Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sławomir Koźlarek
|

Dobry początek, słabszy koniec

0
Podziel się:

Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo ciekawa, a jej zakończenie zaskoczyło chyba wszystkich inwestorów.

Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo ciekawa, a jej zakończenie zaskoczyło chyba wszystkich inwestorów. Od początku dnia wszystkie indeksy giełdowe spokojnie rosły bez żadnych objawów słabości, a zdrowy charakter wzrostu wspierały wysokie obroty.

Szerokość rynku potwierdzała siłę popytu i wydawało się, że na zakończenie dnia główne indeksy bez problemów dowiozą ponad procentowe zwyżki. Tak się stało w przypadku mWIG-u40 (+2.42%) i sWIG-u80 (+2.81%), ale zakończenie notowań indeksu blue chipów przyniosło bardzo negatywną niespodziankę. Wydaje się, że na fixingu na zamknięcie spory inwestor instytucjonalny postanowił dokonać porządków w swoim portfelu (koniec miesiąca) i niestety po raz kolejny okazało się jak płytki jest polski rynek akcji.

Duże pakiety czołowych banków rzucone na sprzedaż nie napotkały na odpowiedniej wielkości stronę popytową i w efekcie zostały ustalone bardzo niskie kursy zamknięcia dla największych banków, co obniżyło wartość WIG-u20 o niemal 1%. Ostatecznie WIG-20 zakończył sesję o 0.25% wyżej niż wczoraj. Obroty osiągnęły wartość niemal 2.4mld zł i gdyby nie opisany wyżej incydent na fixingu, byłyby bardzo silnym potwierdzeniem zmiany tendencji na GPW. Tym niemniej uważam, że przed polskim rynkiem akcji przynajmniej kilka lepszych tygodni, a ewentualne korekty będą raczej okazjami do kupna akcji.

Wśród spółek z WIG-u20 dawno nie było takiego rozrzutu cen. Z jednej strony mocno spadły kursy BZWBK (-6.15%), Polnordu (-5.13%), Pekao S.A. (-3.57%) i GTC (-3.09%), z drugiej, sporymi zwyżkami ucieszyli się akcjonariusze Lotosu (+5.86%), TVN (+4.87%), PKN Orlen (+4.79%), Agory (+ 4.21%) czy Biotonu (+3.33%). Na szerokim rynku nadal dominował popyt, a spore wzrosty były udziałem wielu spółek. Jednym z
największych popisał się dzisiejszy debiutant - spółka City Interactive S.A. - jej PDA zwyżkowały o 25.56% od ceny emisyjnej. Ponad 20-sto procentowymi zwyżkami błysnęły także Resbud (+24.84%) i Energopol (+20.84%). Oprócz wyżej wymienionych spółek sporo wzrosły kursy Relpolu (+16.47%), Krezusa (+15.38%), Ecard (+14.29%), HTL Strefa (+12.43%) czy FON (+12.12%).

Tydzień na GPW mimo nerwowego początku należy zaliczyć do udanych. Wykres WIG-u 20 potwierdził znaczenie wsparcia w okolicach 3450 pkt. generując po raz kolejny dynamiczne odbicie po teście tych rejonów. Dzienny MACD wygenerował sygnał kupna w strefie, która jest bardzo wiarygodna i w większości przypadków w przeszłości skutkowało to wzrostami o charakterze średnioterminowym. Krótkoterminowe wskaźniki sugerują możliwość schłodzenia w przyszłym tygodniu, ale nie powinien być to spadek głęboki, a przede wszystkim poparty obrotem. Jeżeli chodzi o indeksy szerokiego rynku (mWIG40 i sWIG80), to kontynuują one dynamiczne odbicie, którego pierwszym celem (oczywiście w rozsądnej perspektywie czasowej) powinny być sierpniowe dołki tych indeksów.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)