Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dziś raport z rynku pracy w USA

0
Podziel się:

Każdy pierwszy piątek miesiąca to gwódź programu całego tygodnia na rynkach finansowych. Dziś poznamy liczbę nowych miejsc pracy w USA oraz stopę bezrobocia.

Ekonomiści spodziewają się, że stopa bezrobocia w marcu wzrosła z 4,8 do 5,0 proc., a gospodarka straciła ok. 50 tys. miejsc pracy w sektorze pozarolniczym (rolnictwo zatrudnia ok. 2 proc. wszystkich). Nastroje przed publikacją tych danych nie są najlepsze, bo wczoraj poznaliśmy zaskakująco wysoką liczbę osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek (407 tys.), a w środę raporty prywatnych instytucji (ADP i Chalangera) wskazały, że na rynku pracy w Stanach sytuacja staje się coraz trudniejsza. Z punktu widzenia polskich kredytobiorców ważniejszy może się okazać jednak poziom inflacji w Szwjacarii. Oczekiwany jest jej wzrost do 2,5 proc.

SYTUACJA NA GPW

Czwartkowa sesja była mniej udaną kopią notowań ze środy. Przy czym mniej udaną należy tutaj odnieść do poziomu emocji, których notowania mogły dostarczyć - tych bowiem zabrakło. Ponieważ w czwartek rano mieliśmy dobrą sytuację na giełdach azjatyckich i neutralną w USA, można było oczekiwać, że notowania zaczniemy od wzrostu i tak właśnie się stało. Rynek utknął jednak bardzo szybko i przez większą część dnia obserwowaliśmy konsolidację WIG20 w okolicach 3030 pkt. Wybicie z tej konsolidacji (tak jak w środę) nastąpiło w dół, indeks powrócił poniżej 3 tys. pkt, mimo wciąż dobrej lub neutralnej sytuacji na zagranicznych rynkach. Warto jednak pamiętać, że indeksy są na najwyższych poziomach od miesiąca, więc realizacja zysków nie jest niczym dziwnym. Z drugiej strony na rynku brakuje kapitału, który mógłby sprzedawane akcje odkupić.
Wczoraj podrożały akcje 83. spółek, potaniały 201.

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Wczorajsza sesja na Wall Street zaczęła się od spadków, jednak nie były one głębokie i wzrosty z drugiej części notowań wyciągnęły indeksy na lekkie plusy. Na zamknięciu S&P drożał o 0,1 proc., a Dow Jones o 0,2 proc. Do odrabiania strat obóz byków wykorzystał najniższe obroty od ponad miesiąca oraz niezłe informacje ze spółek, które utwierdzają inwestorów w przekonaniu, że gospodarka amerykańska przetrwa recesję bez większych turbulencji. Potwierdzają to wczorajsze mieszane dane makro - gorsze od oczekiwań z rynku pracy i lepsze z sektora produkcyjnego. Niemniej, sytuacja ciągle jest niepewna i kolejny cios w postaci nawet małego szoku może spowodować kolejną falę wyprzedaży.

Do danych z rynku pracy większą wagę przyłożyli inwestorzy z Tokio - Nikkei spał dziś rano o 0,7 proc. za sprawą spółek technologicznych. Kospi wzrósł o 0,2 proc.

OBSERWUJ AKCJE
Agora - kurs spółki pozostaje blisko poziomów styczniowych dołków (43 PLN) i w ostatnich tygodniach ustabilizował się. W najbliższym czasie możemy spodziewać się wybicia z tej bazy, na co wskazują bardzo wysokie obroty na wtorkowej sesji (najwyższe od półtora roku). RSI i MACD nie sugerują, w którą stronę miałoby ono nastąpić, natomiast na DMI utrzymuje się sygnał sprzedaży.
Polnord - silna fala wzrostowa wymazała 62 proc. spadków z lutego i marca, jednak na wczorajszej sesji kurs odbił się od tego oporu (122 PLN) i spadł 4 PLN niżej. To oznacza, że potencjał wzrostowy się na razie wyczerpał, tym bardziej, że MACD pokazuje wykupienie rynku. Jednak w średnim terminie możemy mieć do czynienia z odwróceniem trendu spadkowego, co sugeruje sygnał kupna na DMI. Odreagowanie wzrostów powinno zatrzymać się na wsparciu na poziomie 110 PLN.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ

Hydrobudowa Polska - podpisała umowę ze spółką Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy na rozbudowę sieci kanalizacyjnej oraz sieci ścieków deszczowych. Jej wartość ustalono na 30,8 mln EUR, a termin realizacji umowy na 31 miesięcy.
Rafako - w 2007 r. przychody grupy wyniosły 1.138 mln PLN (wzrost o 46 proc.), a zysk netto 12 mln PLN (spadek o 5 proc.), czyli 0,25 PLN na jedną akcję.
Erbud - fundusze BPH TFI zwiększyły zaangażowanie w spółkę do 5,2 proc. (wcześniej 4,97 proc.).
Komputronik - zarząd spółki wezwał akcjonariuszy Karen Notebook do sprzedaży akcji po cenie 2,65 PLN za jedną. Zapisy na sprzedaż akcji potrwają do 2 maja.
ABG - rada nadzorcza poparła wypłatę dywidendy z zysku za 2007 r. w wysokości 0,25 PLN na akcję, która może zostać powiększona o 0,07 PLN na akcję, jeśli WZA podejmie taką decyzję. Dywidenda miałaby zostać przyznana 9 maja i wypłacona 26 maja.
FON - w ramach współpracy z Rape Opole wykonano prototyp proekologicznej brykieciarki, która po wykonanych próbach nadaje się do szerokiego wdrożenia.
Jutrzenka - zarząd spółki zdementował doniesienia z prasy o trudnościach w produkcji w zakładzie Hellena w Opatówku.
Dom Development - członek rady nadzorczej spółki sprzedał 2.876 akcji po średniej cenie 76 PLN.

PROGNOZA GIEŁDOWA

Wczorajszą sesję znów wygrała podaż, ale wygrała ją przy zdecydowanie niższych obrotach. Nie jest to co prawda sam w sobie sygnał do zakupów, ale też od kilku dni zdaje się giełda w Warszawie jest najbardziej wrażliwa ze wszystkich giełd na dane z USA. Dlatego możliwe, że dziś skorygujemy część wczorajszych spadków, WIG20 wróci powyżej 3 tys. pkt i na tym wygodnym poziomie poczekamy na publikację danych z USA. Końcówka sesji zależeć będzie właśnie od nich.

WALUTY

Podobnie jak wczoraj, euro zaczyna dzień od próby dojścia do 1,57 USD, po tym jak wczoraj udało się europejskiej walucie wrócić z poziomu 1,55 USD. Póki co wzrost notowań euro jest ograniczany i zapewne wiele nie będzie się na tym - i na całym rynku walutowym - działo, dopóki departament pracy w USA nie przedstawi swojego raportu.

Jen traci dziś 0,2 proc. do dolara i 0,1 proc. do euro.
U nas dolar spadł poniżej 2,22 PLN, euro do 3,474 PLN, a frank do 2,193 PLN.

SUROWCE

Wczorajsza sesja na Wall Street zaczęła się od spadków, jednak nie były one głębokie i wzrosty z drugiej części notowań wyciągnęły indeksy na lekkie plusy. Za zamknięciu S&P drożał o 0,1 proc., a Dow Jones o 0,2 proc. Do odrabiania strat obóz byków wykorzystał najniższe obroty od ponad miesiąca oraz niezłe informacje ze spółek, które utwierdzają inwestorów w przekonaniu, że gospodarka amerykańska przetrwa recesję bez większych turbulencji. Potwierdzają to wczorajsze mieszane dane makro - gorsze od oczekiwań z rynku pracy i lepsze z sektora produkcyjnego. Niemniej, sytuacja ciągle jest niepewna i kolejny cios w postaci nawet małego szoku może spowodować kolejną falę wyprzedaży.

Do danych z rynku pracy większą wagę przyłożyli inwestorzy z Tokio - Nikkei spał dziś rano o 0,7 proc. za sprawą spółek technologicznych. Kospi wzrósł o 0,2 proc.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Open Finance
KOMENTARZE
(0)