Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

GPW: Inwestorzy obronili mizerne zyski

0
Podziel się:

Wzrosty w Europie okazały się dużo większe, niż na krajowym rynku akcji. Czytaj więcej w komentarzu analityka Money.pl.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Indeks WIG20, przy obrotach przekraczających 600 milionów złotych, zamyka dzień na poziomie 2338 punktów. Inwestorzy z GPW kończą tydzień na niewielkim, około 1,3-procentowym plusie. To marny wynik w porównaniu z Europą - niemiecki DAX urósł w tym czasie o prawie 4 procent.

Zamknięcie giełdy przy Książęcej nie zmieniło obrazu rynku z drugiej części dnia - polskie indeksy wypadły gorzej od najważniejszych grup spółek w Europie. WIG20 stracił 0,46 procent, niemiecki DAX zamyka dzień na 0,2-proc. plusie, francuski CAC40 zyskuje ponad 0,4 procent. Po drugiej stronie rynku znalazły się indeksy z Hiszpanii, Turcji i Grecji.

Podobne nastroje co w Europie panują teraz przy Wall Street. Tamtejsze grupy spółek, po udanym otwarciu i niewielkich spadkach w pierwszych minutach, obecnie znajdują się niewiele nad kreską. Kalendarz makroekonomiczny na drugą część dnia jest niemal pusty, wydaje się więc, że niska zmienność utrzyma się do ostatniego dzwonka.

RPP i gospodarka Niemiec w centrum uwagiW przypadku WIG20 dzisiejsza sesja była drugą spadkowa z rzędu - wczoraj WIG20 stracił 0,8 procent. W ujęciu całego tygodnia udało się jednak obronić niewielkie zyski, wszystko dzięki trzem wzrostowym sesjom na początku tygodnia.

Notowania indeksu WIG20 w tym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wydarzeniem tygodnia było obcięcie stóp procentowych o 25 punktów bazowych w Polsce przez Radę Polityki Pieniężnej. Można mówić o małym zaskoczeniu, bowiem kilka dni przed decyzją, większość ekonomistów spodziewała się, że koszt pieniądza pozostanie na obecnym poziomie. To już szósta obniżka w ramach cyklu rozpoczętego w listopadzie 2012 roku. Bodźcem dla Rady tym razem była widać decyzja EBC w sprawie obniżki stóp procentowych w strefie euro w ubiegłym tygodniu.

Wcześniej przed decyzją RPP pojawiły się ważne dane z niemieckiej gospodarki. Zmiana wielkości w tamtejszym sektorze przemysłowym niespodziewanie wzrosła w marcu o 1,2 procent, względem plus 0,6 procent miesiąc wcześniej i rynkowych prognoz na poziomie minus 0,1 procent. Dzień wcześniej okazało się zaś, że zamówienia w niemieckim przemyśle nieoczekiwanie wzrosły o 2,2 procent w ujęciu miesięcznym, podczas gdy rynek oczekiwał spadku sumy o pół procent.

Wyniki spółek i dane o inflacjiInwestorzy w Polsce oczekują na kolejne wyniki finansowe spółek za pierwszy kwartał tego roku. W poniedziałek opublikują je między innymi PKO BP, dzień później PGNiG, w środę będzie to PGE, KGHM i Grupa PZU SA.

Z punktu widzenia krajowej gospodarki i przyszłych decyzji Rady Polityki Pieniężnej, kluczowa w przyszłym tygodniu okaże się środowa publikacja GUS na temat inflacji konsumenckiej w kwietniu, która ma się zamknąć na poziomie 0,7 procent względem plus procenta w marcu.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)