Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Kupujący nie zdołali utrzymać WIG20 powyżej ważnego poziomu

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl przeczytasz, jak przebiegła sesja na krajowej giełdzie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Indeks WIG20 nie zdołał utrzymać się powyżej poziomu 2.450 punktów. Pod koniec sesji spadki nabrały tempa, pomimo tego że na rynek nie napłynęły żadne negatywne informacje.

Chociaż większość dzisiejszego handlu na GPW upłynęła w dość nudnej atmosferze, to jednak istotną informacją było to, że wskaźnik blue chipów znajduje się powyżej istotnego poziomu 2.450 punktów. W ostatniej godzinie sesji sprzedający zyskali jednak przewagę, co spowodowało złamanie tej bariery.

Główne indeksy GPW podczas sesji w środę Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na rynek nie napłynęły w tym czasie żadne istotne informacje makroekonomiczne. Z kolei na nowojorskiej giełdzie handel rozpoczął się od niewielkiej korekty indeksów po serii czterodniowych wzrostów.

Tylko trzy spółki z WIG20 odnotowały dziś symboliczne wzrosty: Eurocash, JSW, PGNiG. Mocne spadki znów dotknęły za to notowania ukraińskiej spółki Kernel.

Indeksy GPW pod kreską. WIG20 blisko ważnego poziomu

Paweł Zawadzki, godz. 13.07

Brak istotnych danych makro w dzisiejszym kalendarium nie ułatwia inwestorom podejmowania decyzji. Choć WIG20 w dalszym ciągu znajduje się pod kreską, posiadaczy akcji cieszyć może utrzymanie indeksu powyżej pierwszego ważnego wsparcia.

Dzisiejsza sesja przebiega w bardzo spokojnej, momentami wręcz nudnej atmosferze. Indeks grupujący 20 największych spółek w najlepszym momencie zyskiwał około 0,3 procent, w najgorszym tracił niemal 0,5 procent. Obecnie skala spadku skurczyła się mniej więcej o połowę. Zniżki obserwujemy także w przypadku indeksów grupujących spółki średnie i małe.

Warto jednak wspomnieć, że pewnym sukcesem kupujących jest fakt, że przecena WIG20 wyhamowała w pobliżu pierwszego istotnego poziomu wsparcia, czyli linii 2.450 punktów. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia również wczoraj. Gdyby indeks blue chipów zdołał utrzymać się nad tym poziomem do zamknięcia sesji, byłby to pierwszy sygnał sugerujący kontynuację ubiegłotygodniowych wzrostów.

Zobacz, jak od początku tygodnia radzi sobie WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W pierwszej połowie dzisiejszych notowań na rynki nie napłynęły żadne istotne publikacje makro.Warto odnotować jedynie utrzymanie się stopy bezrobocia w Niemczech w maju na poziomie 6,7 procent (wynik zgodny z prognozami) oraz nieco lepszy od oczekiwań analityków wskaźnik koniunktury gospodarczej w strefie euro (odczyt: 102,7 pkt, prognoza 102,2 pkt).

#

Rekordy na Wall Street. Tymczasem na GPW...

Paweł Zawadzki, godzina 9:42

Rekordowa sesja na Wall Street poprawiła nastroje również na krajowej giełdzie. Rodzimi gracze nie rzucili się jednak na akcje spółek notowanych na GPW i podobnie jak w trakcie dwóch ostatnich sesji są bardzo ostrożni.

Po niespełna trzech kwadransach dzisiejszych notowań WIG20 i WIG30 powróciły w okolice swoich wczorajszych zamknięć. Nad kreską znajduje się WIG250. Najsłabiej radzą sobie natomiast indeksy grupujące _ średniaki _. Aktualnie tracą zarówno WIG50, jak i mWIG40.

Zobacz dzisiejsze notowania WIG20 i WIG30 na żywo Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wielkiego entuzjazmu po kolejnych rekordach na Wall Street nie widać także na najważniejszych giełdach Europy. Niemiecki DAX, co prawda, symbolicznie zyskuje, ale już francuski CAC i brytyjski FTSE minimalnie tracą.

W gronie krajowych blue chipów tylko trzy spółki mogą pochwalić się obecnie zmianą kursu przekraczającą procent. O 1,1 procent drożeją akcje Bogdanki, a o odpowiednio 1,1 i 1,6 procent przeceniane są papiery BRE Banku i Kernela.

GPW: Polska giełda pod presją. Co będzie dalej?

Przemysław Ławrowski, 27 maja, godzina 22:05

Dobra sesja w Stanach Zjednoczonych oraz chwilowe ustanie niepokojów dotyczących tego co powie Mario Draghi poprawią sytuację na europejskich pakietach. GPW jednak nadal będzie miało problem z bardziej trwałym pokonaniem poziomu 2480 punktów.

Kolejna próba przełamania linii oporu na poziomie 2480 punktów zakończyła się fiaskiem. We wtorek WIG20 stracił 0,32 procent i na zakończenie sesji miał wartość 2464 punktów. Walka o trwałe przebicie oporu trwa już od prawie 3 trzech miesięcy. Sytuacja na Ukrainie nieco ucichła i ciężko upatrywać słabość polskiego rynku tylko w tym czynniku.

Innym czynnikiem może być kwestia Otwartych Funduszy Emerytalnych. Według danych z połowy kwietnia, odpowiednie wnioski do tego aby część składki nadal przekazywać do funduszy, złożyło zaledwie 25 tysięcy osób. Problemem dla polskiego rynku kapitałowego stanie się drastyczne zmniejszenie się środków wpływających na rynek.

Notowania indeksu WIG20 od początku marca Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Niepewność związana ze słowami Mario Draghiego chwilowo ucichła. Wprawdzie nie wpłynęła ona mocno na rynki akcji, ale ponownie powróci w przyszłym tygodniu. W środę rynek będzie mógł zatem nieco odetchnąć.

W dobre nastroje inwestorów z Europy może również wprowadzić wtorkowe zakończenie sesji na Wall Street. Indeks S&P500 bije kolejne rekordy. Pozostałe dwa indeksy (Nasdaq i Dow Jones) także znajdują się na wysokich poziomach. Podczas ostatniej sesji technologiczny Nasdaq zyskał ponad jeden procent.

Notowania indeksów z Wall Street podczas wtorkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W trakcie środowej sesji pojawi się nieco więcej danych makroekonomicznych. Odwrotnie niż we wtorek, większość z nich zostanie opublikowanych przed południem. Nie znajdziemy wśród nich żadnych przełomowych publikacji.

Cykl informacji o nieco większej wadze rozpocznie odczyt hiszpańskiej sprzedaży detalicznej. O godzinie 9-tej zaprezentowany zostanie wskaźnik wyprzedzający koniunktury dla polskiej gospodarki. Pokazuje on zmiany w poziomie aktywności gospodarczej z wyprzedzeniem. Jest swego rodzaju krótkoterminową prognozą. Nieco później pojawi się stopa bezrobocia z Niemiec oraz dane ze strefy euro. Odsetek osób bez pracy za naszą zachodnią granicą ma wynieś 6,7 procent.

Zbiorcze dane wspólnotowe będą dotyczyć podaży pieniądza oraz koniunktury gospodarczej. Według prognoz w kwietniu ilość pieniądza ma się zwiększyć o 1,1 procent, czyli o tyle samo co miesiąc wcześniej.

Popołudniowe dane ze Stanów Zjednoczonych to zmiana zapasów paliw oraz ilość wniosków o kredyt hipoteczny.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)