Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Giełda we Frankfurcie bije rekordy. Co na GPW?

0
Podziel się:

W Money.pl czytaj, jak przebiega piątkowa sesja najważniejszych rynkach akcji.

  Damian Słomski , analityk Money.pl 
  Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.
Damian Słomski , analityk Money.pl Uważny obserwator rynku finansowego i ciągły poszukiwacz alternatywnych form inwestowania. Pasjonat giełdy, dla którego liczby i wykresy stanowią najbardziej uniwersalny i bogaty język w finansach.

Na niecałe dwie godziny przed końcem handlu na GPW indeksy są w okolicach dziennych maksimów. Jeszcze lepsze nastroje panują na pozostałych rynkach akcji w Europie. Giełda we Frankfurcie bije nowe rekordy.

Niemiecki DAX znalazł się powyżej 11 tysięcy punktów - po raz pierwszy w historii. Zakupom akcji sprzyjają lepsze od oczekiwań dane dotyczące wzrostu gospodarczego naszych zachodnich sąsiadów. PKB w czwartym kwartale wzrosło tam o 1,6 procent rok do roku. W całej strefie euro gospodarka rosła w tempie 0,9 procent.

Notowania głównych indeksów giełdowych w Europie

Analogiczne odczyty poznaliśmy m.in. dla Polski. Dynamika wzrostu PKB jest u nas prawie dwukrotnie większa niż w Niemczech, jednak nie tego oczekiwali inwestorzy. Wynik miał być nieco lepszy, a tak gospodarka rośnie najwolniej od roku. Nienajlepsze wieści ma też GUS w odniesieniu do cen. Deflacja pogłębiła się do poziomu 1,3 procent. Na rynku odżywają spekulacje w sprawie cięć stóp procentowych przez RPP.

Główne indeksy giełdowe z GPW rosną, choć skala jest dużo niższa niż w Europie. Kurs WIG20 nieznacznie przekracza 2340 punktów. Cały czas w centrum uwagi są drożejące po 10 procent akcje Orange i JSW. Liderem spadków wśród blue chipów jest LPP z 2-procentową przeceną.

Wzrostowo zapowiada się sesja na Wall Street. Kontrakty terminowe na indeksy zyskują po około 0,3 procent. Przed nami jeszcze publikacja indeksu Uniwersytetu Michigan i wystąpienie szefa Fed z Dallas Rocharda Fischera.

**

Kurs JSW w górę o 10 procent. Inwestorzy liczą na zakończenie strajku**

Łukasz Pałka, godz. 13:05

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej podpisano protokół uzgodnień po rozmowach ze związkowcami. Szansa na zakończenie strajku winduje kurs JSW na giełdzie już nawet o 10 procent.

Po 17 dniach wstrzymania wydobycia w kopalniach JSW podpisano protokół uzgodnień między stronami. Związkowcy nadal domagają się jednak odwołania prezesa Jarosława Zagórowskiego. Kluczowe pozostaje więc teraz pytanie, czy jeszcze dziś szef JSW ustąpi ze stanowiska.

Na razie kurs JSW rośnie. Spółka notuje wyraźny wzrost notowań w WIG20. Mocno rośnie też Orange Polska. Operator telekomunikacyjny poszedł w górę o 8 procent po publikacji wyników i zapowiedzi wypłaty dywidendy.

Główne wskaźniki GPW podczas sesji w piątek

Dane o dynamice PKB w Polsce nie zachęcają na razie inwestorów do kupowania akcji na GPW. Teraz ważne będą dane na temat inflacji, które GUS poda o godzinie 14. Będą one miały znaczenie zwłaszcza w kontekście najbliższej decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Ekonomiści spodziewają się, że podczas marcowego posiedzenia dojdzie do cięcia stóp procentowych.

Dane o PKB nie zachęcają do kupna akcji. Ale Orange mocno w górę

Łukasz Pałka, godz. 10.30

Dane o PKB z Polski okazały się nieznacznie słabsze od prognoz analityków. To nie zachęca inwestorów do kupowania akcji. Najmocniejszą spółką w WIG20 jest Orange Polska.

Według najnowszych informacji GUS polska gospodarka wzrosła w czwartym kwartale ubiegłego roku o 3 procent w porównaniu do tego samego okresu 2013 roku. Analitycy prognozowali wzrost PKB o 3,15 procent r/r.

Główne indeksy warszawskiej giełdy utrzymują się bardzo blisko poziomów z ostatniego zamknięcia, notując niewielkie wzrosty.

Główne indeksy GPW podczas sesji w piątek

Najmocniejszą spółką w WIG20 jest Orange Polska, która jednocześnie generuje dzisiaj największe obroty na GPW. Kurs Orange po publikacji wyników i zapowiedzi dywidendy rośnie o ponad 8 procent.

GPW: Mocny wzrost Orange Polska po wynikach

Łukasz Pałka, godz. 9.20

Handel na warszawskiej giełdzie rozpoczął się od niewielkich wzrostów głównych indeksów. Inwestorzy czekają na ważne dane dotyczące dynamiki wzrostu PKB w Polsce.

GUS opublikuje dane o PKB o godzinie 10. Wcześniej inwestorzy poznali dane o PKB w Niemczech. Okazało się, że w czwartym kwartale ubiegłego roku niemiecka gospodarka urosła o 1,6 procent r/r. Wynik okazał lepszy od prognoz analityków.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20

Najmocniejszą spółką w WIG20 jest od początku sesji Orange Polska. Kurs akcji zyskuje ponad 7 procent. To efekt bardzo dobrych wyników po czwartym kwartale, które spółka opublikowała wczoraj po sesji. Orange Polska deklaruje też wypłatę dywidendy na poziomie 0,5 złotego na akcję. Inwestorzy uznali to za pozytywną informację.

Odbicie na GPW. Jednak duża niepewność przed końcem tygodnia

Łukasz Pałka, 12.02, godz. 22.15

To będzie ważny dzień dla inwestorów obecnych na warszawskiej giełdzie. Poznają sporo istotnych danych makroekonomicznych. Czeka nas także szereg publikacji raportów finansowych spółek, głównie z rynku New Connect. GPW zapowiedziała wreszcie ważne zmiany w indeksach.

Już po sesji 20 marca ma nastąpić kolejna rewizja spółek w głównych indeksach GPW. Według informacji, które napłynęły w czwartek wieczorem z giełdy indeks WIG20 opuszczą Kernel, Grupa Lotos oraz Jastrzębska Spółka Węglowa. Zostaną zastąpione przez Eneę, Energę oraz Cyfrowy Polsat.

Ta zmiana może mieć szczególne znaczenie dla posiadaczy akcji JSW. Kurs akcji z powodu kryzysu w spółce oraz strajku od dłuższego czasu jest w mocnym trendzie spadkowym. Wypadnięcie z najważniejszego indeksu warszawskiego parkietu z pewnością nie poprawi tej sytuacji.

Warto za to w piątek obserwować notowania spółek, które wejdą do WIG20. Ich papiery mogą cieszyć się większym zainteresowaniem ze strony inwestorów.

Uwagę inwestorów przyciągną również w piątek ważne dane makroekonomiczne z Polski, a także strefy euro. Informacje o dynamice wzrostu gospodarczego w Polsce w ostatnim kwartale ubiegłego roku to najważniejsza z zaplanowanych na piątek publikacja dotycząca polskiej gospodarki. Według prognoz ekonomistów PKB w Polsce wzrósł w tym czasie o 3,15 procent wobec tego samego okresu 2013 roku.

Dane o PKB, które GUS poda o godzinie 10, potwierdzą więc, że Polska notuje obecnie jeden z najlepszych wyników wzrostu gospodarczego w Europie. Raczej nie zmienią one jednak planów Rady Polityki Pieniężnej. Chociaż podczas ostatniego posiedzenia RPP nie zmieniła stóp procentowych w Polsce, to z ust prezesa NBP Marka Belki padła dość jasna sugestia, że do cięć może dojść w kolejnych miesiącach. Ekonomiści wskazują nawet, że nie będzie to jedna obniżka o 0,25 punktu procentowego. W grę wchodzą dwa cięcia w tej skali, bądź jedno aż o 0,5 punktu procentowego.

Rada Polityki Pieniężnej wpisze się w ten sposób w politykę innych banków centralnych, które szukają sposobów na pobudzenie wzrostu gospodarczego. Niedługo w strefie euro ma ruszyć ogłoszony już wcześniej program skupu obligacji o wartości około 60 miliardów euro miesięcznie. Docelowo do września 2016 roku EBC przeznaczy na program QE ponad 1 bilion euro.

O tym, że szukanie sposobów na ożywienie gospodarcze w strefie euro jest potrzebne, przypomną inwestorom w piątek dane dynamice wzrostu PKB w Eurolandzie. Z pewnością będą one słabe. Prognozy mówią, że w czwartym kwartale ubiegłego roku PKB Eurolandu wzrósł o 0,8 procent r/r. Lepiej od tej średniej wypadną najprawdopodobniej dane z Niemiec (wzrost PKB o 1 procent r/r). Poważne problemy wciąż dotykają jednak południe Europy. Ze spowolnieniem zmaga się nie tylko Grecja, ale również Włochy, gdzie w czwartym kwartale PKB miał spaść o 0,4 procent r/r.

Niepewność związana z kondycją gospodarczą Grecji jest na rynkach wciąż wysoka. Dotychczasowe spotkania w ramach Eurogrupy nie przyniosły rezultatów. Kolejne zostało zaplanowane na 16 lutego. Na razie grecki minister finansów zaproponował, by Grecja była finansowana pomostowo do czasu, gdy zostanie osiągnięte ostateczne porozumienie w sprawie zadłużenia. Nowy rząd Syrizy odmawia bowiem wykonywania zaleceń instytucji finansujących pomoc. To rodzi obawy inwestorów, że Grecja będzie opuści strefę euro. Ten niepokój przekłada się też w ostatnich dniach na wzrost cen złota.

Na warszawskiej giełdzie w czwartek mieliśmy do czynienia z niewielkim odreagowaniem spadków. To rezultat doniesień na temat tego, że na Ukrainie zostało osiągnięte porozumienie pokojowe. Zawieszenie broni ma wejść w życie 15 lutego. Chociaż doniesienia początkowo wzbudziły entuzjazm wśród inwestorów, to trudno oczekiwać, by tak było również w piątek. Raczej należy założyć, że do czasu zawieszenia broni na rynku będzie dominowała niepewność dotycząca tego, czy tak się na pewno stanie.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)