Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

GPW: Lekkie odreagowanie. To koniec spadków?

0
Podziel się:

Wyższe od prognoz bezrobocie w Niemczech oraz wzrost rentowności włoskich i hiszpańskich obligacji nie zachęcają do kupowania akcji.

  Artur Nawrocki , analityk Money.pl 
  
Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.
Artur Nawrocki , analityk Money.pl Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.

Końcówka notowań przyniosła lekkie odreagowanie po całym dniu spadków indeksu WIG20. Zniżki panują jednak w całej Europie, w szczególności w Niemczech. Odcięcie dywidendy od Tauronu oraz decyzja o podziale zysku KGHM również zaciążyły na indeksie blue chipów.

Pogorszenie nastrojów związane ze szczytem UE spowodowało wzrost awersji do ryzyka. Sprawia to, że zyskuje dolar i bezpieczne papiery skarbowe, natomiast tracą akcje, waluty państw rozwijających się oraz obligacje południowych państw strefy euro.

Zobacz, jak dzisiaj zachowywał się indeks WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W Europie mocno tracił również DAX (-1,74 proc.). Inne główne indeksy spadały znacznie mniej - CAC40 (-0,66 proc.), FTSE (-0,97 proc.). Na Wall Street S&P500 zniżkował już ponad 1 procent.

Wśród blue chipów najgorzej zachowywał się KGHM (-4,83 proc.), Synthos (-3,98 proc.) oraz deweloper GTC (3,82 proc.), które traciły blisko 5 procent. Na drugim biegunie znalazł się BRE (1,64 proc.) oraz Lotos (0,74 proc.). W mWIG40 mocno ucierpiał Budimex, który tąpnął niemal 20 procent. Obroty wyniosły ponad 900 milionów złotych.

GPW: WIG20 mocno w dół. Co się dzieje?

Artur Nawrocki, godz. 15.30

KGHM jednak wypłaci rekordową dywidendę, która sięgnie 28,34 zł. W myśl zasady _ kupuj plotki, sprzedawaj fakty _ kurs miedziowego giganta mocno zniżkuje. Tym samym mocno ciąży na indeksie blue chipów, choć to nie jedyna zła wiadomość.

Nie zachwycają również nastroje w Europie, choć zgodnie z oczekiwaniami szczyt Unii Europejskiej żadnych konkretów i rozwiązań nie przynosi. Martin Kotthaus, rzecznik niemieckiego Ministerstwa Finansów, rozwiał wątpliwości - jakoby Schaeuble złagodził swoje stanowisko ws. euroobligacji.

Zobacz, jako zachowują się indeksy w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Zgodne z oczekiwaniami okazały się dane zza Oceanu. Finalny odczyt Produktu Krajowego Brutto wyniósł 1,9 procent, z kolei liczba wniosków o zasiłki dla bezrobotnych Amerykanów sięgnęła 386 tysięcy (wobec prognozowanych 385 tysięcy).Wall Street zaraz po otwarciu zniżkuje 0,61 procent.

Na polskiej giełdzie uwaga inwestorów skupiona jest na KGHM, który wypłaca zgodnie z zaleceniem Skarbu Państwa 28,34 zł dywidendy. Kurs miedziowego giganta jednak spada. Na drugim ważnym walnym zgromadzeniu akcjonariusze Lotosu zdecydowali się pozostawić zysk w spółce.

GPW: Trwa walka z ważnym poziomem. Co dalej?

Paweł Zawadzki, godzina 12:27

*Wyższe od prognoz bezrobocie w Niemczech oraz wzrost rentowności włoskich i hiszpańskich obligacji nie zachęcają do kupowania akcji. WIG20 jak dotąd broni się przed głębszymi spadkami. Pomaga w tym wsparcie na poziomie 2250 punktów. *

Indeks największych spółek traci obecnie około 1 procent. Nad kreską nie zdołały utrzymać się również wskaźniki spółek średnich i małych. Większa przecena ma miejsce w Europie. Spadek głównego indeksu giełdy w Frankfurcie przekracza już 1,5 procent.

Zobacz przebieg notowań na warszawskiej GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej * notowania mWIG40 i sWIG80 opóźnione o 15 minut

Jak dotąd inwestorzy nie otrzymali informacji, które mogłyby ich skłonić do kupowania akcji. Stopa bezrobocia w Niemczech utrzymała się w czerwcu na poziomie 6,8 procent. Analitycy oczekiwali, że będzie ona niższa niż przed miesiącem i sięgnie 6,7 procent.

Poprawy atmosfery na rynkach nie mogły spowodować także dane dotyczące włoskiego i hiszpańskiego długu. Włochom udało się sprzedać obligacje za ponad 5,4 mld euro, ale choć uplasowali niemal pełną pulę, to znów w górę poszły rentowności. Kluczową barierę 7 proc. znów przekroczyło natomiast oprocentowanie hiszpańskich _ dziesięciolatek _.

WIG20 jak dotąd, na tle innych europejskich giełd, radzi sobie relatywnie dobrze. Pomaga mu w tym wsparcie umiejscowione w okolicach 2250 punktów. Jest zatem spora szansa, że indeks będzie dziś oscylował w przedziale 2250-2280 pkt. Zdecydowane przebicie jego dolnego ograniczenia mogłoby bowiem poskutkować ponownym ruchem w okolice 2200 punktów.

GPW: To zatrzymało kupujących. Co dalej?

Paweł Zawadzki, godzina 9:45

Niepewność dotycząca rozpoczynającego się dziś szczytu Unii Europejskiej i bliskość _ oporu _ na poziomie 2280 punktów wyraźnie studzą zapędy chętnych do kupowania akcji na warszawskiej giełdzie.

Indeks największych spółek znajduje się w okolicach poziomu 2260 punktów, co oznacza, że w stosunku do wczorajszego zamknięcia traci już ponad 0,5 procent. Na symbolicznych plusach utrzymują się natomiast wskaźniki spółek średnich i małych.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Ponad 1-procentową skalę przeceny odnotowują obecnie trzy blue chipy - Pekao SA (-1,1 proc.), TVN (-1,9 proc.) oraz Bank Handlowy (-2,6 proc.). Podobną skalę wzrostu obserwujemy obecnie jedynie na papierach Boryszewa, które aktualnie drożeją o ponad 1,5 procent.

W centrum uwagi rynków finansowych będą przede wszystkim wszelkie doniesienia dotyczące rozpoczynającego się dziś, dwudniowego, szczytu Unii Europejskiej. Z ważnych danych makro poznamy natomiast finalny odczyt PKB oraz cotygodniową liczbę nowych bezrobotnych w Stanach Zjednoczonych.

GPW: KGHM i szczyt UE w centrum uwagi inwestorów

Artur Nawrocki, 27.06, godzina 22:22

Niezłe zakończenie handlu w Europie i Stanach Zjednoczonych oraz oczekiwania przed szczytem Unii Europejskiej mogą sprawić, że w czwartek będzie kolejnym dniem wzrostów. Wiele zależy także od decyzji walnego zgromadzenia KGHM w sprawie dywidendy.

Końcówka notowań w Polsce oraz w Stanach Zjednoczonych umiarkowanie zachęca do kupna. Możliwe, że potencjał wzrostowy się jeszcze nie wyczerpał. WIG20 może pokusić się o dotarcie do linii 2300 punktów. Tam jednak część inwestorów może zdecydować się na sprzedaż walorów.

Zobacz, jak przebiegała sesja na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W czwartek najważniejszym wydarzeniem na rynkach będzie szczyt Unii Europejskiej oraz spekulacje na temat rozwiązań proponowanych przez czołowych polityków Starego Kontynentu. Główną linią konfliktu między przywódcami są euroobligacje, którym stanowczo przeciwstawiają się Niemcy.

Polska po cichu również liczy na sprzeciw Niemiec. Spadające ceny obligacji południowych państw Eurolandu oraz niepewność związana z ich gospodarkami sprawia, że polskie papiery dłużne znalazły uznanie wśród zagranicznych inwestorów.

Wypełniają one bowiem lukę między niemieckimi obligacjami o mizernej rentowności, a ryzykownymi papierami państw PIIGS. Obecnie, uważana za główny barometr strachu, rentowność 10-letnich hiszpańskich obligacji jest zbliżona do 7 procent. Hiszpania i Cypr zostały włączone do mechanizmu EFSF. To oznacza, że praktycznie przesądzona jest pomoc dla tych państw. 52-62 miliarda euro w przypadku Hiszpania i 10 miliardów dla Cypru.

Optymizmu na rynki nie wniesie raport Fitch. Agencja ratingowa prognozuje, że w 2012 roku gospodarka zwolni z wzrostu 2,7 proc. do 2,2 procent. Głównym powodem obniżki prognozy jest pogłębiający jest kryzys strefy euro, w tym ryzyko wyjścia Grecji oraz kłopoty Hiszpanii. Fitch ostrzega przed kolejnymi obniżkami ratingów, o ile Euroland nie opracuje sensownego planu wyjścia z impasu.

Czwartek będzie umiarkowanie obfitym dniem pod względem publikacji makroekonomicznych. W nocy spłynie odczyt sprzedaży detalicznej z Japonii. Analitycy spodziewają się wzrostu 3 procent w stosunku do poprzedniego roku. Przed 10.00 poznamy wysokość stopy bezrobocia w Niemczech, natomiast na godzinę 11.00 zaplanowana jest aukcja włoskich obligacji.

O godzinie 14.30 w Stanach Zjednoczonych opublikowany zostanie finalny odczyt Produktu Krajowego Brutto oraz liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych Amerykanów. Eksperci spodziewają się, że w tym tygodniu liczba podań może sięgnąć 385 tysięcy, wobec 387 tysięcy przed tygodniem.

Gorąco będzie jednak wśród warszawskich blue chipów. O dywidendzie zadecydują akcjonariusze KGHM oraz Lotosu. Spekuluje się, że dywidenda miedziowego giganta może przekroczyć nawet 30 złotych. NWZA Bogdany zdecyduje o zmianach w statucie, a bez dywidendy notowany będzie Tauron PE. W czwartek wiele mniejszych spółek ma zaplanowane walne zgromadzenia, które zdecydują o podziale zysku netto. Warto zwrócić uwagę, czy nie ma wśród nich spółek z własnego portfela.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)