Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Tydzień z EBC oraz frankiem szwajcarskim

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz podsumowanie wydarzeń z rynku finansowego.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Rynek w tym tygodniu skupiał się przede wszystkim na czwartkowej decyzji EBC. W rezultacie europejskie giełdy mocno rosły. Wzrosty nie ominęły także wskaźnika warszawskich blue chipów, ale były one nieco mniejsze m.in. ze względu na sytuację związaną z frankiem szwajcarskim.

W czwartek o ponad procent w górę poszedł niemiecki DAX oraz francuski CAC. Wyraźnie, bo ponad 2 procent zyskała giełda w Mediolanie.

Wzrosty dotknęły również rynki, w których euro nie jest główną walutą. WIG20 zyskał aż o 1,38 procent, co w porównaniu do pierwszych dwóch dni na warszawskiej giełdzie jest wynikiem bardzo dobrym. W dobrych nastrojach inwestorzy z warszawskiej giełdy byli także dzień przed ogłoszeniem oficjalnej decyzji. W środę WIG20 zyskał minimalnie ponad 2 procent.

Notowania najważniejszych europejskich indeksów w tym tygodniu

Dlaczego zatem tak ważna jest decyzja Europejskiego Banku Centralnego? Ogłoszono bowiem, że bank będzie miesięcznie, przynajmniej do września 2016 roku, skupować aktywa o wartości 60 mld euro. Jest to wprawdzie mniej, w porównaniu do analogicznych działań, jakie niegdyś podjął amerykański Fed, ale łącznie na rynek trafi ponad bilion euro. Bilans EBC zostanie w ten sposób powiększony do co najmniej 3 bilionów euro. Ograniczeniem długości trwania programu będzie również poziom inflacji, której kluczową wartość ustalono na 2 procent.

Skutkiem tego programu ma być pobudzenie akcji kredytowej, która ma zachęcić firmy do inwestowania. W ten sposób ma się poprawić poziom wzrostu gospodarczego w eurolandzie. Czy to się uda? Zobaczymy w przyszłości. Jak dotąd widać wspomnianą wcześniej reakcję giełd, a także rynku walutowego. Euro w stosunku do dolara osłabiło. Wczoraj poziom tej pary walutowej wynosił 1,16, dziś jest to już około 1,12.

Ostatecznie indeksy europejskie zakończyły tydzień mocno na plusie. DAX zyskał ponad 4,5 procent przełamując barierę 10 tysięcy punktów. Jeszcze więcej bo ponad 5,5 procent poszedł w górę CAC. Nie ma się co dziwić, gdyż głównie tych gospodarek będzie dotyczyć program EBC.

Mniejszy wzrost zaliczył rodzimy indeks WIG20. Tygodniowy zysk to około 3 procent, mimo słabego poniedziałku oraz wtorku. Wówczas rynkowi towarzyszyła niepewność związana z frankiem szwajcarskim. W tym kontekście mocno traciły banki. Dopiero w drugiej części tygodnia sytuacja zaczęła się poprawiać. Najbardziej dotyczyły to tych instytucji, które mają największy portfel kredytów we frankach.

Notowania banków w tym tygodniu

W pierwszej części tygodnia obserwowane były również publikacje GUS. We wtorek poznaliśmy dane dotyczące zatrudnienia i wynagrodzeń, a w środę produkcji przemysłowej. Informacje te wypadły dość pozytywnie. W szczególności lepsze od oczekiwań były te dotyczące produkcji przemysłowej (publikowana wartość: +8,4 procent, prognoza: 5,2 procent). Wysoka okazała się również przeciętna płaca brutto w grudniu. Wyniosła ona 4379,3 złotych.

Poza danymi z EBC w czwartek dowiedzieliśmy się ciekawej informacji na temat stóp procentowych RPP. Z opublikowanego protokołu wynika, że na ostatnim posiedzeniu rada głosowała nad obniżkami nawet o 100 punktów bazowych.

Tydzień zakończył się mieszanymi odczytami wstępnych indeksów PMI za styczeń. Tradycyjnie dość słabe były te z francuskiego sektora usługowego. Lepszy od prognoz był odczyt m.in. dla sektora usług w strefie euro, dla sektora usług w Niemczech oraz sektora przemysłu we Francji.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)