystrybucji, które zostały ostatnio wdrożone (m.in. bank wirtualny Alior Sync, mini odziały Alior Bank Express).

Czytaj więcej Fed boi się klifu, Grecja bez pieniędzy We wtorek amerykańskich inwestorów rozczarowały opinie Bena Bernanke na temat fiskalnego klifu.

Ponadto Alior będzie nadal uważnie oceniał wszystkie możliwości inwestycyjne w spółki świadczące usługi finansowe w Polsce, które mogłyby uzupełnić ofertę produktów i usług Alior Banku, jeżeli nadarzy się stosowna możliwość. Nie wskazuje na razie konkretnych celów przejęć. Bank oczekuje, że Alior Sync przyciągnie do 2016 roku 800 tysięcy nowych klientów.

Erste Securities ocenia, że w latach 2011-2015 zysk netto Alior Banku będzie powiększał się średnio o 44 proc. rocznie, co może sprawić, że będzie on jednym z najszybciej rosnących banków w regionie. Analitycy Erste prognozują, że zysk netto Aliora w 2015 roku wzrośnie do 648,8 mln złotych. Skorygowany wynik netto banku w 2012 r. analitycy szacują na 320 mln zł. Raportowany wynik wyniesie ich zdaniem 180 mln złotych.

Alior będzie kusił dywidendą?

Alior Bank nie planuje wypłacać dywidendy z zysków za 2012 i 2013 rok. Później rozważy jednak zmianę polityki - poinformował bank w prospekcie.

Bank nie zamierza wypłacać dywidendy na rzecz swoich akcjonariuszy z zysków za lata obrotowe 2012-2013 i zamierza wykorzystać wynik finansowy z tych okresów, jeżeli taki zostanie wypracowany, na finansowanie rozwoju swojej działalności. Po powyższym okresie zarząd rozważy zmianę polityki w zakresie wypłaty dywidendy i może zarekomendować wypłatę dywidendy do rozpatrzenia przez akcjonariuszy na walnym zgromadzeniu.

Zarząd, przedstawiając taką rekomendację, weźmie pod uwagę wiele czynników, a w szczególności perspektywy banku, przyszłe zyski, wymogi kapitałowe, pozycję finansową, poziom wskaźnika wypłacalności oraz plany rozwoju, a także przepisy i regulacje prawne oraz stosowne rekomendacje KNF.

Opłaca się?

Artur Nawrocki, analityk Money.pl

Alior Bank jest jednym z najbardziej perspektywicznych banków w Polsce. Warto jednak pamiętać, że na polskim rynku bankowym jest dosyć tłoczno i włoski bank nie jest jedynym, który wprowadza innowacyjne rozwiązania.

Zresztą instytucje finansowe oferują produkty bardzo do siebie zbliżone i przeciętny Kowalski nie jest w stanie odróżnić, czym tak naprawdę różnią się poszczególne oferty produktowe.To ogranicza możliwości rozwoju kosztem innych podmiotów.

Nawet cena maksymalna na poziomie 71 wygląda nieatrakcyjnie. Bez emisji akcji wskaźnik ceny do zysku netto wynosi blisko 12, jednak biorąc pod uwagę nową emisję 25 milionów to wskaźnik ten rośnie do około 18. Tymczasem średnia dla sektora bankowego wynosi mniej niż 11.

Stworzenie czterech transz dla inwestorów również nie wygląda zachęcająco. Zdecydowanie odstrasza to graczy, którzy nie są pracownikami banku lub nie zdecydują się na założenie rachunku. Różnice między cenami mogą sprawić, że Ci którzy kupili akcje taniej przed debiutem, będą je chcieli sprzedać w dniu pierwszych notowań by zrealizować natychmiastowy zysk - kosztem tych którzy kupili akcje bez zniżki.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach
(ART)(PAP)
Tagi:akcje, banki, oferta publiczna, alior bank
Pochwal się na swojej stronie,
że czytasz Money.pl
Czytam Money.pl

Re: Akcje Alior Banku na giełdzie. Zobacz, czy warto zapisać się na debiut

jackis / 77.65.64.* / 2013-01-15 22:40
A ja kolejny już rok czekam za ZWYKŁYM rozliczeniem się z nadwyżki za kredyt jaki TEN bank ode mnie zażądał. Wydawało by się że takie standardy w bankowości to NORMA. Nic z tego w tym banku. Zamiast rozliczenia otrzymałem TYLKO zestawienie moich wpłat. Skąd się wzięła nadwyżka i co i kiedy się na nią złożyło ? Cisza do dzisiaj. Jestem mimo wszystko fanem tego banku. Podziwiam jego "wyczyny". Nie udało się z np. z pielęgniarką "spieszącą" się pieszo do cierpiącego to może uda się na giełdzie. Chociaż to duuuuuużęęęęęęęęę wyzwanie. A tak na marginesie, to gdzie się podział ten "ninja". Oj czarno to widzę.

Re: Akcje Alior Banku na giełdzie. Zobacz, czy warto zapisać się na debiut

(nie)Sobieryba / 62.182.210.* / 2012-11-29 11:46
A czemuż to nikt nie wspomniał o zamiarze przeznaczenia ok. 95 milionów zł na premie dla aktywistów Aliora ?? Też sobie bezczelnie wymyślili kasiorę ze sprzedaży akcji dla "zasłużonych" swojaków - (niby)managerów z Sobierybą na czele. Oficjalnie to ma być niby w kosztach banku, ale tak że za I kw. 2013 wykażą ...stratę !!!!
wont stąd / 62.182.210.* / 2012-11-29 20:08
Niech mnie w doopę PO-całują, złodzieje z tymi swoimi akcjami !!!!!

Re: Akcje Alior Banku na giełdzie. Zobacz, czy warto zapisać się na debiut

Władek68 / 178.37.232.* / 2012-11-27 17:25
Kupię po debiucie .Będzie taniej i bezpieczniej ostatnio debiuty były nędzne a JSW to hit !!! Debiutu ! Ha

Re: Akcje Alior Banku na giełdzie. Zobacz, czy warto zapisać się na debiut

Niespecjalista Internetowy / 153.19.220.* / 2012-11-26 13:57
Panie Arturze Nawrocki "specjalisto" od giełdy, jakbyś czytał regulamin emisji, to byś wiedział, że kupujący po cenach preferencyjnych czyli pracownicy banku itd bo o nich głownie chodzi, te 5% dla otwierających konto to nie jest jakaś cudo obniżka. Tak więc pracownicy mogą odsprzedać akcje dopiero po roku od momentu zakupienia, więc nie będzie sytuacji:

"Różnice między cenami mogą sprawić, że Ci którzy kupili akcje taniej przed debiutem, będą je chcieli sprzedać w dniu pierwszych notowań by zrealizować natychmiastowy zysk - kosztem tych którzy kupili akcje bez zniżki."
no ale czego można się spodziewać po "specjaliście" zapewne jeszcze słabo opłacanym albo w ogóle nie opłacanym :).

Złote góry...

RSX / 153.19.214.* / 2012-11-23 06:27
A tydzień po debiucie będziecie z 5% w dupę :D.

Re: Akcje Alior Banku na giełdzie. Zobacz, czy warto zapisać się na debiut

Donald Ci zabierze Jarek Ci da=>kota, kasę i dług / 83.30.79.* / 2012-11-22 19:23
według mnie bank powinien całkowicie zmienić politykę w oferowaniu konta rozliczeniowo-oszczędnościowego i ten kto nie wpłaca nie powinien być karany 4 zł za to tylko że niema dochodu tylko oszczędności warte ok 6 miesięcznego minimalnego wynagrodzenia.

Re: Akcje Alior Banku na giełdzie. Zobacz, czy warto zapisać się na debiut

y / 91.220.238.* / 2012-11-22 19:19
aż dziw bierze, jak szybko ludzie zapominają o aferze Amber Gold...
Mario503 / 212.33.94.* / 2012-11-23 08:54
Dowiedz się lepiej czym sie różni amber gold od alior banku i o co w amber gold chodziło...

Re: Akcje Alior Banku na giełdzie. Zobacz, czy warto zapisać się na debiut

Lotar / 89.171.95.* / 2012-11-22 16:50
Bezsens-nie kupuję tych akcji-Alior Bank to moloch,ale nie za bardzo rozgarnięty.Skoro wszyscy będą w nim robić opłaty za freeko to ską będzie zysk?

Re: Akcje Alior Banku na giełdzie. Zobacz, czy warto zapisać się na debiut

KOBA / 83.14.54.* / 2012-11-22 14:35
Darmowy kredyt przez dwa lata ! To jest to .Lokata w najgorszym banku to 3% pa.
To jakiś koszmar !!!To wyglada ja dziad pod kosciołem wyciągajacy reke po drobne !!!

Re: Akcje Alior Banku na giełdzie. Zobacz, czy warto zapisać się na debiut

bardzo chudy / 83.31.188.* / 2012-11-22 12:50
jjest ptawdopodobne , że po Nowym Roku będzie tąpnięcie, tam będą okazje KGHM, Orlen, PKOBP,PEKao to firmy, które widzi jedynie spekulacyjny zachodni kapitał, a tego banku z prawdopodobnym dziennym obrotem 150 tyś nikt tam nie zobaczy,

Re: Akcje Alior Banku na giełdzie. Zobacz, czy warto zapisać się na debiut

kpina / 62.29.175.* / 2012-11-22 10:55
Proszę i to jest komentarz analityka "Różnice między cenami mogą sprawić, że Ci którzy kupili akcje taniej przed debiutem, będą je chcieli sprzedać w dniu pierwszych notowań". Tylko, że według prospektu emisyjnego pracownicy, którzy kupią akcje nie będą mogli ich sprzedać przed upływem roku. Niby analityk a nie chce mu się czytać albo nie rozumie tekstu pisanego. Kpina!
Adam222 / 77.88.138.* / 2012-11-22 14:39
To ty poczytaj zanim napiszesz bzdury. Jak założysz u nich rachunek to masz 5% taniej a jak nie to masz drożej. Czyli są "równi i równiejsi". Dla tych równiejszych jest pula akcji za 30 mln zł.
Takie oszustwa to tylko w naszym kraju za obecnych rządów.
czuwahili / 89.79.46.* / 2012-11-22 19:43
Takie oszustwa to tylko w naszym kraju za obecnych rządów.

jesteś głupi czy trollujesz? rząd nie ma z tym nic wspólnego, Allior jest włoskim bankiem działającym również w Polsce
Autrolka / 89.76.196.* / 2012-11-24 01:38
Polski bank!
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
toru / 217.153.114.* / 2012-11-22 15:48
Alior sprytnie to sobie obmyslił. od miesiąca każe sobie płacić miesięcznie 8 zł za konto w banku.
Daczor Tafy / 83.30.79.* / 2012-11-22 18:57
9 zł a nie 8 i to tylko dlatego bo nie wpłacasz reguralnie minimalnej kwoty ok 1000zł lub 800 zł
tomZONE / 178.36.246.* / 2012-11-23 22:06
skąd wy się wzięliście? skąd macie takie BZDURNE informacje? bank wprowadził opłaty za rory, żeby przeczyścić puste rachunki..kto będzie korzystał z aliora jako z banku "pierwszego wyborU" (przelwe wynagrodzenia lub innego świadczenia nawet wielkosci 100 zł miesięczne) albo będzie posiadał lokatę na co najmniej 5 tysi albi pożyczkę na 10 k - rachunek w dalszym ciągu będzie darmowy..jaki jest sens utrzymywania (i dopłacania) darmowych pustych rachunków???
nekocia / 193.41.230.* / 2012-11-29 07:21
a ile kosztuje takie puste konto w systemie? Wprowadzenie ceny do przeczyszczenia? nie rozsmieszaj mnie.
toru / 217.153.114.* / 2012-11-22 12:08
ale jest jeszcze transza dla klientów banku i o nich pisał autor

Re: Akcje Alior Banku na giełdzie. Zobacz, czy warto zapisać się na debiut

zygsta1 / 77.253.254.* / 2012-11-22 10:09
Na dywidendę i w dalszych latach raczej bym nie liczył!Nigdy nie zrozumiem dlaczego inwestor indywidualny ma zawsze zapisywać się na cenę maksymalną-a nie podawać jak strategiczny zakupu akcji np.do 62,-zł??????
Adam222 / 77.88.138.* / 2012-11-22 14:40
Bo to frajer. A frajerów ci u nas dostatek.

Re: Akcje Alior Banku na giełdzie. Zobacz, czy warto zapisać się na debiut

AnonimGa / 82.143.145.* / 2012-11-22 09:59
Polecam jednak przeczytanie prospektu emisyjnego - osoby uprawnione, czyli te, które mogą kupić akcje po 56.80, zobowiązują się jednocześnie do niesprzedawania akcji przez rok (złożenie dyspozycji nieodwołalnej blokady papierów na rachunku).

Re: Akcje Alior Banku na giełdzie. Zobacz, czy warto zapisać się na debiut

Alidior / 85.28.184.* / 2012-11-22 09:51
Zgadzam się z P. Arturem. Inwestor inst. kupująć po 56,80 na debiucie może na wejściu zarobić 25% !!! kto nie chciałby zrealizować zysku !!! gdzie duży gracze walczą o zysk 15%, a tu na wstępie ma 25%.

Należy zwrócić uwagę, że dla ulicy to zaledwie 5% akcji.

Ja pamiętam debiut JSW i ZEPAK i myślę, że z Aliorem będzie tak samo.
mg808 / 91.123.46.* / 2012-11-22 20:57
Jsw tak to kiszka totalna uwaga na oferty ministra skarbu. Pzu dalo ostatnio dobrze zarobic mi na debiucie a reszta-zobaczcie sami jak nas skubie rz...
Zadowolony :) / 178.43.225.* / 2013-01-04 12:39
Swietnie zarabialo sie wlasnie na PKO BP jakies 8 lat temu i na PZU.
Ja pamietam JSW i BGZ - w aliorze mam rachunek, ale wstrzymalem sie z kupnem akcji..
JSW to kicha, na BGZ zarobilem az 200 zl po pol roku trzymania akcji.. odliczyc od tego podatki i prowizje dla biura maklreskiego - to gra nie jest warta swieczki.
To nie fair faktycznie ze inw. instytucjonalny moze sobie kupic akcje i juz na debiucie zyskac - dzis widac ze te akcje stoja slabo, ale pna sie do gory. W sumie to ciesze sie ze nie dałem sie sfrajerzyc :):):):)

Re: Akcje Alior Banku na giełdzie. Zobacz, czy warto zapisać się na debiut

wróbelek elemelek / 212.2.126.* / 2012-11-22 08:58
czas nie ma nic do rzeczy nie poszedł na rynku wtórnym to trzeba go zepchnąć przez giełdę, poprzez ten ruch widać jaka jest kondycja Carlo Tassara

Re: Akcje Alior Banku na giełdzie. Zobacz, czy warto zapisać się na debiut

Natter2 / 2012-11-22 08:55 / Tysiącznik na forum
Niektórzy na tym portalu liczyli na cenę emisyjna w granicach 30 zł.Ciekawe ilu się skusi za tą cenę.Nauczka JSW zrobiła swoje.Ja tym razem nie ryzykuję.
debos / 95.49.94.* / 2012-11-22 11:21

Nauczka JSW zrobiła swoje.Ja tym razem nie ryzykuję.

Na żadnej spółce upublicznianej przez Grada nie można było zarobić. Tylko SP zarabiał.
akcje1222 / 62.111.218.* / 2012-11-22 15:07
A Tauron - ja zarobiłem.

Re: Akcje Alior Banku na giełdzie. Zobacz, czy warto zapisać się na debiut

gfd / 89.71.10.* / 2012-11-22 08:53
czy oni maja cos wspolnego z amber gold? posluguja sie identycznymi kolorami, a zazwyczaj nie siega sie po juz uzywane kolory
sam se zejdź / 91.220.238.* / 2012-11-22 19:27
alior ma wiele wspólnego z AG: zaczynali w tym samym czasie, a nikt rozsądny nie rzuca się na głęboką wodę z legalnym interesem w środku kryzysu, obiecują złote góry, dają najtańszy kredyt i najdroższą lokatę - ja tu widzę ten sam scenariusz co w AmberG. obym się mylił, ale jak to mówią, z pustego i Salomon nie naleje...Włoska maf.a zgarnie kasę z rynku i tyle ją zobaczycie.
sxs / 31.11.245.* / 2012-11-23 18:31
Jakbyś nie wiedział, to aliorbank posiada gwarantowany fundusz gwarancyjny w przeciwieństwie do amber gold, z którym nie ma nic wspólnego...
zejdźnaziemie / 193.111.166.* / 2012-11-22 10:14
A czy ty masz coś wspólnego z pacjentami psychiatryka?? Masz 2 ręce i nogi tak jak oni, idąc twoim krokiem wnioskuję ze masz coś wspólnego z nimi.

Re: Akcje Alior Banku na giełdzie. Zobacz, czy warto zapisać się na debiut

opsss661 / 78.30.106.* / 2012-11-22 08:46
phi
poczekamy na mikołaja
i się przejedziemy
hossa

Re: Akcje Alior Banku na giełdzie. Zobacz, czy warto zapisać się na debiut

trata tata / 78.88.77.* / 2012-11-22 08:30
Wreszcie napisano prawde cytuje;odstrasza graczy.Bo jaka to inwesttycja jak wiekszosc chce na debiucie zarobic i sprzedac.

Re: Akcje Alior Banku na giełdzie. Zobacz, czy warto zapisać się na debiut

hejjol / 62.87.254.* / 2012-11-22 08:14
zły czas na wejście na giełdę. albo inaczej, zły ruch ze strony zarządu banku.
pola989850 / 178.183.235.* / 2012-11-24 09:01
Nie zły,tylko sprytny.Ten bank przecież wiedział,jak wyprać pieniądze wietnamskiej mafii i nie tylko.....