Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Kurs jednej ze spółek spadł o połowę

0
Podziel się:

O tym, co czeka inwestorów na wtorkowej sesji, dowiesz się w komentarzu Money.pl.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.35

Inwestorzy powrócili dzisiaj do kupowania akcji na warszawskim parkiecie. Pomogły im między innymi dobre dane makro.

Za nami dość udana sesja, podczas której wśród inwestorów zagościło więcej optymizmu, a główne indeksy - chociaż nieznacznie - to jednak zyskały. Nie obyło się jednak bez mocnych spadków kursów niektórych spółek. Ogłoszenie przez sąd upadłości spółki DSS poskutkowało tym, że jej kurs zleciał w dół aż o 50 procent. Tym samym firma odnotowała dzisiaj najgorszy wynik handlu wśród wszystkich notowanych na GPW.

Z kolei spółkom przede wszystkim notowanym w indeksie WIG20 pomogło po południu dobre rozpoczęcie notowań w USA, a także lepsze nastroje po opublikowaniu wyników kwartalnych przez kilka amerykańskich spółek.

WIG20 na tle głównych indeksów w Europie podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Pretekstem do zakupów wśród inwestorów stały dane makroekonomiczne, które napłynęły dzisiaj na rynki. To między innymi bardzo dobry odczyt niemieckiego wskaźnika ZEW, a także lepsze od prognoz informacje dotyczące liczby nowych pozwoleń na budowę w USA.

GPW: Inwestorzy dostali poważny sygnał do zakupów

Łukasz Pałka, godz. 16.05

Notowania na Wall Street ruszyły na solidnych plusach. To zachęca inwestorów w Europie do kupowania akcji w drugiej części sesji.

Pretekstem do poprawy nastrojów na nowojorskiej giełdzie stały się między innymi dobre doniesienia ze spółek. Raportami kwartalnymi pochwaliły się: Coca Cola, Goldman Sachs oraz J&J. Wszystkie wyniki okazały się lepsze od prognoz analityków. Inwestorów nie przestraszyły za to na razie dane o produkcji przemysłowej, która w ostatnim miesiącu się nie zmieniła.

Na warszawskiej giełdzie indeksy zyskują. Wyjątkiem jest tylko wskaźnik małych spółek, który broni poziomu wczorajszego zamknięcia.

Główne indeksy GPW podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

GPW: Ważne dane przed sesją na Wall Street

Łukasz Pałka, godz. 14.40

Sesja na nowojorskiej giełdzie ma szansę rozpocząć się od przewagi kupujących akcje. Na europejskich parkietach również dominują dzisiaj wzrosty.

Przed chwilą poznaliśmy serię danych z amerykańskiego rynku nieruchomości. Okazało się, że liczba pozwoleń na budowę domów była w marcu wyższa od prognoz analityków i sięgnęła 750 tysięcy. Gorzej było z samą liczbą rozpoczętych inwestycji, która okazała się nieco niższa od oczekiwań.

Inwestorzy poznali również raport kwartalny Coca-Coli. Zysk netto przekroczył 2 miliardy dolarów, co jest rezultatem lepszym niż przed rokiem, a także wyższym od prognoz. W tej sytuacji jest szansa, że notowania na Wall Street zaczną się od wzrostów, na co mogą wskazywać również notowania kontraktów.

WIG20 przez większość dnia zyskuje około 0,5 procenta wobec wczorajszego zamknięcia. Również na głównych europejskich parkietach przeważają wzrosty.

WIG20 na tle głównych indeksów w Europie podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W WIG20 najmocniej idą w tej chwili w górę notowania PKN Orlen, które zyskują ponad 3 procent. Dobrze radzą sobie również Boryszew, Lotos oraz JSW. Najgorzej znów wypadają notowania spółki GTC, które tracą ponad 2 procent.

GPW: Niemcy i Hiszpanie zachęcają kupujących

Artur Nawrocki, godz. 12.41

*Umiarkowanie udane aukcje hiszpańskich i greckich bonów oraz świetny odczyt niemieckiego instytutu ZEW sprawiły, że na giełdy europejskie wrócił optymizm. Rentowność hiszpańskich 10-letnich obligacji spadła poniżej 6 procent i wynosi 5,92 procenta. *

Grecy sprzedali 13-tygodniowe bony o łącznej wartości 1,625 miliarda euro. Średnia rentowność ukształtowała się na poziomie 4,2 procenta, z kolei stosunek popytu do podaży wyniósł 2,46. Warto zauważyć, że rentowność nieco spadła (przed miesiącem wyniosła 4,25 procenta).

Zobacz, jak dzisiaj zachowują się indeksy w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Dużym zaskoczeniem okazał się odczyt indeksu instytutu ZEW, który sięgnął najwyżej wartości od czerwca 2010 roku. Wskaźnik przedstawia nastroje analityków i zarządzających dotyczące perspektyw niemieckiej gospodarki w przyszłości. Nie zaskoczyły jednak dane o inflacji w Wielkiej Brytanii i strefie euro.

Siłą napędową indeksu blue chipów są spółki surowcowe (PKN Orlen, Lotos i JSW) wraz z Boryszewem - wszystkie zyskują ponad 2 procent. Popularnością nie cieszy się deweloper GTC, co nie powinno dziwić gdyż wczoraj była zdecydowanym liderem wzrostów.

GPW: Hiszpanie sprzedają bony

Artur Nawrocki, godz. 10.01

Najbardziej istotnym wydarzeniem będzie oczywiście aukcja hiszpańskich bonów skarbowych. Spadająca rentowność 10-letnich obligacji wskazuje, że aukcja może się udać. Teraz wynosie niewiele ponad 6 procent.

Zachodnioeuropejskie indeksy wydają się spodziewać udanego przetargu. Główne giełdy Europy znajdują się na niewielkich choć widocznych plusach. Inne nastroje panowały na giełdach azjatyckich, gdzie dominował kolor czerwony.

Zobacz, jak rozpoczął sesję WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Głównym pretekstem do sprzedaży walorów na giełdach Dalekiego Wschodu był słaby odczyt produkcji przemysłowej w Japonii. Oczekiwano spadku dynamiki o 1,6 procenta, wobec prognozowanego spowolnienia 1,2 procenta.

Wśród warszawskich blue chipów najwięcej zyskuje Boryszew (2,7 proc.) oraz PKN Orlen (2,3 proc.). Najsłabszymi walorami są GTC oraz Kernel.

GPW: Niepewność przed aukcją hiszpańskich bonów

Artur Nawrocki, 16.04, godz. 23.06

Hiszpania ponownie znajdzie się w centrum zainteresowania inwestorów. Wszystko przez zaplanowaną aukcję bonów skarbowych. Warto też obserwować dane makroekonomiczne oraz wyniki amerykańskich spółek.

Przebieg sesji na Wall Street nie przesądzi o wtorkowym otwarciu na GPW. Indeks S&P500 znalazł się nieznacznie pod kreską, co odzwierciedla niezdecydowanie inwestorów za Oceanem. W poniedziałek na amerykański rynek spływały mieszane sygnały. Z jednej strony mieliśmy świetną sprzedaż detaliczną, a z drugiej zniżkujące Apple, słaby odczyt NY Empire State oraz kiepskie wyniki za pierwszy kwartał Mattela oraz Citigroup.

Zobacz przebieg sesji na Wall Street Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem wtorkowej sesji będzie aukcja 12- i 18 miesięcznych hiszpańskich bonów skarbowych. Hiszpanie będą chcieli sprzedać papiery warte 2-3 miliarda euro. Przed miesiącem bony o tej samej zapadalności miały średnio rentowność odpowiednio 1,418 proc. oraz 1,711 procenta. To jednak przedsmak czwartkowej sprzedaży hiszpańskich długoterminowych papierów dłużnych. Rentowność 10-letnich hiszpańskich obligacji wynosi 6,07 procenta.

45 minut później sprzedane zostaną bony greckie. Niemniej jednak aukcja greckich papierów wzbudza zdecydowanie mniej emocji niż przetarg hiszpańskich papierów. Grecja chce uplasować walory o wartości 1,25 miliarda euro.

Hiszpańska aukcja zapowiada się bardzo ciekawie, bowiem poprzedza ją dziwna sytuacja na rynku, czyli niezdecydowanie na rynku akcji i obligacji, wzrost kursu eurodolara oraz spadek ceny złota.

Czyżby nie interweniujący na rynku w ostatnim tygodniu Europejski Bank Centralny mógłby się pokusić się o udział w przetargu na hiszpańskie bony skarbowe? Analitycy wypowiadający się dla TVN CNBC mówią jednak o interwencji Fed w celu obrony poziomu 1,30 na rynku eurodolara.

Wykres WIG20 w ostatnich trzech miesiącach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

We wtorek nie zabraknie danych makroekonomicznych. Przed południem poznamy wartości inflacji konsumenckiej w Wielkiej Brytanii oraz strefy euro. Warto zwrócić uwagę także na niemiecki indeks ZEW, który stanowi przedsmak dużo bardziej istotnego indeksu Ifo. Pierwszy jest tworzony na podstawie ankiet wśród finansistów, natomiast drugi wśród przedsiębiorców.

Po południu najważniejsze będą dane z gospodarki Stanów Zjednoczonych. Na rynek spłyną informacje o pozwoleniach oraz rozpoczętych budowach nowych domów. Dowiemy się także o dynamice produkcji przemysłowej. Analitycy spodziewają się wzrostu 0,3 procenta w skali miesiąca.

Wtorek będzie kolejnym dniem, w którym amerykańskie spółki będą się dzielić swoimi wynikami. Przed rozpoczęciem sesji na Wall Street swoje sprawozdania opublikują: Coca-cola, Goldman Sachs, Johnson & Johnson oraz U.S. Bancorp. Po zamknięciu za Oceanem swoimi zyskami pochwalą się spółki z branży IT: IBM, Intel, Seagate oraz Yahoo.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)