Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: Dwie rzeczy zadecydowały. Euforia na rynkach finansowych

0
Podziel się:

O tym, co działo się w mijającym tygodniu na polskiej giełdzie, dowiesz się w komentarzu Money.pl.

  Artur Nawrocki , analityk Money.pl 
  
Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.
Artur Nawrocki , analityk Money.pl Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.

Konkretne rozwiązania antykryzysowe na szczycie Unii Europejskiej oraz zapowiedź rozluźnienia chińskiej polityki monetarnej sprawiły, że na rynkach inwestorzy z entuzjazmem rzucili się na akcje.

W Polsce gracze zachowali się nieco ostrożniej. Poziomem, który powstrzymywał zwyżkę była linia 2270 punktów. WIG20 ostatecznie wzrósł w piątek o 1,66 procent. Podczas, gdy DAX czy CAC40 zyskały ponad 4 procent, nie wspominając o indeksach w Hiszpanii i Grecji, które wzrosły o ponad 5 procent.

Wśród blue chipów najlepszym papierem okazał się być ukraiński Kernel, który wzrósł 4,19 procent. Na drugim biegunie znalazł się polski lider branży IT Asseco Poland. Akcje spółki spadły o 1,81 procent. Obroty wyniosły ponad 700 milionów złotych.

Zobacz, jak zachowywał się indeks WIG20 w mijającym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W mijającym tygodniu kluczowe były walne zgromadzenia akcjonariuszy spółek giełdowych. Najważniejsza tutaj była jednak decyzja współwłaścicieli KGHM, którzy postanowili przeznaczyć na dywidendę 28,34 złotych na jedną akcję. To dało 5,67 miliarda złotych czyli jedną z najwyższych dywidend w historii polskiego rynku kapitałowego.

Na początku tygodnia władze Hiszpanii zwróciły się oficjalnie o pomoc do strefy euro o dokapitalizowanie systemu bankowego 62 miliardami euro. Nie przeszkodziło to agencji Moody's obniżyć masowo im ratingów. Dalsza część tygodnia przebiegała w atmosferze wyczekiwania, choć obawy przed szczytem UE wzięły górę.

Rynki spodziewały się, że po raz kolejny politycy europejscy nie nie dojdą do porozumienia, nie będzie żadnych konkretów i rozwiązań systemowych oraz będą nas raczyć wdzięcznym pustosłowiem.

Tak się nie stało -propozycja wprowadzenia systemu gwarancji oraz interwencje funduszy pomocowych na rynku długuspowodowały euforię w szczególności na rynkach państw należących do strefy euro. Oliwy do ognia napędzającego kupujących dolały Chiny zapowiadające pompowanie juanów w gospodarkę Państwa Środka. Polscy inwestorzy byli nieco bardziej zachowawczy.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)