Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Inwestorzy znów wyprzedają akcje JSW

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, jak przebiegła sesja na giełdzie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Bez większych zmian indeksów przebiegła czwartkowa sesja na warszawskim parkiecie. Wciąż nie wiadomo, jak rozwinie się sytuacja wokół Grecji, ale inwestorzy wydają się być spokojni.

Główne indeksy na GPW zakończyły czwartkową sesję praktycznie na niezmienionych poziomach wobec zamknięcia ze środy. Na europejskich giełdach dominowały niewielkie wzrosty. Z kolei na nowojorskim parkiecie główne indeksy utrzymują się w okolicach ostatniego zamknięcia.

Główne indeksy GPW podczas sesji w czwartek

Po południu inwestorzy poznali kilka danych z amerykańskiej gospodarki. Według najnowszych informacji z rynku pracy w ubiegłym tygodniu do urzędów pracy w USA po raz pierwszy zgłosiło się 283 tysiące bezrobotnych. To wynik o 10 tysięcy lepszy od wcześniejszych prognoz. Z kolei indeks Philadelphia Fed wyniósł w lutym 5,2 punktu, podczas gdy ekonomiści spodziewali się wyniku na poziomie 9 punktów.

Na warszawskiej giełdzie w czwartek niewiele się działo. Wśród spółek notowanych w indeksie WIG20 uwagę zwracają notowania Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Kurs spółki spadał dziś najwyraźniej w całym indeksie WIG20. Pomimo końca strajku analitycy wciąż zalecają sprzedaż akcji JSW. Societe General obniżył cenę docelową akcji JSW do 15,40 złotego.

W górę wyraźnie szły za to notowania właściciela marki Reserved, spółki LPP. To efekt publikacji wyników finansowych za ubiegły rok.

Wynik netto za ubiegły rok to 482,1 mln złotych przy przychodach wynoszących 4,769 mld złotych. Zysk za czwarty kwartał ma wartość 245,8 mln złotych, a przychody wyniosły 1,405 mld złotych.

Kwartalne wyniki finansowe spółki LPP (w mln złotych)
Źródło: Money.pl, na podstawie raportu finansowego LPP.
IV kwartał 2014 roku IV kwartał 2013 roku Zmiana
Przychody ze sprzedaży 1404,7 1267 10,87%
Zysk operacyjny 248,3 261,4 -5,01%
Zysk brutto 173,7 220,8 -21,33%
Zysk netto 245,8 182,0 35,05%

Grecja poprosi o pomoc. Na rynkach wzrosty

Przemysław Ławrowski, godz. 13.20

W połowie dzisiejszej sesji polskie indeksy notują niewielkie wzrosty. W Europie zachodniej rynki zyskują po informacji o tym, że Grecja poprosi o przedłużenie programu pomocowego o sześć miesięcy.

WIG20 zyskuje około 0,2 procent. Najlepszą spółką w stawce blue chipów jest LPP po publikacji wyników, zapowiedzi wprowadzenia nowej marki oraz planach dywidendowych. GPW czeka jeszcze na publikację protokołu z ostatniego posiedzenia RPP. Po ostatnim posiedzeniu usłyszeliśmy, że Rada Polityki Pieniężnej mimo pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym poziomie, jest bliższa obniżek w marcu.

Wzrosty widać dziś w Europie zachodniej. DAX, CAC zyskują około 0,5 procent. Dziś pojawiła się informacja na temat wystąpienia przez Grecję o przedłużenie programu pomocowego o 6 miesięcy. Wniosek Grecji przeanalizuje grupa robocza strefy euro.

Notowania europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji

Popołudniu poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy. Będą one dotyczyły złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Po starcie sesji na Wall Street opublikowany zostanie indeks Conference Board obrazujący kierunek zmian gospodarczych w nadchodzącym okresie w USA.

Spokojny start sesji na GPW. LPP i Netia opublikowały wyniki

Przemysław Ławrowski, godz. 9:55

Poranny handel na GPW rozpoczął się dość spokojnie. Uwagę inwestorów skupiły spółki LPP oraz Netia, które opublikowały raporty finansowe. Tańszy dziś rano był również frank szwajcarski.

Indeks blue chipów rozpoczął czwartkową sesję blisko poziomu wczorajszego zamknięcia. Ponad 3,5 procent zyskuje spółka LPP, właściciel sklepów Reserved, który zarobił w czwartym kwartale 245,8 mln złotych wobec 182 mln złotych rok wcześniej. W całym ubiegłym roku skonsolidowany zysk wyniósł 482,1 mln złotych. Spółka zwraca uwagę, że sytuacja w Rosji i na Ukrainie wpływa na sprzedaż grupy. Dochodzą do tego straty z tytułu ujemnych różnic kursowych, które przede wszystkim dotyczą hrywny oraz rubla.

Na niewielkim plusie znajdują się indeksy mWIG40 oraz sWIG80. Ponad procent na minusie jest Netia, która opublikowała wyniki. W czwartym kwartale spółka zarobiła 160 mln złotych, co jest wynikiem o 2,3 procent słabszym od prognoz.

Rano mieliśmy do czynienia z umocnieniem polskiej waluty. Frank szwajcarski kosztował dziś już mniej niż 3,90 złotych. Po wczorajszej informacji z Fed odnotowano również mocny spadek dolara, który kosztuje około 3,65 złotych.

Notowania indeksu WIG20 podczas dzisiejszej sesji

W Europie zachodniej widać dziś około 0,5-procentowe spadki. Dotyczy to indeksów FTSE100, DAX oraz CAC. Rano poznaliśmy odczyt inflacji konsumenckiej z Francji. Podobnie jak w Polsce, opublikowano tam odczyt ujemny (deflacja), która wyniosła 0,4 procent. W metodologii Eurostatu deflacja wyniosła tyle samo.

Fed już opublikował dane, teraz czas na RPP

Przemysław Ławrowski, 18. luty, godz. 22:45

Czwartkowa sesja będzie przebiegała w atmosferze oczekiwania na piątkowy rozwój wydarzeń w sprawie Grecji. W przypadku GPW wydaje się, że po osiągnięciu przez indeks WIG20 styczniowego dołka, akcje polskich blue chipów są już na tyle przecenione, że trend spadkowy powinien zostać odwrócony. Popołudniu poznamy protokół z ostatniego posiedzenia RPP, który ujawni, jak bliska ewentualnych obniżek stóp procentowych jest rada.

W czwartek europejskie indeksy zyskiwały na wartości na fali wiary w osiągnięcie konsensusu w sprawie Grecji. Nie da się ukryć, że rynek jest już nieco zmęczony tym tematem i scenariusz, w którym Ateny nie dogadują się z Eurogrupą jest przez rynek uznawany za mało prawdopodobny.

Najbliższe spotkanie ministrów finansów strefy euro już w piątek i jedynie wtedy możemy się spodziewać większych zawirowań na europejskim rynku finansowym. DAX znajduje się aktualnie blisko swoich historycznych rekordów. Jego wartość sięga prawie poziomu 11 tysięcy punktów. Jeszcze na początku tego roku plasował się on poniżej poziomu 10 tysięcy punktów. Przez ostatnie 30 dni zyskał on 7 procent.

Notowania indeksu DAX oraz RTS od początku 2015 roku

Od początku lutego mocno idzie w górę również rosyjska giełda. Indeks RTS w lutym poszedł zyskał 23 procent. Patrząc na jego notowania w dłuższej perspektywie widać, że sytuacja nie jest tak dobra, ale to spora poprawa.

Tamtejszy rynek odzyskał rezon po pojawiających się plotkach dotyczących rozluźnienia sankcji zachodnich. Także ostatnia wizyta Putina na Węgrzech daje Rosji pole manewru i pokazuje, że mimo sankcji jest państwo w Unii Europejskiej, które przyjmuje przywódce kremla. Węgry od dawna były krytykowane przez Brukselę za współpracę obu krajów przy rozbudowie elektrowni atomowej w Paskie na Węgrzech.

Początek trendu wzrostowego?

W tym samym czasie, w którym niemiecka giełda mocno pięła się w górę, WIG20 zyskał o 4 procent wychodząc ze styczniowego dołka i jednocześnie najniższego poziomu od września 2013 roku. Wydaje się, że po osiągnięciu przez indeks WIG20 styczniowego dołka, akcje polskich blue chipów są już na tyle przecenione, że trend spadkowy powinien zostać odwrócony.

Czwartkowa sesja będzie czasem na przeczekanie. Nie poznamy żadnych przełomowych danych makroekonomicznych, dzień nie będzie również obfitował w publikacje raportów finansowych spółek.

Notowania indeksu WIG20 od połowy stycznia

Rano wśród publikacji makroekonomicznych znajdziemy odczyt inflacji z Francji oraz bilansu płatniczego ze strefy euro. Nieco ciekawiej będzie później, gdyż opublikowany zostanie protokół z ostatniego posiedzenia RPP. Będzie można zweryfikować to, co mówił Marek Belka po ostatniej decyzji. Usłyszeliśmy wówczas, że Rada Polityki Pieniężnej mimo pozostawienia stóp procentowych na niezmienionym poziomie, jest bliższa obniżek w marcu. Wiele będzie jednak zależeć od kolejnej projekcji inflacyjnej. Jak co tydzień poznamy również odczyt poziomu złożonych nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA.

Wśród spółek, na pewno obserwowane będą akcje LPP oraz Netii, które opublikują raporty za 2014 rok.

Co ze stopami procentowymi w USA?

W środę wieczorem amerykański Fed opublikował swoje zapiski z ostatniego posiedzenia. Czytamy w nich, że cześć członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) jest gotowa do utrzymywania stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych bez zmian przez dłuższy czas. Wśród czynników mogących zagrozić rozwojowi amerykańskiej wymieniono mocnego dolara oraz sprawę Grecji i Ukrainy.

Informacje te nie przełożyły się na wzrosty indeksów na Wall Street. W środę minimalnie zyskał jedynie Nasdaq. Po publikacji tej informacji euro umocniło się nieznacznie do dolara. Wpisuje się to jednak w strategię Fedu, gdyż zbyt mocna waluta USA nie wpływa korzystnie na rozwój gospodarczy Ameryki.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)